You Are Here > > > Athletes Born on April 30

[an error occurred while processing this directive]

Olympic Athletes Born on April 30

April 29 ▪ April 30 ▪ May 1 ▪ 

285 Athletes

Rk Athlete Country Sport Born Died
1 Herbert Adamski Germany Rowing 1910 1941
2 Clelia Ailara Italy Softball 1972
3 Inés Alder Argentina Cross Country Skiing 1970
4 Aleksandr Alekseyev Russia Boxing 1981
5 Iván Alemany Spain Cycling 1967
6 Hilda Amezaga Mexico Gymnastics 1954
7 Jean-Paul Anton France Boxing 1948
8 Ivan Atanasov Bulgaria Ice Hockey 1957
9 Seimone Augustus United States Basketball 1984
10 Sander Baart Netherlands Hockey 1988
11 Ernst Bahnmeyer Germany Swimming 1888 1931
12 Tettey-Sowah Banfro Slovenia Handball 1969
13 Günther Bauch Germany Wrestling 1939
14 Eddy Bengtsson Sweden Wrestling 1979
15 Craig Benson Great Britain Swimming 1994
16 Sebti Benzine Algeria Cycling 1964
17 Jean-Claude Bernard France Athletics 1933
18 Monika Beu East Germany Volleyball 1963
19 Brook Billings United States Volleyball 1980
20 Hennie Binneman South Africa Cycling 1914 1968
21 Anni Bissø Denmark Shooting 1969
22 Ivar Bjare Sweden Luge 1943 1995
23 Ross Blyth Great Britain Alpine Skiing 1961
24 Joachim Boldsen Denmark Handball 1978
25 Philippe Bonnin France Fencing 1955
26 Tarik Bouguetaïb Morocco Athletics 1981
27 Bozhidar Boyadzhiev Bulgaria Wrestling 1978
28 Rebekah Bradford United States Speed Skating 1983
29 Kevin Bradshaw Australia Cycling 1957
30 Udo Brecht West Germany Rowing 1943
31 Llewelyn Bredwood Jamaica Athletics 1976
32 Jonny Brownlee Great Britain Triathlon 1990
33 Julien Brulé France Archery 1875
34 Anastasia Bucsis Canada Speed Skating 1989
35 Jannette Burr United States Alpine Skiing 1927
36 Tom Burridge Great Britain Football 1881 1965
37 Klaus-Dieter Buschle West Germany Volleyball 1950
38 Alba Cabello Spain Synchronized Swimming 1986
39 Øystein Carlsen Norway Short Track Speed Skating 1973
40 Kip Carpenter United States Speed Skating 1979
41 Abdil Ceylan Turkey Athletics 1983
42 Chinbatyn Otgontsetseg Mongolia Cross Country Skiing 1991
43 Chu Hwa-Il South Korea Shooting 1932
44 Aleksander Ciążyński Poland Hockey 1945
45 Davian Clarke Jamaica Athletics 1976
46 Linda Connolly Great Britain Figure Skating 1952
47 Daniela Costian Australia Athletics 1965
48 Yvon Coussin France Weightlifting 1950
49 Rodney Craig Great Britain Fencing 1945
50 Hana Dariusová Czechoslovakia, Czech Republic Rowing 1973
51 Iris Davis United States Athletics 1950
52 Rachelle De Jong-Viinberg Canada Rowing 1979
53 Miguel de la Quadra-Salcedo Spain Athletics 1932
54 Philip de László Great Britain Art Competitions 1869 1937
55 Joanna de Tuscan United States Fencing 1908 2003
56 Arturo De Vecchi Italy Fencing 1898 1988
57 Robert de Wilde Netherlands Cycling 1977
58 Jean, Duke Decazes France Sailing 1864 1912
59 Nik'oloz Deriugini Soviet Union Basketball 1959
60 Dion Dreesens Netherlands Swimming 1993
61 Ulf Ekstam Finland Alpine Skiing 1941
62 Itzhak Englander Israel Football 1946
63 Yaşar Erkan Turkey Wrestling 1911 1986
64 Elama Fa'atonu American Samoa Athletics 1994
65 Nelson Falcão Brazil Sailing 1946
66 György Faludy Hungary Football 1901 1962
67 Elena Fanchini Italy Alpine Skiing 1985
