Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1960 Roma Summer Games

Soviet Union at the 1960 Roma Summer Games

URS Soviet Union: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Roma, Italy (August 25, 1960 to September 11, 1960)
Opening Ceremony: August 25, 1960
Closing Ceremony: September 11, 1960

Events for Soviet Union: 145 in 17 sports
Participants for Soviet Union: 283 (233 men and 50 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Galina Sosnova (16 years, 117 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Viktor Gorlov (42 years, 210 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): Borys Shakhlin (7 medals)

Go to the 1960 Roma Summer Games page

283 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Borys Shakhlin Male 28 Gymnastics 4 2 1 7
2 Larysa Latynina Female 25 Gymnastics 3 2 1 6
3 Polina Astakhova Female 23 Gymnastics 2 1 1 4
4 Sofiya Muratova Female 31 Gymnastics 1 2 1 4
5 Tamara Lyukhina-Zamotaylova Female 21 Gymnastics 1 2 3
6 Yury Titov Male 24 Gymnastics 2 1 3
7 Marharyta Nikolaieva Female 24 Gymnastics 2 2
8 Antonina Seredina Female 30 Canoeing 2 2
9 Viktor Zhdanovich Male 22 Fencing 2 2
10 Albert Azaryan Male 31 Gymnastics 1 1 2
11 Tamara Press Female 23 Athletics 1 1 2
12 Valentyna Rastvorova Female 27 Fencing 1 1 2
13 Yury Sisikin Male 23 Fencing 1 1 2
14 Viktor Kapitonov Male 26 Cycling 1 1 2
15 Vladimir Portnoy Male 29 Gymnastics 1 1 2
16 Bruno Habārovs Male 21 Fencing 2 2
17 Ivan Bohdan Male 32 Wrestling 1 1
18 Pyotr Bolotnikov Male 30 Athletics 1 1
19 Valentin Boreyko Male 26 Rowing 1 1
20 Viktor Bushuyev Male 27 Weightlifting 1 1
21 Sergey Filatov Male 33 Equestrianism 1 1
22 Leonid Geyshtor Male 23 Canoeing 1 1
23 Oleg Golovanov Male 25 Rowing 1 1
24 Galina Gorokhova Female 21 Fencing 1 1
25 Oleg Grigoryev Male 22 Boxing 1 1
26 Aleksey Gushchin Male 38 Shooting 1 1
27 Volodymyr Holubnychiy Male 24 Athletics 1 1
28 Vyacheslav Ivanov Male 22 Rowing 1 1
29 Vira Kalashnykova-Krepkina Female 27 Athletics 1 1
30 Lidiya Kalinina-Ivanova Female 23 Gymnastics 1 1
31 Oleg Karavayev Male 24 Wrestling 1 1
32 Avtandil Koridze Male 25 Wrestling 1 1
33 Aleksandr Kurynov Male 26 Weightlifting 1 1
34 Liudmyla Lysenko Female 25 Athletics 1 1
35 Serhiy Makarenko Male 22 Canoeing 1 1
36 Mark Midler Male 28 Fencing 1 1
37 Yevgeny Minayev Male 27 Weightlifting 1 1
38 Elvīra Ozoliņa Female 20 Athletics 1 1
39 Tatyana Petrenko-Samusenko Female 21 Fencing 1 1
40 Timir Pinegin Male 33 Sailing 1 1
41 Irina Press Female 21 Athletics 1 1
42 Valentina Prudskova Female 21 Fencing 1 1
43 Nina Romashkova-Ponomaryova Female 31 Athletics 1 1
44 Vasily Rudenkov Male 29 Athletics 1 1
45 Yury Rudov Male 29 Fencing 1 1
46 Viktor Shamburkin Male 28 Shooting 1 1
47 Robert' Shavlaq'adze Male 27 Athletics 1 1
48 Lyudmila Shishova Female 20 Fencing 1 1
49 Mariya Shubina Female 30 Canoeing 1 1
50 Fyodor Shutkov Male 36 Sailing 1 1
51 German Sveshnikov Male 23 Fencing 1 1
52 Viktor Tsybulenko Male 30 Athletics 1 1
53 Yury Vlasov Male 24 Weightlifting 1 1
