You Are Here > SR/Olympics > Countries > Uzbekistan > 2004 Athina Summer Games

Uzbekistan at the 2004 Athina Summer Games

UZB Uzbekistan: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Athina, Greece (August 11, 2004 to August 29, 2004)
Opening Ceremony: August 13, 2004
Closing Ceremony: August 29, 2004

Events for Uzbekistan: 71 in 14 sports
Participants for Uzbekistan: 69 (51 men and 18 women)
Youngest Participant for Uzbekistan: Olga Gnedovskaya (15 years, 1 days)
Oldest Participant for Uzbekistan: Igor Khalilov (32 years, 74 days)
Most Medals for Uzbekistan (Athlete): 5 athletes with 1 medal

Go to the 2004 Athina Summer Games page

69 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Aleksandr Dokturishivili Male 24 Wrestling 1 1
2 Artur Taymazov Male 25 Wrestling 1 1
3 Magamed Ibragimov Male 20 Wrestling 1 1
4 Utkirbek Khaydarov Male 30 Boxing 1 1
5 Bakhodirdzhon Sultanov Male 19 Boxing 1 1
6 Sherzod Abdurahmonov Male 22 Boxing
7 Aleksandr Agafonov Male 29 Swimming
8 Egamnazar Akbarov Male 28 Judo
9 Alyona Aksyonova Female 24 Shooting
10 Igor Alborov Male 21 Boxing
11 Zamira Amirova Female 25 Athletics
12 Pavel Andreyev Male 25 Athletics
13 Aleksey Babdazhanov Male 25 Canoeing
14 Sergey Bogdanov Male 21 Rowing
15 Sergey Borzov Male 23 Canoeing
16 Yuliya Borzova Female 23 Canoeing
17 Danil Bugakov Male 16 Swimming
18 Mariya Bugakova Female 19 Swimming
19 Aleksey Cheglakov Male 30 Wrestling
20 Vladimir Chernenko Male 23 Rowing
21 Oksana Chusovitina Female 29 Gymnastics
22 Tolyashboy Doniyorov Male 23 Boxing
23 Liliya Dusmetova Female 23 Athletics
24 Olga Gnedovskaya Female 14 Swimming
25 Manzura Inoyatova Female 19 Table Tennis
26 Erkinzhon Isakov Male 29 Athletics
27 Saida Iskandarova Female 24 Swimming
28 Murat Kalikulov Male 25 Judo
29 Irina Kaydashova Female 19 Taekwondo
30 Igor Khalilov Male 32 Weightlifting
31 Bekzod Khidirov Male 22 Boxing
32 Yekaterina Khilko Female 22 Trampolining
33 Guzel Khubbiyeva Female 28 Athletics
34 Sherzod Khusanov Male 24 Boxing
35 Sergey Lagutin Male 23 Cycling
36 Oleg Lyashko Male 21 Swimming
37 Dilshod Makhmudov Male 21 Boxing
38 Dilshod Mansurov Male 20 Wrestling
39 Nataliya Mikryukova Female 20 Taekwondo
40 Andrey Morkovin Male 19 Swimming
41 Ravil Nachayev Male 30 Swimming
42 Ruslan Naurzaliyev Male 19 Rowing
43 Sergey Pankov Male 15 Swimming
44 Lyubov Perepelova Female 25 Athletics
45 Vyacheslav Pereteyko Male 23 Judo
46 Nikita Polyakov Male 18 Swimming
47 Oleg Pukhnaty Male 29 Swimming
48 Anton Ryakhov Male 24 Canoeing
49 Furkat Saidov Male 17 Weightlifting
50 Ramziddin Saidov Male 22 Judo
51 Rustam Saidov Male 26 Boxing
52 Olga Shchukina Female 27 Athletics
53 Irina Shlemova Female 20 Swimming
54 Oleg Sidorov Male 20 Swimming
55 Vyacheslav Skoromnov Male 30 Shooting
56 Vitaly Smirnov Male 25 Athletics
57 Dmitry Strykov Male 21 Canoeing
58 Abdullo Tangriyev Male 23 Judo
59 Mikhail Tarasov Male 23 Canoeing
60 Artur Tavkazakhov Male 28 Wrestling
61 Sergey Tsoy Male 18 Swimming
62 Danila Turchin Male 26 Canoeing
63 Aleksandr Urinov Male 31 Weightlifting
64 Yelena Usarova Female 22 Rowing
65 Pyotr Vasilyev Male 23 Swimming
66 Sergey Voynov Male 27 Athletics
67 Damir Zakhartdinov Male 28 Wrestling
68 Sanzhar Zakirov Male 21 Judo
69 Anastasiya Zhuravlyova Female 22 Athletics

Sports