You Are Here > SR/Olympics > Countries > Soviet Union > 1968 Ciudad de México Summer Games

Soviet Union at the 1968 Ciudad de México Summer Games

URS Soviet Union: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Ciudad de México, Mexico (October 12, 1968 to October 27, 1968)
Opening Ceremony: October 12, 1968
Closing Ceremony: October 27, 1968

Events for Soviet Union: 164 in 18 sports
Participants for Soviet Union: 312 (246 men and 66 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Tina Lek'veishvili (14 years, 289 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Konstantin Aleksandrov (48 years, 100 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): Mikhail Voronin (7 medals)

Go to the 1968 Ciudad de México Summer Games page

312 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Mikhail Voronin Male 23 Gymnastics 2 4 1 7
2 Nataliya Kuchinskaya Female 19 Gymnastics 2 2 4
3 Zinaida Voronina Female 20 Gymnastics 1 1 2 4
4 Larisa Petrik Female 19 Gymnastics 2 1 3
5 Vladimir Kosinsky Male 23 Swimming 2 1 3
6 Leonid Ilyichov Male 20 Swimming 1 2 3
7 Yelena Novikova-Belova Female 21 Fencing 2 2
8 Ivan Kizimov Male 40 Equestrianism 1 1 2
9 Mark Rakita Male 30 Fencing 1 1 2
10 Oleksandr Shaparenko Male 22 Canoeing 1 1 2
11 Lyudmila Khvedosyuk-Pinayeva Female 32 Canoeing 1 1 2
12 Hryhoriy Kriss Male 27 Fencing 2 2
13 Semyon Belits-Geyman Male 23 Swimming 1 1 2
14 Sergey Diomidov Male 25 Gymnastics 1 1 2
15 Sergey Gusev Male 20 Swimming 1 1 2
16 Viktor Klimenko Male 19 Gymnastics 1 1 2
17 Georgijs Kuļikovs Male 21 Swimming 1 1 2
18 Pavel Lednyov Male 25 Modern Pentathlon 1 1 2
19 Viktor Mazanov Male 21 Swimming 1 1 2
20 Halyna Prozumenshchykova-Stepanova Female 19 Swimming 1 1 2
21 Nikolay Pankin Male 19 Swimming 2 2
22 Oļegs Antropovs Male 20 Volleyball 1 1
23 Volodymyr Bieliaiev Male 23 Volleyball 1 1
24 Ivans Bugajenkovs Male 30 Volleyball 1 1
25 Lyudmila Buldakova Female 30 Volleyball 1 1
26 Lyubov Burda Female 15 Gymnastics 1 1
27 Vera Galushka-Duyunova Female 23 Volleyball 1 1
28 Galina Gorokhova Female 30 Fencing 1 1
29 Volodymyr Holubnychiy Male 32 Athletics 1 1
30 Borys Hurevych Male 31 Wrestling 1 1
31 Volodymyr Ivanov Male 28 Volleyball 1 1
32 Valentina Kamenyok-Vinogradova Female 25 Volleyball 1 1
33 Olga Karasyova Female 19 Gymnastics 1 1
34 Grigory Kosykh Male 34 Shooting 1 1
35 Valery Kravchenko Male 29 Volleyball 1 1
36 Viktor Kurentsov Male 27 Weightlifting 1 1
37 Boris Lagutin Male 30 Boxing 1 1
38 Vera Lantratova Female 21 Volleyball 1 1
39 Yevhen Lapynskiy Male 26 Volleyball 1 1
40 Galina Leontyeva Female 26 Volleyball 1 1
41 Jānis Lūsis Male 29 Athletics 1 1
42 Valentyn Mankin Male 30 Sailing 1 1
43 Vasilijus Matuševas Male 22 Volleyball 1 1
