You Are Here > SR/Olympics > Countries > Ukraine > 2000 Sydney Summer Games

Ukraine at the 2000 Sydney Summer Games

UKR Ukraine: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Sydney, Australia (September 13, 2000 to October 1, 2000)
Opening Ceremony: September 15, 2000
Closing Ceremony: October 1, 2000

Events for Ukraine: 185 in 23 sports
Participants for Ukraine: 230 (139 men and 91 women)
Youngest Participant for Ukraine: Olha Beresneva (14 years, 345 days)
Oldest Participant for Ukraine: Serhiy Pichuhin (39 years, 189 days)
Most Medals for Ukraine (Athlete): Yana Klochkova (3 medals)

Go to the 2000 Sydney Summer Games page

230 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Yana Klochkova Female 18 Swimming 2 1 3
2 Oleksandr Beresh Male 22 Gymnastics 1 1 2
3 Mykola Milchev Male 32 Shooting 1 1
4 Nataliya Burdeina Female 26 Archery 1 1
5 Yevhen Buslovych Male 28 Wrestling 1 1
6 Serhiy Cherniavskiy Male 24 Cycling 1 1
7 Serhiy Dotsenko Male 21 Boxing 1 1
8 Oleksandr Fedenko Male 29 Cycling 1 1
9 Valeriy Honcharov Male 22 Gymnastics 1 1
10 Andriy Kotelnyk Male 22 Boxing 1 1
11 Serhiy Matvieiev Male 25 Cycling 1 1
12 Ruslan Mezentsev Male 19 Gymnastics 1 1
13 Valeriy Pereshkura Male 22 Gymnastics 1 1
14 Olena Sadovnycha Female 32 Archery 1 1
15 David Saldadze Male 22 Wrestling 1 1
16 Kateryna Serdiuk Female 17 Archery 1 1
17 Oleksandr Svitlychniy Male 28 Gymnastics 1 1
18 Denys Sylantiev Male 23 Swimming 1 1
19 Oleksandr Symonenko Male 26 Cycling 1 1
20 Oksana Tsyhulova Female 26 Trampolining 1 1
21 Roman Zozulia Male 21 Gymnastics 1 1
22 Serhiy Danylchenko Male 26 Boxing 1 1
23 Andriy Fedchuk Male 20 Boxing 1 1
24 Olena Hovorova Female 26 Athletics 1 1
25 Ruslan Mashurenko Male 29 Judo 1 1
26 Olena Pakholchyk Female 35 Sailing 1 1
27 Roman Shchurenko Male 23 Athletics 1 1
28 Hanna Sorokina Female 24 Diving 1 1
29 Volodymyr Sydorenko Male 23 Boxing 1 1
30 Ruslana Taran Female 29 Sailing 1 1
31 Iryna Yanovych Female 24 Cycling 1 1
32 Olena Zhupina Female 27 Diving 1 1
33 Rustam Adzhy Male 27 Wrestling
34 Artur Aivazian Male 27 Shooting
35 Yevheniya Andrieieva Female 24 Rowing
36 Serhiy Antonov Male 35 Archery
37 Olena Antonova Female 28 Athletics
38 Inha Babakova Female 33 Athletics
39 Hanna Balabanova Female 30 Canoeing
40 Anzhela Balakhonova Female 27 Athletics
41 Tetiana Beliaieva Female 28 Judo
42 Olha Beresneva Female 14 Swimming
43 Nadiya Beshevli Female 18 Swimming
44 Davyd Bichinashvili Male 25 Wrestling
45 Hennadiy Bilodid Male 23 Judo
46 Yuriy Bilonoh Male 26 Athletics
47 Liudmyla Blonska Female 25 Athletics
48 Nadiya Bodrova Female 39 Athletics
49 Svitlana Bondarenko Female 29 Swimming
50 Albina Bordunova Female 15 Swimming
51 Yevhen Braslavets Male 28 Sailing
52 Oleksiy Bryzhalov Male 29 Fencing
53 Sergey Bubka Male 36 Athletics
54 Roman Bundz Male 30 Canoeing
55 Olena Buzhenko Female 27 Athletics
56 Olena Cherevatova Female 30 Canoeing
57 Oleksandr Chernonos Male 21 Trampolining
58 Ihor Chervynskiy Male 18 Swimming
59 Kyrylo Chuprynin Male 25 Athletics
60 Heorhiy Chymerys Male 27 Modern Pentathlon
61 Tetiana Debela Female 30 Athletics
62 Andriy Demchuk Male 25 Weightlifting
63 Anatoliy Dovhal Male 24 Athletics
64 Vladyslav Druzhchenko Male 27 Badminton
