Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1956 Cortina d'Ampezzo Winter Games

Soviet Union at the 1956 Cortina d'Ampezzo Winter Games

URS Soviet Union: Next Winter Games

Host City: Cortina d'Ampezzo, Italy (January 26, 1956 to February 5, 1956)
Opening Ceremony: January 26, 1956
Closing Ceremony: February 5, 1956

Events for Soviet Union: 19 in 6 sports
Participants for Soviet Union: 53 (47 men and 6 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Nikolay Shamov (19 years, 167 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Yevgeny Babich (35 years, 19 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): Pavel Kolchin (3 medals)

Go to the 1956 Cortina d'Ampezzo Winter Games page

53 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Pavel Kolchin Male 26 Cross Country Skiing 1 2 3
2 Yevgeny Grishin Male 24 Speed Skating 2 2
3 Lyubov Kozyreva-Baranova Female 26 Cross Country Skiing 1 1 2
4 Fyodor Terentyev Male 30 Cross Country Skiing 1 1 2
5 Radiya Yeroshina Female 25 Cross Country Skiing 2 2
6 Oleg Goncharenko Male 24 Speed Skating 2 2
7 Nikolay Anikin Male 24 Cross Country Skiing 1 1
8 Yevgeny Babich Male 35 Ice Hockey 1 1
9 Vsevolod Bobrov Male 33 Ice Hockey 1 1
10 Aleksey Guryshev Male 30 Ice Hockey 1 1
11 Nikolay Khlystov Male 23 Ice Hockey 1 1
12 Yury Krylov Male 25 Ice Hockey 1 1
13 Alfred Kuchevsky Male 24 Ice Hockey 1 1
14 Valentin Kuzin Male 29 Ice Hockey 1 1
15 Vladimir Kuzin Male 25 Cross Country Skiing 1 1
16 Yury Mikhaylov Male 25 Speed Skating 1 1
17 Grigory Mkrtychan Male 31 Ice Hockey 1 1
18 Viktor Nikiforov Male 24 Ice Hockey 1 1
19 Yury Pantyukhov Male 24 Ice Hockey 1 1
20 Nikolay Puchkov Male 25 Ice Hockey 1 1
21 Boris Shilkov Male 28 Speed Skating 1 1
22 Viktor Shuvalov Male 32 Ice Hockey 1 1
23 Genrikh Sidorenkov Male 24 Ice Hockey 1 1
24 Nikolay Sologubov Male 31 Ice Hockey 1 1
25 Ivan Tregubov Male 26 Ice Hockey 1 1
26 Dmitry Ukolov Male 26 Ice Hockey 1 1
27 Aleksandr Uvarov Male 33 Ice Hockey 1 1
28 Rafael Grach Male 23 Speed Skating 1 1
29 Alevtina Kolchina Female 25 Cross Country Skiing 1 1
30 Yevgeniya Kabina-Sidorova Female 25 Alpine Skiing 1 1
31 Aleksandra Artyomenko Female 28 Alpine Skiing
32 Viktor Baranov Male 27 Cross Country Skiing
33 Gennady Chertishchev Male Alpine Skiing
34 Aleksandr Filatov Male 27 Alpine Skiing
35 Leonid Fyodorov Male 27 Nordic Combined
36 Minnevali Galiyev Male Cross Country Skiing
37 Nikolay Gusakov Male 21 Nordic Combined
38 Anna Kaaleste Female 26 Cross Country Skiing
39 Uno Kajak Male 22 Nordic Combined
40 Vyacheslav Melnikov Male Alpine Skiing
41 Robert Merkulov Male 24 Speed Skating
42 Yury Moshkin Male Nordic Combined, Ski Jumping
43 Dmitry Sakunenko Male 26 Speed Skating
44 Yury Sergeyev Male 30 Speed Skating
45 Nikolay Shamov Male 19 Ski Jumping
46 Yury Sharkov Male Alpine Skiing
47 Anatoly Shelyukhin Male 25 Cross Country Skiing
48 Vladimir Shilykovsky Male 22 Speed Skating
49 Sergey Shustov Male Alpine Skiing
50 Viktor Talyanov Male 21 Alpine Skiing
51 K'oba Ts'akadze Male 21 Ski Jumping
52 Boris Tsybin Male 27 Speed Skating
53 Boris Yakimov Male Speed Skating

Sports