You Are Here > SR/Olympics > Countries > Soviet Union > 1952 Helsinki Summer Games

Soviet Union at the 1952 Helsinki Summer Games

URS Soviet Union: Next Summer Games

Host City: Helsinki, Finland (July 14, 1952 to August 3, 1952)
Opening Ceremony: July 19, 1952
Closing Ceremony: August 3, 1952

Events for Soviet Union: 141 in 18 sports
Participants for Soviet Union: 295 (255 men and 40 women)
Youngest Participant for Soviet Union: Nina Kossova (17 years, 49 days)
Oldest Participant for Soviet Union: Boris Andreyev (46 years, 190 days)
Most Medals for Soviet Union (Athlete): Mariya Horokhovska (7 medals)

Go to the 1952 Helsinki Summer Games page

295 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Mariya Horokhovska Female 30 Gymnastics 2 5 7
2 Viktor Chukarin Male 30 Gymnastics 4 2 6
3 Nina Bocharova Female 27 Gymnastics 2 2 4
4 Hrant Shahinyan Male 28 Gymnastics 2 2 4
5 Yekaterina Kalinchuk Female 29 Gymnastics 2 1 3
6 Galina Minaicheva Female 23 Gymnastics 1 1 1 3
7 Aleksandra Chudina Female 28 Athletics 2 1 3
8 Pelageya Danilova Female 34 Gymnastics 1 1 2
9 Medeya Jugeli Female 26 Gymnastics 1 1 2
10 Yevgeny Korolkov Male 21 Gymnastics 1 1 2
11 Galina Shamray Female 20 Gymnastics 1 1 2
12 Galina Urbanovich Female 34 Gymnastics 1 1 2
13 Dmytro Leonkin Male 23 Gymnastics 1 1 2
14 Boris Andreyev Male 46 Shooting 1 1 2
15 Vladimir Belyakov Male 34 Gymnastics 1 1
16 Iosif Berdiyev Male 27 Gymnastics 1 1
17 Anatoly Bogdanov Male 21 Shooting 1 1
18 Rapael Chimishk'iani Male 23 Weightlifting 1 1
19 Boris Gurevich Male 21 Wrestling 1 1
20 Johannes Kotkas Male 37 Wrestling 1 1
21 Trofim Lomakin Male 27 Weightlifting 1 1
22 Arsen Mek'ok'ishvili Male 40 Wrestling 1 1
23 Valentin Muratov Male 23 Gymnastics 1 1
24 Mikhail Perlman Male 29 Gymnastics 1 1
25 Yakiv Punkin Male 30 Wrestling 1 1
26 Nina Romashkova-Ponomaryova Female 23 Athletics 1 1
27 Shazam Safin Male 20 Wrestling 1 1
28 Davit Tsimak'uridze Male 27 Wrestling 1 1
29 Yury Tyukalov Male 22 Rowing 1 1
30 Ivan Udodov Male 28 Weightlifting 1 1
31 Galina Zybina Female 21 Athletics 1 1
32 Slava Amiragov Male 26 Rowing 1 1
33 Yelizaveta Bagryantseva Female 31 Athletics 1 1
34 Igor Borisov Male 28 Rowing 1 1
35 Yevgeny Brago Male 23 Rowing 1 1
36 Stepas Butautas Male 26 Basketball 1 1
37 Shalva Chikhladze Male 40 Wrestling 1 1
38 Leonid Gissen Male 21 Rowing 1 1
39 Mariya Golubnichaya Female 28 Athletics 1 1
40 Nodar Jorjik'ia Male 30 Basketball 1 1
41 Lev Kalyayev Male 23 Athletics 1 1
42 Vladimir Kazantsev Male 29 Athletics 1 1
43 Aleksey Komarov Male 30 Rowing 1 1
44 Anatoly Konev Male 31 Basketball 1 1
45 Otar Korkia Male 29 Basketball 1 1
46 Heino Kruus Male 25 Basketball 1 1
47 Vladimir Kryukov Male 26 Rowing 1 1
48 Ilmar Kullam Male 30 Basketball 1 1
49 Justinas Lagunavičius Male 27 Basketball 1 1
50 Yury Lituyev Male 27 Athletics 1 1
51 Yevgeny Lopatin Male 34 Weightlifting 1 1
52 Joann Lõssov Male 30 Basketball 1 1
53 Viktor Mednov Male 24 Boxing 1 1
54 Aleksandr Moiseyev Male 25 Basketball 1 1
