You Are Here > SR/Olympics > Countries > Soviet Union > 1980 Lake Placid Winter Games

Soviet Union at the 1980 Lake Placid Winter Games

URS Soviet Union: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Host City: Lake Placid, United States (February 12, 1980 to February 24, 1980)
Opening Ceremony: February 13, 1980
Closing Ceremony: February 24, 1980

Events for Soviet Union: 35 in 9 sports
Participants for Soviet Union: 86 (63 men and 23 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Marina Pestova (15 years, 58 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Galina Kulakova (37 years, 298 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): Anatoly Alyabyev and Nikolay Zimyatov (3 medals)

Go to the 1980 Lake Placid Winter Games page

86 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Nikolay Zimyatov Male 24 Cross Country Skiing 3 3
2 Anatoly Alyabyev Male 28 Biathlon 2 1 3
3 Vladimir Alikin Male 22 Biathlon 1 1 2
4 Vasily Rochev Male 28 Cross Country Skiing 1 1 2
5 Raisa Smetanina Female 27 Cross Country Skiing 1 1 2
6 Nataliya Petrusyova Female 24 Speed Skating 1 1 2
7 Vladimir Barnashov Male 28 Biathlon 1 1
8 Nikolay Bazhukov Male 26 Cross Country Skiing 1 1
9 Yevgeny Belyayev Male 25 Cross Country Skiing 1 1
10 Gennady Karponosov Male 29 Figure Skating 1 1
11 Nataliya Linichuk Female 24 Figure Skating 1 1
12 Irina Rodnina Female 30 Figure Skating 1 1
13 Aleksandr Tikhonov Male 33 Biathlon 1 1
14 Aleksandr Zaytsev Male 27 Figure Skating 1 1
15 Vera Zozuļa Female 24 Luge 1 1
16 Helmūts Balderis Male 27 Ice Hockey 1 1
17 Zinetula Bilyaletdinov Male 24 Ice Hockey 1 1
18 Marina Cherkasova Female 15 Figure Skating 1 1
19 Slava Fetisov Male 21 Ice Hockey 1 1
20 Nina Fyodorova-Baldycheva Female 32 Cross Country Skiing 1 1
21 Aleksandr Golikov Male 27 Ice Hockey 1 1
22 Vladimir Golikov Male 25 Ice Hockey 1 1
23 Aleksey Kasatonov Male 20 Ice Hockey 1 1
24 Valery Kharlamov Male 32 Ice Hockey 1 1
25 Vladimir Krutov Male 19 Ice Hockey 1 1
26 Galina Kulakova Female 37 Cross Country Skiing 1 1
27 Yevgeny Kulikov Male 29 Speed Skating 1 1
28 Yury Lebedev Male 28 Ice Hockey 1 1
29 Sergey Makarov Male 21 Ice Hockey 1 1
30 Aleksandr Maltsev Male 30 Ice Hockey 1 1
31 Boris Mikhaylov Male 35 Ice Hockey 1 1
32 Vladimir Myshkin Male 24 Ice Hockey 1 1
33 Vasily Pervukhin Male 24 Ice Hockey 1 1
34 Vladimir Petrov Male 32 Ice Hockey 1 1
35 Nina Rocheva Female 31 Cross Country Skiing 1 1
36 Sergey Shakhray Male 21 Figure Skating 1 1
37 Aleksandr Skvortsov Male 25 Ice Hockey 1 1
38 Sergey Starikov Male 21 Ice Hockey 1 1
39 Vladislav Tretyak Male 27 Ice Hockey 1 1
40 Valery Vasilyev Male 30 Ice Hockey 1 1
41 Viktor Zhluktov Male 26 Ice Hockey 1 1
42 Ingrīda Amantova Female 19 Luge 1 1
43 Vladimir Lobanov Male 26 Speed Skating 1 1
44 Andrey Minenkov Male 25 Figure Skating 1 1
45 Irina Moiseyeva Female 24 Figure Skating 1 1
46 Aleksandr Zavyalov Male 24 Cross Country Skiing 1 1
47 Vladimir Andreyev Male 22 Alpine Skiing
48 Nadezhda Andreyeva-Patrikeyeva Female 21 Alpine Skiing
49 Tatyana Averina-Barabash Female 29 Speed Skating
50 Sergey Berezin Male 19 Speed Skating
51 Nataliya Bestemyanova Female 20 Figure Skating
52 Igor Bobrin Male 26 Figure Skating
53 Aleksey Borovitin Male 25 Ski Jumping
54 Dainis Bremze Male 25 Luge
55 Vira Bryndzei Female 28 Speed Skating
56 Andrey Bukin Male 22 Figure Skating
57 Sergey Danilin Male 20 Luge
58 Yury Ivanov Male 27 Ski Jumping
59 Kira Ivanova Female 17 Figure Skating
60 Sergey Khlebnikov Male 24 Speed Skating
61 Konstantin Kokora Male 22 Figure Skating
62 Fjodor Koltšin Male 22 Nordic Combined
63 Yury Kondakov Male 28 Speed Skating
64 Vladimir Kovalyov Male 27 Figure Skating
65 Aigars Krikis Male 25 Luge
66 Irina Kuleshova-Kovrova Female 18 Speed Skating
67 Valentina Lalenkova Female 22 Speed Skating
68 Stanislav Leonovich Male 21 Figure Skating
69 Viktor Lyoskin Male 26 Speed Skating
70 Vladimir Makeyev Male 22 Alpine Skiing
71 Aleksandr Mayorov Male 22 Nordic Combined
72 Anatoly Medennikov Male 21 Speed Skating
73 Dmitry Ogloblin Male 23 Speed Skating
74 Sergey Omelchenko Male 26 Nordic Combined
75 Marina Pestova Female 15 Figure Skating
76 Olga Pleshkova Female 23 Speed Skating
77 Astra Rībena Female 20 Luge
78 Sergey Savelyev Male 31 Cross Country Skiing
79 Andrey Shakirov Male 20 Ski Jumping
80 Yevhen Solunskiy Male 20 Speed Skating
81 Iraida Suslova Female 25 Cross Country Skiing
82 Tetiana Tarasova Female 22 Speed Skating
83 Valery Tsyganov Male 23 Alpine Skiing
84 Vladimir Vlasov Male 21 Ski Jumping
85 Valery Yakushin Male 25 Luge
86 Aleksandr Zhirov Male 21 Alpine Skiing

Sports