44 Umyar Mavlikhanov Male 31 Fencing 1 1
45 Aleksandr Medved Male 31 Wrestling 1 1
46 Lyudmila Mikhaylovskaya Female 30 Volleyball 1 1
47 Georgy Mondzolevsky Male 34 Volleyball 1 1
48 Volodymyr Morozov Male 28 Canoeing 1 1
49 Viktor Mykhalchuk Male 22 Volleyball 1 1
50 Vladimir Nazlymov Male 22 Fencing 1 1
51 Tatyana Petrenko-Samusenko Female 29 Fencing 1 1
52 Yevgeny Petrov Male 29 Shooting 1 1
53 Yuriy Poiarkov Male 31 Volleyball 1 1
54 Tatyana Ponyayeva-Tretyakova Female 21 Volleyball 1 1
55 Danas Pozniakas Male 28 Boxing 1 1
56 Roman Rurua Male 25 Wrestling 1 1
57 Inna Ryskal Female 24 Volleyball 1 1
58 Roza Salikhova Female 24 Volleyball 1 1
59 Viktor Saneyev Male 23 Athletics 1 1
60 Tatyana Sarycheva Female 19 Volleyball 1 1
61 Anatoly Sass Male 32 Rowing 1 1
62 Boris Selitsky Male 30 Weightlifting 1 1
63 Eduard Sibiryakov Male 26 Volleyball 1 1
64 Viktor Sidyak Male 24 Fencing 1 1
65 Nina Smoleyeva Female 20 Volleyball 1 1
66 Valerian Sokolov Male 22 Boxing 1 1
67 Borys Tereshchuk Male 23 Volleyball 1 1
68 Aleksandr Timoshinin Male 20 Rowing 1 1
69 Svetlana Tširkova Female 22 Fencing 1 1
70 Lyudmila Turishcheva Female 16 Gymnastics 1 1
71 Eduard Vinokurov Male 25 Fencing 1 1
72 Aleksandra Zabelina Female 31 Fencing 1 1
73 Leonid Zhabotynskiy Male 30 Weightlifting 1 1
74 Vladimir Bakulin Male 29 Wrestling 1 1
75 Oleksiy Barkalov Male 22 Water Polo 1 1
76 Volodymyr Bieliaiev Male 28 Weightlifting 1 1
77 Oleg Bovin Male 22 Water Polo 1 1
78 Jonas Čepulis Male 29 Boxing 1 1
79 Givi Chikvanaia Male 29 Water Polo 1 1
80 Aleksandr Dolgushin Male 22 Water Polo 1 1
81 Tamara Fedosova-Pogozheva-Safonova Female 22 Diving 1 1
82 Yury Grigorovsky Male 29 Water Polo 1 1
83 Boris Grishin Male 30 Water Polo 1 1
84 Vadim Gulyayev Male 27 Water Polo 1 1
85 Valery Ilyinykh Male 21 Gymnastics 1 1
86 Ivan Kalita Male 41 Equestrianism 1 1
87 Valery Karasyov Male 22 Gymnastics 1 1
88 Aleksey Kiselyov Male 30 Boxing 1 1
89 Romuald Klim Male 35 Athletics 1 1
90 Valentin Kornev Male 26 Shooting 1 1
91 Nataliya Kuznetsova-Lobanova Female 21 Diving 1 1
92 Viktor Lisitsky Male 28 Gymnastics 1 1
93 Shota Lomidze Male 32 Wrestling 1 1
94 Viktor Modzalevsky Male 25 Fencing 1 1
95 Aleksey Nikanchikov Male 28 Fencing 1 1
96 Antonina Okorokova-Lazaryeva Female 27 Athletics 1 1
97 Valentin Olenik Male 29 Wrestling 1 1
98 Borys Onyshchenko Male 31 Modern Pentathlon 1 1
99 Leonid Osipov Male 25 Water Polo 1 1
100 Yelena Petushkova Female 27 Equestrianism 1 1
101 Viktor Putiatin Male 27 Fencing 1 1
102 Anatoly Roshchin Male 36 Wrestling 1 1
103 Stasys Šaparnis Male 29 Modern Pentathlon 1 1
104 Vladimir Semyonov Male 30 Water Polo 1 1
105 Dito Shanidze Male 31 Weightlifting 1 1