68 Eva Fjellerup Denmark Fencing 1962
69 Léon Flameng France Cycling 1877 1917
70 Stephanie Forrester Great Britain Triathlon 1969
71 Bruno Franceschetti Italy Gymnastics 1941
72 Hans Frei Switzerland Art Competitions 1868 1947
73 Robert French Australia Sailing 1918 2006
74 Ausra Fridrikas Austria Handball 1967
75 Alan Fyffe Great Britain Athletics 1884 1939
76 Vince Gallagher United States Rowing 1899 1983
77 Alessandro Gandellini Italy Athletics 1973
78 Roy Garforth Great Britain Water Polo 1918 1991
79 Susy Garland Great Britain Figure Skating 1966 1987
80 Roman Gąsienica Sieczka Poland Ski Jumping 1934 2006
81 Anders Gernandt Sweden Equestrianism 1920 2000
82 Jorge Giannini Argentina Hockey 1948
83 Sandra Godinho Portugal Judo 1973
84 Fernando González Spain Judo 1969
85 Bengt-Erik Grahn Sweden Alpine Skiing 1941
86 Arturo Gramajo Argentina Bobsleigh 1897 1957
87 Laura Grasemann Germany Freestyle Skiing 1992
88 Katarzyna Grzybowska Poland Table Tennis 1989
89 Ha Tae-Gwon South Korea Badminton 1975
90 Claude Haas France Water Polo 1933
91 Bruno Habārovs Soviet Union Fencing 1939 1994
92 Roman Hagara Austria Sailing 1966
93 Lars Hall Sweden Modern Pentathlon 1927 1991
94 Toni Hannula Finland Wrestling 1962
95 Hossam Hassan Egypt Football 1989
96 Stine Lise Hattestad Norway Freestyle Skiing 1966
97 Walter Haverhals Belgium Sailing 1948
98 Peter Hempel East Germany Canoeing 1959
99 José Hernando Spain Swimming 1968
100 Carola Hornig East Germany Rowing 1962
101 Tatjana Hüfner Germany Luge 1983
102 Kevin Hughes Great Britain Athletics 1973
103 Bernie Hutz Austria Ice Hockey 1961
104 Faredin Ibrahim Romania Boxing 1952
105 Nikolay Ilov Bulgaria Basketball 1932
106 Eugen Iordache Romania Football 1922 1988
107 Pavlo Ishchenko Ukraine Boxing 1992
108 Christine Jacob Philippines Swimming 1967
109 David Jacobs Great Britain Athletics 1888 1976
110 Connor Jaeger United States Swimming 1991
111 Dan Janjigian Armenia Bobsleigh 1972
112 Milan Jarý Czechoslovakia Cross Country Skiing 1952
113 Egil Johansen Norway Football 1962
114 Brandy Johnson United States Gymnastics 1973
115 Don Johnson Canada Athletics 1902 1973
116 Yasuhiro Kai Japan Judo 1968
117 Martten Kaldvee Estonia Biathlon 1986
118 Gilbert Kaufman Australia Sailing 1948
119 Takeo Kawamura Japan Baseball 1972
120 Artur Khamidulin Russia Ski Jumping 1977
121 Kim Hong-Kyun South Korea Rowing 1989
122 Tibor Klampár Hungary Table Tennis 1953
123 Aldis Kļaviņš Latvia Canoeing 1975 2000
124 Anja Klinar Slovenia Swimming 1988
125 Olga Korolyova Russia Freestyle Skiing 1979
126 Yevgeny Korotyshkin Russia Swimming 1983
127 Hubert Köstinger Austria Nordic Combined 1914
128 Zofia Kowalczyk Poland Gymnastics 1929
129 Rolf Krauß West Germany Wrestling 1954
130 Vitor Krieger Brazil Archery 1960
131 Erwin Kroggel Germany Fencing 1912 1996
132 Ralph Kubail West Germany Rowing 1952 1981
133 Petr Kubíček Czechoslovakia Canoeing 1957
134 Marleen Kuppens Belgium Canoeing 1959
135 Don Kwasnycia Canada Shooting 1952
136 Tania Lamarca Spain Rhythmic Gymnastics 1980
137 Wal Lambert Australia Rowing 1916
138 Edward Lansing United States Golf 1856 1920
139 Víctor Latou Uruguay Basketball 1913 2002
