You Are Here > SR/Olympics > Countries > Ukraine > 2008 Beijing Summer Games

Ukraine at the 2008 Beijing Summer Games

UKR Ukraine: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Beijing, China (August 6, 2008 to August 24, 2008)
Opening Ceremony: August 8, 2008
Closing Ceremony: August 24, 2008

Events for Ukraine: 177 in 24 sports
Participants for Ukraine: 243 (127 men and 116 women)
Youngest Participant for Ukraine: Anastasiya Koval (15 years, 278 days)
Oldest Participant for Ukraine: Jean-Claude Van Geenberghe (45 years, 274 days)
Most Medals for Ukraine (Athlete): 31 athletes with 1 medal

Go to the 2008 Beijing Summer Games page

243 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Artur Aivazian Male 35 Shooting 1 1
2 Nataliya Dobrynska Female 26 Athletics 1 1
3 Olha Kharlan Female 17 Fencing 1 1
4 Olena Khomrova Female 21 Fencing 1 1
5 Vasyl Lomachenko Male 20 Boxing 1 1
6 Inna Osypenko-Radomska Female 25 Canoeing 1 1
7 Oleksandr Petriv Male 34 Shooting 1 1
8 Halyna Pundyk Female 20 Fencing 1 1
9 Viktor Ruban Male 27 Archery 1 1
10 Olha Zhovnir Female 19 Fencing 1 1
11 Vasyl Fedoryshyn Male 27 Wrestling 1 1
12 Olha Korobka Female 22 Weightlifting 1 1
13 Iryna Lishchynska Female 32 Athletics 1 1
14 Andriy Stadnik Male 26 Wrestling 1 1
15 Yuriy Sukhorukov Male 40 Shooting 1 1
16 Olena Antonova Female 36 Athletics 1 1
17 Hanna Bezsonova Female 24 Rhythmic Gymnastics 1 1
18 Yuriy Cheban Male 22 Canoeing 1 1
19 Taras Danko Male 28 Wrestling 1 1
20 Nataliya Davydova Female 23 Weightlifting 1 1
21 V'iacheslav Hlazkov Male 23 Boxing 1 1
22 Roman Hontiuk Male 24 Judo 1 1
23 Lesia Kalytovska Female 20 Cycling 1 1
24 Illia Kvasha Male 20 Diving 1 1
25 Iryna Merleni-Mykulchyn Female 26 Wrestling 1 1
26 Oleksiy Pryhorov Male 21 Diving 1 1
27 Viktoriya Tereshchuk Female 26 Modern Pentathlon 1 1
28 Nataliya Tobias Female 27 Athletics 1 1
29 Armen Vardanian Male 25 Wrestling 1 1
30 Oleksandr Vorobiov Male 23 Gymnastics 1 1
31 Denys Yurchenko Male 30 Athletics 1 1
32 Serhiy Advena Male 24 Swimming
33 Ibrahim Aldatov Male 24 Wrestling
34 Iryna Amshennikova Female 22 Swimming
35 Roman Avramenko Male 20 Athletics
36 Tetiana Berezhna Female 25 Archery
37 Serhiy Bezuhliy Male 23 Canoeing
38 Hennadiy Bilodid Male 31 Judo
39 Yuriy Bilonoh Male 34 Athletics
40 Serhiy Biloushchenko Male 26 Rowing
41 Liudmyla Blonska Female 30 Athletics
42 Ihor Bodrov Male 21 Athletics
43 Alona Bondarenko Female 23 Tennis
44 Kateryna Bondarenko Female 21 Tennis
45 Roman Bondaruk Male 34 Shooting
46 Ihor Borysyk Male 24 Swimming
47 Serhiy Breus Male 25 Swimming
48 Serhiy Budza Male 23 Athletics
49 Krystyna Cherepienina Female 16 Rhythmic Gymnastics
50 Oleksandr Chernetskiy Male 24 Wrestling
51 Ihor Chervynskiy Male 26 Swimming
52 Dmytro Chumak Male 28 Fencing
53 Heorhiy Chyhaiev Male 24 Boxing
54 Oleksandr Darahan Male 30 Wrestling
55 Dmytro Dem'ianiuk Male 25 Athletics
56 Yana Dementieva Female 29 Rowing
57 Serhiy Derevyanchenko Male 22 Boxing
58 Kateryna Dikidzhy Female 17 Swimming
59 Volodymyr Diudia Male 25 Cycling
60 Olena Dmytrash Female 16 Rhythmic Gymnastics
61 Yuliya Dovgal Female 25 Weightlifting
62 Vladyslav Druzhchenko Male 35 Badminton
63 Valeriy Dymo Male 22 Swimming
64 Hanna Dzerkal Female 20 Swimming
65 Ruslan Dzhalilov Male 26 Canoeing
66 Olena Fedorova Female 21 Diving
67 Serhiy Fesenko Male 26 Swimming
68 Tetiana Filoniuk Female 24 Athletics
69 Nataliya Fokina-Semenova Female 26 Athletics
