Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1964 Tokyo Summer Games

Soviet Union at the 1964 Tokyo Summer Games

URS Soviet Union: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Tokyo, Japan (October 11, 1964 to October 24, 1964)
Opening Ceremony: October 10, 1964
Closing Ceremony: October 24, 1964

Events for Soviet Union: 154 in 19 sports
Participants for Soviet Union: 317 (254 men and 63 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Halyna Prozumenshchykova-Stepanova (15 years, 320 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Konstantin Aleksandrov (44 years, 98 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): Larysa Latynina (6 medals)

Go to the 1964 Tokyo Summer Games page

317 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Larysa Latynina Female 29 Gymnastics 2 2 2 6
2 Polina Astakhova Female 27 Gymnastics 2 1 1 4
3 Borys Shakhlin Male 32 Gymnastics 1 2 1 4
4 Viktor Lisitsky Male 24 Gymnastics 4 4
5 Tamara Press Female 27 Athletics 2 2
6 Tamara Manina Female 30 Gymnastics 1 1 2
7 Igor Novikov Male 34 Modern Pentathlon 1 1 2
8 Umyar Mavlikhanov Male 27 Fencing 1 1 2
9 Albert Mokeyev Male 28 Modern Pentathlon 1 1 2
10 Yury Titov Male 28 Gymnastics 2 2
11 Yury Tsapenko Male 26 Gymnastics 1 1 2
12 Svetlana Babanina Female 21 Swimming 2 2
13 Sergey Filatov Male 38 Equestrianism 2 2
14 Nugzar Asatiani Male 27 Fencing 1 1
15 Valery Brumel Male 22 Athletics 1 1
16 Ivans Bugajenkovs Male 26 Volleyball 1 1
17 Nikolay Burobin Male 27 Volleyball 1 1
18 Yury Chesnokov Male 31 Volleyball 1 1
19 Mykola Chuzhykov Male 26 Canoeing 1 1
20 Boris Dubrovsky Male 25 Rowing 1 1
21 Vladimir Golovanov Male 25 Weightlifting 1 1
22 Anatoly Grishin Male 25 Canoeing 1 1
23 Lyudmila Gromova Female 21 Gymnastics 1 1
24 Vyacheslav Ionov Male 24 Canoeing 1 1
25 Aleksandr Ivanitsky Male 27 Wrestling 1 1
26 Vyacheslav Ivanov Male 26 Rowing 1 1
27 Vazha K'ach'arava Male 27 Volleyball 1 1
28 Valery Kalachikhin Male 25 Volleyball 1 1
29 Andriy Khimich Male 26 Canoeing 1 1
30 Lyudmila Khvedosyuk-Pinayeva Female 28 Canoeing 1 1
31 Romuald Klim Male 31 Athletics 1 1
32 Anatoly Kolesov Male 26 Wrestling 1 1
33 Vitaly Kovalenko Male 30 Volleyball 1 1
34 Hryhoriy Kriss Male 23 Fencing 1 1
35 Boris Lagutin Male 26 Boxing 1 1
36 Tamara Lyukhina-Zamotaylova Female 25 Gymnastics 1 1
37 Aleksandr Medved Male 27 Wrestling 1 1
38 Boris Melnikov Male 26 Fencing 1 1
39 Mark Midler Male 33 Fencing 1 1
40 Viktor Mineyev Male 27 Modern Pentathlon 1 1
41 Georgy Mondzolevsky Male 30 Volleyball 1 1
42 Volodymyr Morozov Male 24 Canoeing 1 1
43 Stepan Oshchepkov Male 30 Canoeing 1 1
44 Rudolf Plyukfelder Male 36 Weightlifting 1 1
45 Yuriy Poiarkov Male 27 Volleyball 1 1
