Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1996 Atlanta Summer Games

Ukraine at the 1996 Atlanta Summer Games

UKR Ukraine: Next Summer Games

Host City: Atlanta, United States (July 20, 1996 to August 4, 1996)
Opening Ceremony: July 19, 1996
Closing Ceremony: August 4, 1996

Events for Ukraine: 148 in 21 sports
Participants for Ukraine: 231 (146 men and 85 women)
Youngest Participant for Ukraine: Olha Teslenko (15 years, 60 days)
Oldest Participant for Ukraine: Hryhoriy Dmytrenko (51 years, 22 days)
Most Medals for Ukraine (Athlete): Liliya Podkopaieva (3 medals)

Go to the 1996 Atlanta Summer Games page

231 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Liliya Podkopaieva Female 17 Gymnastics 2 1 3
2 Rustam Sharipov Male 25 Gymnastics 1 1 2
3 Yevhen Braslavets Male 23 Sailing 1 1
4 Volodymyr Klychko Male 20 Boxing 1 1
5 Inesa Kravets Female 29 Athletics 1 1
6 Ihor Matviyenko Male 25 Sailing 1 1
7 V'iacheslav Oliynyk Male 30 Wrestling 1 1
8 Kateryna Serebrianska Female 18 Rhythmic Gymnastics 1 1
9 Tymur Taimazov Male 25 Weightlifting 1 1
10 Inna Frolova Female 31 Rowing 1 1
11 Svitlana Maziy Female 28 Rowing 1 1
12 Dina Miftakhutdynova Female 22 Rowing 1 1
13 Olena Ronzhyna-Morozova Female 25 Rowing 1 1
14 Inha Babakova Female 29 Athletics 1 1
15 Oleksandr Bahach Male 29 Athletics 1 1
16 Denys Hotfrid Male 21 Weightlifting 1 1
17 Andriy Kalashnykov Male 31 Wrestling 1 1
18 Oleh Kiriukhin Male 21 Boxing 1 1
19 Ihor Korobchinskiy Male 26 Gymnastics 1 1
20 Oleh Kosiak Male 20 Gymnastics 1 1
21 Oleksandr Krykun Male 30 Athletics 1 1
22 Hryhoriy Misiutin Male 25 Gymnastics 1 1
23 Olena Pakholchyk Female 31 Sailing 1 1
24 Olena Sadovnycha Female 28 Archery 1 1
25 Volodymyr Shamenko Male 23 Gymnastics 1 1
26 Oleksandr Svitlychniy Male 23 Gymnastics 1 1
27 Ruslana Taran Female 25 Sailing 1 1
28 Elbrus Tedieiev Male 21 Wrestling 1 1
29 Olena Vitrychenko Female 19 Rhythmic Gymnastics 1 1
30 Yuriy Yermakov Male 25 Gymnastics 1 1
31 Zaza Zazirov Male 24 Wrestling 1 1
32 Rustam Adzhy Male 23 Wrestling
33 Dmytro Andriyev Male 25 Water Polo
34 Olena Antonova Female 24 Athletics
35 Hennadiy Avramenko Male 31 Shooting
36 Hanna Balabanova Female 26 Canoeing
37 Karen Balaian Male 21 Judo
38 Tetiana Beliaieva Female 24 Judo
39 Nataliya Bilukha Female 25 Archery
40 Oleksandr Blizniuchenko Male 45 Shooting
41 Oleksandr Blyshchyk Male 30 Weightlifting
42 Nadiya Bodrova Female 35 Athletics
43 Svitlana Bondarenko Female 24 Swimming
44 Bohdan Bondarev Male 22 Cycling
45 Andriy Borzukov Male 24 Canoeing
46 Nataliya Bozhenova Female 27 Volleyball
47 Oleksiy Bryzhalov Male 24 Fencing
48 Vasyl Bubka Male 35 Athletics
49 Yuliya Buieva Female 20 Volleyball
50 Andriy Bulkovskiy Male 23 Athletics
51 Roman Bundz Male 25 Canoeing
52 Viktoriya Burenko Female 30 Basketball
53 Yevhen Chelombitko Male 30 Sailing
54 Andriy Chmil Male 33 Cycling
55 Oleh Chumak Male 26 Weightlifting
56 Mykola Chupryna Male 34 Rowing
57 Heorhiy Chymerys Male 23 Modern Pentathlon
58 Hryhoriy Dmytrenko Male 51 Rowing
59 Vladyslav Dolohodin Male 24 Athletics
60 Oksana Dovhaliuk Female 24 Basketball
61 Vladyslav Druzhchenko Male 23 Badminton
62 Oleksandr Dzhaburiya Male 23 Swimming
63 Serhiy Dzinziruk Male 20 Boxing
64 Artur Dzyhazov Male 34 Wrestling