55 Rəşid Məmmədbəyov Male 25 Wrestling 1 1
56 Grigory Novak Male 33 Weightlifting 1 1
57 Yury Ozerov Male 24 Basketball 1 1
58 Kazys Petkevičius Male 26 Basketball 1 1
59 Igor Polyakov Male 39 Rowing 1 1
60 Vladimir Rodimushkin Male 30 Rowing 1 1
61 Nikolay Saksonov Male 29 Weightlifting 1 1
62 Yevgeny Samsonov Male 25 Rowing 1 1
63 Levan Sanadze Male 23 Athletics 1 1
64 Leonid Shcherbakov Male 25 Athletics 1 1
65 Sergey Shcherbakov Male 34 Boxing 1 1
66 Stasys Stonkus Male 20 Basketball 1 1
67 Vladimir Sukharev Male 28 Athletics 1 1
68 Boris Tokarev Male 25 Athletics 1 1
69 Maigonis Valdmanis Male 18 Basketball 1 1
70 Viktor Vlasov Male 26 Basketball 1 1
71 Ihor Yemchuk Male 21 Rowing 1 1
72 Heorhiy Zhylin Male 26 Rowing 1 1
73 Aleksandr Anufriyev Male 26 Athletics 1 1
74 Nikolay Belov Male 32 Wrestling 1 1
75 Anatoly Bulakov Male 22 Boxing 1 1
76 Nino Dumbadze Female 33 Athletics 1 1
77 Gennady Garbuzov Male 21 Boxing 1 1
78 Yelena Gorchakova Female 19 Athletics 1 1
79 Bruno Junk Male 22 Athletics 1 1
80 Nadezhda Khnik'ina-Dvalishvili Female 19 Athletics 1 1
81 Anatoly Perov Male 25 Boxing 1 1
82 Nina Savina Female 36 Canoeing 1 1
83 Artyom Teryan Male 22 Wrestling 1 1
84 Boris Tishin Male 23 Boxing 1 1
85 Klavdiya Tochonova Female 30 Athletics 1 1
86 Lev Vaynshteyn Male 36 Shooting 1 1
87 Arkady Vorobyov Male 27 Weightlifting 1 1
88 Konstantin Aleksandrov Male 32 Sailing
89 Anna Aleksandrova Female 22 Athletics
90 Lev Alekseyev Male 26 Sailing
91 Yury Andreyev Male Equestrianism
92 Nikolay Andryushchenko Male 21 Athletics
93 Pyotr Avilov Male 42 Shooting
94 Vasily Bagretsov Male Rowing
95 Aleksandr Bakatin Male Diving
96 Lev Balandin Male Swimming
97 Anatoly Bashashkin Male 28 Football
98 Mykola Belokurov Male 25 Athletics
99 Boris Belyakov Male Fencing
100 Konstantin Beskov Male 31 Football
101 Nikolay Bobarenko Male 20 Cycling
102 Vsevolod Bobrov Male 29 Football
103 Yevgeniya Bogdanovskaya Female Diving
104 German Bokun Male 29 Fencing
105 Vladimir Borisenko Male Swimming
106 Volodymyr Brazhnyk Male Athletics
107 Boris Brechko Male 41 Rowing
108 Roman Brener Male 20 Diving
109 Gavriil Budyonny Male Equestrianism
110 Yevhen Bulanchyk Male 30 Athletics
111 Genrikh Bulgakov Male 23 Fencing
112 Boris Butenko Male 29 Athletics
113 Avtandil Ch'k'uaseli Male 20 Football
114 Mikhail Chachba Male Diving
115 Petro Chevhun Male 26 Athletics
116 Aleksandr Chumakov Male 25 Sailing
117 Sergey Chumakov Male Canoeing
118 Valentina Chumicheva Female 20 Diving
119 Ibrahim Dadashov Male 26 Wrestling
120 Otar Dadunashvili Male 24 Cycling
121 Aleksandr Dekhayev Male 27 Modern Pentathlon
122 Yury Deksbakh Male 24 Fencing
123 Petro Denysenko Male 31 Athletics
124 Viktor Drobinsky Male Swimming
125 Heorhiy Dybenko Male Athletics
126 Endel Edasi Male 23 Swimming
127 August Englas Male 27 Wrestling
128 Vasily Fedin Male 26 Cycling
129 Igor Feoktistov Male 23 Canoeing
130 Vasily Frolov Male Shooting
131 Boris Fyodorov Male 21 Rowing
132 Georgy Fyodorov Male Athletics
