You Are Here > SR/Olympics > Countries > Soviet Union > 1964 Tokyo Summer Games > Athletics

Soviet Union Athletics at the 1964 Tokyo Summer Games

URS Soviet Union at the 1964 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Tokyo, Japan
Date Started: October 14, 1964
Date Finished: October 21, 1964

Events for Soviet Union: 36
Participants for Soviet Union: 84 (61 men and 23 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Valeriy Skvortsov (19 years, 143 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Nina Romashkova-Ponomaryova (35 years, 176 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): Tamara Press (2 medals)

Go to the Athletics at the 1964 Tokyo Summer Games page

Men's 100 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Edvin Ozolin 25 Men's 100 metres 5 h2 r2/4
Gusman Kosanov 29 Men's 100 metres 5 h5 r1/4

Men's 200 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Edvin Ozolin 25 Men's 200 metres 5 h4 r2/4
Boris Zubov 21 Men's 200 metres 6 h1 r2/4
Borys Savchuk 21 Men's 200 metres AC h5 r1/4

Men's 400 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Viktor Bychkov 26 Men's 400 metres 7 h4 r2/4
Hryhoriy Sverbetov 25 Men's 400 metres 8 h2 r2/4
Vadim Arkhipchuk 27 Men's 400 metres 8 h3 r2/4

Men's 800 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Valery Bulyshev 25 Men's 800 metres 5 h1 r2/3
Rein Tölp 23 Men's 800 metres 5 h3 r2/3
Abram Kryvosheiev 30 Men's 800 metres 6 h2 r2/3

Men's 1,500 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Ivan Belytskiy 27 Men's 1,500 metres 8 h4 r1/3

Men's 5,000 metres

Men's 10,000 metres

Men's Marathon

Men's 110 metres Hurdles

Men's 400 metres Hurdles

Men's 3,000 metres Steeplechase

Men's 4 × 100 metres Relay

Men's 4 × 400 metres Relay

Men's 20 kilometres Walk

Men's 50 kilometres Walk

Men's High Jump

Men's Pole Vault

Men's Long Jump

Athlete Age Event Rank Medal
Igor Ter-Ovanesyan 26 Men's Long Jump 3 Bronze
Antanas Vaupšas 28 Men's Long Jump 14 QR
Leonid Barkovskiy 23 Men's Long Jump 15 QR

Men's Triple Jump

Athlete Age Event Rank Medal
Oleg Fedoseyev 28 Men's Triple Jump 2 Silver
Viktor Kravchenko 23 Men's Triple Jump 3 Bronze
Vitold Kreyer 31 Men's Triple Jump 16 QR

Men's Shot Put

Men's Discus Throw

Men's Hammer Throw

Men's Javelin Throw

Men's Decathlon

Women's 100 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Galina Popova 32 Women's 100 metres 5 h1 r3/4
Renāte Lāce 21 Women's 100 metres 6 h2 r3/4
Galina Gayda 28 Women's 100 metres 7 h4 r2/4

Women's 200 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Lyudmila Ignatyeva-Samotesova 24 Women's 200 metres 5
Galina Gayda 28 Women's 200 metres 3 h3 r1/3

Women's 400 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Mariya Itkina 32 Women's 400 metres 5

Women's 800 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Laine Erik 22 Women's 800 metres 6
Vera Mukhanova 27 Women's 800 metres 5 h1 r2/3
Zoya Skobtsova 30 Women's 800 metres 6 h2 r2/3

Women's 80 metres Hurdles

Women's 4 × 100 metres Relay

Women's High Jump

Athlete Age Event Rank Medal
Taisiya Chenchik 28 Women's High Jump 3 Bronze
Galina Kostenko 26 Women's High Jump 16T QR

Women's Long Jump

Women's Shot Put

Athlete Age Event Rank Medal
Tamara Press 27 Women's Shot Put 1 Gold
Galina Zybina 33 Women's Shot Put 3 Bronze
Irina Press 25 Women's Shot Put 6

Women's Discus Throw

Women's Javelin Throw

Women's Pentathlon

Athlete Age Event Rank Medal
Irina Press 25 Women's Pentathlon 1 Gold
Galina Bystrova 30 Women's Pentathlon 3 Bronze
Mariya Sizyakova 29 Women's Pentathlon 10

Sports