Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1976 Montréal Summer Games

Soviet Union at the 1976 Montréal Summer Games

URS Soviet Union: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Montréal, Canada (July 18, 1976 to August 1, 1976)
Opening Ceremony: July 17, 1976
Closing Ceremony: August 1, 1976

Events for Soviet Union: 189 in 22 sports
Participants for Soviet Union: 410 (285 men and 125 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Mariya Filatova (14 years, 365 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Ivan Kalita (49 years, 197 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): Nikolay Andrianov (7 medals)

Go to the 1976 Montréal Summer Games page

410 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Nikolay Andrianov Male 23 Gymnastics 4 2 1 7
2 Nelli Kim Female 18 Gymnastics 3 1 4
3 Lyudmila Turishcheva Female 23 Gymnastics 1 2 1 4
4 Tatyana Kazankina Female 24 Athletics 2 2
5 Viktor Krovopuskov Male 27 Fencing 2 2
6 Serhiy Petrenko Male 19 Canoeing 2 2
7 Aleksandr Vinogradov Male 24 Canoeing 2 2
8 Olga Korbut Female 21 Gymnastics 1 1 2
9 Serhiy Nahorniy Male 19 Canoeing 1 1 2
10 Vladimir Nazlymov Male 30 Fencing 1 1 2
11 Vladimir Romanovsky Male 19 Canoeing 1 1 2
12 Marina Koshevaya Female 16 Swimming 1 1 2
13 Yelena Novikova-Belova Female 28 Fencing 1 1 2
14 Viktor Sidyak Male 32 Fencing 1 1 2
15 Aleksandr Dityatin Male 18 Gymnastics 2 2
16 Vladimir Marchenko Male 23 Gymnastics 2 2
17 Volodymyr Raskatov Male 18 Swimming 1 1 2
18 Lyubov Rusanova Female 22 Swimming 1 1 2
19 Andrey Smirnov Male 19 Swimming 1 1 2
20 Valeriy Borzov Male 26 Athletics 2 2
21 Vasily Alekseyev Male 34 Weightlifting 1 1
22 Soslan Andiyev Male 24 Wrestling 1 1
23 Aleksandre Anp'ilogovi Male 22 Handball 1 1
24 Nikolay Balboshin Male 27 Wrestling 1 1
25 Olga Barysheva-Korostelyova Female 21 Basketball 1 1
26 Liubov Berezhna-Odynokova Female 20 Handball 1 1
27 Liudmyla Bobrus-Poradnyk Female 30 Handball 1 1
28 Mikhail Burtsev Male 20 Fencing 1 1
29 Anatoly Bykov Male 22 Wrestling 1 1
30 Aldona Česaitytė-Nenėnienė Female 26 Handball 1 1
31 Valery Chaplygin Male 24 Cycling 1 1
32 Yevgeny Chernyshov Male 29 Handball 1 1
33 Anatoliy Chukanov Male 22 Cycling 1 1
34 Serhiy Chukhrai Male 21 Canoeing 1 1
35 Tamāra Dauniene Female 24 Basketball 1 1
36 Aleksandr Degtyaryov Male 21 Canoeing 1 1
37 Anatoly Fedyukin Male 24 Handball 1 1
38 Nelli Feryabnikova Female 27 Basketball 1 1
39 Yuriy Filatov Male 27 Canoeing 1 1
40 Mariya Filatova Female 14 Gymnastics 1 1
41 Valery Gassy Male 27 Handball 1 1
42 Aleksandr Gazov Male 30 Shooting 1 1
43 Nailya Gilyazova Female 23 Fencing 1 1
44 Nina Gopova-Trofimova Female 23 Canoeing 1 1
45 Svetlana Grozdova Female 17 Gymnastics 1 1
46 Tetiana Hlushchenko Female 20 Handball 1 1
47 Vasily Ilyin Male 27 Handball 1 1
48 Mykhailo Ishchenko Male 26 Handball 1 1
49 Nikolay Ivanov Male 26 Rowing 1 1
50 Vladimir Kaminsky Male 26 Cycling 1 1
51 Larysa Karlova Female 17 Handball 1 1
