You Are Here > > > Athletes Born on January 21

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on January 21

January 20 ▪ January 21 ▪ January 22 ▪ 

364 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Jim Achurch Australia Athletics 1928 2015
2 Judit Ágoston-Mendelényi Hungary Fencing 1937 2013
3 Marcelo Aguirre Paraguay Table Tennis 1993
4 Taju Akay Ghana Boxing 1962 2006
5 Eduardo Albe Argentina Athletics 1900
6 José Manuel Albentosa Spain Athletics 1964
7 Sergey Alifirenko Russia Shooting 1959
8 Boris Andreyev Soviet Union Shooting 1906 1987
9 Ivan Angelov Bulgaria Swimming 1979
10 Hariyanto Arbi Indonesia Badminton 1972
11 Jorge Arripe Argentina Rowing 1936
12 John Auld Great Britain Art Competitions 1914
13 Dan Ayrault United States Rowing 1935 1990
14 Baatarkhüügiin Battsetseg Mongolia Athletics 1976
15 Luis Barbosa Colombia Athletics 1953
16 Gianmario Baroni Italy Ice Hockey 1910 1950
17 Jacques Barreau France Football 1923
18 Oskars Bārtulis Latvia Ice Hockey 1987
19 Andi Bauer West Germany Ski Jumping 1964
20 Marion Becker Romania, West Germany Athletics 1950
21 Miloš Bečvář Czechoslovakia Cross Country Skiing 1957
22 Raivis Belohvoščiks Latvia Cycling 1976
23 Barbara Benkó Hungary Cycling 1990
24 Rafa Berges Spain Football 1971
25 Carlos Berna Colombia Weightlifting 1990
26 Neisha Bernard-Thomas Grenada Athletics 1981
27 Artur Beterbiyev Russia Boxing 1985
28 Malik Beyleroğlu Turkey Boxing 1970
29 Egon Beyn Germany Sailing 1894 1963
30 Gunnar Björk Sweden Cycling 1891 1980
31 Evert Björn Sweden Athletics 1888 1974
32 Aleksey Bochkov Unified Team Cycling 1970 2015
33 Boo Kim Siang Malaysia Weightlifting 1938
34 Rustam Boqiev Tajikistan Judo 1978
35 Dimitri Borovik Estonia Biathlon 1974
36 Mounia Bourguigue Morocco Taekwondo 1975
37 Brian Bradley Canada Ice Hockey 1965
38 David Brcic United States Football 1958
39 Federico Brewster Argentina Athletics 1906
40 Antoniu Buci Romania Weightlifting 1990
41 Viktor Budantsev Soviet Union, Unified Team, Belarus Sailing 1961
42 Karl Buhl Germany, West Germany Cross Country Skiing 1940
43 Darren Bundock Australia Sailing 1971
44 Gaëlle Buniet France Rowing 1978
45 Alphonse Burnand United States Sailing 1896 1981
46 Raúl Caldeira Portugal Gymnastics 1927
47 Norfalia Carabalí Colombia, Spain Athletics 1964
48 Regla Cárdeñas Cuba Athletics 1975
49 Dickie Carr India Athletics, Hockey 1911
50 Denise Carriere Canada Softball 1970
51 Osvaldo Castellan Italy Cycling 1951
52 Liset Castillo Cuba Basketball 1973
53 Carlo Cavagnoli Italy Boxing 1907 1991
54 Bruno Cavelti Switzerland Gymnastics 1961
55 Verónica Cepede Paraguay Tennis 1992
56 Tales Cerdeira Brazil Swimming 1987
57 Yelena Chernetsova Kazakhstan Cross Country Skiing 1971
58 Augustine Choge Kenya Athletics 1987
59 Choi Hye-Sook South Korea Speed Skating 1971
60 Roy Choudhury India Shooting 1946
61 Irwin Cohen United States Judo 1952 2012
62 Chris Collins Grenada Boxing 1960
63 Maritza Corredor Colombia Cycling 1969
64 Bob Crawford United States Athletics 1899 1970
65 Carlos D'Elia Argentina Equestrianism 1923 2014
66 Ulf Dahlén Sweden Ice Hockey 1967
67 Dick Davies United States Basketball 1936 2012
68 Bill Day Australia Alpine Skiing 1934
69 Patrick de Lange Netherlands Baseball 1976
70 Prudencio de Pena Uruguay Basketball 1913
