You Are Here > SR/Olympics > Countries > Soviet Union > 1956 Melbourne Summer Games

Soviet Union at the 1956 Melbourne Summer Games

URS Soviet Union: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Melbourne, Australia (November 22, 1956 to December 8, 1956)
Opening Ceremony: November 22, 1956
Closing Ceremony: December 8, 1956

Events for Soviet Union: 135 in 17 sports
Participants for Soviet Union: 272 (233 men and 39 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Gennady Androsov (17 years, 127 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Anton Yasynskiy (45 years, 1 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): Larysa Latynina (6 medals)

Go to the 1956 Melbourne Summer Games page

272 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Larysa Latynina Female 21 Gymnastics 4 1 1 6
2 Viktor Chukarin Male 35 Gymnastics 3 1 1 5
3 Valentin Muratov Male 28 Gymnastics 3 1 4
4 Tamara Manina Female 22 Gymnastics 1 2 1 4
5 Yury Titov Male 20 Gymnastics 1 1 2 4
6 Sofiya Muratova Female 27 Gymnastics 1 3 4
7 Albert Azaryan Male 27 Gymnastics 2 2
8 Volodymyr Kuts Male 29 Athletics 2 2
9 Borys Shakhlin Male 24 Gymnastics 2 2
10 Vasily Borisov Male 33 Shooting 1 1 2
11 Gratsian Botev Male 27 Canoeing 1 1 2
12 Pavel Kharin Male 29 Canoeing 1 1 2
13 Polina Astakhova Female 20 Gymnastics 1 1 2
14 Lidiya Kalinina-Ivanova Female 19 Gymnastics 1 1 2
15 Lyudmila Yegorova Female 25 Gymnastics 1 1 2
16 Gennady Bukharin Male 27 Canoeing 2 2
17 Lev Kuznetsov Male 26 Fencing 2 2
18 Anatoly Bashashkin Male 32 Football 1 1
19 Aleksandr Berkutov Male 23 Rowing 1 1
20 Iosyp Betsa Male 27 Football 1 1
21 Anatoly Bogdanov Male 25 Shooting 1 1
22 Fyodor Bogdanovsky Male 26 Weightlifting 1 1
23 Yelizaveta Dementyeva Female 28 Canoeing 1 1
24 Ivan Deriuhin Male 27 Modern Pentathlon 1 1
25 Vladimir Engibaryan Male 24 Boxing 1 1
26 Anatoly Ilyin Male 25 Football 1 1
27 Anatoly Isayev Male 24 Football 1 1
28 Valentin Ivanov Male 22 Football 1 1
29 Vyacheslav Ivanov Male 18 Rowing 1 1
30 Inese Jaunzeme Female 24 Athletics 1 1
31 Givi K'art'ozia Male 27 Wrestling 1 1
32 Boris Kuznetsov Male 28 Football 1 1
33 Anatoly Maslyonkin Male 26 Football 1 1
34 Igor Netto Male 26 Football 1 1
35 Valentin Nikolayev Male 32 Wrestling 1 1
36 Igor Novikov Male 27 Modern Pentathlon 1 1
37 Mikhail Ogonkov Male 24 Football 1 1
38 Aleksey Paramonov Male 31 Football 1 1
39 Anatoly Parfyonov Male 31 Wrestling 1 1
40 Boris Razinsky Male 23 Football 1 1
41 Vitaliy Romanenko Male 30 Shooting 1 1
42 Ihor Rybak Male 22 Weightlifting 1 1
43 Vladimir Ryzhkin Male 25 Football 1 1
44 Vladimir Safronov Male 21 Boxing 1 1
45 Sergey Salnikov Male 31 Football 1 1
46 Gennady Shatkov Male 24 Boxing 1 1
47 Nikita Simonyan Male 30 Football 1 1
48 Nikolay Solovyov Male 25 Wrestling 1 1
49 Leonid Spirin Male 24 Athletics 1 1
50 Pavel Stolbov Male 27 Gymnastics 1 1