54 Arkady Vorobyov Male 35 Weightlifting 1 1
55 Aleksandra Zabelina Female 23 Fencing 1 1
56 Viktor Ageyev Male 24 Water Polo 1 1
57 Antanas Bagdonavičius Male 22 Rowing 1 1
58 Leonid Barteniev Male 26 Athletics 1 1
59 Aleksandr Berkutov Male 27 Rowing 1 1
60 Valery Brumel Male 18 Athletics 1 1
61 Givi Chikvanaia Male 21 Water Polo 1 1
62 Leri Gogoladze Male 22 Water Polo 1 1
63 Vladimir Goryayev Male 21 Athletics 1 1
64 Boris Goykhman Male 41 Water Polo 1 1
65 Yury Grigorovsky Male 21 Water Polo 1 1
66 Zigmas Jukna Male 25 Rowing 1 1
67 Anatoly Kartashov Male 23 Water Polo 1 1
68 Valery Kerdemelidi Male 22 Gymnastics 1 1
69 Yury Konovalov Male 30 Athletics 1 1
70 Yury Korneyev Male 23 Basketball 1 1
71 Gusman Kosanov Male 25 Athletics 1 1
72 Jānis Krūmiņš Male 30 Basketball 1 1
73 Vyacheslav Kurennoy Male 27 Water Polo 1 1
74 Trofim Lomakin Male 36 Weightlifting 1 1
75 Nikolay Miligulo Male 23 Gymnastics 1 1
76 Guram Minashvili Male 23 Basketball 1 1
77 P'et're Mshvenieradze Male 31 Water Polo 1 1
78 Valdis Muižnieks Male 25 Basketball 1 1
79 Marat Niyazov Male 26 Shooting 1 1
80 Igor Novikov Male 30 Modern Pentathlon 1 1
81 Vladimir Novikov Male 23 Water Polo 1 1
82 Cēzars Ozers Male 23 Basketball 1 1
83 Edvin Ozolin Male 21 Athletics 1 1
84 Aleksandr Petrov Male 21 Basketball 1 1
85 Yury Radonyak Male 24 Boxing 1 1
86 Igor Rudakov Male 25 Rowing 1 1
87 Yevgeny Saltsyn Male 31 Water Polo 1 1
88 Hanno Selg Male 28 Modern Pentathlon 1 1
89 Mikhail Semyonov Male 26 Basketball 1 1
90 Vladimir Semyonov Male 22 Water Polo 1 1
91 Aleksandr Silayev Male 32 Canoeing 1 1
92 Sergey Sivko Male 20 Boxing 1 1
93 Giorgi Skhirt'ladze Male 27 Wrestling 1 1
94 Nikolay Sokolov Male 29 Athletics 1 1
95 Volodymyr Syniavskiy Male 27 Wrestling 1 1
96 Nikolay Tatarinov Male 32 Modern Pentathlon 1 1
97 Aleksander Tšutšelov Male 27 Sailing 1 1
98 Yury Tyukalov Male 30 Rowing 1 1
99 Vladimer Ugrekhelidze Male 21 Basketball 1 1
100 Makhmud Umarov Male 35 Shooting 1 1
101 Maigonis Valdmanis Male 26 Basketball 1 1
102 Albert Valtin Male 22 Basketball 1 1
103 Gennady Volnov Male 20 Basketball 1 1
104 Viktor Zubkov Male 23 Basketball 1 1
105 Igor Akhremchik Male 26 Rowing 1 1
106 Anatoly Albul Male 24 Wrestling 1 1
107 Yury Bachurov Male 26 Rowing 1 1
108 Arnold Belgardt Male 23 Cycling 1 1
109 Vasily Borisov Male 37 Shooting 1 1
110 Valentin Chernikov Male 23 Fencing 1 1
111 Arnold Chernushevich Male 27 Fencing 1 1
112 Savkuz Dzarasov Male 30 Wrestling 1 1
113 Yevgeny Feofanov Male 23 Boxing 1 1
114 Givi K'art'ozia Male 31 Wrestling 1 1
115 Birutė Kalėdienė Female 25 Athletics 1 1
116 Sergey Kalinin Male 33 Shooting 1 1
117 Yevgeny Klevtsov Male 31 Cycling 1 1
118 Leonid Kolumbet Male 22 Cycling 1 1
119 Guram Kostava Male 23 Fencing 1 1
120 Vitold Kreyer Male 27 Athletics 1 1
121 Ninel Krutova Female 33 Diving 1 1
122 Vasily Kuznetsov Male 28 Athletics 1 1
123 Boris Lagutin Male 22 Boxing 1 1
124 Vladimir Leonov Male 23 Cycling 1 1
125 Yury Melikhov Male 23 Cycling 1 1
126 Valentin Morkovkin Male 26 Rowing 1 1