65 Volodymyr Duma Male 28 Cycling
66 Serhiy Dymchenko Male 33 Athletics
67 Nataliya Feklisova Female 25 Canoeing
68 Serhiy Fesenko Male 18 Swimming
69 Ivan Heshko Male 21 Athletics
70 Ruslan Hlivinskiy Male 25 Athletics
71 Andriy Hlushchenko Male 22 Triathlon
72 Dmytro Hnidenko Male 24 Weightlifting
73 Serhiy Holubytskiy Male 30 Fencing
74 Serhiy Honchar Male 30 Cycling
75 Artem Honcharenko Male 21 Swimming
76 Oleksandr Horbachuk Male 27 Fencing
77 Hennadiy Horbenko Male 24 Athletics
78 Denys Hotfrid Male 25 Weightlifting
79 Olena Hrytsiuk Female 30 Swimming
80 Volodymyr Hustov Male 23 Cycling
81 Vadym Huttsait Male 28 Fencing
82 Serhiy Izmailov Male 25 Athletics
83 Oleksandr Kaidash Male 24 Athletics
84 Andriy Kalashnykov Male 35 Wrestling
85 Volodymyr Kaliuzhniy Male 28 Fencing
86 Nataliya Kalnysh Female 26 Shooting
87 Leonid Kamlochuk Male 26 Canoeing
88 Hrihoriy Kamyshenko Male 28 Wrestling
89 Valentyna Karpenko Female 27 Cycling
90 Viktoriya Karpenko Female 19 Gymnastics
91 Olena Khlusovych Female 30 Athletics
92 Pavlo Khnykin Male 31 Swimming
93 Serhiy Klymniuk Male 24 Canoeing
94 Olena Koltsova Female 28 Fencing
95 Volodymyr Korotkov Male 33 Sailing
96 Olena Kovtun Female 33 Table Tennis
97 Hennadiy Krasylnykov Male 23 Weightlifting
98 Anzhela Kravchenko Female 29 Athletics
99 Oleksiy Kruhliak Male 24 Fencing
100 Oleksandr Krykun Male 34 Athletics
101 Tetiana Kryvobok Female 28 Athletics
102 Viktor Kurchenko Male 35 Archery
103 Alona Kvasha Female 15 Gymnastics
104 Olena Lapunova Female 19 Swimming
105 Fedir Laukhin Male 26 Athletics
106 Serhiy Lebid Male 25 Athletics
107 Olha Leleiko Female 23 Fencing
108 Heorhiy Leonchuk Male 26 Sailing
109 Lesia Leskiv Female 36 Shooting
110 Tetiana Liakhovych Female 21 Athletics
111 Oleksandr Likhvald Male 22 Weightlifting
112 Oleh Lisohor Male 21 Swimming
113 Zhanna Lozumyrska Female 19 Swimming
114 Rodion Luka Male 27 Sailing
115 Volodymyr Lukashenko Male 20 Fencing
116 Oleksiy Lukashevych Male 23 Athletics
117 Liudmyla Lusnikova Female 18 Judo
118 Oleh Lykov Male 27 Rowing
119 Dmytro Lysenko Male 19 Diving
120 Davyd Manukian Male 30 Wrestling
121 Oleksandr Marchenko Male 32 Rowing
122 Olha Maslivets Female 22 Sailing
123 Ihor Matviyenko Male 29 Sailing
124 Oleksiy Mazikin Male 25 Boxing
125 Svitlana Maziy Female 32 Rowing
126 Dina Miftakhutdynova Female 26 Rowing
127 Ruslan Mirzaliyev Male 23 Judo
128 Olha Mukomol Female 21 Swimming
129 Alik Muzaiev Male 22 Wrestling
130 Volodymyr Mykhailenko Male 27 Athletics
131 Oleh Mykhailov Male 32 Shooting
132 Iryna Mykhalchenko Female 28 Athletics
133 Tetiana Nakazna Female 28 Modern Pentathlon
134 Dmytro Nazarenko Male 20 Swimming
135 Larysa Nechyporuk Female 29 Athletics
136 Inna Nikitina Female 18 Swimming
137 Volodymyr Nikolaichuk Male 25 Swimming
138 Olena Nozdran Female 25 Badminton
139 Maksym Oberemko Male 22 Sailing
140 Mariya Ohurtsova Female 17 Swimming
141 V'iacheslav Oliynyk Male 34 Wrestling
142 Inna Osypenko-Radomska Female 17 Canoeing
143 Olena Ovcharova-Krasovska Female 24 Athletics
144 Vita Palamar Female 22 Athletics
145 Ihor Parkhomenko Male 28 Archery
146 Olena Pastushenko Female 21 Athletics
147 Serhiy Pichuhin Male 39 Sailing
148 Zhanna Pintusevych-Blok Female 28 Athletics