51 Eduard Streltsov Male 19 Football 1 1
52 Aleksandr Tarasov Male 29 Modern Pentathlon 1 1
53 Boris Tatushin Male 23 Football 1 1
54 Nikolay Tishchenko Male 29 Football 1 1
55 Mirian Tsalkalamanidze Male 29 Wrestling 1 1
56 Tamara Tyshkevich Female 25 Athletics 1 1
57 Yury Tyukalov Male 26 Rowing 1 1
58 Arkady Vorobyov Male 32 Weightlifting 1 1
59 Konstantin Vyrupayev Male 26 Wrestling 1 1
60 Lev Yashin Male 27 Football 1 1
61 Leonid Barteniev Male 23 Athletics 1 1
62 Irina Beglyakova Female 23 Athletics 1 1
63 Arkady Bochkaryov Male 25 Basketball 1 1
64 Igor Buldakov Male 26 Rowing 1 1
65 Yevgeny Cherkasov Male 26 Shooting 1 1
66 Anatoly Demitkov Male 30 Canoeing 1 1
67 Allan Erdman Male 23 Shooting 1 1
68 Viktor Ivanov Male 25 Rowing 1 1
69 Mihhail Kaaleste Male 25 Canoeing 1 1
70 Ravil Khabutdinov Male 27 Weightlifting 1 1
71 Yury Konovalov Male 26 Athletics 1 1
72 Mikhail Krivonosov Male 27 Athletics 1 1
73 Jānis Krūmiņš Male 26 Basketball 1 1
74 Boris Kulayev Male 27 Wrestling 1 1
75 Algirdas Lauritėnas Male 24 Basketball 1 1
76 Vladimir Maneyev Male 24 Wrestling 1 1
77 Yevgeny Maskinskov Male 25 Athletics 1 1
78 Antanas Mikėnas Male 32 Athletics 1 1
79 Yevgeny Minayev Male 23 Weightlifting 1 1
80 Valdis Muižnieks Male 21 Basketball 1 1
81 Lev Mukhin Male 20 Boxing 1 1
82 Yury Ozerov Male 28 Basketball 1 1
83 Kazys Petkevičius Male 30 Basketball 1 1
84 Igor Pisarev Male 25 Canoeing 1 1
85 Mariya Pisareva Female 22 Athletics 1 1
86 Mikhail Semyonov Male 23 Basketball 1 1
87 Vasīlijs Stepanovs Male 29 Weightlifting 1 1
88 Vladimir Stogov Male 25 Weightlifting 1 1
89 Stasys Stonkus Male 24 Basketball 1 1
90 Mikhail Studenetsky Male 22 Basketball 1 1
91 Vladimir Sukharev Male 32 Athletics 1 1
92 Boris Tokarev Male 29 Athletics 1 1
93 Vladimir Torban Male 23 Basketball 1 1
94 Makhmud Umarov Male 32 Shooting 1 1
95 Maigonis Valdmanis Male 23 Basketball 1 1
96 Viktor Zubkov Male 19 Basketball 1 1
97 Galina Zybina Female 25 Athletics 1 1
98 Viktor Ageyev Male 20 Water Polo 1 1
99 Vakht'ang Balavadze Male 29 Wrestling 1 1
100 Alimbeg Bestayev Male 20 Wrestling 1 1
101 Leonid Bogdanov Male 29 Fencing 1 1
102 Pyotr Breus Male 28 Water Polo 1 1
103 Yevhen Cherepovskiy Male 22 Fencing 1 1
104 Roman Dzeneladze Male 23 Wrestling 1 1
105 Boris Goykhman Male 37 Water Polo 1 1
106 Nodar Gvakharia Male 24 Water Polo 1 1
107 Ardalion Ignatyev Male 25 Athletics 1 1
108 Bruno Junk Male 27 Athletics 1 1
109 Igor Kashkarov Male 23 Athletics 1 1
110 Nadezhda Khnik'ina-Dvalishvili Female 23 Athletics 1 1
111 Nadezhda Konyayeva Female 25 Athletics 1 1
112 Vitold Kreyer Male 24 Athletics 1 1
113 Vyacheslav Kurennoy Male 23 Water Polo 1 1
114 Vasily Kuznetsov Male 24 Athletics 1 1
115 Anatoly Lagetko Male 20 Boxing 1 1
116 Boris Markarov Male 21 Water Polo 1 1
117 P'et're Mshvenieradze Male 27 Water Polo 1 1
118 Romualdas Murauskas Male 22 Boxing 1 1