140 Harri Laurila Finland Ice Hockey 1965
141 Olivier Lecat France Volleyball 1967
142 Lee Han-Seop South Korea Archery 1966
143 Henri Lepage France Fencing 1908 1996
144 Yelena Levchenko Belarus Basketball 1983
145 Nigel Levine Great Britain Athletics 1989
146 Qiangbing Li Austria Table Tennis 1985
147 Liao Wenfen China Athletics 1963
148 Jonathan Lobert France Sailing 1985
149 Sara Lowe United States Synchronized Swimming 1984
150 Örjan Lüning Sweden Art Competitions 1919 1995
151 Enrico Lupetti Italy Canoeing 1967
152 Augusto Maccario Italy Athletics 1890 1927
153 Andra Manson United States Athletics 1984
154 Roger Mar United States Shooting 1968
155 Michele Marchesini Italy Sailing 1968
156 Matt Martin United States Ice Hockey 1971
157 Risto Mätas Estonia Athletics 1984
158 Maycon Brazil Football 1977
159 Dax McCarty United States Football 1987
160 Calum McNeil Great Britain Wrestling 1966
161 György Mészáros Hungary Canoeing 1933 2015
162 Elisabeth Micheler-Jones Germany Canoeing 1966
163 Doris Molesworth Great Britain Swimming 1902 1976
164 Gérard Monrazel France Bobsleigh 1943
165 Marina Mulyayeva Kazakhstan Swimming 1981
166 Michael Mørkøv Denmark Cycling 1985
167 Takao Nakae Japan Basketball 1913
168 Anders Näsström Sweden Luge 1964
169 Leandro Neves Brazil Volleyball 1983
170 Tevita Kofe Ngalu Tonga Weightlifting 1973
171 Henrik Nordström Sweden Athletics 1891 1982
172 Kaarel Nurmsalu Estonia Ski Jumping 1991
173 Lindsay Nylund Australia Gymnastics 1958
174 Diego Occhiuzzi Italy Fencing 1981
175 Tadashi Ohtsuka Japan Badminton 1978
176 Jeffrey Ong Malaysia Swimming 1972
177 Morten Opsahl Norway Canoeing 1955
178 Tom Overend Canada Speed Skating 1953
179 Nallasamy Padanisamy Malaysia Hockey 1948
180 Natasha Page Great Britain Rowing 1985
181 Ymer Pampuri Albania Weightlifting 1944
182 Dejan Panovski Macedonia Alpine Skiing 1980
183 Margit Papp Hungary Athletics 1948
184 Benjamín Paredes Mexico Athletics 1962
185 Alex Parsonage Great Britain Water Polo 1985
186 Richard Patterson New Zealand Weightlifting 1983
187 Leonel Paulo Angola Basketball 1986
188 Žiga Pavlin Slovenia Ice Hockey 1985
189 Stanisław Pawlusiak Poland Ski Jumping 1958
190 Val Peat Great Britain Athletics 1947 1997
191 Bertil Persson Sweden Alpine Skiing 1914 1978
192 Manuel Pietropoli Italy Snowboarding 1990
193 Oppe Pinto Paraguay Boxing 1963
194 Bob Pirie Canada Swimming 1916 1984
195 Étienne Pollet Belgium Rowing 1944
196 Matey Popov Bulgaria Water Polo 1951
197 Stanley Potter Canada Canoeing 1915 1962
198 Amado Povea Cuba Football 1955
199 Axel Preben-Schmidt Brazil Sailing 1939
200 Erik Preben-Schmidt Brazil Sailing 1939
201 Susanne Profanter Austria Judo 1970
202 Ludovic Proto France Boxing 1965
203 Nevenka Puškarević Yugoslavia Gymnastics 1952
204 Břetislav Putna Czechoslovakia Shooting 1959
205 Väinö Rainio Finland Athletics 1896 1979
206 Raquel Brazil Volleyball 1978
207 José Reyes Spain Canoeing 1966
208 Johan Richthoff Sweden Wrestling 1898 1983
209 René Ricolfi-Doria Switzerland Swimming, Water Polo 1901 1970
210 Hannah Roberson-Mytilinaiou Greece Equestrianism 1967
211 José Rodríguez Spain Cycling 1966
212 Tony Rogers New Zealand Athletics 1957
213 Danuta Rosani Poland Athletics 1951
