You Are Here > > > Athletes Born on January 17

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on January 17

January 16 ▪ January 17 ▪ January 18 ▪ 

380 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Roberto Abugattas Peru Athletics 1943
2 Annica Åhlén Sweden Ice Hockey 1975
3 Jorge Alarcón Mexico Swimming 1969
4 Lidiya Alfeyeva Soviet Union Athletics 1946
5 Anna Alminova Russia Athletics 1985
6 Renzo Alverà Italy Bobsleigh 1933 2005
7 Johan V. Andersen Denmark Art Competitions 1892 1971
8 Lennart Andersson Sweden Athletics 1914 1997
9 Tonje Angelsen Norway Athletics 1990
10 Yelena Anokhina Soviet Union Diving 1947
11 Diana Antonova Russia Water Polo 1993
12 Gaby Appel West Germany Hockey 1958
13 Ingrida Ardišauskaitė Lithuania Cross Country Skiing 1993
14 Raúl Arellano Mexico Football 1939
15 Marcel Arnold Switzerland Athletics 1962
16 Saeed Azarbayjani Canada Wrestling 1975
17 Rick Bacon Canada Volleyball 1955
18 Felix Badcock Great Britain Rowing 1903 1976
19 Laura Baldwin Great Britain Sailing 1980
20 László Bánhegyi Hungary Basketball 1931 2015
21 Guy Barrabino France Fencing 1934
22 Kateřina Bartoňová Czech Republic Basketball 1990
23 Glenn Beauchamp Canada Judo 1962
24 Charles Behm Luxembourg Gymnastics 1883 1924
25 Aleksandrs Beļavskis Latvia Ice Hockey 1964
26 Mamadi Berthe Mali Football 1983
27 Ana Betancour Colombia Wrestling 1986
28 Paolo Bianchessi Italy Judo 1981
29 Gerald Bird West Indies Federation Sailing 1928
30 Fred Blackett Great Britain Athletics 1900 1979
31 Cuauhtémoc Blanco Mexico Football 1973
32 André Blusset France Cross Country Skiing 1904 1994
33 Jaroslav Bohatý Czechoslovakia Athletics 1935
34 Antoaneta Boneva Bulgaria Shooting 1986
35 Karen Botha South Africa Athletics 1967
36 Noureddine Bousnina Tunisia Football 1963
37 David Brinton United States Cycling 1967
38 Anna Bulgakova Russia Athletics 1988
39 Sheridan Burge-Lopez Australia Swimming 1970
40 Jitka Burianová Czech Republic Athletics 1977
41 Robert Burns Australia Cycling 1968
42 Milton Busin Brazil Diving 1927
43 Greg Caccia United States Handball 1967
44 Åke Call Sweden Shooting 1942
45 Felicia Candelario Dominican Republic Athletics 1961
46 Claude Carlin France Cycling 1961
47 Stig Carlsson Sweden Ice Hockey 1924 1978
48 Stefano Carozzo Italy Fencing 1979
49 Paolo Carraro Italy Canoeing 1964
50 Pol Carreras Spain Alpine Skiing 1990
51 Emmie Charayron France Triathlon 1990
52 Chen Yanping China Athletics 1966
53 Chen Yufeng China Football 1970
54 Atanas Chochev Bulgaria Athletics 1957
55 Choe Mi-Gyong North Korea Football 1991
56 Choi Nam-Yeon South Korea Speed Skating 1943
57 Chung Thị Thanh Lan Vietnam Swimming 1962
58 Cassius Clay United States Boxing 1942
59 Ros Coats Great Britain Cross Country Skiing 1950
60 Julien Cousineau Canada Alpine Skiing 1981
61 Anton Crișan Romania Ice Hockey 1942 2012
62 Marc Crousillat France Water Polo 1960
63 Emin Cəbrayilov Azerbaijan Diving 1978
64 Eduard Darbinyan Armenia Weightlifting 1971
65 Kenneth Dawes Great Britain Wrestling 1947
66 Stella de Heij Netherlands Hockey 1968
67 Hiroyuki Deguchi Japan Biathlon 1953
68 Yevgeny Dementyev Russia Cross Country Skiing 1983
69 Jean-Marc Destine Haiti Athletics 1973
70 Rudi Dollmayer Sweden Swimming 1966
71 Michèle Brigitte Dombard Belgium Alpine Skiing 1956
72 Gustavo Doreste Spain Sailing 1960
73 José Antonio Duran Mexico Boxing 1946
74 Elisabetta Durelli Italy Gymnastics 1936