65 Oleksandr Fedenko Male 25 Cycling
66 Walentina Fedjuschina Female 31 Athletics
67 Nataliya Feklisova Female 21 Canoeing
68 Aslanbek Fidarov Male 23 Wrestling
69 Viktoriya Fomenko Female 25 Athletics
70 Oleksandra Fomina Female 29 Volleyball
71 Yevhen Hekht Male 30 Shooting
72 Lina Herasymenko Female 21 Archery
73 Serhiy Holubytskiy Male 26 Fencing
74 Ihor Horbach Male 27 Water Polo
75 Serhiy Horodnichov Male 26 Boxing
76 Olena Hovorova Female 22 Athletics
77 Nataliya Hrygor'ieva Female 33 Athletics
78 Roman Hrynevych Male 24 Rowing
79 Serhiy Hubryniuk Male 26 Wrestling
80 Vadym Huttsait Male 24 Fencing
81 Myroslav Ihnatiuk Male 39 Shooting
82 Oleksiy Ihraiev Male 23 Canoeing
83 Tetiana Ivaniushkina Female 29 Volleyball
84 Dmytro Ivanusa Male 23 Swimming
85 Volodymyr Kaliuzhniy Male 24 Fencing
86 Hrihoriy Kamyshenko Male 24 Wrestling
87 Oleksandr Kapustin Male 18 Rowing
88 Vadym Kebalo Male 29 Water Polo
89 Serhiy Khaindrava Male 34 Sailing
90 Ruslan Khakymov Male 27 Wrestling
91 Vitaliy Khalchaytskiy Male 31 Water Polo
92 Mykhailo Khalilov Male 21 Cycling
93 Oleksandr Khimich Male 21 Rowing
94 Oleksiy Khizhniak Male 21 Weightlifting
95 Olena Khlusovych Female 26 Athletics
96 Pavlo Khnykin Male 27 Swimming
97 Liubov Klochko Female 36 Athletics
98 Oleksandr Klymenko Male 26 Athletics
99 Oksana Knizhnik Female 19 Gymnastics
100 Andriy Kokhanovsky Male 28 Athletics
101 Olha Kolomiyets Female 22 Volleyball
102 Vitaliy Kolpakov Male 24 Athletics
103 Volodymyr Korotkov Male 29 Sailing
104 Liudmyla Koshchey Female 28 Athletics
105 V'iacheslav Kostanda Male 33 Water Polo
106 Petro Kotok Male 31 Wrestling
107 Andriy Kovalenko Male 25 Water Polo
108 Serhiy Kovhanko Male 22 Boxing
109 Oleh Kramarenko Male 25 Athletics
110 Volodymyr Kravchenko Male 26 Athletics
111 Alla Kravets Female 23 Volleyball
112 Olena Kryvonosova Female 24 Volleyball
113 V'iacheslav Kulida Male 26 Canoeing
114 Ruslana Kyrychenko Female 21 Basketball
115 Vitaliy Kyrylenko Male 28 Athletics
116 Nataliya Kyshchuk Female 28 Cycling
117 Olena Lapunova Female 15 Swimming
118 Maksym Lapyn Male 20 Diving
119 Viktoriya Leleka Female 23 Basketball
120 Lesia Leskiv Female 32 Shooting
121 Lev Lobodin Male 27 Athletics
122 Rodion Luka Male 23 Sailing
123 Oleh Lykov Male 22 Rowing
124 Oleksandr Lytvynenko Male 19 Canoeing
125 Viktor Makarov Male 31 Shooting
126 Yana Manuylova Female 24 Athletics
127 Oleksandr Marchenko Male 28 Rowing
128 Ihor Martynenko Male 25 Rowing
129 Ruslan Mashurenko Male 25 Judo
130 Vita Mateshyk Female 17 Volleyball
131 Serhiy Matvieiev Male 21 Cycling
132 Hanna Mirhorodska Female 16 Gymnastics
133 Ihor Mohylniy Male 25 Rowing
134 Dmytro Monakov Male 33 Shooting
135 Olha Moroz Female 25 Athletics
136 Sagid Murtazaliyev Male 22 Wrestling
137 Oleh Mykhailov Male 28 Shooting
138 Rehina Myloserdova Female 23 Volleyball
139 Liudmyla Nazarenko Female 29 Basketball
140 Tetiana Nesterova Female 27 Shooting
141 Volodymyr Nikolaichuk Male 21 Swimming
142 Olena Nozdran Female 21 Badminton
143 Maksym Oberemko Male 18 Sailing
144 Olena Oberenko Female 22 Basketball
145 Serhiy Osovych Male 22 Athletics
146 Olena Ovcharova-Krasovska Female 19 Athletics
147 Oleh Pankov Male 28 Cycling
148 Viktoriya Paradiz Female 28 Basketball