106 Yury Sharov Male 29 Fencing 1 1
107 Aleksandr Shidlovsky Male 27 Water Polo 1 1
108 Yury Sisikin Male 31 Fencing 1 1
109 Vyacheslav Skok Male 22 Water Polo 1 1
110 Yury Smolyakov Male 27 Fencing 1 1
111 Vasyl Stankovych Male 22 Fencing 1 1
112 German Sveshnikov Male 31 Fencing 1 1
113 Jaan Talts Male 24 Weightlifting 1 1
114 Iosyp Vitebskiy Male 30 Fencing 1 1
115 Nikolay Yakovenko Male 26 Wrestling 1 1
116 Vladimir Andreyev Male 23 Basketball 1 1
117 Antanas Bagdonavičius Male 30 Rowing 1 1
118 Sergey Belov Male 24 Basketball 1 1
119 Vytautas Briedis Male 28 Rowing 1 1
120 Galina Bukharina Female 23 Athletics 1 1
121 Vladimir Bure Male 17 Swimming 1 1
122 Nadezhda Chizhova Female 23 Athletics 1 1
123 Vitaly Galkov Male 29 Canoeing 1 1
124 Valentin Gavrilov Male 22 Athletics 1 1
125 Eduard Gushchin Male 28 Athletics 1 1
126 Yuriy Hromak Male 20 Swimming 1 1
127 Lyudmila Ignatyeva-Samotesova Female 28 Athletics 1 1
128 Juozas Jagelavičius Male 29 Rowing 1 1
129 Zigmas Jukna Male 33 Rowing 1 1
130 Vadim Kapranov Male 28 Basketball 1 1
131 Ivan Kochergin Male 32 Wrestling 1 1
132 Serhiy Kovalenko Male 21 Basketball 1 1
133 Valentyna Kozyr Female 18 Athletics 1 1
134 Valentyn Kravchuk Male 24 Rowing 1 1
135 Anatoli Krikun Male 20 Basketball 1 1
136 Jaak Lipso Male 28 Basketball 1 1
137 Yury Lorentsson Male 37 Rowing 1 1
138 Aleksandr Martyshkin Male 25 Rowing 1 1
139 Volodymyr Musalimov Male 23 Boxing 1 1
140 Vladimir Nemshilov Male 19 Swimming 1 1
141 Vitaly Parkhimovich Male 25 Shooting 1 1
142 Modestas Paulauskas Male 23 Basketball 1 1
143 Nataliya Pechyonkina-Chistyakova Female 22 Athletics 1 1
144 Anatoliy Polyvoda Male 21 Basketball 1 1
145 Vira Popkova Female 25 Athletics 1 1
146 Naum Prokupets Male 20 Canoeing 1 1
147 Zurab Sak'andelidze Male 23 Basketball 1 1
148 Yury Selikhov Male 25 Basketball 1 1
149 Antonina Seredina Female 38 Canoeing 1 1
150 Mykola Smaha Male 30 Athletics 1 1
151 Volodymyr Sterlik Male 27 Rowing 1 1
152 Renart Suleymanov Male 31 Shooting 1 1
153 Viktor Suslin Male 24 Rowing 1 1
154 Yury Suzdaltsev Male 22 Swimming 1 1
155 Tatyana Talysheva Female 30 Athletics 1 1
156 Priit Tomson Male 25 Basketball 1 1
157 Gennady Volnov Male 28 Basketball 1 1
158 Mikhail Zamotin Male 30 Canoeing 1 1
159 Lyudmila Zharkova-Maslakova Female 16 Athletics 1 1
160 Valery Afanasyev Male 23 Sailing
161 Gennady Agapov Male 34 Athletics
162 Vyacheslav Alanov Male 28 Athletics
163 Nazar Albaryan Male 25 Wrestling
164 Konstantin Aleksandrov Male 48 Sailing
165 Vladimir Aleksandrov Male 23 Sailing
166 Galina Alekseyeva Female 21 Diving
167 Aleksandr Alipov Male 20 Shooting
168 Ali Aliyev Male 30 Wrestling
169 Akhmed Anarbayev Male 20 Swimming
170 Yury Anisimov Male 30 Sailing