75 Janet Dykman United States Archery 1954
76 Clyde Edwards Barbados Athletics 1958
77 Nagwan El-Zawawi Egypt Weightlifting 1976
78 Dario Esalas Colombia Boxing 1975
79 Esteban Spain Football 1955
80 Mark Fawcett Canada Snowboarding 1972
81 Sharon Ferris New Zealand Sailing 1974
82 Andrey Filichkin Russia Alpine Skiing 1975
83 Marco Fión Guatemala Football 1947
84 Craig Fitschen United States Handball 1967
85 Sherry Fletcher Grenada Athletics 1986
86 Antonia-Athina Frai Greece Sailing 1976
87 Pedro Fuentes Cuba Weightlifting 1957
88 Amanda Furrer United States Shooting 1991
89 Antonio García Mexico Shooting 1909 1993
90 Yosenki García Cuba Volleyball 1977
91 Roland Gehrke East Germany Wrestling 1954
92 Guido Ghedina Italy Alpine Skiing 1931
93 Ștefan Gheorghiță Romania Wrestling 1986
94 Andrea Giocondi Italy Athletics 1969
95 Leo Giunchi Italy Boxing 1896 1967
96 Wayne Glasgow United States Basketball 1926 2000
97 Robin Goad United States Weightlifting 1970
98 Jorge Gomes Angola Swimming 1972
99 Miguel González Paraguay Boxing 1969
100 Kazimierz Górecki Poland Canoeing 1954 1977
101 Jan Górny Poland Hockey 1933
102 Simon Gougnard Belgium Hockey 1991
103 Glenn Graham United States Athletics 1904 1986
104 Allegro Grandi Italy Cycling 1907 1973
105 Fritz Griesser Switzerland Athletics 1929 2013
106 Theodoros Griniazakis Greece Swimming 1968
107 Mindaugas Griškonis Lithuania Rowing 1986
108 Veronica Grymonprez Belgium Gymnastics 1944
109 Bjørn Gundersen Norway Athletics 1924 2002
110 Toini Gustafsson Sweden Cross Country Skiing 1938
111 Salima Hammouche Algeria Volleyball 1984
112 Paul Haslwanter Austria Cross Country Skiing, Nordic Combined 1915
113 Ferenc Hatlaczky Hungary Canoeing 1934 1986
114 Gerry Hawkins Ireland Boxing 1961
115 Heini Hemmi Switzerland Alpine Skiing 1949
116 Laro Herrero Spain Snowboarding 1990
117 Lutz Heßlich East Germany Cycling 1959
118 Karin Hillinger Austria Handball 1965
119 Raimo Hirvonen Finland Wrestling 1950
120 Willi Horn Germany Canoeing 1909 1989
121 Zoë Hoskins Canada Rowing 1981
122 Olaf Husby Norway Shooting 1878 1948
123 Lydia Ierodiaconou-Lassila Australia Freestyle Skiing 1982
124 Toshiyuki Igarashi Japan Boxing 1984
125 Naohiro Ikeda Japan Volleyball 1940
126 Katharina Innerhofer Austria Biathlon 1991
127 Mile Isaković Yugoslavia Handball 1958
128 Israel Brazil Basketball 1960
129 Sven Israelsson Sweden Cross Country Skiing, Nordic Combined 1920 1989
130 Dennis Iverson Australia Judo 1981
131 Jo Jackson Great Britain Athletics 1985
132 Paul Jahren Norway Wrestling 1895 1963
133 Danuta Jędrejek Poland Athletics 1947
134 Jaime Jefferson Cuba Athletics 1962
135 Øivind Jensen Norway Boxing 1905 1989
136 Jeong Sang-Hyeon South Korea Hockey 1963
137 Jiang Haiqi China Swimming 1992
138 Haukur Jóhannsson Iceland Alpine Skiing 1953
139 Torsten Johansson Sweden Football 1906 1989
140 Miklós Jós Hungary Art Competitions 1906 1990
141 Miodrag Jovanović Yugoslavia Football 1922 2009
142 Anna Kaaleste Soviet Union Cross Country Skiing 1930
143 Gábor Kapuvári Hungary Wrestling 1974
144 Taizo Kawamoto Japan Football 1914 1985
145 Leander Keim United States Gymnastics 1879 1941
146 Kip Keino Kenya Athletics 1940
147 Barry Kennedy Canada Modern Pentathlon 1953
148 Abdul Rahman Khalid Bahrain Fencing, Modern Pentathlon 1966
149 Rabah Khaloufi France Boxing 1943 2014
150 Chutchawan Khaolaor Thailand Taekwondo 1988
151 Birgit Kiesow West Germany Rowing 1957