214 Alexandru Roşu Romania Weightlifting 1987
215 Elisabetta Saccheggiani Italy Sailing 1968
216 Philaylack Sackpraseuth Laos Athletics 1987
217 Mikko Salminen Finland Fencing 1959
218 Charles Samoy France Football 1939
219 Shamar Sands Bahamas Athletics 1985
220 Pouria Saveh Shemshaki Iran Alpine Skiing 1987
221 Mario Schaden Austria Ice Hockey 1972
222 Willy Schäfer Switzerland Handball 1913 1980
223 Bettina Schieferdecker East Germany Gymnastics 1968
224 Heinrich Schläppi Switzerland Bobsleigh 1905 1958
225 Zbigniew Schodowski Poland Rowing 1987
226 Don Schollander United States Swimming 1946
227 Luis Scola Argentina Basketball 1980
228 Akane Shibata Japan Hockey 1988
229 Cyril Shiner Great Britain Art Competitions 1908 1989
230 Nataliya Shive-Glebova Soviet Union Speed Skating 1963
231 Marcel Sieberg Germany Cycling 1982
232 Vlăduţ Simionescu Romania Judo 1990
233 Rudolf Simonsen Denmark Art Competitions 1889 1947
234 Babe Slater United States Rugby 1896 1965
235 Petr Sobotka Czech Republic Weightlifting 1975
236 Anton Šoltýs Czechoslovakia Alpine Skiing 1937
237 Renier Sosa Cuba Table Tennis 1972
238 Norbert Sprongl Austria Art Competitions 1892 1983
239 Jamie Staff Great Britain Cycling 1973
240 Raymond Stasse Belgium Fencing 1913
241 Kristin Størmer Steira Norway Cross Country Skiing 1981
242 Natalie Steward Great Britain Swimming 1943
243 Vadim Streltsov Belarus Weightlifting 1986
244 Petri Suominen Finland Swimming 1971
245 Yasuo Suzuki Japan Football 1913
246 Marian Sypniewski Poland Fencing 1955
247 Lidia Szczerbińska Poland Gymnastics 1934
248 Kaspar Taimsoo Estonia Rowing 1987
249 Takashi Tanoue Japan Wrestling 1947 2009
250 Hjalmar Thomsen Denmark Hockey 1913 1993
251 Gunther Tiersch West Germany Rowing 1954
252 Marina Tomić Slovenia Athletics 1983
253 Kim Torkildsen Norway Sailing 1945
254 Polina Tsekova Bulgaria Basketball 1968
255 Juan José Ubaldo Dominican Republic Boxing 1979
256 Günther Ullerich Germany Hockey 1928 2007
257 Ibon Urbieta Spain Rowing 1967
258 Aat van Noort Netherlands Athletics 1908 1998
259 Ferdinand Vega Puerto Rico Archery 1936
260 Harijs Vītoliņš Latvia Ice Hockey 1968
261 Yevhen Vynohradov Ukraine Athletics 1984
262 Jane Ward United States Volleyball 1932
263 Hajime Watanuki Japan Shooting 1939
264 Max Weinhold Germany Hockey 1982
265 Richárd Weisz Hungary Wrestling 1879 1945
266 Cor Wezepoel Netherlands Athletics 1896 1954
267 Tommy White Canada Speed Skating 1915
268 Lukas Wilaschek Germany Boxing 1981
269 David Wilkins Ireland Sailing 1950
270 Paul Williams Australia Water Polo 1955
271 Deanne Wilson United States Athletics 1955
272 Merv Wood Australia Rowing 1917 2006
273 Jim Workman United States Rowing 1908 1983
274 Yevhen Yakovlev Ukraine Short Track Speed Skating 1977
275 Yang Wenqin China Athletics 1960
276 Yao Yige China Swimming 1996
277 Yeoh Ken Nee Malaysia Diving 1983
278 Yu Guohui China Athletics 1977
279 Yun Mi-Jin South Korea Archery 1983
280 Yekaterina Yusheva Russia Fencing 1973
281 Hans Zeitler Germany Football 1927
282 Matteo Zennaro Italy Fencing 1976
283 Zézé Brazil Basketball 1966
284 Zhang Nan China Gymnastics 1986
285 Vladimir Zubkov Soviet Union Wrestling 1948