71 Paola Andrea Delgado Colombia Taekwondo 1980
72 Mahmut Demir Turkey Wrestling 1970
73 Mansour Diagne Senegal Basketball 1933
74 Joke Dierdorp Netherlands Rowing 1955
75 Ivan Dimitrov Bulgaria Volleyball 1952
76 Artur Dmitriyev Unified Team, Russia Figure Skating 1968
77 Richard Dober, Jr. Canada Canoeing 1981
78 Rick Dowswell Canada Athletics 1951
79 Henri Dropsy France Art Competitions 1885 1969
80 Troy Dumais United States Diving 1980
81 Ashton Eaton United States Athletics 1988
82 Wilhelm Effern Netherlands Athletics 1907 1990
83 Ahmed El-Gindy Egypt Boxing 1959
84 Mohamed Saleh El-Shikshaki Egypt Volleyball 1951
85 Paul Elaisa Fiji Swimming 1994
86 Kurt Epstein Czechoslovakia Water Polo 1904 1975
87 Judith Esseng Abolo Cameroon Judo 1979
88 Tommy Evans United States Wrestling 1931 2008
89 Ernst Fast Sweden Athletics 1881 1959
90 Magali Faure-Humbert France Cycling 1972
91 Veronika Fenclová Czech Republic Sailing 1981
92 Sergey Fesikov Russia Swimming 1989
93 Rod Fitz-Randolph United States Shooting 1959
94 Casey FitzRandolph United States Speed Skating 1975
95 Marek Fiurášek Czech Republic Nordic Combined 1975
96 Dmitry Fomin Unified Team, Russia Volleyball 1968
97 Karsten Forsterling Australia Rowing 1980
98 Ted Frazier United States Ice Hockey 1907 1971
99 Scott Fusco United States Ice Hockey 1963
100 Jean-Jacques Fussien France Cycling 1952 1978
101 Mohamed Gabal Egypt Volleyball 1984
102 Jan-Willem Gabriëls Netherlands Rowing 1979
103 Zygmunt Gadecki Poland Football 1938 2000
104 Frank Gailey Australia Swimming 1882 1972
105 Mauricio Galvao Germany Hockey 1890 1945
106 Marcelino Garcia United States Virgin Islands Boxing 1952
107 Rafael Garralda Spain Hockey 1956
108 Spyridon Gatos Greece Rowing 1969
109 Cesar Gaudard Switzerland Wrestling 1915
110 Pierre Gauthier France Sailing 1879
111 Paul Genevay France Athletics 1939
112 Iliya Georgiev Bulgaria Wrestling 1963
113 Manfred Gieseler Germany Cycling 1933
114 Konrad Glas West Germany Sailing 1940
115 Ignacio Goldstein Chile Fencing 1924
116 Amanda González Spain Hockey 1979
117 Adán Gordón Panama Swimming 1906 1966
118 Elva Goulbourne Jamaica Athletics 1980
119 Bill Graber United States Athletics 1911 1996
120 Sergey Grankin Russia Volleyball 1985
121 Werner Grissmann Austria Alpine Skiing 1952
122 Zakharin Grivev Bulgaria Cross Country Skiing 1931
123 Cor Groot Netherlands Sailing 1909 1978
124 Abdel Ghani Guériguer Morocco Athletics 1970
125 Alioune Badara Guèye Senegal Basketball 1949
126 Anatolie Guidea Bulgaria Wrestling 1977
127 Christian Guiffroy France Gymnastics 1941
128 Desislav Gunev Bulgaria Athletics 1986
129 Aleksandr Gusev Soviet Union Ice Hockey 1947
130 Stanisław Hachorek Poland Football 1927 1988
131 Peter Hadfield Australia Athletics 1955
132 Israyel Hakobkokhyan Soviet Union Boxing 1960
133 Eduard Hämäläinen Unified Team, Belarus, Finland Athletics 1969
134 Han Pil-Hwa North Korea Speed Skating 1942
135 Carl Hansen Denmark Wrestling 1887 1953
136 Lennart Hansson Sweden Rowing 1931 2013
137 Bent Harsmann Denmark Weightlifting 1945
138 Amy Hastings United States Athletics 1984
139 Arthémon Hatungimana Burundi Athletics 1974
140 Rob Hayles Great Britain Cycling 1973
141 Dany Heatley Canada Ice Hockey 1981
142 Zdravko Hebel Yugoslavia Water Polo 1943
