Mobile Site You Are Here >  >  >  >  > Athletics

Soviet Union Athletics at the 1956 Melbourne Summer Games

URS Soviet Union at the 1956 Summer Games: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Melbourne, Australia
Date Started: November 23, 1956
Date Finished: December 1, 1956

Events for Soviet Union: 32
Participants for Soviet Union: 75 (53 men and 22 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Igor Ter-Ovanesyan (18 years, 190 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Antanas Mikėnas (32 years, 279 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): Volodymyr Kuts (2 medals)

Go to the Athletics at the 1956 Melbourne Summer Games page

Men's 100 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Yury Konovalov 26 Men's 100 metres 6 h1 r3/4
Boris Tokarev 29 Men's 100 metres 6 h2 r3/4
Leonid Barteniev 23 Men's 100 metres 4 h4 r2/4

Men's 200 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Boris Tokarev 29 Men's 200 metres 5
Leonid Barteniev 23 Men's 200 metres 4 h1 r2/4
Yury Konovalov 26 Men's 200 metres 3 h3 r1/4

Men's 400 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Ardalion Ignatyev 25 Men's 400 metres 3T Bronze
Konstantin Grachov 29 Men's 400 metres 4 h1 r1/4

Men's 1,500 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Yevgeny Sokolov 25 Men's 1,500 metres 6 h2 r1/2
Sergey Sukhanov 25 Men's 1,500 metres 7 h3 r1/2
Jonas Pipynė 20 Men's 1,500 metres 9 h1 r1/2

Men's 5,000 metres

Men's 10,000 metres

Men's Marathon

Men's 110 metres Hurdles

Men's 400 metres Hurdles

Athlete Age Event Rank Medal
Yury Lituyev 31 Men's 400 metres Hurdles 4
Anatoly Yulin 27 Men's 400 metres Hurdles 5 h1 r2/3

Men's 3,000 metres Steeplechase

Men's 4 × 100 metres Relay

Men's 4 × 400 metres Relay

Men's 20 kilometres Walk

Men's 50 kilometres Walk

Men's High Jump

Athlete Age Event Rank Medal
Igor Kashkarov 23 Men's High Jump 3 Bronze
Volodymyr Sitkin 21 Men's High Jump 6
Vladimir Polyakov 21 Men's High Jump AC QR

Men's Pole Vault

Men's Long Jump

Men's Triple Jump

Athlete Age Event Rank Medal
Vitold Kreyer 24 Men's Triple Jump 3 Bronze
Leonid Shcherbakov 29 Men's Triple Jump 6

Men's Shot Put

Athlete Age Event Rank Medal
Boris Belyayev 23 Men's Shot Put 5
Vladimir Loshchilov 24 Men's Shot Put 13

Men's Discus Throw

Men's Hammer Throw

Men's Javelin Throw

Men's Decathlon

Athlete Age Event Rank Medal
Vasily Kuznetsov 24 Men's Decathlon 3 Bronze
Uno Palu 23 Men's Decathlon 4
Yuriy Kutenko 24 Men's Decathlon AC

Women's 100 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Galina Popova 24 Women's 100 metres 5 h1 r2/3
Vira Kalashnykova-Krepkina 23 Women's 100 metres 5 h2 r2/3
Galina Rezchikova 21 Women's 100 metres 6 h2 r2/3

Women's 200 metres

Athlete Age Event Rank Medal
Mariya Itkina 24 Women's 200 metres 4 h1 r2/3
Vera Yugova 19 Women's 200 metres 6 h2 r2/3
Olga Kosheleva 24 Women's 200 metres 5 h5 r1/3

Women's 80 metres Hurdles

Women's 4 × 100 metres Relay

Women's High Jump

Athlete Age Event Rank Medal
Mariya Pisareva 22 Women's High Jump 2T Silver
Valentina Ballod 19 Women's High Jump 11

Women's Long Jump

Women's Shot Put

Women's Discus Throw

Women's Javelin Throw

Athlete Age Event Rank Medal
Inese Jaunzeme 24 Women's Javelin Throw 1 Gold
Nadezhda Konyayeva 25 Women's Javelin Throw 3 Bronze

Sports