46 Valery Popenchenko Male 27 Boxing 1 1
47 Irina Press Female 25 Athletics 1 1
48 Halyna Prozumenshchykova-Stepanova Female 15 Swimming 1 1
49 Mark Rakita Male 26 Fencing 1 1
50 Yakov Rylsky Male 35 Fencing 1 1
51 Yury Sharov Male 25 Fencing 1 1
52 Eduard Sibiryakov Male 22 Volleyball 1 1
53 Yury Sisikin Male 27 Fencing 1 1
54 Stanislav Stepashkin Male 24 Boxing 1 1
55 German Sveshnikov Male 27 Fencing 1 1
56 Oleg Tyurin Male 27 Rowing 1 1
57 Aleksey Vakhonin Male 29 Weightlifting 1 1
58 Yuriy Venherovskiy Male 25 Volleyball 1 1
59 Yelena Volchetskaya Female 19 Gymnastics 1 1
60 Dmitry Voskoboynikov Male 23 Volleyball 1 1
61 Leonid Zhabotynskiy Male 26 Weightlifting 1 1
62 Viktor Zhdanovich Male 26 Fencing 1 1
63 Nelli Abramova Female 24 Volleyball 1 1
64 Armenak Alachachyan Male 33 Basketball 1 1
65 Rein Aun Male 24 Athletics 1 1
66 Mykola Bahlei Male 27 Basketball 1 1
67 Vilikton Barannikov Male 26 Boxing 1 1
68 Astra Biltauere Female 20 Volleyball 1 1
69 Imants Bodnieks Male 23 Cycling 1 1
70 Lyudmila Buldakova Female 26 Volleyball 1 1
71 Sergey Diomidov Male 21 Gymnastics 1 1
72 Oleg Fedoseyev Male 28 Athletics 1 1
73 Yevgeny Frolov Male 23 Boxing 1 1
74 Galina Gorokhova Female 26 Fencing 1 1
75 Liudmyla Hureieva Female 21 Volleyball 1 1
76 Juris Kalniņš Male 26 Basketball 1 1
77 Valentina Kamenyok-Vinogradova Female 21 Volleyball 1 1
78 Vladimir Kaplunov Male 31 Weightlifting 1 1
79 Marita Katusheva Female 26 Volleyball 1 1
80 Vyacheslav Khrynin Male 27 Basketball 1 1
81 Aleksey Kiselyov Male 26 Boxing 1 1
82 Yury Korneyev Male 27 Basketball 1 1
83 Jānis Krūmiņš Male 34 Basketball 1 1
84 Viktor Kurentsov Male 23 Weightlifting 1 1
85 Shota Kveliashvili Male 26 Shooting 1 1
86 Viktor Leontyev Male 24 Gymnastics 1 1
87 Jaak Lipso Male 24 Basketball 1 1
88 Viktor Logunov Male 20 Cycling 1 1
89 Ninel Lukanina Female 27 Volleyball 1 1
90 Levan Moseshvili Male 24 Basketball 1 1
91 Valdis Muižnieks Male 29 Basketball 1 1
92 Valentyna Myshak Female 22 Volleyball 1 1
93 Tatyana Petrenko-Samusenko Female 25 Fencing 1 1
94 Aleksandr Petrov Male 25 Basketball 1 1
95 Heorhiy Prokopenko Male 27 Swimming 1 1
96 Valentina Prudskova Female 25 Fencing 1 1
97 Valentyna Rastvorova Female 31 Fencing 1 1
98 Anatoly Roshchin Male 32 Wrestling 1 1
99 Tatyana Roshchina Female 23 Volleyball 1 1
100 Roman Rurua Male 21 Wrestling 1 1
101 Inna Ryskal Female 20 Volleyball 1 1
102 Antonina Ryzhova Female 30 Volleyball 1 1
103 Guram Sagharadze Male 25 Wrestling 1 1
104 Pāvels Seničevs Male 40 Shooting 1 1
105 Lyudmila Shishova Female 24 Fencing 1 1
106 Ričardas Tamulis Male 26 Boxing 1 1
107 Tamara Tikhonina Female 27 Volleyball 1 1
108 Aleksandr Travin Male 27 Basketball 1 1
109 Vladlen Trostianskiy Male 29 Wrestling 1 1