152 Gertrud Kille Germany Athletics 1925 1978
153 Kim Ga-Eul South Korea Swimming 1997
154 Kim Ju-Seong South Korea Football 1966
155 Trena King United States Archery 1958
156 Treva King Australia Hockey 1956
157 Szofi Kiss Hungary Synchronized Swimming 1995
158 Jaroslav Konečný Czechoslovakia Handball 1945
159 Hendrik Jan Kooijman Netherlands Hockey 1960
160 Miroslav Kopal Czechoslovakia, Czech Republic Nordic Combined 1963
161 Kalevi Kosunen Finland Boxing 1947
162 Klaus Kotzmann East Germany Fencing 1960
163 Rudolf Kramer Austria Cycling 1886
164 Adrienne Krebitz Austria Fencing 1947
165 Georg Kröder Austria Rowing 1890
166 Oleh Kroka Ukraine Wrestling 1987
167 Tetiana Kryvobok Ukraine Athletics 1972
168 Shailaja Kumar India Alpine Skiing 1967
169 Georges Kunz France Canoeing 1922
170 Pekka Kuusisto Finland Ice Hockey 1945
171 Steve Lacy United States Athletics 1956
172 Philome Laguerre Haiti Weightlifting 1933
173 Karin Lamberg-Skog Sweden Cross Country Skiing 1961
174 Sebastian Langeveld Netherlands Cycling 1985
175 Pensiri Laosirikul Thailand Weightlifting 1984
176 William Lara Cuba Wrestling 1968
177 Lau Kwok Kin Hong Kong Fencing 1977
178 Sherry Lawrence Canada Alpine Skiing 1984
179 Katya Lazova Bulgaria Athletics 1950
180 Lee Ik-Hwan South Korea Speed Skating 1946
181 Max Leiva Guatemala Cycling 1966
182 Nathalie Lesdema France Basketball 1973
183 Aleksandr Li Kazakhstan Archery 1974
184 Oleh Lisohor Ukraine Swimming 1979
185 Monika Lücker Switzerland Luge 1944
186 John Mais United States Gymnastics 1888 1974
187 Bernard Malherbe France Boxing 1945
188 Petra Mandula Hungary Tennis 1978
189 Vincenzo Mangiacapre Italy Boxing 1989
190 Werner March Germany Art Competitions 1894 1976
191 Tommaso Marconi Italy Diving 1982
192 Inés Margraff Ecuador Shooting 1958
193 Joan Lino Martínez Spain Athletics 1978
194 Miguel Martinez France Cycling 1976
195 Isidoro Martínez-Vela Spain Swimming 1925 2012
196 Stanisław Marucha Poland Shooting 1937 2008
197 Henri Masson France Fencing 1872 1963
198 Svetlana Masterkova Russia Athletics 1968
199 Lars Mattsson Sweden Alpine Skiing 1932
200 Auguszta Mátyás Hungary Handball 1968
201 Frank McConnell Canada Athletics 1887 1933
202 Paul McDowell United States Rowing 1905 1962
203 Burt McKinnie United States Golf 1879 1946
204 Michel Medinger, Sr. Luxembourg Athletics 1909 1992
205 Katrin Meißner East Germany, Germany Swimming 1973
206 Kara Menczinger Hungary Water Polo 1989
207 Aleksandr Menshikov Kazakhstan Biathlon 1974
208 Charles Mersch Luxembourg Water Polo 1908 1996
209 Yevgeny Mikhaylov Soviet Union Athletics 1937
210 Ruth Miller United States Art Competitions 1904 1978
211 Percival Mills Great Britain Weightlifting 1896
212 Rami Miron Israel Wrestling 1957
213 Steve Mitruk Canada Gymnastics 1947
214 Marc Moens Belgium Canoeing 1943
215 Antal Moldrich Hungary Modern Pentathlon 1934 2005
216 Ngozi Monu Nigeria Swimming 1981
217 Oskar Morawetz Canada Art Competitions 1917 2007
218 Lucette Moreau Canada Athletics 1956
219 Julio Moreno Chile Fencing 1903
220 Una Morris Jamaica Athletics 1947
221 Nataliya Morskova Soviet Union, Unified Team Handball 1966
222 Tony Moulay France Triathlon 1976
223 Lenka Mrzilková Czech Republic Sailing 1988
224 Filipo Muller Tonga Athletics 1986
225 Valerie Mullins Great Britain Gymnastics 1935
226 Candace Murray Canada Softball 1970
227 T.C. Murray Ireland Art Competitions 1873 1959
228 Don Myrah United States Cycling 1966