133 Galina Ganeker Female 35 Athletics
134 Avtandil Gogoberidze Male 29 Football
135 Elene Gok'ieli Female 33 Athletics
136 Yury Golubev Male Sailing
137 Pyotr Gorelikov Male 20 Sailing
138 Boris Goykhman Male 33 Water Polo
139 Oto Grigalka Male 27 Athletics
140 Leonid Grigoryev Male 25 Athletics
141 Georgy Gushchenko Male 21 Rowing
142 Mariya Havrysh Female 21 Swimming
143 Ardalion Ignatyev Male 21 Athletics
144 Yury Ilyasov Male 25 Athletics
145 Anatoly Ilyin Male 21 Football
146 Ivan Isayev Male Shooting
147 Georgy Ivakin Male 23 Athletics
148 Leonid Ivanov Male 30 Football
149 Vira Kalashnykova-Krepkina Female 19 Athletics
150 Vasily Karmanov Male Swimming
151 Pavel Kazankov Male 26 Athletics
152 Mikhail Kazantsev Male 24 Athletics
153 Flora Kazantseva Female Athletics
154 Pavel Kharin Male 24 Canoeing
155 Vladimir Kirsanov Male Rowing
156 Yevgeny Klevtsov Male 23 Cycling
157 Viktor Knyazev Male 27 Athletics
158 Lev Kokorin Male Water Polo
159 Anatoly Kolesov Male Cycling
160 Ivan Komarov Male 31 Fencing
161 Nina Kossova Female 17 Athletics
162 Vera Kostina Female Swimming
163 Vladimir Kotyrev Male 20 Canoeing
164 Kirill Kozhevnikov Male Sailing
165 Pyotr Kozhevnikov Male Athletics
166 Aleksandr Krasavin Male Canoeing
167 Mikhail Krivonosov Male 23 Athletics
168 Konstantin Krizhevsky Male 26 Football
169 Ninel Krutova Female 25 Diving
170 Vladimir Kryuchkov Male Cycling
171 Nikolay Kuchurin Male 24 Athletics
172 Yury Kurchashov Male Swimming
173 Valerian Kuybyshev Male 26 Equestrianism
174 Igor Kuznetsov Male Canoeing
175 Lev Kuznetsov Male 22 Fencing
176 Sergey Kuznetsov Male 34 Athletics
177 Vladimir Kuznetsov Male 21 Athletics
178 Vladimer Lavrinenk'o Male 20 Swimming
179 Aleksandr Liferenko Male Water Polo
180 Boris Lilov Male 29 Equestrianism
181 Valentina Lituyeva Female 21 Athletics
182 Boris Lobashkov Male Sailing
183 Sergey Lobastov Male 26 Athletics
184 Vladimir Lopatin Male Swimming
185 Timofey Lunev Male 26 Athletics
186 Baldadash Madatov Male Athletics
187 Ivan Makarov Male Rowing
188 Ivan Manayenko Male Fencing
189 Konstantin Martazov Male Shooting
190 Fyodor Marulin Male 26 Athletics
191 Semyon Marushkin Male 32 Wrestling
192 Fridrikh Maryutin Male 27 Football
193 Nikolai Matvejev Male 28 Cycling
194 Boris Matveyev Male 22 Athletics
195 Ivan Matveyev Male Sailing
196 Nikolay Matveyev Male Sailing
197 Andrey Mazovka Male 31 Sailing
198 Ak'ak'i Meipariani Male 34 Fencing
199 Konstantin Melgunov Male 25 Sailing
200 Leonid Meshkov Male 36 Swimming
201 Viktor Meshkov Male Cycling
202 Mark Midler Male 20 Fencing
203 Valentin Mikhaylov Male 22 Cycling
204 Gennady Modoy Male 29 Athletics
205 Yevgeny Morozov Male 23 Rowing
206 Yakov Moskachenkov Male 35 Athletics
207 P'et're Mshvenieradze Male 23 Water Polo
208 Igor Netto Male 22 Football
209 Yury Nikandrov Male 28 Shooting
210 Lev Nikitin Male Canoeing
211 Pyotr Nikolayev Male 28 Shooting
212 Valentin Nikolayev Male 30 Football
213 Igor Novikov Male 22 Modern Pentathlon
214 Vasily Novikov Male Shooting