149 Olha Pavlova Female 27 Volleyball
150 Vita Pavlysh Female 27 Athletics
151 Andriy Petrov Male 25 Canoeing
152 Serhiy Pichuhin Male 35 Sailing
153 Zhanna Pintusevych-Blok Female 24 Athletics
154 Iryna Pissareva Female 22 Diving
155 Mariya Poliakova Female 22 Volleyball
156 Vitaliy Popovych Male 33 Athletics
157 Oleksandr Potulnytskiy Male 27 Water Polo
158 Serhiy Priymak Male 38 Sailing
159 Iryna Pukha Female 23 Athletics
160 Volodymyr Pulnikov Male 31 Cycling
161 Tetiana Rahozina Female 31 Athletics
162 Vitaliy Raievskiy Male 29 Rowing
163 Ihor Razoronov Male 26 Weightlifting
164 Olena Reutova Female 27 Rowing
165 Vadym Rozhdestvenskiy Male 29 Water Polo
166 Kostia Rurak Male 22 Athletics
167 Olena Rurak Female 24 Athletics
168 Stanislav Rybalchenko Male 25 Weightlifting
169 Diana Sadovnikova Female 24 Basketball
170 Valeriy Samara Male 30 Rowing
171 Pyotro Sarafyniuk Male 29 Athletics
172 Svitlana Serbina Female 16 Diving
173 Serhiy Serhieiev Male 26 Swimming
174 Olena Shaparna Female 17 Gymnastics
175 Leonid Shaposhnykov Male 26 Rowing
176 Yevhen Sharonin Male 24 Rowing
177 Olena Shekhovtsova Female 24 Athletics
178 Liubov Sheremeta Female 16 Gymnastics
179 Yevheniy Shestakov Male 19 Boxing
180 Olha Shylakova Female 20 Basketball
181 Vitaly Sidorov Male 26 Athletics
182 Nataliya Silianova Female 25 Basketball
183 Vadym Skuratov Male 29 Water Polo
184 Andriy Skvaruk Male 29 Athletics
185 Oleksiy Slivinsky Male 23 Canoeing
186 Michał Śliwiński Male 26 Canoeing
187 Ihor Snitko Male 17 Swimming
188 Heorhiy Soldadze Male 23 Wrestling
189 Anatoliy Solodun Male 34 Water Polo
190 Vita Stopina Female 20 Athletics
191 Dmitry Stratan Male 21 Water Polo
192 Rostyslav Svanidze Male 24 Swimming
193 Olena Sydorenko Female 21 Volleyball
194 Denys Sylantiev Male 19 Swimming
195 Oleksandr Symonenko Male 22 Cycling
196 Dzhambolat Tedieiev Male 27 Wrestling
197 Tetiana Teklian-Semykina Female 22 Canoeing
198 Vladyslav Tereshchenko Male 24 Canoeing
199 Tetiana Tereshchuk-Antypova Female 26 Athletics
200 Olha Teslenko Female 15 Gymnastics
201 Viktoriya Titova Female 24 Fencing
202 Maryna Tkachenko Female 30 Basketball
203 Volodymyr Tohuzov Male 29 Wrestling
204 Yuriy Tokovy Male 32 Sailing
205 V'iacheslav Tyrtyshnik Male 25 Athletics
206 Serhiy Ushakov Male 28 Cycling
207 Tetiana Ustiuzhanina Female 31 Rowing
208 Merab Valiyev Male 25 Wrestling
209 Viktoriya Vershynina Female 25 Athletics
210 Roman Virastiuk Male 28 Athletics
211 Yuriy Vlasov Male 26 Swimming
212 Roman Volodkov Male 22 Diving
213 Oleh Volodymyrov Male 28 Water Polo
214 Yeva Vybornova Female 21 Fencing
215 Vasyl Yakovlev Male 24 Cycling
216 Oleh Yanchenko Male 17 Diving
217 Andriy Yatsenko Male 23 Cycling
218 Oleksandr Yatsenko Male 37 Archery
219 Viktor Yefteni Male 23 Wrestling
220 Oleksiy Yehorov Male 31 Water Polo
221 Valeriy Yevetskiy Male 33 Archery
222 Viktoriya Yevtushenko Female 31 Badminton
223 Kateryna Yurchenko Female 19 Canoeing
224 Stanislav Zabrodsky Male 34 Archery
225 Oleksandr Zaskalko Male 29 Rowing
226 Rostyslav Zaulychniy Male 27 Boxing
227 Denys Zavhorodniy Male 16 Swimming
228 Svitlana Zelepukina Female 15 Gymnastics
229 Olena Zhupina Female 22 Diving
230 Olena Zhyrko Female 28 Basketball
231 Nataliya Zolotukhina Female 19 Swimming

Sports