171 Yelena Anokhina Female 21 Diving
172 Yevhen Arzhanov Male 20 Athletics
173 Rein Aun Male 28 Athletics
174 Mykola Avilov Male 20 Athletics
175 Svetlana Babanina Female 25 Swimming
176 Vera Baklanova Female 21 Diving
177 Viktor Balikhin Male 30 Athletics
178 Otto Barch Male 24 Athletics
179 Vitolds Barkāns Male 24 Rowing
180 Leonid Barkovskiy Male 27 Athletics
181 Valery Belousov Male 28 Boxing
182 Zarbeg Beriashvili Male 29 Wrestling
183 Hennadiy Bleznitsov Male 27 Athletics
184 Imants Bodnieks Male 27 Cycling
185 Viktor Bolshov Male 29 Athletics
186 Viktor Bykov Male 23 Cycling
187 Gennady Chetin Male 25 Weightlifting
188 Mykola Chuzhykov Male 30 Canoeing
189 Ihor Della-Rossa Male 29 Athletics
190 Tetiana Dev'iatova Female 20 Swimming
191 Pavel Deyev Male 26 Equestrianism
192 Yury Dmitriyev Male 22 Cycling
193 Leonid Dobroskokin Male 16 Swimming
194 Aleksandr Dokhlyakov Male 26 Cycling
195 Leonid Drachevsky Male 26 Rowing
196 Nikolay Dudkin Male 21 Athletics
197 Andrey Dunayev Male 19 Swimming
198 Zoya Dus Female 15 Swimming
199 Boris Duyunov Male 24 Rowing
200 Laine Erik Female 26 Athletics
201 Valentyna Evert Female 22 Athletics
202 Yevgeny Frolov Male 27 Boxing
203 German Gazyumov Male 32 Equestrianism
204 Svetozar Glushkov Male 28 Equestrianism
205 Lyudmila Golomazova Female 20 Athletics
206 Alla Grebennikova Female 19 Swimming
207 Apolinaras Grigas Male 23 Rowing
208 Sergey Grigoryev Male 31 Athletics
209 Vera Grushkina Female 21 Athletics
210 Guram Gudashvili Male 26 Athletics
211 Tiit Helmja Male 23 Rowing
212 Lidiya Hrebets Female 25 Swimming
213 Liudmila Ievleva Female 27 Athletics
214 Viktor Igumenov Male 25 Wrestling
215 Pavel Ilyinsky Male 24 Rowing
216 Nikolay Ivanov Male 26 Athletics
217 Heorhiy Kariukhin Male 29 Canoeing
218 Nadezhda Karpukhina Female 19 Diving
219 Oleksiy Khlopotnov Male 22 Athletics
220 Mikhail Kolyushev Male 25 Cycling
221 Gennady Kondrashov Male 29 Athletics
222 Sergey Konov Male 20 Swimming
223 Vladimir Konyakhin Male 25 Shooting
224 Vera Korsakova Female 27 Athletics
225 Vladimir Kravchenko Male 20 Swimming
226 Serhiy Kravtsov Male 20 Cycling
227 Arkady Kudinov Male 26 Rowing
228 Viktor Kudynskiy Male 25 Athletics
229 Yevgeny Kuzin Male 20 Equestrianism
230 Valentin Kuzmin Male 27 Swimming
231 Vladimir Kuznetsov Male 23 Cycling
232 Shota Kveliashvili Male 30 Shooting
233 Dzintars Lācis Male 28 Cycling
234 Jānis Lanka Male 28 Athletics
235 Tina Lek'veishvili Female 14 Swimming
236 Tõnu Lepik Male 22 Athletics
237 Aleksandr Malyutin Male 29 Athletics
238 Valentin Maslakov Male 23 Athletics
239 Dmitry Matveyev Male 24 Canoeing
240 Viktor Matveyev Male 26 Equestrianism
241 Konstantin Melgunov Male 41 Sailing