229 Doudou N'Diaye Senegal Athletics 1951
230 Anastasiya Nazarenko Russia Rhythmic Gymnastics 1993
231 Magno Nazaret Brazil Cycling 1986
232 Francisc Nemeș Romania Athletics 1907 1991
233 Stayko Nenov Bulgaria Shooting 1953
234 Hugh Nesham Great Britain Archery 1878 1923
235 Takafumi Nishitani Japan Short Track Speed Skating 1979
236 Ute Noack Germany Swimming 1943
237 Ruth Nortje South Africa Canoeing 1967
238 Anatoliy Novikov Soviet Union Judo 1947
239 Mpesela Ntlot'soeu Lesotho Athletics 1977
240 O Jong-Ae North Korea Weightlifting 1984
241 Kenichi Obinata Japan Rowing 1968
242 Oleksandr Obolonchyk Ukraine Luge 1992
243 Andrea Ojeda Argentina Football 1985
244 Ghanim Orabi Jassim Iraq Football 1961
245 Siegfried Ortmann West Germany Archery 1937
246 Stellan Österberg Sweden Badminton 1965
247 Maria Östling Sweden Swimming 1978
248 George Oywello Uganda Boxing 1939 1965
249 Mart Paama Soviet Union Athletics 1938 2006
250 John Pagkos United States Canoeing 1936
251 Kimmo Pallonen Finland Athletics 1959
252 Luca Paolini Italy Cycling 1977
253 Zlatko Papec Yugoslavia Football 1934 2013
254 Stevick Patris Palau Weightlifting 1991
255 Charles Payne Great Britain Art Competitions 1884 1967
256 Peng Yang China Hockey 1992
257 Patrick Pera France Figure Skating 1949
258 Amelia Piccinini Italy Athletics 1917 1979
259 Daniel Pierre France Athletics 1891 1979
260 António Carlos Piña Cape Verde Athletics 1966
261 Jean Plumier Belgium Fencing 1909
262 Agnese Possamai Italy Athletics 1953
263 Alise Post United States Cycling 1991
264 Rajendra Prasad India Boxing 1972
265 Louis Prévost Canada Rowing 1954
266 Ian Pringle Ireland Canoeing 1953
267 Svetlana Radzivil Uzbekistan Athletics 1987
268 Karar Rahman Bangladesh Swimming 1975
269 Kelly Subbanand Rao India Sailing 1963
270 Genko Rashkov Bulgaria Equestrianism 1920 1996
271 Grégory Rast Switzerland Cycling 1980
272 Toby Rawlinson Great Britain Polo 1867 1934
273 David Regalado Mexico Football 1952
274 Karin Reichert-Frisch Germany, West Germany Athletics 1941
275 Christophe Riblon France Cycling 1981
276 Per-Olov Richardsson Sweden Alpine Skiing 1942
277 Paul Richer France Art Competitions 1849 1933
278 Lorenzo Rico Spain Handball 1962
279 Laura Robertson New Zealand Gymnastics 1982
280 Valentin Robu Romania Rowing 1967
281 Jeremy Roenick United States Ice Hockey 1970
282 Sverre Rotevatn Norway Nordic Combined 1977
283 Marko Rudić Bosnia and Herzegovina Alpine Skiing 1990
284 Yury Rudov Soviet Union Fencing 1931 2013
285 Kari Saarela Finland Biathlon 1952
286 Jane Salumäe Estonia Athletics 1968
287 Jean-Pierre Samazeuilh France Tennis 1891 1965
288 Renzo Sambo Italy Rowing 1942 2009
289 Inessa Sargsyan Russia Volleyball 1972
290 Glen Saville Australia Basketball 1976
291 Franz Schmid Germany Alpinism 1905 1992
292 Iohan Schmidt Romania Gymnastics 1910
293 Robert Schneider United States Cycling 1944
294 Luca Schuler Switzerland Freestyle Skiing 1998
295 Art Seaman United States Speed Skating 1923 2007
296 Kapitolina Seryogina Soviet Union Speed Skating 1942
297 Sergey Shakimov Kazakhstan Judo 1972
298 Shen Sheng China Sailing 1979
299 John Shene United States Bobsleigh 1901 1968
300 Liubov Sheremeta Ukraine Gymnastics 1980
301 Kazimierz Sichulski Poland Art Competitions 1879 1942
302 Freyr Gauti Sigmundsson Iceland Judo 1972
303 Brita Sigourney United States Freestyle Skiing 1990
304 Olga Å ikovec Yugoslavia Athletics 1933