70 Andriy Hlushchenko Male 30 Triathlon
71 Dmytro Hlushchenko Male 27 Athletics
72 Nataliya Hodunko Female 23 Rhythmic Gymnastics
73 Valentyna Holenkova Female 16 Gymnastics
74 Valeriy Honcharov Male 30 Gymnastics
75 Valentyna Horpynych-Zhudina Female 25 Athletics
76 Valentyn Hrekov Male 32 Judo
77 Larysa Hryha Female 24 Badminton
78 Serhiy Hryn Male 26 Rowing
79 Andriy Hryvko Male 24 Cycling
80 Oleksandr Isakov Male 18 Swimming
81 Ivan Ishchenko Male 28 Wrestling
82 Olha Ivankova Female 35 Athletics
83 Artem Ivanov Male 20 Weightlifting
84 Markiyan Ivashko Male 29 Archery
85 Nataliya Kalnysh Female 34 Shooting
86 Pavlo Kalynchev Male 27 Sailing
87 Kseniya Karandiuk Female 22 Athletics
88 Kateryna Karsak Female 22 Athletics
89 Oksana Kashchyshyna Female 30 Cycling
90 Oleksiy Kasianov Male 22 Athletics
91 Oleksiy Kazanin Male 26 Athletics
92 Tetiana Khala Female 21 Swimming
93 Hanna Khlistunova Female 20 Swimming
94 Nataliya Khudiakova Female 23 Swimming
95 Maksym Khvorost Male 26 Fencing
96 Dmytro Kirpulianskiy Male 23 Modern Pentathlon
97 Oleksandr Kliuchko Male 24 Boxing
98 Mykhailo Knysh Male 24 Athletics
99 Tetiana Kolesnikova Female 30 Rowing
100 Oleksandr Korchmid Male 26 Athletics
101 Maksym Korotun Male 23 Judo
102 Mariya Koryttseva Female 23 Tennis
103 Olena Kostevych Female 23 Shooting
104 Denys Kostiuk Male 26 Cycling
105 Anastasiya Koval Female 15 Gymnastics
106 Viktoriya Koval Female 23 Archery
107 Yuriy Koval Male 28 Wrestling
108 Andriy Kovenko Male 34 Athletics
109 Alina Kozich Female 20 Gymnastics
110 Iryna Krasnianska Female 20 Gymnastics
111 Yuliya Krevsun Female 27 Athletics
112 Oleh Kroka Male 21 Wrestling
113 Petro Kruk Male 23 Canoeing
114 Yuriy Krymarenko Male 24 Athletics
115 Liliya Kulyk Female 21 Athletics
116 Lei Kuo Male 20 Table Tennis
117 Nataliya Kushch-Mazuryk Female 25 Athletics
118 Oleksandr Kuzin Male 33 Athletics
119 Viktor Kuznietsov Male 22 Athletics
120 Oleksandr Lazeikin Male 25 Shooting
121 Olha Leleiko Female 31 Fencing
122 Heorhiy Leonchuk Male 34 Sailing
123 Vadym Lepskiy Male 23 Swimming
124 Tetiana Liakhovych Female 29 Athletics
125 Nataliya Lialchuk-Mustafeyeva Female 22 Rowing
126 Oleh Lisohor Male 29 Swimming
127 Rodion Luka Male 35 Sailing
128 Liudmyla Lusnikova Female 26 Judo
129 Oleh Lykov Male 35 Rowing
130 Andriy Makarchev Male 22 Athletics
131 Alina Maksymenko Female 17 Rhythmic Gymnastics
132 Svitlana Mamieieva Female 26 Athletics
133 Olha Maslivets Female 30 Sailing
134 Vasyl Matviychuk Male 26 Athletics
135 Maksym Mazuryk Male 25 Athletics
136 Vitaliy Medvediev Male 25 Fencing
137 Hanna Melnychenko Female 25 Athletics
138 Mykola Milchev Male 40 Shooting
139 Kostiantyn Miliaiev Male 20 Diving
140 Hanna Mishchenko Female 24 Athletics
141 Olena Movchan Female 31 Trampolining
142 Nadiya Myronyuk Female 24 Weightlifting
143 Björn Nagel Male 30 Equestrianism
144 Oleksandr Nartov Male 20 Athletics
145 Bohdan Nikishyn Male 28 Fencing
146 Yuriy Nikitin Male 30 Trampolining
147 Iryna Novozhylova Female 22 Athletics
148 Maksym Oberemko Male 30 Sailing
149 Katharina Offel Female 31 Equestrianism
150 Olena Olefirenko Female 30 Rowing
151 Oleh Omelchuk Male 25 Shooting
152 Oleksandr Onishchenko Male 39 Equestrianism
153 Yuliya Ostapchuk Female 18 Wrestling
154 Vita Palamar Female 30 Athletics
155 Volodymyr Pavlovskiy Male 28 Rowing
156 Tetiana Perebyinis Female 25 Tennis
157 Vira Perederiy Female 18 Rhythmic Gymnastics
