Mobile Site You Are Here >  >  >  > 2000 Sydney Summer Games

Uzbekistan at the 2000 Sydney Summer Games

UZB Uzbekistan: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Sydney, Australia (September 13, 2000 to October 1, 2000)
Opening Ceremony: September 15, 2000
Closing Ceremony: October 1, 2000

Events for Uzbekistan: 69 in 12 sports
Participants for Uzbekistan: 70 (52 men and 18 women)
Youngest Participant for Uzbekistan: Mariya Bugakova (15 years, 73 days)
Oldest Participant for Uzbekistan: Makharbek Khadartsev (34 years, 363 days)
Most Medals for Uzbekistan (Athlete): 4 athletes with 1 medal

Go to the 2000 Sydney Summer Games page

70 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Mukhammad Kadyr Abdullayev Male 26 Boxing 1 1
2 Artur Taymazov Male 21 Wrestling 1 1
3 Sergey Mikhaylov Male 24 Boxing 1 1
4 Rustam Saidov Male 22 Boxing 1 1
5 Andrey Abduvaliyev Male 34 Athletics
6 Aleksandr Agafonov Male 25 Swimming
7 Adkhamdzhon Akhilov Male 24 Wrestling
8 Alyona Aksyonova Female 20 Shooting
9 Zamira Amirova Female 21 Athletics
10 Dilshod Aripov Male 23 Wrestling
11 Armen Bagdasarov Male 28 Judo
12 Ruslan Biktyakov Male 26 Wrestling
13 Mariya Bugakova Female 15 Swimming
14 Ruslan Chagayev Male 21 Boxing
15 Oksana Chusovitina Female 25 Gymnastics
16 Lyudmila Dmitriady Female 31 Athletics
17 Erkinzhon Isakov Male 25 Athletics
18 Saida Iskandarova Female 20 Swimming
19 Ramil Islamov Male 27 Wrestling
20 Sofiya Kabanova Female 30 Athletics
21 Makharbek Khadartsev Male 34 Wrestling
22 Igor Khalilov Male 28 Weightlifting
23 Utkirbek Khaydarov Male 26 Boxing
24 Yekaterina Khilko Female 18 Trampolining
25 Ruslan Khinchagov Male 30 Wrestling
26 Vitaly Khozhatelev Male 33 Athletics
27 Guzel Khubbiyeva Female 24 Athletics
28 Sherzod Khusanov Male 20 Boxing
29 Rustam Khusnutdinov Male 24 Athletics
30 Nataliya Kobina Female 21 Athletics
31 Anastasiya Korolyova Female 17 Swimming
32 Anvar Kuchmuradov Male 30 Athletics
33 Bakhodir Kurbanov Male 27 Wrestling
34 Yelena Kvyatkovskaya Female 34 Athletics
35 Alisher Mukhtarov Male 27 Judo
36 Dilshod Mukhtarov Male 25 Shooting
37 Kamol Muradov Male 25 Judo
38 Ravil Nachayev Male 26 Swimming
39 Bakhtiyer Nurullayev Male 25 Weightlifting
40 Lyubov Perepelova Female 21 Athletics
41 Yevgeny Petin Male 25 Athletics
42 Anisa Petrova Female 29 Fencing
43 Yelena Piskunova Female 20 Athletics
44 Roman Poltoratsky Male 28 Athletics
45 Oleg Pukhnaty Male 25 Swimming
46 Alisher Rahimov Male 22 Boxing
47 Anton Ryakhov Male 20 Canoeing
48 Nataliya Senkina Female 29 Athletics
49 Yuliya Shakhova Female 24 Shooting
50 Andrey Shturbabin Male 28 Judo
51 Abdullo Tangriyev Male 19 Judo
52 Dmitry Tsutskarev Male 24 Swimming
53 Oleg Tsvetkovsky Male 30 Swimming
54 Iroda Tulyaganova Female 18 Tennis
55 Farkhod Turayev Male 26 Judo
56 Tulkunbay Turgunov Male 23 Boxing
57 Viktor Ustinov Male 26 Athletics
58 Pyotr Vasilyev Male 19 Swimming
59 Oleg Veretelnikov Male 28 Athletics
60 Yury Vitt Male 20 Wrestling
61 Sergey Voynov Male 23 Athletics
62 Sergey Voytsekhovich Male 17 Swimming
63 Dilshod Yarbekov Male 26 Boxing
64 Yevgeny Yerofaylov Male 25 Wrestling
65 Nikolay Yeroshenko Male 25 Athletics
66 Dilshod Yuldashev Male 24 Boxing
67 Damir Zakhartdinov Male 24 Wrestling
68 Mansur Zhumayev Male 25 Judo
69 Konstantin Zhuravlyov Male 24 Athletics
70 Oleg Zhuravlyov Male 18 Athletics

Sports