You Are Here > SR/Olympics > Countries > Soviet Union > 1968 Ciudad de México Summer Games > Athletics

Soviet Union Athletics at the 1968 Ciudad de México Summer Games

URS Soviet Union at the 1968 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Ciudad de México, Mexico
Date Started: October 13, 1968
Date Finished: October 20, 1968

Events for Soviet Union: 34
Participants for Soviet Union: 70 (46 men and 24 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Lyudmila Zharkova-Maslakova (16 years, 232 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Mukhamed Shakirov (35 years, 216 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): 16 athletes with 1 medal

Go to the Athletics at the 1968 Ciudad de México Summer Games page

Men's 100 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Vladislav Sapeya 25 Men's 100 metres 8 h1 r2/4
Yevgeny Sinyayev 20 Men's 100 metres 4 h3 r1/4
Oleksiy Khlopotnov 22 Men's 100 metres 4 h4 r1/4

Men's 200 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Nikolay Ivanov 26 Men's 200 metres 7 h1 r3/4
Valentin Maslakov 23 Men's 200 metres 6 h4 r2/4

Men's 800 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Yevhen Arzhanov 20 Men's 800 metres 3 h6 r1/3

Men's 1,500 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Oleg Rayko 23 Men's 1,500 metres 7 h2 r2/3
Mikhail Zhelobovsky 22 Men's 1,500 metres 11 h1 r2/3

Men's 5,000 metres

Men's 10,000 metres

Men's Marathon

Athlete Age Event Rank Medal
Anatoly Sukharkov 30 Men's Marathon 28
Mukhamed Shakirov 35 Men's Marathon AC

Men's 110 metres Hurdles

Athlete Age Event Rank Medal
Oleg Stepanenko 28 Men's 110 metres Hurdles 5 h2 r2/3
Viktor Balikhin 30 Men's 110 metres Hurdles 8 h1 r2/3

Men's 400 metres Hurdles

Athlete Age Event Rank Medal
V'iacheslav Skomorokhov 28 Men's 400 metres Hurdles 5

Men's 3,000 metres Steeplechase

Men's 4 × 100 metres Relay

Men's 20 kilometres Walk

Men's 50 kilometres Walk

Men's High Jump

Athlete Age Event Rank Medal
Valentin Gavrilov 22 Men's High Jump 3 Bronze
Valeriy Skvortsov 23 Men's High Jump 4
Viktor Bolshov 29 Men's High Jump 16 QR

Men's Pole Vault

Men's Long Jump

Men's Triple Jump

Men's Shot Put

Athlete Age Event Rank Medal
Eduard Gushchin 28 Men's Shot Put 3 Bronze

Men's Discus Throw

Athlete Age Event Rank Medal
Guram Gudashvili 26 Men's Discus Throw 13 QR

Men's Hammer Throw

Men's Javelin Throw

Athlete Age Event Rank Medal
Jānis Lūsis 29 Men's Javelin Throw 1 Gold
Mart Paama 30 Men's Javelin Throw 15 QR

Men's Decathlon

Athlete Age Event Rank Medal
Mykola Avilov 20 Men's Decathlon 4
Jānis Lanka 28 Men's Decathlon 14
Rein Aun 28 Men's Decathlon AC

Women's 100 metres

Women's 200 metres

Women's 400 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Nataliya Pechyonkina-Chistyakova 22 Women's 400 metres 3 Bronze
Ingrīda Verbele 20 Women's 400 metres 7 h1 r2/3

Women's 800 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Laine Erik 26 Women's 800 metres 5 h2 r2/3
Anna Zimina 29 Women's 800 metres 6 h1 r2/3

Women's 80 metres Hurdles

Women's 4 × 100 metres Relay

Women's High Jump

Women's Long Jump

Athlete Age Event Rank Medal
Tatyana Talysheva 30 Women's Long Jump 3 Bronze
Helēna Ringa 21 Women's Long Jump 19 QR

Women's Shot Put

Women's Discus Throw

Women's Javelin Throw

Women's Pentathlon

Sports