52 Yury Kidyayev Male 21 Handball 1 1
53 Aleksandr Klepikov Male 26 Rowing 1 1
54 Yury Klimov Male 35 Handball 1 1
55 Nataliya Klymova Female 25 Basketball 1 1
56 Olga Knyazeva Female 21 Fencing 1 1
57 Oleksandr Kolchynskiy Male 21 Wrestling 1 1
58 Nikolay Kolesnikov Male 24 Weightlifting 1 1
59 Vitaly Konstantinov Male 27 Wrestling 1 1
60 Petro Korol Male 35 Weightlifting 1 1
61 Vladimir Kravtsov Male 26 Handball 1 1
62 Galina Kreft-Alekseyeva Female 26 Canoeing 1 1
63 Raïsa Kurv'iakova Female 30 Basketball 1 1
64 Serhiy Kushniriuk Male 20 Handball 1 1
65 Mikhail Kuznetsov Male 24 Rowing 1 1
66 Yuriy Lahutin Male 27 Handball 1 1
67 Mariya Litoshenko Female 26 Handball 1 1
68 Nina Lobova Female 18 Handball 1 1
69 Aleksandr Lukyanov Male 26 Rowing 1 1
70 Tetiana Makarets-Kocherhina Female 20 Handball 1 1
71 Vladimir Maksimov Male 30 Handball 1 1
72 Vladimir Morozov Male 23 Canoeing 1 1
73 Suren Nalbandyan Male 20 Wrestling 1 1
74 Vladimir Nevzorov Male 23 Judo 1 1
75 Valentina Nikonova Female 24 Fencing 1 1
76 Serhiy Novikov Male 26 Judo 1 1
77 Tatyana Ovechkina Female 26 Basketball 1 1
78 Liudmyla Panchuk Female 20 Handball 1 1
79 Aavo Pikkuus Male 21 Cycling 1 1
80 Pavel Pinigin Male 23 Wrestling 1 1
81 Valery Rezantsev Male 29 Wrestling 1 1
82 Oleksandr Riezanov Male 27 Handball 1 1
83 David Rigert Male 29 Weightlifting 1 1
84 Aleksandr Rogov Male 20 Canoeing 1 1
85 Angelė Rupšienė Female 24 Basketball 1 1
86 Elvira Saadi Female 24 Gymnastics 1 1
87 Viktor Saneyev Male 30 Athletics 1 1
88 Aleksandr Sema Male 24 Rowing 1 1
89 Uļjana Semjonova Female 24 Basketball 1 1
90 Rafiga Shabanova Female 32 Handball 1 1
91 Valery Shary Male 29 Weightlifting 1 1
92 Nataliya Sherstiuk-Tymoshkina Female 24 Handball 1 1
93 Lyudmila Shubina Female 27 Handball 1 1
94 Aleksey Shumakov Male 27 Wrestling 1 1
95 Nadezhda Shuvayeva-Olkhova Female 23 Basketball 1 1
96 Valentina Sidorova Female 22 Fencing 1 1
97 Yuriy Siedykh Male 21 Athletics 1 1
98 Olga Sukharnova Female 21 Basketball 1 1
99 Levan Tediashvili Male 28 Wrestling 1 1
100 Mykola Tomin Male 27 Handball 1 1
101 Zinaïda Turchyna Female 30 Handball 1 1
102 Yelena Vaytsekhovskaya Female 18 Diving 1 1
103 Eduard Vinokurov Male 33 Fencing 1 1
104 Aleksandr Voronin Male 25 Weightlifting 1 1
105 Ivan Yarygin Male 27 Wrestling 1 1
106 Vladimir Yeshinov Male 27 Rowing 1 1
107 Vladimir Yumin Male 24 Wrestling 1 1
108 Halyna Zakharova Female 29 Handball 1 1
109 Nadezhda Zakharova Female 31 Basketball 1 1
110 Tetiana Zakharova-Nadyrova Female 25 Basketball 1 1
111 Yury Zaytsev Male 25 Weightlifting 1 1
112 Vladyslav Akymenko Male 23 Sailing 1 1
113 Larisa Aleksandrova-Popova Female 19 Rowing 1 1
114 Tatyana Anisimova Female 26 Athletics 1 1
115 Andrey Balashov Male 30 Sailing 1 1
116 Dmitry Bekhterev Male 26 Rowing 1 1
117 Larisa Bergen Female 26 Volleyball 1 1
118 Andrey Bogdanov Male 18 Swimming 1 1
119 Mira Bryunina Female 24 Rowing 1 1
120 Vytautas Butkus Male 26 Rowing 1 1