305 Aulis Sipponen Finland Cross Country Skiing, Nordic Combined 1929
306 Ans Smulders-van Gerwen Netherlands Gymnastics 1951
307 Antoni Sobik Poland Fencing 1905 1994
308 Zdeněk Sobotka Czechoslovakia Athletics 1917 2001
309 Ralf Sonn Germany Athletics 1967
310 Selma Sonnet West Germany Shooting 1968
311 Graeme Spinks New Zealand Judo 1961
312 Henryk Średnicki Poland Boxing 1955 2016
313 George Stănescu Romania Gymnastics 1985
314 Mona Steigauf Germany Athletics 1970
315 Boris Stenin Soviet Union Speed Skating 1935 2001
316 David Stevenson Great Britain Cycling 1882
317 Courtenay Stewart Canada Synchronized Swimming 1985
318 Patrick Suffo Cameroon Football 1978
319 Nataliya Sutyagina Russia Swimming 1980
320 Väinö Suvivuo Finland Athletics 1917 1985
321 Sergey Svetlov Soviet Union Ice Hockey 1961
322 Rudy Sylvan Grenada Athletics 1979
323 Ilona Szikora-Józsá Hungary Athletics 1918
324 David Theile Australia Swimming 1938
325 Pierre Thiolon France Basketball 1927 2014
326 Rolando Thoeni Italy Alpine Skiing 1951
327 Alvaro Tito Uruguay Basketball 1962
328 Dragutin Tomašević Serbia Athletics 1891 1915
329 Oswald Tötsch Italy Alpine Skiing 1964
330 Mohamed Touati Tunisia Cycling 1939
331 Régis Tranquille Seychelles Athletics 1955
332 Jelle Troelstra Netherlands Art Competitions 1891 1979
333 Ladislav Trpkoš Czechoslovakia Basketball 1915 2004
334 Dai-Yong Tu Switzerland Table Tennis 1968
335 Takale Tuna Papua New Guinea Athletics 1965
336 Ada Turci Italy Athletics 1924 2012
337 Kwamena Turkson Sweden Boxing 1976
338 Masae Ueno Japan Judo 1979
339 Oleksandr Usik Ukraine Boxing 1987
340 Benjamin Van Hove Belgium Hockey 1981
341 Nel van Vliet Netherlands Swimming 1926 2006
342 Israel Vargas Mexico Wrestling 1946
343 Ernest Vicogne France Gymnastics 1888 1975
344 Lorenzo Villaseñor Mexico Sailing 1947
345 Dwyane Wade, Jr. United States Basketball 1982
346 Dan Waern Sweden Athletics 1933
347 Chen Wang United States Table Tennis 1974
348 Wang Dan China Triathlon 1980
349 Wang Yang China Water Polo 1983
350 Ciarán Ward Ireland Judo 1972
351 Michael Weiss Austria Cycling 1981
352 Marcel Wenceslau Brazil Taekwondo 1981
353 Noni Wharemate New Zealand Basketball 1982
354 Kylie Wheeler Australia Athletics 1980
355 Tarnee White Australia Swimming 1981
356 Sławomir Wieloch Poland Ice Hockey 1969
357 Ben Wigmore Australia Baseball 1982
358 Ron Wilkie South Africa Athletics 1927
359 Tonique Williams-Darling Bahamas Athletics 1976
360 Jackie Wilson United States Boxing 1918 1956
361 Gerd Winkler West Germany Biathlon 1951
362 Peter Winter Australia Athletics 1971
363 Heinz Wolfram Germany Speed Skating 1935
364 Robert Wyss Switzerland Water Polo, Swimming 1901 1956
365 Xie Huilin China Football 1975
366 Shinzo Yamada Japan Cross Country Skiing, Nordic Combined 1914 2000
367 Koji Yamamuro Japan Gymnastics 1989
368 Tatyana Yembakhtova Soviet Union Hockey 1956
369 Aleksandr Yeryshov Russia Water Polo 1973
370 Sergey Yevstigneyev Russia Water Polo 1974
371 Budsabong Yimploy Thailand Athletics 1947
372 Masami Yoshida Japan Athletics 1946
373 Daniel Zalewski Poland Bobsleigh 1992
374 Yury Zaytsev Soviet Union Weightlifting 1951
375 Andrea Zemanová Czech Republic Freestyle Skiing 1993
376 Zhang Li China Athletics 1989
377 Mo Zhang Canada Table Tennis 1989
378 Zhou Yafei China Swimming 1984
379 Rolf Ziegler West Germany Athletics 1951
380 Vladislavas Zybaila Lithuania Cross Country Skiing 1975