119 Boris Nik'it'ini Male 18 Swimming 1 1
120 Gennady Nikolayev Male 20 Swimming 1 1
121 Vladimir Petrov Male 24 Rowing 1 1
122 Valentin Prokopov Male 27 Water Polo 1 1
123 Nina Romashkova-Ponomaryova Female 27 Athletics 1 1
124 Yakov Rylsky Male 28 Fencing 1 1
125 Mikhail Ryzhak Male 29 Water Polo 1 1
126 Anatoly Samotsvetov Male 23 Athletics 1 1
127 Vladimir Sevryugin Male 32 Shooting 1 1
128 Mykhailo Shakhov Male 25 Wrestling 1 1
129 Yury Shlyapin Male 24 Water Polo 1 1
130 Giorgi Skhirt'ladze Male 24 Wrestling 1 1
131 Vitaly Sorokin Male 20 Swimming 1 1
132 Vladimir Struzhanov Male 24 Swimming 1 1
133 Viktor Tsybulenko Male 26 Athletics 1 1
134 Davyd Tyshler Male 29 Fencing 1 1
135 Ihor Yemchuk Male 26 Rowing 1 1
136 Kharis Yunichev Male 25 Swimming 1 1
137 Heorhiy Zhylin Male 31 Rowing 1 1
138 Konstantin Aleksandrov Male 36 Sailing
139 Lev Alekseyev Male 30 Sailing
140 Slava Amiragov Male 30 Rowing
141 Gennady Androsov Male 17 Swimming
142 Anatoly Antonov Male Rowing
143 Andrey Arkhipov Male Rowing
144 Lev Balandin Male Swimming
145 Valentina Ballod Female 19 Athletics
146 Boris Belyayev Male 23 Athletics
147 Niliya Besedina-Kulakova Female 20 Athletics
148 Zoya Blyuvas Female Diving
149 Pyotr Bolotnikov Male 26 Athletics
150 Dmytro Bondarenko Male 20 Athletics
151 Eduard Borisov Male 22 Boxing
152 Roman Brener Male 24 Diving
153 Kim Bukhantsov Male 24 Athletics
154 Vladimir Bulatov Male 27 Athletics
155 Galina Bystrova Female 22 Athletics
156 Mikhail Chachba Male Diving
157 Anatoliy Cherepovych Male Cycling
158 Ivan Cherniavskiy Male 26 Athletics
159 Valentin Chernikov Male 19 Fencing
160 Vitaliy Chernobai Male 27 Athletics
161 Arnold Chernushevich Male 23 Fencing
162 Yaroslav Cherstvy Male Rowing
163 Rostislav Chizhikov Male 27 Cycling
164 Aleksandr Chumakov Male 29 Sailing
165 Valentina Chumicheva Female 25 Diving
166 Farid Dosaiev Male 23 Swimming
167 Zinaida Doynikova Female 22 Athletics
168 Oleg Fedoseyev Male 20 Athletics
169 Anatoly Fetisov Male Rowing
170 Ivan Filin Male 30 Athletics
171 Boris Fyodorov Male 25 Rowing
172 Gennady Galkin Male 22 Diving
173 Leonid Gissen Male 25 Rowing
174 Mariya Golubnichaya Female 32 Athletics
175 Aleksandr Gorshkov Male 27 Athletics
176 Konstantin Grachov Male 29 Athletics
177 Oto Grigalka Male 31 Athletics
178 Boris Grishayev Male 26 Athletics
179 Eduard Gusev Male Cycling
180 Georgy Gushchenko Male 25 Rowing
181 Raïsa Horokhovska Female 24 Diving
182 Boris Ilyin Male Sailing
183 Viktor Ilyin Male Cycling
184 Mariya Itkina Female 24 Athletics
185 Albert Ivanov Male 25 Athletics
186 Igor Ivanov Male Rowing
187 Yury Ivanov Male Fencing
188 Yevgeny Kadyaykin Male 28 Athletics
189 Vira Kalashnykova-Krepkina Female 23 Athletics
190 Viktor Kapitonov Male 23 Cycling
191 Nikolay Karasyov Male Rowing
192 Rychard Karpov Male 25 Boxing
193 Yury Kasakov Male Diving
194 Grigory Klimov Male 23 Athletics