149 Vladyslav Piskunov Male 22 Athletics
150 Volodymyr Polikarpenko Male 28 Triathlon
151 Maryna Prokof'ieva Female 18 Judo
152 Kostiantyn Pronenko Male 28 Rowing
153 Nina Proskura Female 25 Rowing
154 Iryna Pukha Female 27 Athletics
155 Mariya Ralcheva Female 22 Canoeing
156 Ihor Razoronov Male 30 Weightlifting
157 Serhiy Redko Male 27 Athletics
158 Olena Ronzhyna-Morozova Female 29 Rowing
159 Olha Rozshchupkina Female 16 Gymnastics
160 Vita Rudenok Female 22 Weightlifting
161 Iryna Rudnytska Female 21 Synchronized Swimming
162 Kostia Rurak Male 26 Athletics
163 Olena Rurak Female 28 Athletics
164 Valentyn Rusliakov Male 28 Judo
165 Serhiy Rysenko Male 20 Cycling
166 Dmytro Sablin Male 21 Canoeing
167 Eduard Safonov Male 22 Diving
168 Oksana Saprykina Female 21 Cycling
169 Ruslan Savchenko Male 29 Weightlifting
170 Valentyna Savchuk Female 25 Athletics
171 Iryna Sekachova Female 24 Athletics
172 V'iacheslav Senchenko Male 23 Boxing
173 Svitlana Serbina Female 20 Diving
174 Andriy Serdinov Male 17 Swimming
175 Leonid Shaposhnykov Male 30 Rowing
176 Olena Shekhovtsova Female 28 Athletics
177 Oleksiy Shelest Male 27 Athletics
178 Maya Shemichishina Female 28 Athletics
179 Slava Shyrshov Male 21 Swimming
180 Nataliya Skakun Female 19 Weightlifting
181 Oleksandr Skrypnyk Male 21 Diving
182 Andriy Skvaruk Male 33 Athletics
183 Michał Śliwiński Male 30 Canoeing
184 Ihor Snitko Male 22 Swimming
185 Andriy Sokolovskiy Male 22 Athletics
186 Heorhiy Soldadze Male 27 Wrestling
187 Oleksandr Stepanian Male 32 Wrestling
188 Tetiana Stiazhkina Female 23 Cycling
189 Servin Suleimanov Male 20 Boxing
190 Rostyslav Svanidze Male 28 Swimming
191 Valeriy Sydorenko Male 23 Boxing
192 Vadym Tasoiev Male 25 Wrestling
193 Olena Tatarkova Female 24 Tennis
194 Elbrus Tedieiev Male 25 Wrestling
195 Vladyslav Tereshchenko Male 28 Canoeing
196 Tetiana Tereshchuk-Antypova Female 30 Athletics
197 Olha Teslenko Female 19 Gymnastics
198 Serhiy Timokhov Male 28 Sailing
199 Vadym Tkachuk Male 30 Modern Pentathlon
200 Valentyna Trehub Female 22 Swimming
201 Halina Tyryk Female 20 Gymnastics
202 Artem Udachyn Male 20 Weightlifting
203 Serhiy Ushakov Male 32 Cycling
204 Tetiana Ustiuzhanina Female 35 Rowing
205 Merab Valiyev Male 30 Wrestling
206 Liudmyla Vasylieva Female 31 Fencing
207 Viktoriya Vershynina Female 29 Athletics
208 Roman Virastiuk Male 32 Athletics
209 Olena Vitrychenko Female 23 Rhythmic Gymnastics
210 Roman Volodkov Male 27 Diving
211 Oleksandr Volynets Male 25 Swimming
212 Roman Voronko Male 22 Athletics
213 Vasyl Yakovlev Male 28 Cycling
214 Tetiana Yarosh Female 16 Gymnastics
215 Oleksandr Yatsenko Male 21 Boxing
216 Olha Yefimenko Female 22 Diving
217 Tamara Yerofieieva Female 18 Rhythmic Gymnastics
218 Viktoriya Yevtushenko Female 35 Badminton
219 Denys Yurchenko Male 22 Athletics
220 Oleksandr Yurkov Male 25 Athletics
221 Kostiantyn Zaitsev Male 24 Rowing
222 Olesia Zaitseva Female 25 Synchronized Swimming
223 Oleksandr Zakharuk Male 24 Wrestling
224 Anna Zaporozhanova Female 21 Tennis
225 Oleksandr Zaskalko Male 33 Rowing
226 Zaza Zazirov Male 28 Wrestling
227 Oleksandr Zinenko Male 21 Shooting
228 Yevhen Ziukov Male 22 Athletics
229 Vira Zozulia Female 30 Athletics
230 Oleksandr Zubrikhin Male 25 Boxing

Sports