110 Yury Vlasov Male 28 Weightlifting 1 1
111 Gennady Volnov Male 24 Basketball 1 1
112 Viktor Ageyev Male 28 Water Polo 1 1
113 Galina Alekseyeva Female 17 Diving 1 1
114 Ivan Bieliaiev Male 29 Athletics 1 1
115 Ārons Boguļubovs Male 25 Judo 1 1
116 Zenon Bortkevich Male 27 Water Polo 1 1
117 Galina Bystrova Female 30 Athletics 1 1
118 Nataliya Bystrova Female 17 Swimming 1 1
119 Taisiya Chenchik Female 28 Athletics 1 1
120 Parnaoz Chik'viladze Male 23 Judo 1 1
121 Tetiana Dev'iatova Female 16 Swimming 1 1
122 Yelena Gorchakova Female 31 Athletics 1 1
123 Igor Grabovsky Male 23 Water Polo 1 1
124 Boris Grishin Male 26 Water Polo 1 1
125 Davit Gvantseladze Male 27 Wrestling 1 1
126 Volodymyr Holubnychiy Male 28 Athletics 1 1
127 Aydın İbrahimov Male 26 Wrestling 1 1
128 Anzor K'ik'nadze Male 30 Judo 1 1
129 Nikolay Kalashnikov Male 24 Water Polo 1 1
130 Ivan Kalita Male 37 Equestrianism 1 1
131 Nodar Khokhashvili Male 24 Wrestling 1 1
132 Ivan Kizimov Male 36 Equestrianism 1 1
133 Guram Kostava Male 27 Fencing 1 1
134 Viktor Kravchenko Male 23 Athletics 1 1
135 Nikolay Kuznetsov Male 33 Water Polo 1 1
136 Vladimir Kuznetsov Male 27 Water Polo 1 1
137 Jānis Lūsis Male 25 Athletics 1 1
138 Anatoly Mikhaylov Male 27 Athletics 1 1
139 Leonid Osipov Male 21 Water Polo 1 1
140 Yevgeny Penyayev Male 22 Canoeing 1 1
141 Boris Popov Male 23 Water Polo 1 1
142 Tatyana Savelyeva Female 17 Swimming 1 1
143 Vladimir Semyonov Male 26 Water Polo 1 1
144 Tatyana Shchelkanova Female 27 Athletics 1 1
145 Stanislav Sorokin Male 23 Boxing 1 1
146 Oleg Stepanov Male 24 Judo 1 1
147 Igor Ter-Ovanesyan Male 26 Athletics 1 1
148 Nataliya Ustinova Female 19 Swimming 1 1
149 Eduard Yegorov Male 24 Water Polo 1 1
150 Vadim Yemelyanov Male 22 Boxing 1 1
151 Galina Zybina Female 33 Athletics 1 1
152 Rost'om Abashidze Male 29 Wrestling
153 Nikolay Abramov Male 30 Athletics
154 Gennady Agapov Male 30 Athletics
155 Viktor Aksonov Male 23 Athletics
156 Konstantin Aleksandrov Male 44 Sailing
157 Adolfas Aleksejūnas Male 27 Athletics
158 Lev Alekseyev Male 38 Sailing
159 Ali Aliyev Male 26 Wrestling
160 Vasyl Anisimov Male 26 Athletics
161 Yelena Anokhina Female 17 Diving
162 Vadim Arkhipchuk Male 27 Athletics
163 Antanas Bagdonavičius Male 26 Rowing
164 Stepan Baidiuk Male 23 Athletics
165 Igor Bakalov Male 24 Shooting
166 Yury Bakarinov Male 26 Athletics
167 Vera Baklanova Female 17 Diving
168 Leonid Barkovskiy Male 23 Athletics
169 Viktor Baykov Male 29 Athletics
170 Semyon Belits-Geyman Male 19 Swimming
171 Ivan Belytskiy Male 27 Athletics
172 Vladimir Berezin Male 23 Swimming
173 Zarbeg Beriashvili Male 25 Wrestling
174 Hennadiy Bleznitsov Male 23 Athletics
175 Pyotr Bolotnikov Male 34 Athletics