127 Stanislav Moskvin Male 21 Cycling 1 1
128 Aleksandr Pavlovsky Male 24 Fencing 1 1
129 Aleksey Petrov Male 23 Cycling 1 1
130 Viktor Romanov Male 22 Cycling 1 1
131 Vladimer Rubashvili Male 19 Wrestling 1 1
132 Semyon Rzhishchin Male 27 Athletics 1 1
133 Anatoly Tarabrin Male 25 Rowing 1 1
134 Igor Ter-Ovanesyan Male 22 Athletics 1 1
135 Rostislav Vargashkin Male 27 Cycling 1 1
136 Boris Vasilyev Male 23 Cycling 1 1
137 Konstantin Vyrupayev Male 29 Wrestling 1 1
138 Aleksandr Zabelin Male 28 Shooting 1 1
139 Andrey Abramov Male 24 Boxing
140 Oleg Aleksandrov Male 23 Rowing
141 Ali Aliyev Male 22 Wrestling
142 Gennady Androsov Male 21 Swimming
143 Vadim Arkhipchuk Male 23 Athletics
144 Aleksandr Artynyuk Male 24 Athletics
145 Nugzar Asatiani Male 23 Fencing
146 Lev Baklyshkin Male 26 Equestrianism
147 Vakht'ang Balavadze Male 32 Wrestling
148 Mikhail Balenkov Male 20 Rowing
149 Valentina Ballod Female 23 Athletics
150 Vilikton Barannikov Male 22 Boxing
151 Leonid Barbiyer Male 23 Swimming
152 Viktor Barinov Male 22 Rowing
153 Zinaida Belovetskaya Female 20 Swimming
154 Mykola Berezutskiy Male 23 Athletics
155 Imants Bodnieks Male 19 Cycling
156 Viktor Bogachev Male 21 Rowing
157 Viktor Bolshov Male 21 Athletics
158 Dmytro Bondarenko Male 24 Athletics
159 Kim Bukhantsov Male 28 Athletics
160 Valery Bulyshev Male 21 Athletics
161 Galina Bystrova Female 26 Athletics
162 Taisiya Chenchik Female 24 Athletics
163 Yevhen Cherepovskiy Male 25 Fencing
164 Yevgeny Cherkasov Male 29 Shooting
165 Vyacheslav Chernyshov Male 22 Diving
166 Georgy Chevychalov Male 24 Athletics
167 Valentin Chistyakov Male 20 Athletics
168 Nikolay Chuchalov Male 28 Wrestling
169 Aleksey Desyatchikov Male 27 Athletics
170 Iuri Diachk'ovi Male 20 Athletics
171 Galina Dolya Female 27 Athletics
172 Zinaida Doynikova Female 25 Athletics
173 Voldemar Dundur Male 22 Rowing
174 Vladimir Engibaryan Male 28 Boxing
175 Andrey Favorsky Male 31 Equestrianism
176 Boris Fyodorov Male 29 Rowing
177 Gennady Galkin Male 26 Diving
178 Nikolay Gomolko Male 22 Rowing
179 Viktor Gorlov Male 42 Sailing
180 Boris Gorokhov Male 20 Rowing
181 Konstantin Grachov Male 33 Athletics
182 Hryhoriy Hamarnik Male 31 Wrestling
183 Ivan Holovachov Male 31 Canoeing
184 Arkadiy Holovchenko Male 24 Swimming
185 Raïsa Horokhovska Female 28 Diving
186 Lyudmila Ignatyeva-Samotesova Female 20 Athletics
187 Mariya Itkina Female 28 Athletics
188 Moisei Itkis Male 31 Shooting
189 Leonid Ivanov Male 21 Rowing
190 Ivan Kalita Male 33 Equestrianism
191 Ibragim Khasanov Male 22 Canoeing
192 Igor Khokhlov Male 23 Rowing
193 Grigory Kiselyov Male 22 Swimming
194 Grigory Klimov Male 27 Athletics
195 Liudmyla Klipova Female 23 Swimming
196 Ivan Kochergin Male 24 Wrestling
197 Leonid Kolesnikov Male 23 Swimming
198 Viktor Kompaniyets Male 23 Athletics
199 Boris Konkov Male 22 Equestrianism
200 Anatoly Kononenko Male 25 Canoeing
201 Aleksey Konov Male 22 Athletics
202 Lyudmila Korobova Female 18 Swimming
203 Rimma Koshelyova Female 24 Athletics
204 Yelena Kosolapova Female 23 Diving
