You Are Here > SR/Olympics > Countries > Soviet Union > 1984 Sarajevo Winter Games

Soviet Union at the 1984 Sarajevo Winter Games

URS Soviet Union: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Host City: Sarajevo, Yugoslavia (February 7, 1984 to February 19, 1984)
Opening Ceremony: February 8, 1984
Closing Ceremony: February 19, 1984

Events for Soviet Union: 38 in 10 sports
Participants for Soviet Union: 99 (74 men and 25 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Marina Avstriyskaya (16 years, 235 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Valery Savin (32 years, 237 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): 6 athletes with 2 medals

Go to the 1984 Sarajevo Winter Games page

99 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Igor Malkov Male 18 Speed Skating 1 1 2
2 Nikolay Zimyatov Male 28 Cross Country Skiing 1 1 2
3 Sergey Khlebnikov Male 28 Speed Skating 2 2
4 Raisa Smetanina Female 31 Cross Country Skiing 2 2
5 Aleksandr Zavyalov Male 28 Cross Country Skiing 2 2
6 Nataliya Petrusyova Female 28 Speed Skating 2 2
7 Zinetula Bilyaletdinov Male 28 Ice Hockey 1 1
8 Sergey Bulygin Male 20 Biathlon 1 1
9 Nikolay Drozdetsky Male 26 Ice Hockey 1 1
10 Slava Fetisov Male 25 Ice Hockey 1 1
11 Sergey Fokichev Male 21 Speed Skating 1 1
12 Aleksandr Gerasimov Male 24 Ice Hockey 1 1
13 Aleksey Kasatonov Male 24 Ice Hockey 1 1
14 Yury Kashkarov Male 20 Biathlon 1 1
15 Andrey Khomutov Male 22 Ice Hockey 1 1
16 Vladimir Kovin Male 29 Ice Hockey 1 1
17 Aleksandr Kozhevnikov Male 25 Ice Hockey 1 1
18 Vladimir Krutov Male 23 Ice Hockey 1 1
19 Igor Larionov Male 23 Ice Hockey 1 1
20 Sergey Makarov Male 25 Ice Hockey 1 1
21 Vladimir Myshkin Male 28 Ice Hockey 1 1
22 Vasily Pervukhin Male 28 Ice Hockey 1 1
23 Algimantas Šalna Male 24 Biathlon 1 1
24 Sergey Shepelyev Male 28 Ice Hockey 1 1
25 Aleksandr Skvortsov Male 29 Ice Hockey 1 1
26 Sergey Starikov Male 25 Ice Hockey 1 1
27 Igor Stelnov Male 20 Ice Hockey 1 1
28 Vladislav Tretyak Male 31 Ice Hockey 1 1
29 Viktor Tyumenev Male 26 Ice Hockey 1 1
30 Yelena Valova Female 21 Figure Skating 1 1
31 Dmitry Vasilyev Male 21 Biathlon 1 1
32 Mikhail Vasilyev Male 21 Ice Hockey 1 1
33 Oleg Vasilyev Male 24 Figure Skating 1 1
34 Oleksandr Batiuk Male 24 Cross Country Skiing 1 1
35 Yevgeny Belousov Male 21 Luge 1 1
36 Aleksandr Belyakov Male 22 Luge 1 1
37 Nataliya Bestemyanova Female 24 Figure Skating 1 1
38 Andrey Bukin Male 26 Figure Skating 1 1
39 Sergey Danilin Male 24 Luge 1 1
40 Vladimir Nikitin Male 24 Cross Country Skiing 1 1
41 Vladimir Aleksandrov Male 26 Bobsleigh 1 1
42 Oleg Bozhev Male 22 Speed Skating 1 1
43 Valery Dudin Male 20 Luge 1 1
44 Zintis Ekmanis Male 25 Bobsleigh 1 1
45 Kira Ivanova Female 21 Figure Skating 1 1
46 Marina Klimova Female 17 Figure Skating 1 1
47 Oleg Makarov Male 21 Figure Skating 1 1
48 Sergey Ponomarenko Male 23 Figure Skating 1 1
49 Larisa Seleznyova Female 20 Figure Skating 1 1
50 Nataliya Shive-Glebova Female 20 Speed Skating 1 1
51 Ingrīda Amantova Female 23 Luge
52 Vladimir Andreyev Male 25 Alpine Skiing
53 Nadezhda Andreyeva-Patrikeyeva Female 25 Alpine Skiing
54 Marina Avstriyskaya Female 16 Figure Skating
55 Sergey Berezin Male 23 Speed Skating
56 Ivars Bērzups Male 21 Bobsleigh
57 Dmitry Bochkaryov Male 25 Speed Skating
58 Yury Burlakov Male 24 Cross Country Skiing
59 Nadezhda Buryakova Female 24 Cross Country Skiing
60 Sergey Chervyakov Male 25 Nordic Combined
61 Aleksandr Danilin Male 22 Speed Skating
62 Juris Eisaks Male 25 Luge
63 Aleksandr Fadeyev Male 20 Figure Skating
64 Ildar Garifullin Male 20 Nordic Combined
65 Yury Golovshchikov Male 20 Ski Jumping
66 Yury Kharchenko Male 20 Luge
67 Jānis Ķipurs Male 26 Bobsleigh
68 Anna Kondrashova Female 18 Figure Skating
69 Konstantin Korotkov Male 22 Speed Skating
70 Rihards Kotāns Male 27 Bobsleigh
71 Vladimir Kotin Male 21 Figure Skating
72 Vladimir Kozlov Male 24 Speed Skating
73 Irina Kuleshova-Kovrova Female 22 Speed Skating
74 Nataliya Kurova Female 21 Speed Skating
75 Yury Kvashnin Male 19 Figure Skating
76 Valentina Lalenkova Female 26 Speed Skating
77 Nataliya Lisitsa Female 22 Luge
78 Lyubov Lyadova Female 31 Cross Country Skiing
79 Vladimir Makeyev Male 26 Alpine Skiing
80 Tamara Markashanskaya Female 29 Cross Country Skiing
81 Aleksandr Mayorov Male 26 Nordic Combined
82 Pavel Pegov Male 27 Speed Skating
83 Olga Pleshkova Female 27 Speed Skating
84 Māris Poikāns Male 21 Bobsleigh
85 Gennady Prokopenko Male 20 Ski Jumping
86 Oleksandr Prosvirnin Male 19 Nordic Combined
87 Vladimir Sakhnov Male 22 Cross Country Skiing
88 Valery Savin Male 32 Ski Jumping
89 Viktor Shasherin Male 21 Speed Skating
90 Jānis Skrastiņš Male 28 Bobsleigh
91 Aivars Šnepsts Male 26 Bobsleigh
92 Yuliya Stepanova Female 21 Cross Country Skiing
93 Aleksandr Svinin Male 25 Figure Skating
94 Valery Tsyganov Male 27 Alpine Skiing
95 Liliya Vasilchenko Female 21 Cross Country Skiing
96 Einārs Veikša Male 23 Luge
97 Yelena Vodorezova Female 20 Figure Skating
98 Olga Volozhinskaya Female 21 Figure Skating
99 Vera Zozuļa Female 28 Luge

Sports