You Are Here > SR/Olympics > Countries > Soviet Union > 1964 Innsbruck Winter Games

Soviet Union at the 1964 Innsbruck Winter Games

URS Soviet Union: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Host City: Innsbruck, Austria (January 27, 1964 to February 9, 1964)
Opening Ceremony: January 29, 1964
Closing Ceremony: February 9, 1964

Events for Soviet Union: 27 in 8 sports
Participants for Soviet Union: 69 (53 men and 16 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Tatyana Zhuk (18 years, 28 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Pavel Kolchin (34 years, 30 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): Lidiya Skoblikova (4 medals)

Go to the 1964 Innsbruck Winter Games page

69 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Lidiya Skoblikova Female 24 Speed Skating 4 4
2 Klavdiya Boyarskikh Female 24 Cross Country Skiing 3 3
3 Yevdokiya Mekshilo Female 32 Cross Country Skiing 1 1 2
4 Alevtina Kolchina Female 33 Cross Country Skiing 1 1 2
5 Irina Yegorova Female 23 Speed Skating 2 2
6 Igor Voronchikhin Male 25 Cross Country Skiing 2 2
7 Veniamin Aleksandrov Male 26 Ice Hockey 1 1
8 Aleksandr Almetov Male 24 Ice Hockey 1 1
9 Ants Antson Male 25 Speed Skating 1 1
10 Lyudmila Belousova Female 28 Figure Skating 1 1
11 Vitaly Davydov Male 24 Ice Hockey 1 1
12 Anatoly Firsov Male 22 Ice Hockey 1 1
13 Eduard Ivanov Male 25 Ice Hockey 1 1
14 Viktor Konovalenko Male 25 Ice Hockey 1 1
15 Viktor Kuzkin Male 23 Ice Hockey 1 1
16 Konstantin Loktev Male 30 Ice Hockey 1 1
17 Boris Mayorov Male 25 Ice Hockey 1 1
18 Yevgeny Mayorov Male 25 Ice Hockey 1 1
19 Vladimir Melanin Male 30 Biathlon 1 1
20 Stanislav Petukhov Male 26 Ice Hockey 1 1
21 Oleg Protopopov Male 31 Figure Skating 1 1
22 Aleksandr Ragulin Male 22 Ice Hockey 1 1
23 Vyacheslav Starshinov Male 23 Ice Hockey 1 1
24 Leonid Volkov Male 29 Ice Hockey 1 1
25 Viktor Yakushev Male 26 Ice Hockey 1 1
26 Boris Zaytsev Male 26 Ice Hockey 1 1
27 Oleg Zaytsev Male 24 Ice Hockey 1 1
28 Yevgeny Grishin Male 32 Speed Skating 1 1
29 Nikolay Kiselyov Male 24 Nordic Combined 1 1
30 Vladimir Orlov Male 25 Speed Skating 1 1
31 Aleksandr Privalov Male 30 Biathlon 1 1
32 Valentina Stenina Female 29 Speed Skating 1 1
33 Mariya Gusakova Female 32 Cross Country Skiing 1 1
34 Pavel Kolchin Male 34 Cross Country Skiing 1 1
35 Berta Kolokoltseva Female 26 Speed Skating 1 1
36 Tatyana Sidorova Female 27 Speed Skating 1 1
37 Ivan Utrobin Male 29 Cross Country Skiing 1 1
38 Gennady Vaganov Male 27 Cross Country Skiing 1 1
39 Rita Achkina Female 25 Cross Country Skiing
40 Stalina Demidova-Korzukhina Female 25 Alpine Skiing
41 Vyacheslav Dryagin Male 23 Nordic Combined
42 Aleksandr Gavrilov Male 20 Figure Skating
43 Bayazit Gizatullin Male 27 Cross Country Skiing
44 Rafael Grach Male 31 Speed Skating
45 Aleksandr Gubin Male 28 Cross Country Skiing
46 Boris Gulyayev Male 22 Speed Skating
47 Nikolay Gusakov Male 29 Nordic Combined
48 Klara Guseva-Nesterova Female 26 Speed Skating
49 Aleksandr Ivannikov Male 19 Ski Jumping
50 Yevgeniya Kabina-Sidorova Female 33 Alpine Skiing
51 Nikolay Kamensky Male 32 Ski Jumping
52 Muzakhid Khabibulin Male 30 Speed Skating
53 Viktor Kosichkin Male 25 Speed Skating
54 Pyotr Kovalenko Male 21 Ski Jumping
55 Ivan Lyubimov Male 31 Cross Country Skiing
56 Eduard Matusevich Male 26 Speed Skating
57 Vasily Melnikov Male 20 Alpine Skiing
58 Tally Monastyryov Male 24 Alpine Skiing
59 Igor Ostashov Male 26 Speed Skating
60 Valentin Pshenitsyn Male 27 Biathlon
61 Nikolay Puzanov Male 25 Biathlon
62 Nikolay Shamov Male 27 Ski Jumping
63 Valery Shein Male 18 Alpine Skiing
64 Galina Sidorova Female 18 Alpine Skiing
65 Viktor Talyanov Male 29 Alpine Skiing
66 Valery Tarakanov Male 22 Cross Country Skiing
67 K'oba Ts'akadze Male 29 Ski Jumping
68 Lev Zaytsev Male 26 Speed Skating
69 Tatyana Zhuk Female 18 Figure Skating

Sports