205 Jānis Krasovskis Male 24 Athletics
206 Boris Kriunov Male 25 Athletics
207 Abram Kryvosheiev Male 26 Athletics
208 Yuriy Kutenko Male 28 Athletics
209 Valentin Kuzmin Male 19 Swimming
210 Yevgeniya Kuznetsova Female 24 Athletics
211 Revaz Kvach'ak'idze Male 22 Athletics
212 Fedir Liakhovskiy Male 24 Canoeing
213 Viktor Lipsnis Male 26 Athletics
214 Yury Lorentsson Male 29 Rowing
215 Igor Luzhkovsky Male 22 Swimming
216 Irina Lyakhovskaya Female 19 Swimming
217 Vladimir Malik Male 22 Rowing
218 Valentyna Maslovska Female 23 Athletics
219 Zinaida Matistovich Female 28 Athletics
220 Arnold Matsulevych Male 28 Athletics
221 Eve Maurer Female 23 Swimming
222 Umyar Mavlikhanov Male 22 Fencing
223 Konstantin Melgunov Male 33 Sailing
224 Yury Melnikov Male 20 Diving
225 Fyodor Metelkov Male 26 Equestrianism
226 Anatoly Mikhaylov Male 23 Athletics
227 Yevgeny Mikhaylov Male 23 Athletics
228 Yevgeny Momotkov Male 24 Athletics
229 Vyacheslav Mozhayev Male 21 Sailing
230 Saybattal Mursalimov Male 29 Equestrianism
231 Volodymyr Natalukha Male 24 Canoeing
232 Boris Nik'it'ini Male 22 Swimming
233 Yury Nikandrov Male 36 Shooting
234 Boris Nikanorov Male 21 Boxing
235 Gennady Nikolayev Male 24 Swimming
236 Yury Nikulin Male 29 Athletics
237 Mart Paama Male 22 Athletics
238 Yekaterina Parlyuk Female 25 Athletics
239 Pavel Parshin Male 40 Sailing
240 Ihor Petrenko Male 22 Athletics
241 Viktor Pilchin Male 20 Sailing
242 Igor Pisarev Male 29 Canoeing
243 Vladimir Polyanichev Male 22 Athletics
244 Sergey Popov Male 29 Athletics
245 Valentina Poznyak Female 23 Swimming
246 Heorhiy Prokopenko Male 23 Swimming
247 Liudmyla Radchenko Female 27 Athletics
248 Vladimir Raspopov Male 33 Equestrianism
249 Mykolas Rudzinskas Male 27 Canoeing
250 Nikolay Rumyantsev Male 30 Athletics
251 Yakov Rylsky Male 31 Fencing
252 Anatoly Samotsvetov Male 27 Athletics
253 Vasily Savinkov Male 23 Athletics
254 Gaynan Saydkhuzhin Male 23 Cycling
255 Ernest Shabaylo Male 28 Equestrianism
256 Mykhailo Shakhov Male 28 Wrestling
257 Marina Shamal Female 21 Swimming
258 Valentina Shaprunova Female 23 Athletics
259 Alla Shastitko Female 21 Athletics
260 Gennady Shatkov Male 28 Boxing
261 Oleksandr Shcherbyna Male 29 Athletics
262 Aleksandr Shelkovnikov Male 23 Sailing
263 Veiko Siimar Male 18 Swimming
264 Ivan Sivoplyasov Male 29 Athletics
265 Yury Smyslov Male 40 Equestrianism
266 Gennady Solodov Male 25 Athletics
267 Vitaly Sorokin Male 24 Swimming
268 Galina Sosnova Female 16 Swimming
269 Eduard Stayson Male 37 Sailing
270 Anatoly Sysoyev Male 23 Diving
271 Serhiy Tovstoplet Male 23 Swimming
272 Vladimir Trusenyov Male 29 Athletics
273 Davyd Tyshler Male 33 Fencing
274 Anatoly Vedyakov Male 29 Athletics
275 Larisa Viktorova Female 16 Swimming
276 Ulvi Voog Female 23 Swimming
277 Konstantin Vorobyov Male 29 Athletics
278 Boris Yefimov Male 25 Athletics
279 Nikolay Yepifanov Male 33 Sailing
280 Yury Zakharov Male 27 Athletics
281 Valentin Zanin Male 22 Rowing
282 Yevgeny Zhukov Male 30 Athletics
283 Galina Zybina Female 29 Athletics

Sports