121 Vladimir Cheboksarov Male 24 Wrestling 1 1
122 Vladimir Chernyshov Male 25 Volleyball 1 1
123 Lyudmila Chernyshova Female 23 Volleyball 1 1
124 Nadezhda Chernyshova Female 25 Rowing 1 1
125 Nadezhda Chizhova Female 30 Athletics 1 1
126 Yefim Chulak Male 28 Volleyball 1 1
127 Nelson Davydian Male 26 Wrestling 1 1
128 Roman Dmitriyev Male 27 Wrestling 1 1
129 Vladimir Dorokhov Male 22 Volleyball 1 1
130 Yevgeny Duleyev Male 20 Rowing 1 1
131 Valeriy Dvoinikov Male 26 Judo 1 1
132 Olha Huzenko Female 20 Rowing 1 1
133 Aleksandr Ivanov Male 25 Wrestling 1 1
134 Aleksandr Kedyarov Male 28 Shooting 1 1
135 Ramaz Kharshiladze Male 25 Judo 1 1
136 Olha Kolkova Female 21 Rowing 1 1
137 Vladimir Kondra Male 25 Volleyball 1 1
138 Anna Kondrashina Female 20 Rowing 1 1
139 Sergey Koplyakov Male 17 Swimming 1 1
140 Tatyana Korshunova Female 20 Canoeing 1 1
141 Valentyna Kovpan Female 26 Archery 1 1
142 Olha Kozakova Female 25 Volleyball 1 1
143 Klavdija Koženkova Female 27 Rowing 1 1
144 Andrey Krylov Male 20 Swimming 1 1
145 Gennady Krysin Male 18 Gymnastics 1 1
146 Nataliya Kushnir Female 22 Volleyball 1 1
147 Aivars Lazdenieks Male 22 Rowing 1 1
148 Pavel Lednyov Male 33 Modern Pentathlon 1 1
149 Yury Lorentsson Male 45 Rowing 1 1
150 Valentyn Mankin Male 37 Sailing 1 1
151 Vladimir Markelov Male 18 Gymnastics 1 1
152 Vladimir Mikheyev Male 19 Swimming 1 1
153 Vardan Militosyan Male 26 Weightlifting 1 1
154 Yevgeny Mironov Male 26 Athletics 1 1
155 Oleh Molyboha Male 23 Volleyball 1 1
156 Nina Muradyan Female 21 Volleyball 1 1
157 Viktor Novozhilov Male 26 Wrestling 1 1
158 Liliya Osadcha Female 23 Volleyball 1 1
159 Vladimir Osokin Male 22 Cycling 1 1
160 Aleksandr Perov Male 21 Cycling 1 1
161 Vitaly Petrakov Male 21 Cycling 1 1
162 Anatoliy Polishchuk Male 26 Volleyball 1 1
163 Olha Puhovska Female 33 Rowing 1 1
164 Rufat Riskiyev Male 26 Boxing 1 1
165 Aleksandr Romankov Male 22 Fencing 1 1
166 Nadezhda Roshchina Female 22 Rowing 1 1
167 Hanna Rostova Female 25 Volleyball 1 1
168 Nadiya Rozhon Female 23 Rowing 1 1
169 Liubov Rudovska Female 25 Volleyball 1 1
170 Inna Ryskal Female 32 Volleyball 1 1
171 Aleksandr Savin Male 19 Volleyball 1 1
172 Pāvels Seļivanovs Male 23 Volleyball 1 1
173 Lyudmila Shchetinina Female 25 Volleyball 1 1
174 Yury Shurkalov Male 26 Rowing 1 1
175 Nina Smoleyeva Female 28 Volleyball 1 1
176 Viktor Sokolov Male 22 Cycling 1 1
177 Aleksey Spiridonov Male 24 Athletics 1 1
178 Yury Starunsky Male 31 Volleyball 1 1
179 Lyubov Talalayeva Female 23 Rowing 1 1
180 Nelli Tarakanova Female 21 Rowing 1 1
181 Vladimir Tikhonov Male 19 Gymnastics 1 1
182 Vladimir Ulanov Male 25 Volleyball 1 1
183 Yury Yakimov Male 23 Rowing 1 1
184 Aleksandr Yermilov Male 21 Volleyball 1 1
185 Galina Yermolayeva Female 27 Rowing 1 1
186 Maryna Yurchenia Female 16 Swimming 1 1
187 Vasyl Yurchenko Male 26 Canoeing 1 1
188 Zoya Yusova Female 28 Volleyball 1 1
189 Vyacheslav Zaytsev Male 23 Volleyball 1 1