143 William Hehir Great Britain Athletics 1887
144 Christina Hennings Germany Rowing 1984
145 Karl Hischier Switzerland Cross Country Skiing 1925
146 Thomas Hofer Switzerland Swimming 1958
147 Ulf Högberg Sweden Athletics 1946
148 František Hojer Czechoslovakia Football 1895 1940
149 Andy Hrovat United States Wrestling 1980
150 Hugo Huybrechts Belgium Volleyball 1945
151 Matt Hynes Great Britain Tug-Of-War 1883 1926
152 Ion Ivanov Romania Wrestling 1956
153 Michael Jakosits Germany Shooting 1970
154 Luis Jiménez Venezuela Basketball 1962
155 Kath Johnson Great Britain Hockey 1967
156 John Johnstone United States Athletics 1892 1969
157 Anilus Joseph Haiti Athletics 1945
158 Roger Jouy France Rowing 1934
159 Herbert Kajumba Uganda Hockey 1950
160 Tatsumi Kasahara Japan Biathlon 1977
161 Shaun Keeling South Africa Rowing 1987
162 Joe Keeper Canada Athletics 1888 1971
163 Rosa Kellner Germany Athletics 1910 1984
164 Judit Kéri-Novák Hungary Rowing 1950 2000
165 Ioannis Khatzisarantos Greece Fencing 1948
166 Kim Won-Sik South Korea Athletics 1963
167 Sergey Klevchenya Unified Team, Russia Speed Skating 1971
168 Zuzana Klimešová Czech Republic Basketball 1979
169 Oldřich Kolář Czechoslovakia Cross Country Skiing 1898
170 Andrey Kolotvin Kazakhstan Alpine Skiing 1972
171 Fritz Köpke Germany Athletics 1902 1991
172 Vladimir Kostin Kazakhstan Speed Skating 1976
173 Edvinas Krungolcas Lithuania Modern Pentathlon 1973
174 Adam Krzysztofiak Poland Ski Jumping 1951 2008
175 Florent Lacasse France Athletics 1981
176 Hans Lahr Czechoslovakia Nordic Combined, Ski Jumping 1913 1942
177 Lee Gyeong-Won South Korea Badminton 1980
178 Lei Li China Softball 1968
179 João Alberto Lemos Portugal Rowing 1928
180 Li Bing China Handball 1980
181 Li Mo China Swimming 1990
182 Vincenzo Lombardo Italy Athletics 1932 2007
183 Alen Lončar Croatia Swimming 1974
184 Shelley Looney United States Ice Hockey 1972
185 Stanko Lopatić Yugoslavia Judo 1956
186 Nils Lundh Sweden Ski Jumping 1921 2005
187 Yury Lyapkin Soviet Union Ice Hockey 1945
188 João Maio Brazil Rowing 1929
189 Ulrike Maisch Germany Athletics 1977
190 Gina Mambrú Dominican Republic Volleyball 1986
191 Moe Mantha United States Ice Hockey 1961
192 Muhammad Manzoor Pakistan Weightlifting 1953
193 Orazio Mariani Italy Athletics 1915 1981
194 José Marín Spain Athletics 1950
195 Dênis Marinho Brazil Rowing 1963
196 Alexander Martin Great Britain Shooting 1895
197 Lise Martin Canada Volleyball 1964
198 Friedrich May West Germany Sailing 1947
199 Renae Maycock Australia Volleyball 1980
200 Graham McMillan Australia Football 1936
201 Francisco Méndez Cuba Weightlifting 1960
202 Klaus Meyer West Germany Rowing 1954
203 Ishmael Mhaladi Botswana Athletics 1948
204 Dejan Milovanović Serbia and Montenegro Football 1984
205 Oleg Miron Soviet Union Sailing 1956
206 Yohannes Mohamed Ethiopia Athletics 1948
207 Alfred Mohr Austria Cycling 1913
208 Hans Montag West Germany Hockey 1952
209 Tom Montemage United States Cycling 1927 2014
210 Daniel Morillo Spain Archery 1988
211 Ana Moura Portugal Badminton 1986
212 Joaquín Moya Spain Fencing 1932 2011
213 Roman Mrázek Czechoslovakia, Slovakia Athletics 1962
214 Clement Mudford Australia Shooting 1915 1977
215 Tine Mulej Yugoslavia Alpine Skiing 1921 1982
216 Paul Müller Switzerland Gymnastics 1946
