You Are Here > SR/Olympics > Countries > Uzbekistan > 1996 Atlanta Summer Games

Uzbekistan at the 1996 Atlanta Summer Games

UZB Uzbekistan: Next Summer Games

Host City: Atlanta, United States (July 20, 1996 to August 4, 1996)
Opening Ceremony: July 19, 1996
Closing Ceremony: August 4, 1996

Events for Uzbekistan: 70 in 12 sports
Participants for Uzbekistan: 71 (63 men and 8 women)
Youngest Participant for Uzbekistan: Anastasiya Dzyundzyak (17 years, 118 days)
Oldest Participant for Uzbekistan: Boris Budayev (39 years, 13 days)
Most Medals for Uzbekistan (Athlete): Karim Tulyaganov and Armen Bagdasarov (1 medal)

Go to the 1996 Atlanta Summer Games page

71 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Armen Bagdasarov Male 23 Judo 1 1
2 Karim Tulyaganov Male 22 Boxing 1 1
3 Mukhammad Kadyr Abdullayev Male 22 Boxing
4 Dzhamolidin Abduzhaparov Male 32 Cycling
5 Aleksandr Agafonov Male 21 Swimming
6 Adkhamdzhon Akhilov Male 20 Wrestling
7 Shukhrat Akhmedov Male 33 Shooting
8 Vladimir Alimdyanov Male 23 Canoeing
9 Vitaly Anosov Male 19 Canoeing
10 Yury Aristov Male 22 Athletics
11 Yevgeny Astanin Male 21 Canoeing
12 Nariman Atayev Male 25 Boxing
13 Boris Budayev Male 39 Wrestling
14 Ruslan Chagayev Male 17 Boxing
15 Oksana Chusovitina Female 21 Gymnastics
16 Lyudmila Dmitriady Female 27 Athletics
17 Anastasiya Dzyundzyak Female 17 Gymnastics
18 Arsen Fadzayev Male 33 Wrestling
19 Ramil Ganiyev Male 27 Athletics
20 Temur Ibragimov Male 21 Boxing
21 Ulugbek Ibragimov Male 21 Boxing
22 Inna Isakova Female 28 Canoeing
23 Rafael Islamov Male 24 Canoeing
24 Ramil Islamov Male 22 Wrestling
25 Vyacheslav Kabanov Male 27 Swimming
26 Vladimir Kazantsev Male 24 Canoeing
27 Igor Khalilov Male 24 Weightlifting
28 Ruslan Khinchagov Male 26 Wrestling
29 Vitaly Khozhatelev Male 28 Athletics
30 Shamsiddin Khudoyberdiyev Male 30 Wrestling
31 Ivan Kireyev Male 29 Canoeing
32 Sergey Kot Male 36 Athletics
33 Anvar Kuchmuradov Male 26 Athletics
34 Bakhodir Kurbanov Male 23 Wrestling
35 Shermukhammad Kuziyev Male 25 Wrestling
36 Yelena Lebedeva Female 18 Canoeing
37 Tatyana Levina Female 30 Canoeing
38 Irina Lyalina Female 28 Canoeing
39 Valentin Manushev Male 28 Weightlifting
40 Timur Mukhamedkhanov Male 24 Judo
41 Alisher Mukhtarov Male 23 Judo
42 Svetlana Munkova Female 31 Athletics
43 Kamol Muradov Male 21 Judo
44 Ravil Nachayev Male 22 Swimming
45 Bakhtiyer Nurullayev Male 21 Weightlifting
46 Oleg Ogorodov Male 24 Tennis
47 Dmitry Pankov Male 28 Swimming
48 Vladimir Parfyonov Male 26 Athletics
49 Yevgeny Petin Male 21 Athletics
50 Roman Poltoratsky Male 23 Athletics
51 Aleksandr Popov Male 21 Canoeing
52 Oleg Pukhnaty Male 21 Swimming
53 Grigory Pulyayev Male 25 Wrestling
54 Rafkat Ruziyev Male 22 Fencing
55 Sergey Shayslamov Male 25 Canoeing
56 Vladimir Shayslamov Male 25 Canoeing
57 Andrey Shilin Male 22 Canoeing
58 Vladimir Shmakov Male 23 Judo
59 Andrey Shturbabin Male 24 Judo
60 Dmitry Solovyov Male 32 Judo
61 Dmitry Tomashevich Male 22 Tennis
62 Oleg Tsvetkovsky Male 26 Swimming
63 Anatoly Tyurin Male 28 Canoeing
64 Aleksandr Urinov Male 23 Weightlifting
65 Oleg Veretelnikov Male 24 Athletics
66 Sergey Voynov Male 19 Athletics
67 Viktor Yansky Male 26 Weightlifting
68 Dilshod Yarbekov Male 22 Boxing
69 Konstantin Yashin Male 23 Canoeing
70 Akram Yurabayev Male 23 Canoeing
71 Damir Zakhartdinov Male 20 Wrestling

Sports