215 Yury Nyrkov Male 28 Football
216 Valentin Orishchenko Male Canoeing
217 Pavel Pankrashkin Male Sailing
218 Nikolay Perevozchikov Male Canoeing
219 Aleksandr Petrov Male 26 Football
220 Edmunds Pīlāgs Male 25 Athletics
221 Mikhail Plaksin Male Rowing
222 Appolinariya Plekhanova Female Fencing
223 Anna Ponomaryova Female Fencing
224 Nikifor Popov Male 41 Athletics
225 Sergey Popov Male 23 Athletics
226 Ivan Pozhidayev Male 32 Athletics
227 Endel Press Male 23 Swimming
228 Valentin Prokopov Male 23 Water Polo
229 Mikhail Prudnikov Male Rowing
230 Kirill Putyrsky Male 23 Rowing
231 Pavel Rakityansky Male Modern Pentathlon
232 Vladimir Raspopov Male 25 Equestrianism
233 Anatoly Raznochintsev Male 24 Swimming
234 Mykola Redkin Male 24 Athletics
235 Yury Rogozov Male Rowing
236 Vasyl Rybalko Male 34 Wrestling
237 Leonid Sagayduk Male Swimming
238 Mikhail Saltykov Male Athletics
239 Georgy Sayadov Male 20 Wrestling
240 Lev Saychuk Male 29 Fencing
241 Yevgeniya Sechenova Female 33 Athletics
242 Ivan Semyonov Male 28 Athletics
243 Yevgeny Semyonov Male Water Polo
244 Vladimir Sevryugin Male 28 Shooting
245 Yury Shcherbakov Male Athletics
246 Nikolay Shelenkov Male 32 Equestrianism
247 Viktor Shevchenko Male Rowing
248 Nadezhda Shitikova Female 28 Fencing
249 Yury Shlyapin Male 20 Water Polo
250 Fyodor Shutkov Male 28 Sailing
251 Boris Silchev Male 26 Boxing
252 Nikolay Sitko Male 38 Equestrianism
253 Vladimir Skomarovsky Male Swimming
254 Pyotr Skripchenkov Male 26 Swimming
255 Gennady Slepnyov Male Athletics
256 Algirdas Šocikas Male 24 Boxing
257 Yury Sokolov Male 23 Boxing
258 Viktor Solovyov Male Swimming
259 Ivan Sotnykov Male 38 Canoeing
260 Grigory Suchkov Male Athletics
261 Aleksandr Tenyagin Male 24 Football
262 Yury Teplov Male Water Polo
263 Nikolay Tetyorkin Male 27 Canoeing
264 Vasily Tikhonov Male Equestrianism
265 Yevgeny Tretnikov Male Rowing
266 Vasily Trofimov Male 33 Football
267 Anatoly Troshenkov Male Canoeing
268 Lev Tsipursky Male Cycling
269 Viktor Tsybulenko Male 22 Athletics
270 Irina Turova-Bochkaryova Female 17 Athletics
271 Tamara Tyshkevich Female 21 Athletics
272 Nina Tyurkina Female 20 Athletics
273 Gennady Udalov Male Diving
274 Juozas Ūdras Male 27 Fencing
275 Vladimir Ukhov Male 28 Athletics
276 Yulen Uralov Male 27 Fencing
277 Vitaly Ushakov Male 31 Water Polo
278 Feodosy Vanin Male 38 Athletics
279 Yevhen Vansovych Male Athletics
280 Mihail Velsvebel Male 25 Athletics
281 Tatyana Vereina-Karakashiyants Female 26 Diving
282 Mikhail Vlasov Male Equestrianism
283 Vladimir Volkov Male 31 Athletics
284 Vladimir Vyshpolsky Male 36 Fencing
285 Armenak Yaltyryan Male 38 Wrestling
286 Ivan Yarmysh Male Athletics
287 Anatoly Yegorov Male Water Polo
288 Nikolay Yermakov Male Sailing
289 Anatoly Yulin Male 23 Athletics
290 Roman Zakharov Male 23 Rowing
291 Aleksandr Zasukhin Male 23 Boxing
292 Pēteris Zeltiņš Male 38 Athletics
293 Roza Zenziveyeva Female 21 Swimming
294 Aleksey Zhigalov Male Diving
295 Lyubov Zhigalova Female Diving

Sports