217 Kirsten Münchow Germany Athletics 1977
218 Thandava Murthy Muthu India Weightlifting 1975
219 Ilona Nagy Hungary Handball 1951
220 Veselin Nanev Bulgaria Sailing 1987
221 Naranjargalyn Batjargal Mongolia Weightlifting 1972
222 Alexander Nelcha Venezuela Basketball 1968
223 Martina Nemec Austria Swimming 1976
224 Peter Nettekoven West Germany Wrestling 1940
225 Verrall Newman Great Britain Diving 1897 1987
226 Nhung Bùi Thị Vietnam Athletics 1983
227 Lennart Norberg Sweden Ice Hockey 1949
228 Dmitry Nos Unified Team Rowing 1970
229 Oral Ogilvie Canada Athletics 1969
230 Toru Okajima Japan Ice Hockey 1943
231 Hakeem Olajuwon United States Basketball 1963
232 Ken André Olimb Norway Ice Hockey 1989
233 Hans Olsen Denmark Fencing 1886 1976
234 Jenny Orr Australia Athletics 1953
235 Alexander Os Norway Biathlon 1980
236 Miloslav OÅ¡mera Czechoslovakia Ice Hockey 1924 2001
237 Anderl Ostler Germany Bobsleigh 1921 1988
238 Kuburat Owolabi Nigeria Table Tennis 1967
239 Marta Pagnini Italy Rhythmic Gymnastics 1991
240 Franck Pajonkowski France Ice Hockey 1964
241 Giuseppe Palmieri Italy Athletics 1902 1989
242 Park Dae-Jong South Korea Football 1917
243 Yekaterina Parlyuk Soviet Union Athletics 1935
244 Danny Patterson United States Volleyball 1947
245 Alexis Paumier Cuba Athletics 1975
246 Hubert Pawłowski Poland Shooting 1956
247 Claudia Peczinka Switzerland Synchronized Swimming 1968
248 Juan Pellón Spain Hockey 1955
249 Davis Pereira Brazil Cycling 1958
250 Matti Perttilä Finland Wrestling 1896 1968
251 Artūrs Plēsnieks Latvia Weightlifting 1992
252 Stéphane Poirot France Bobsleigh 1970
253 Léon Ponscarme France Cycling 1879 1916
254 Jack Porter Canada Ice Hockey 1904 1997
255 Jeff Powers United States Water Polo 1980
256 Cornelia Pröll Austria Alpine Skiing 1961
257 Mariusz Prudel Poland Beach Volleyball 1986
258 Jonathan Quick United States Ice Hockey 1986
259 Pietro Rava Italy Football 1916 2006
260 Pete Raymond United States Rowing 1947
261 Shawn Redhage Australia Basketball 1981
262 Paul Reedy Australia Rowing 1961
263 Owen Reilly Great Britain Boxing 1937
264 Laura Reynolds Ireland Athletics 1989
265 Eulalio Ríos Mexico Swimming 1935
266 Laura Robson Great Britain Tennis 1994
267 Leonel Rocca Uruguay Cycling 1915 1965
268 Joseph Roffo France Tug-Of-War 1879 1933
269 Shawn Rojeski United States Curling 1972
270 Tønnes Rolfsen Norway Luge 1988
271 Beverley Rose Great Britain Swimming 1964
272 Małgorzata Ruchała Poland Cross Country Skiing 1961
273 Manuel Sáenz Mexico Basketball 1948
274 Gustavo Salcedo Peru Rowing 1982
275 Carlos Sandoval Guatemala Cycling 1928
276 Jenna Santoromito Australia Water Polo 1987
277 Igors Å aplavskis Latvia Boxing 1968
278 Kenichi Sasaki Japan Handball 1950
279 Makoto Sasamoto Japan Wrestling 1977
280 Kazuo Sato Japan Weightlifting 1970
281 Sven Schmid Germany Fencing 1978
282 Alfred Schmidtberger Austria Canoeing 1930
283 Marian Schole Canada Hockey 1986
284 Edi Schönecker Austria Athletics 1885 1963
285 Detlef Schrempf West Germany, Germany Basketball 1963
286 Bill Sefton United States Athletics 1915 1982
287 Francesca Segat Italy Swimming 1983
288 Judith Serenge Kenya Volleyball 1971
289 Syed Asghar Ali Shah Pakistan Boxing 1978
290 Shen Shengfei China Athletics 1980