158 Marharyta Pesotska Female 16 Table Tennis
159 Tetiana Petliuk Female 26 Athletics
160 Ruslan Pidhorniy Male 31 Cycling
161 Yuliya Pidlisna Female 21 Swimming
162 Nataliya Pohrebniak Female 20 Athletics
163 Liubomyr Polataiko Male 28 Cycling
164 Volodymyr Polikarpenko Male 36 Triathlon
165 Maksym Polishchuk Male 24 Cycling
166 Vitaliy Popkov Male 25 Cycling
167 Yaroslav Popovych Male 28 Cycling
168 Maryna Prokof'ieva Female 26 Judo
169 Yuliya Prokopchuk Female 21 Diving
170 Maksym Prokopenko Male 24 Canoeing
171 Nadiya Prokopuk-Borovska Female 27 Athletics
172 Maryna Proskurina Female 22 Gymnastics
173 Maryna Pryshchepa Female 25 Judo
174 Nataliya Pyhyda Female 27 Athletics
175 Hanna Pysmenska Female 17 Diving
176 Anastasiya Rabcheniuk Female 24 Athletics
177 Ihor Razoronov Male 38 Weightlifting
178 Vira Rebryk Female 19 Athletics
179 Artem Rubanko Male 34 Athletics
180 Vita Rybalko Female 25 Athletics
181 Volodymyr Rybin Male 27 Cycling
182 Ivan Rybovalov Male 26 Shooting
183 Serhiy Rysenko Male 28 Cycling
184 Inna Saienko Female 26 Athletics
185 Olha Saladukha Female 25 Athletics
186 Nataliya Samorodina Female 25 Swimming
187 Mykola Savolainen Male 28 Athletics
188 Iryna Sekachova Female 32 Athletics
189 Andriy Semenov Male 24 Athletics
190 Oleksiy Semenov Male 26 Athletics
191 Andriy Serdinov Male 25 Swimming
192 Oleksandr Serdiuk Male 30 Archery
193 Oksana Serikova Female 23 Swimming
194 Andriy Shafraniuk Male 24 Sailing
195 Daria Sharipova Female 18 Shooting
196 Volodymyr Shatskykh Male 27 Wrestling
197 Vitaliy Shchedov Male 21 Cycling
198 Oksana Shcherbak Female 26 Athletics
199 Oleksiy Shelest Male 35 Athletics
200 Yana Shemiakina Female 22 Fencing
201 Iryna Shepetiuk Female 26 Athletics
202 Yuriy Shliakhov Male 25 Diving
203 Ihor Shymechko Male 22 Weightlifting
204 Dar'ia Shytko Female 22 Shooting
205 Oleksandr Sitkovskiy Male 30 Athletics
206 Oksana Skliarenko Female 27 Athletics
207 Yuliya Slobodian Female 15 Rhythmic Gymnastics
208 Nataliya Smal Female 25 Judo
209 Yevheniya Snihur Female 24 Athletics
210 Tetiana Sorochynska Female 24 Table Tennis
211 Yevhen Sotnykov Male 27 Judo
212 Svitlana Spiriukhova Female 26 Rowing
213 Oleksandra Stadniuk Female 28 Athletics
214 Daria Stepaniuk Female 18 Swimming
215 Tetiana Stiazhkina Female 31 Cycling
216 Vita Stopina Female 32 Athletics
217 Oleksandr Stretskiy Male 22 Boxing
218 Kseniya Sydorenko Female 22 Synchronized Swimming
219 Denys Sylantiev Male 31 Swimming
220 Nataliya Synyshyn Female 23 Wrestling
221 Kateryna Tarasenko Female 21 Rowing
222 Heorhiy Tibilov Male 23 Wrestling
223 Oleksiy Torokhtiy Male 22 Weightlifting
224 Ihor Tuhay Male 33 Athletics
225 Pavlo Tymoshchenko Male 21 Modern Pentathlon
226 Artem Udachyn Male 28 Weightlifting
227 Oleksandr Usik Male 21 Boxing
228 Jean-Claude Van Geenberghe Male 45 Equestrianism
229 Oksana Vashchuk Female 19 Wrestling
230 Mariya Voloshchenko Female 19 Diving
231 Yevhen Vynohradov Male 24 Athletics
232 Andriy Vynokurov Male 25 Cycling
233 Yevheniya Vysotska Female 32 Cycling
234 Viktor Yastrebov Male 26 Athletics
235 Antonina Yefremova Female 27 Athletics
236 Yuriy Yehoshyn Male 23 Swimming
237 Yuliya Yelistratova-Sapunova Female 20 Triathlon
238 Dar'ia Yushko Female 23 Synchronized Swimming
239 Anton Zakharov Male 22 Diving
240 Dar'ia Zhoba Female 18 Gymnastics
241 Vira Zozulia Female 37 Athletics
242 Vita Zubchenko Female 19 Rhythmic Gymnastics
243 Kateryna Zubkova Female 20 Swimming

Sports