190 Olena Zubko Female 23 Rowing 1 1
191 Liudmyla Aksenova Female 29 Athletics 1 1
192 Aleksandr Aksinin Male 21 Athletics 1 1
193 Vladimir Aleynik Male 23 Diving 1 1
194 Lidiya Alfeyeva Female 30 Athletics 1 1
195 Vera Anisimova Female 24 Athletics 1 1
196 Yelena Antonova Female 23 Rowing 1 1
197 Raul Arnemann Male 23 Rowing 1 1
198 Vladimir Arzamaskov Male 25 Basketball 1 1
199 Vladimir Astapovsky Male 30 Football 1 1
200 Mykola Avilov Male 27 Athletics 1 1
201 Aleksandr Baryshnikov Male 27 Athletics 1 1
202 Aleksandr Belov Male 24 Basketball 1 1
203 Sergey Belov Male 32 Basketball 1 1
204 Nadezhda Besfamilnaya Female 25 Athletics 1 1
205 Oleh Blokhin Male 23 Football 1 1
206 Anatoliy Bondarchuk Male 36 Athletics 1 1
207 Leonid Buriak Male 23 Football 1 1
208 Shota Chochishvili Male 26 Judo 1 1
209 Valery Dolinin Male 22 Rowing 1 1
210 Mykhailo Fomenko Male 27 Football 1 1
211 Vladimir Fyodorov Male 20 Football 1 1
212 Anushavan Gassan-Dzhalilov Male 29 Rowing 1 1
213 Yevgeny Gavrilenko Male 25 Athletics 1 1
214 Arvydas Juozaitis Male 20 Swimming 1 1
215 Eleonora Kaminskaitė Female 25 Rowing 1 1
216 Inta Kļimoviča Female 24 Athletics 1 1
217 Nikolay Kolesnikov Male 22 Athletics 1 1
218 Nadezhda Kolesnikova-Ilyina Female 27 Athletics 1 1
219 Viktor Kolotov Male 27 Football 1 1
220 Anatoliy Konkov Male 26 Football 1 1
221 Mikheil Korkia Male 27 Basketball 1 1
222 Aleksandr Kosenkov Male 19 Diving 1 1
223 Lyudmila Krokhina Female 22 Rowing 1 1
224 Lidiya Krylova Female 25 Rowing 1 1
225 Nikolay Kuznetsov Male 23 Rowing 1 1
226 Nataliya Lebedeva Female 26 Athletics 1 1
227 Gennady Lushchikov Male 27 Shooting 1 1
228 Andrey Makeyev Male 24 Basketball 1 1
229 Viktor Matviyenko Male 27 Football 1 1
230 Valery Miloserdov Male 24 Basketball 1 1
231 Aleksandr Minayev Male 21 Football 1 1
232 Galina Mishenina Female 25 Rowing 1 1
233 Farkhat Mustafin Male 25 Wrestling 1 1
234 Anatoly Myshkin Male 21 Basketball 1 1
235 Leonid Nazarenko Male 21 Football 1 1
236 Volodymyr Onyshchenko Male 26 Football 1 1
237 Anna Pasokha Female 27 Rowing 1 1
238 Tetiana Prorochenko Female 24 Athletics 1 1
239 Genovaitė Ramoškienė Female 31 Rowing 1 1
240 Stefan Reshko Male 29 Football 1 1
241 Zebinisso Rustamova Female 21 Archery 1 1
242 Viktor Rybakov Male 20 Boxing 1 1
243 Oleksandr Salnykov Male 27 Basketball 1 1
244 Viktor Savchenko Male 23 Boxing 1 1
245 Nadezhda Sevostiyanova Female 22 Rowing 1 1
246 Juris Silovs Male 25 Athletics 1 1
247 Nataliya Sokolova Female 26 Athletics 1 1
248 Vasily Solomin Male 23 Boxing 1 1
249 Volodymyr Tkachenko Male 18 Basketball 1 1
250 Davit Torosyan Male 25 Boxing 1 1
251 Volodymyr Troshkin Male 28 Football 1 1
252 Volodymyr Veremeiev Male 26 Football 1 1
253 Ivan Yedeshko Male 31 Basketball 1 1
254 Lyudmila Zharkova-Maslakova Female 24 Athletics 1 1
255 Alzhan Zharmukhamedov Male 31 Basketball 1 1
256 Vladimir Zhigily Male 23 Basketball 1 1
257 Viktor Zviahintsev Male 25 Football 1 1