195 Sergey Klimov Male Canoeing
196 Liudmyla Klipova Female 19 Swimming
197 Mykola Kolumbet Male 23 Cycling
198 Olga Kosheleva Female 24 Athletics
199 Ninel Krutova Female 30 Diving
200 Vladimir Kryukov Male 31 Rowing
201 Yuriy Kutenko Male 24 Athletics
202 Vladimir Kuznetsov Male 25 Athletics
203 Mikhail Lavrov Male 29 Athletics
204 Vladimir Leonov Male 19 Cycling
205 Yury Lituyev Male 31 Athletics
206 Vladimir Loshchilov Male 24 Athletics
207 Boris Matveyev Male 26 Athletics
208 Ivan Matveyev Male Sailing
209 Andrey Mazovka Male 35 Sailing
210 Konstantin Melgunov Male 29 Sailing
211 Mark Midler Male 25 Fencing
212 Anatoly Mikhaylov Male 20 Athletics
213 Volodymyr Mitin Male Cycling
214 Nikolay Mogilevsky Male Shooting
215 Yury Nikandrov Male 33 Shooting
216 Iuri Osip'ovi Male 19 Fencing
217 Aleksandr Ovsyankin Male 32 Fencing
218 Uno Palu Male 23 Athletics
219 Anatoly Petrov Male Athletics
220 Timir Pinegin Male 29 Sailing
221 Jonas Pipynė Male 20 Athletics
222 Vladimir Polyakov Male 21 Athletics
223 Yury Popov Male Rowing
224 Galina Popova Female 24 Athletics
225 Valentyna Rastvorova Female 23 Fencing
226 Galina Rezchikova Female 21 Athletics
227 Boris Romanov Male Cycling
228 Vladimir Rosin Male 24 Wrestling
229 Yury Rudov Male 25 Fencing
230 Semyon Rzhishchin Male 23 Athletics
231 Linar Salimullin Male 24 Wrestling
232 Yevgeny Samsonov Male 30 Rowing
233 Boris Savostin Male Cycling
234 Lev Saychuk Male 33 Fencing
235 Valentina Shaprunova Female 19 Athletics
236 Yury Shavrin Male 32 Sailing
237 Leonid Shcherbakov Male 29 Athletics
238 Aleksandr Sheff Male Rowing
239 Nadezhda Shitikova Female 33 Fencing
240 Fyodor Shutkov Male 32 Sailing
241 Volodymyr Sitkin Male 21 Athletics
242 Yevgeny Sokolov Male 25 Athletics
243 Vasily Sorokin Male Shooting
244 Boris Stepanov Male 26 Boxing
245 Vladimir Stolnikov Male Boxing
246 Boris Stolyarov Male 24 Athletics
247 Sergey Sukhanov Male 25 Athletics
248 Igor Ter-Ovanesyan Male 18 Athletics
249 Pyotr Tolstikhin Male 29 Sailing
250 Revaz Tsirek'idze Male 22 Fencing
251 Irina Turova-Bochkaryova Female 21 Athletics
252 Gennady Udalov Male Diving
253 Juozas Ūdras Male 31 Fencing
254 Rostislav Vargashkin Male 23 Cycling
255 Valentin Vdovichenko Male 28 Fencing
256 Ernest Verbin Male Rowing
257 Tatyana Vereina-Karakashiyants Female 30 Diving
258 Viktor Vershinin Male Cycling
259 Vasily Vlasenko Male 28 Athletics
260 Ivan Vykhristyuk Male 29 Wrestling
261 Anton Yasynskiy Male 44 Shooting
262 Yevhen Yatsynenko Male 31 Canoeing
263 Emma Yefimova Female 25 Fencing
264 Dmytro Yegorov Male 25 Athletics
265 Albina Yelkina Female 23 Athletics
266 Vera Yugova Female 19 Athletics
267 Anatoly Yulin Male 27 Athletics
268 Leonid Zakharov Male Rowing
269 Valentin Zanin Male 19 Rowing
270 Ihor Zaseda Male 24 Swimming
271 Viktor Zhdanovich Male 18 Fencing
272 Lyubov Zhigalova Female Diving

Sports