291 Anatoly Shevchenko Soviet Union Handball 1940
292 Nikolina Shtereva Bulgaria Athletics 1955
293 Félix Sienra Uruguay Sailing 1916
294 Pedro Silva Portugal Swimming 1977
295 Päivi Simukka Finland Cross Country Skiing 1966
296 Vijay Singh Chauhan India Athletics 1949
297 Svend Skrydstrup Denmark Wrestling 1940
298 János Somogyi Hungary Athletics 1922 1998
299 Martín Sordelli Argentina Hockey 1969
300 Arne Sorensen Canada Shooting 1934
301 Aleksandar Šoštar Yugoslavia, Serbia and Montenegro Water Polo 1964
302 Mariama Souley Bana Niger Swimming 1987
303 Veselin Staevski Bulgaria Rowing 1941
304 Bob Standing South Africa Sailing 1928 2008
305 Nataliya Stasyuk Unified Team, Belarus Rowing 1969
306 Dimitrije Stefanović Yugoslavia Athletics 1896 1991
307 Vasile Stîngă Romania Handball 1957
308 Penka Stoyanova Bulgaria Basketball 1950
309 Fritz Stühlinger Switzerland Hockey 1924 1963
310 Sun Shuwei China Diving 1976
311 Ryan Suter United States Ice Hockey 1985
312 Raymond Suvigny France Weightlifting 1903 1945
313 Attila Szilvássy Hungary Sailing 1965
314 Károly Takács Hungary Shooting 1910 1976
315 Tan Shuping China Diving 1978
316 Eva Terčelj Slovenia Canoeing 1992
317 Klaus Thiele East Germany Athletics 1958
318 Pieter Timmers Belgium Swimming 1988
319 Megan Timpf Canada Softball 1984
320 Theresa Tona Papua New Guinea Taekwondo 1991
321 Hannes Torpo Finland Athletics 1901 1980
322 Trần Thị Ngọc Anh Vietnam Athletics 1958
323 Fidel Tricánico Uruguay Boxing 1915
324 Adrian Turner Great Britain Swimming 1977
325 Ovwigbo Uba Nigeria Boxing 1962
326 Pyotr Ugryumov Russia Cycling 1961
327 Vladimir Ukhov Soviet Union Athletics 1924 1996
328 Sabina Valbusa Italy Cross Country Skiing 1972
329 Marieke van den Ham Netherlands Water Polo 1983
330 Puck van Heel Netherlands Football 1904 1984
331 Manie van Zyl South Africa Wrestling 1929 2012
332 Kelly Vanderbeek Canada Alpine Skiing 1983
333 Sabu Varkey India Hockey 1971
334 Vladimir Vasilyev Soviet Union Rowing 1948
335 Paul Veenemans Netherlands Rowing 1947 1973
336 Vasil Vetsev Bulgaria Gymnastics 1974
337 Michael Vicens Puerto Rico Basketball 1956
338 José Viejo Spain Cycling 1949 2014
339 Arthur Vollstedt Germany Speed Skating 1892 1969
340 Peter von Allmen Switzerland Cross Country Skiing 1978
341 Vukan Vuletić Serbia and Montenegro Diving 1973
342 Birgit Wagner Germany Handball 1969
343 James Walker Canada Rowing 1949
344 Charndej Weerapol Thailand Boxing 1944
345 Doug Weight United States Ice Hockey 1971
346 Chick Weijzen Netherlands Canoeing 1935
347 Eric Wennerberg Sweden Bobsleigh 1917 2001
348 Richard Martin Werner Germany Art Competitions 1903 1949
349 Georg Werth Italy Bobsleigh 1951
350 Günter Wienhold West Germany Football 1948
351 Rob Williams Great Britain Rowing 1985
352 Fritz Wolf Germany Gymnastics 1880 1961
353 Wu Hanxiong China Fencing 1981
354 Rhona Wurtele Canada Alpine Skiing 1922
355 Rhoda Wurtele-Eaves Canada Alpine Skiing 1922
356 Jie Xu Poland Table Tennis 1982
357 Claudio Yafuso Argentina Judo 1970
358 Kenzo Yokoyama Japan Football 1943
359 Yu Wai Seung Hong Kong Judo 1972
360 Ludvik Zajc Yugoslavia Ski Jumping 1943 2011
361 Ricardo Zamora Spain Football 1901 1978
362 Zhang Shuai China Tennis 1989
363 Eduards Žukovs Latvia Wrestling 1972
364 Vukosava Đapić Serbia and Montenegro Athletics 1978