258 Aleksandr Abushakhmetov Male 21 Fencing
259 Aleksandr Alipov Male 28 Shooting
260 Olga Andrianova Female 27 Athletics
261 Aleksandr Androshkin Male 29 Shooting
262 Viktor Anokhin Male 25 Athletics
263 Ruslan Ashuraliyev Male 26 Wrestling
264 Aleksandr Averin Male 22 Cycling
265 Yevgeny Barbakov Male 22 Rowing
266 Otto Barch Male 32 Athletics
267 Oleksiy Barkalov Male 30 Water Polo
268 Lyudmila Borsuk Female 24 Athletics
269 Lyudmila Bragina Female 32 Athletics
270 Sergey Budalov Male 26 Athletics
271 Boris Budnikov Male 34 Sailing
272 Vladimir Bure Male 25 Swimming
273 Aleksandr Bykov Male 23 Fencing
274 Vladimir Chendarov Male 20 Archery
275 Aleksandr Cherkasov Male 20 Shooting
276 Antanas Čikotas Male 25 Rowing
277 Vladimir Dementyev Male 19 Swimming
278 Vladimir Denisov Male 29 Fencing
279 Olga Dmitriyeva Female 16 Diving
280 Aleksandr Dolgushin Male 30 Water Polo
281 Esfir Dolzhenko-Krachevskaya Female 31 Athletics
282 Mykola Dovhan Male 21 Rowing
283 Aleksandr Dreval Male 32 Water Polo
284 Valery Dvoryaninov Male 28 Equestrianism
285 Galina Filatova Female 26 Athletics
286 Valentina Gerasimova Female 28 Athletics
287 Nataliya Gorbachova Female 28 Athletics
288 Mikhail Gorelik Male 18 Swimming
289 Nikolay Gorelov Male 28 Cycling
290 Pyotr Gornushko Male 23 Equestrianism
291 Aleksandr Gotsky Male 28 Athletics
292 Aleksandr Grebenyuk Male 25 Athletics
293 Davit Hambardzumyan Male 20 Diving
294 Tiit Helmja Male 30 Rowing
295 Volodymyr Holubnychiy Male 40 Athletics
296 Nataliya Horodilova Female 26 Rowing
297 Yury Isakov Male 26 Athletics
298 Vladimer Iselidze Male 27 Water Polo
299 Anatoly Ivanov Male 26 Rowing
300 Viktor Ivanov Male 19 Boxing
301 Aleksandr Kabanov Male 28 Water Polo
302 Viktor Kalinin Male 36 Equestrianism
303 Irina Kalinina Female 17 Diving
304 Ivan Kalita Male 49 Equestrianism
305 Hanna Karnaushenko Female 22 Rowing
306 Raisa Katyukova-Smekhnova Female 25 Athletics
307 Gennadi Kinko Male 33 Rowing
308 Vladimir Kishkun Male 24 Athletics
309 Ivan Kizimov Male 48 Equestrianism
310 Anatoly Klebanov Male 23 Water Polo
311 Anatoliy Klimanov Male 26 Boxing
312 Marina Klyuchnikova Female 17 Swimming
313 Lyubov Kobzova Female 19 Swimming
314 Igor Konnov Male 21 Rowing
315 Lyubov Kononova Female 27 Athletics
316 Svetlana Korolyova-Babich Female 29 Athletics
317 Gennady Korshikov Male 27 Rowing
318 Grigory Kosykh Male 42 Shooting
319 Sergey Kotenko Male 19 Water Polo
320 Boris Kozlov Male 25 Diving
321 Serhiy Kravtsov Male 28 Cycling
322 Aigars Kudis Male 16 Swimming
323 Vyacheslav Kulebyakin Male 25 Athletics
324 Igor Kushpelev Male 16 Swimming
325 Afanasijs Kuzmins Male 29 Shooting
326 Boris Kuznetsov Male 29 Athletics
327 Vladimir Leontyev Male 29 Sailing
328 Tõnu Lepik Male 30 Athletics
329 Valery Limasov Male 20 Boxing
330 Sergey Lizunov Male 21 Canoeing
331 Boris Lukomsky Male 25 Fencing
332 Jānis Lūsis Male 37 Athletics
333 Leonid Lytvynenko Male 27 Athletics
334 Oleksandr Manachynskiy Male 17 Swimming