242 Viktor Melnikov Male 24 Rowing
243 Viktor Mikheyev Male 26 Rowing
244 Aleksey Mishin Male 27 Rowing
245 Aleksandr Morozov Male 28 Athletics
246 Stanislav Moskvin Male 29 Cycling
247 Lyudmila Muravyova Female 27 Athletics
248 Yevhen Mykhailov Male 21 Swimming
249 Leonid Mykytenko Male 24 Athletics
250 Vladislav Nelyubin Male 20 Cycling
251 Anatoly Nemtyryov Male 21 Rowing
252 Guntis Niedra Male 25 Rowing
253 Nikolay Novikov Male 22 Boxing
254 Anatoly Onishchuk Male 22 Shooting
255 Boris P'oluliakhi Male 30 Diving
256 Mart Paama Male 30 Athletics
257 Viktor Pilchin Male 28 Sailing
258 Timir Pinegin Male 41 Sailing
259 Omar Pkhak'adze Male 24 Cycling
260 Valery Plotnikov Male 28 Boxing
261 Viktor Pogozhev Male 27 Diving
262 Antonina Popova Female 33 Athletics
263 Oleg Rayko Male 23 Athletics
264 Vladimir Rikkanen Male 24 Rowing
265 Helēna Ringa Female 21 Athletics
266 Elmārs Rubīns Male 23 Rowing
267 Igor Rudakov Male 34 Rowing
268 Valery Ruzhnikov Male 28 Sailing
269 Lev Rvalov Male 27 Sailing
270 Mikhail Safonov Male 21 Diving
271 Gennady Samosedenko Male 26 Equestrianism
272 Vladislav Sapeya Male 25 Athletics
273 Gennady Sapunov Male 29 Wrestling
274 Tatyana Savelyeva Female 21 Swimming
275 Pāvels Seničevs Male 44 Shooting
276 Yury Shakhmuradov Male 26 Wrestling
277 Mukhamed Shakirov Male 35 Athletics
278 Rashid Sharafetdinov Male 25 Athletics
279 Viktor Sharygin Male 19 Swimming
280 Anatoly Shchuplyakov Male 30 Athletics
281 Boris Shukhov Male 21 Cycling
282 Fyodor Shutkov Male 44 Sailing
283 Yevgeny Sinyayev Male 20 Athletics
284 V'iacheslav Skomorokhov Male 28 Athletics
285 Valeriy Skvortsov Male 23 Athletics
286 Galina Sofina Female 26 Athletics
287 Irina Solontsova-Kudryavtseva Female 31 Athletics
288 Tamara Sosnova Female 18 Swimming
289 Yevgeny Spiridonov Male 21 Swimming
290 Anatoliy Starkov Male 21 Cycling
291 Oleg Stepanenko Male 28 Athletics
292 Yuriy Stetsenko Male 23 Canoeing
293 Vladimir Stolypin Male 31 Shooting
294 Anatoly Sukharkov Male 30 Athletics
295 Nikolay Surov Male 21 Rowing
296 Nikolay Sviridov Male 30 Athletics
297 Yelkan Tedeyev Male 29 Wrestling
298 Igor Ter-Ovanesyan Male 30 Athletics
299 Valentina Tikhomirova Female 27 Athletics
300 Ihor Tselovalnykov Male 24 Cycling
301 Yury Tsuranov Male 32 Shooting
302 Lidiya Tsymosh Female 26 Athletics
303 Nataliya Ustinova Female 23 Swimming
304 Vladimir Vasin Male 21 Diving
305 Ingrīda Verbele Female 20 Athletics
306 Valery Yardy Male 20 Cycling
307 Aleksandr Yevdokimov Male 21 Equestrianism
308 Larisa Zakharova Female 17 Swimming
309 Viktor Zaporozhets Male 21 Boxing
310 Mikhail Zhelobovsky Male 22 Athletics
311 Anna Zimina Female 29 Athletics
312 Aleksandr Zolotarev Male 28 Athletics

Sports