176 Valentin Boreyko Male 30 Rowing
177 Vytautas Briedis Male 24 Rowing
178 Kim Bukhantsov Male 32 Athletics
179 Valery Bulyshev Male 25 Athletics
180 Viktor Bychkov Male 26 Athletics
181 Valentin Chistyakov Male 24 Athletics
182 Vladimir Chuyan Male 24 Shooting
183 Aida Chuyko Female 27 Athletics
184 Pavel Deyev Male 22 Equestrianism
185 Nikolay Dutov Male 25 Athletics
186 Sergey Dyomin Male 20 Athletics
187 Tatyana Dzheneyeva Female 18 Diving
188 Laine Erik Female 22 Athletics
189 Andrey Favorsky Male 35 Equestrianism
190 Tamara Fedosova-Pogozheva-Safonova Female 18 Diving
191 Igor Feld Male 23 Athletics
192 Oleg Fotin Male 19 Swimming
193 Galina Gayda Female 28 Athletics
194 German Gazyumov Male 28 Equestrianism
195 Aleksandrs Gerasimjonoks Male 30 Shooting
196 Oleg Golovanov Male 29 Rowing
197 Oleg Grigoryev Male 26 Boxing
198 Nina Gruzintseva Female 30 Canoeing
199 Bruno Habārovs Male 25 Fencing
200 Lyudmila Ignatyeva-Samotesova Female 24 Athletics
201 Mariya Itkina Female 32 Athletics
202 Leonid Ivanov Male 27 Athletics
203 Juozas Jagelavičius Male 25 Rowing
204 Celestinas Jucys Male 25 Rowing
205 Zigmas Jukna Male 29 Rowing
206 Birutė Kalėdienė Female 29 Athletics
207 Sergey Kalinin Male 37 Shooting
208 Erik Kalugin Male 27 Canoeing
209 Nikolay Karasyov Male 24 Athletics
210 Petras Karla Male 27 Rowing
211 Ibragim Khasanov Male 26 Canoeing
212 Valery Khitrov Male 23 Cycling
213 Boris Khrolovich Male 28 Athletics
214 Leonid Kolumbet Male 26 Cycling
215 Viktor Kompaniyets Male 27 Athletics
216 Boris Konkov Male 26 Equestrianism
217 Aleksandr Kontarev Male 26 Athletics
218 Gusman Kosanov Male 29 Athletics
219 Vladimir Kosinsky Male 19 Swimming
220 Galina Kostenko Female 26 Athletics
221 Vitold Kreyer Male 31 Athletics
222 Abram Kryvosheiev Male 30 Athletics
223 Imants Kukličs Male 26 Athletics
224 Vitaly Kurdchenko Male 24 Rowing
225 Boris Kuzmin Male 23 Rowing
226 Valentin Kuzmin Male 23 Swimming
227 Vasily Kuznetsov Male 32 Athletics
228 Vladimir Kuznetsov Male 33 Athletics
229 Yevgeniya Kuznetsova Female 28 Athletics
230 Nataliya Kuznetsova-Lobanova Female 17 Diving
231 Renāte Lāce Female 21 Athletics
232 Dzintars Lācis Male 24 Cycling
233 Eugenijus Levickas Male 23 Rowing
234 Viktor Lipsnis Male 30 Athletics
235 Igor Lobanov Male 18 Diving
236 Shota Lomidze Male 28 Wrestling
237 Yury Lorentsson Male 33 Rowing
238 Anatoly Luzgin Male 33 Rowing
239 Yevgeny Lyungin Male 26 Athletics
240 Viktor Mazanov Male 17 Swimming
241 Konstantin Melgunov Male 37 Sailing
242 Yury Melikhov Male 27 Cycling
243 Nataliya Mikhaylova Female 16 Swimming
244 Stanislav Moskvin Male 25 Cycling
245 Jonas Motiejūnas Male 24 Rowing
246 Vera Mukhanova Female 27 Athletics