335 Nadezhda Marinenko Female 25 Athletics
336 Faina Melnik Female 31 Athletics
337 Nikolay Melnikov Male 28 Water Polo
338 Borys Melnyk Male 31 Shooting
339 Ivan Mikolutsky Male 16 Swimming
340 Aleksandr Mitrofanov Male 23 Shooting
341 Viktor Modzalevsky Male 33 Fencing
342 Leonid Moseyev Male 23 Athletics
343 Boris Mosolov Male 28 Modern Pentathlon
344 Nuzgari Mshvenieradze Male 24 Water Polo
345 Viktor Myasnikov Male 27 Athletics
346 Sergey Nemtsanov Male 17 Diving
347 Anatoly Nemtyryov Male 29 Rowing
348 Igor Omelchenk'o Male 16 Swimming
349 Borys Onyshchenko Male 38 Modern Pentathlon
350 Marlen P'ap'ava Male 35 Shooting
351 Nikolay Pankin Male 27 Swimming
352 Valentin Parinov Male 17 Swimming
353 Aleksey Pereverzev Male 26 Athletics
354 Valeriy Pidluzhniy Male 23 Athletics
355 Aleksandr Plyushkin Male 28 Rowing
356 Tatyana Podmaryova Female 17 Diving
357 Nikolai Poljakov Male 25 Sailing
358 Serhiy Poltoratsky Male 28 Weightlifting
359 Vladimir Ponomaryov Male 23 Athletics
360 Nataliya Popova Female 18 Swimming
361 Lyudmila Popovskaya Female 25 Athletics
362 Aleksandr Potapov Male 32 Sailing
363 Vasily Potapov Male 21 Rowing
364 Viktor Potapov Male 29 Sailing
365 Yuriy Prokhorenko Male 25 Athletics
366 Valery Rachkov Male 20 Boxing
367 Eduard Rapp Male 25 Cycling
368 Vitaly Romanchuk Male 26 Water Polo
369 Sabirzhan Ruziyev Male 23 Fencing
370 Vladimir Salnikov Male 16 Swimming
371 Yury Salnikov Male 26 Equestrianism
372 Enn Sellik Male 21 Athletics
373 Viktor Semyonov Male 27 Athletics
374 Serhiy Seniukov Male 21 Athletics
375 Yevgeny Seredin Male 18 Swimming
376 Oleksandr Shaparenko Male 30 Canoeing
377 Tamara Shelofastova Female 17 Swimming
378 Valentyn Shevchenko Male 28 Athletics
379 Aleksandr Shitov Male 25 Rowing
380 Tatyana Shlyakhto Female 20 Athletics
381 Tetiana Shtyreva-Volynkina Female 21 Diving
382 Anatoly Smirnov Male 18 Swimming
383 Vasyl Stankovych Male 30 Fencing
384 Nadiya Stavko Female 18 Swimming
385 Vyacheslav Strakhov Male 26 Diving
386 Klavdiya Studennikova Female 17 Swimming
387 Dmitry Stukalov Male 25 Athletics
388 Svetlana Styrkina Female 27 Athletics
389 Sergey Timofeyev Male 26 Wrestling
390 Vyacheslav Tineyev Male 43 Sailing
391 Nadiya Tkachenko Female 27 Athletics
392 Oleksandr Tkachenko Male 21 Boxing
393 Viktor Torshin Male 28 Shooting
394 Larisa Tsaryova Female 17 Swimming
395 Yury Tsuranov Male 40 Shooting
396 Viktor Ugryumov Male 36 Equestrianism
397 Vladimir Vasilyev Male 28 Rowing
398 Vladimir Vasilyev Male 40 Sailing
399 Yury Velikorodnykh Male 34 Athletics
400 Nikolay Vikhor Male 22 Athletics
401 Irina Vlasova Female 19 Swimming
402 Anatoly Volkov Male 23 Boxing
403 Tatyana Vorokhobko Female 25 Athletics
404 Nadezhda Yakubovich Female 22 Athletics
405 Vasyl Yershov Male 26 Athletics
406 Aleksandr Zakharov Male 22 Water Polo
407 Valentin Zamotaykin Male 36 Sailing
408 Vladimir Zharov Male 27 Rowing
409 Valery Zubanov Male 25 Sailing
410 Oleg Zurabiani Male 19 Judo

Sports