247 Saybattal Mursalimov Male 33 Equestrianism
248 Lazar Naroditsky Male 26 Athletics
249 Aleksey Nikanchikov Male 24 Fencing
250 Valery Nikulin Male 24 Sailing
251 Yury Nikulin Male 33 Athletics
252 Yevgeny Novikov Male 19 Swimming
253 Valentin Olenik Male 25 Wrestling
254 Anatoly Olizarenko Male 28 Cycling
255 Kęstutis Orentas Male 25 Athletics
256 Edvin Ozolin Male 25 Athletics
257 Elvīra Ozoliņa Female 25 Athletics
258 Boris P'oluliakhi Male 26 Diving
259 Viktor Palagin Male 19 Diving
260 Aleksandr Paramonov Male 22 Swimming
261 Aleksey Petrov Male 27 Cycling
262 Viktor Pilchin Male 24 Sailing
263 Timir Pinegin Male 37 Sailing
264 Igor Pisarev Male 33 Canoeing
265 Omar Pkhak'adze Male 20 Cycling
266 Viktor Pogozhev Male 23 Diving
267 Galina Popova Female 32 Athletics
268 Aleksandr Purtov Male 28 Equestrianism
269 Leonid Rakovshchik Male 25 Rowing
270 Yevgeny Rasskazov Male 22 Shooting
271 Nina Romashkova-Ponomaryova Female 35 Athletics
272 Igor Rudakov Male 30 Rowing
273 Mikhail Safonov Male 17 Diving
274 Nikolay Safronov Male 24 Rowing
275 Anatoly Sass Male 28 Rowing
276 Borys Savchuk Male 21 Athletics
277 Armais Sayadov Male 26 Wrestling
278 Gaynan Saydkhuzhin Male 27 Cycling
279 Viktor Semchenkov Male 21 Swimming
280 Ivan Semyonov Male 28 Equestrianism
281 Antonina Seredina Female 34 Canoeing
282 Viktor Shamburkin Male 32 Shooting
283 Robert' Shavlaq'adze Male 31 Athletics
284 Yury Shavrin Male 40 Sailing
285 Aleksandr Shelkovnikov Male 27 Sailing
286 Fyodor Shutkov Male 40 Sailing
287 Vladimir Shuvalov Male 18 Swimming
288 Mariya Sizyakova Female 29 Athletics
289 Zoya Skobtsova Female 30 Athletics
290 Valeriy Skvortsov Male 19 Athletics
291 Yury Smolyakov Male 23 Fencing
292 Gennady Solodov Male 30 Athletics
293 Volodymyr Sterlik Male 23 Rowing
294 Mykhailo Storozhenko Male 26 Athletics
295 Yury Sumtsov Male 20 Swimming
296 Yury Suslin Male 29 Rowing
297 Hryhoriy Sverbetov Male 25 Athletics
298 Aleksandr T'ut'ak'aevi Male 21 Swimming
299 Tatyana Talysheva Female 26 Athletics
300 Sergey Tereshchenkov Male 26 Cycling
301 Nikolay Tikhomirov Male 33 Athletics
302 Anatoliy Tkachuk Male 27 Rowing
303 Rein Tölp Male 23 Athletics
304 Vladimir Trusenyov Male 33 Athletics
305 Aleksander Tšutšelov Male 31 Sailing
306 Albert Udachin Male 23 Shooting
307 Ričardas Vaitkevičius Male 31 Rowing
308 Adolfas Varanauskas Male 30 Athletics
309 Vladimir Vasin Male 17 Diving
310 Antanas Vaupšas Male 28 Athletics
311 Anatoly Vedyakov Male 33 Athletics
312 Valentyna Yakovleva Female 17 Swimming
313 Vladimir Yevseyev Male 25 Rowing
314 Aleksandr Zabelin Male 32 Shooting
315 Edvīns Zāģeris Male 21 Athletics
316 Valentin Zamotaykin Male 24 Sailing
317 Boris Zubov Male 21 Athletics

Sports