You Are Here > SR/Olympics > Countries > Chinese Taipei > 2000 Sydney Summer Games

Chinese Taipei at the 2000 Sydney Summer Games

TPE Chinese Taipei: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Sydney, Australia (September 13, 2000 to October 1, 2000)
Opening Ceremony: September 15, 2000
Closing Ceremony: October 1, 2000

Events for Chinese Taipei: 59 in 14 sports
Participants for Chinese Taipei: 55 (21 men and 34 women)
Youngest Participant for Chinese Taipei: Kuan Chia-Hsien (15 years, 103 days)
Oldest Participant for Chinese Taipei: Huang Chih-Yung (32 years, 340 days)
Most Medals for Chinese Taipei (Athlete): 5 athletes with 1 medal

Go to the 2000 Sydney Summer Games page

55 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Li Feng-Ying Female 25 Weightlifting 1 1
2 Chen Jing Female 31 Table Tennis 1 1
3 Chi Shu-Ju Female 17 Taekwondo 1 1
4 Huang Chih-Hsiung Male 23 Taekwondo 1 1
5 Kuo Yi-Hang Female 25 Weightlifting 1 1
6 Chan Ya-Lin Female 24 Badminton
7 Chang Yen-Shu Male 21 Table Tennis
8 Chen Chiung-Yi Female 23 Cycling
9 Chen Chun-Ching Male 24 Judo
10 Chen Han-Hung Male 23 Diving
11 Chen Li-Chin Female 24 Badminton
12 Chen Shu-Chuan Female 22 Athletics
13 Chen Tien-Wen Male 22 Athletics
14 Chen Ting Female 17 Diving
15 Chen-Tong Fei-Ming Female 31 Table Tennis
16 Chiang Peng-Lung Male 24 Table Tennis
17 Chiang Tzu-Ying Female 15 Swimming
18 Fang Fen-Fang Female 19 Cycling
19 Hsieh Pei-Hua Female 15 Diving
20 Hsieh Shu-Ting Female 19 Swimming
21 Hsieh Shu-Tzu Female 19 Swimming
22 Hsu Chi-Hung Male 21 Taekwondo
23 Hsu Chih-Ling Female 25 Taekwondo
24 Hsu Kuo-Tung Male 16 Swimming
25 Hsu Yuan-Lin Female 29 Judo
26 Huang Chia-Chi Female 21 Badminton
27 Huang Chih-Yung Male 32 Swimming
28 Huang Ted Male 30 Sailing
29 Kuan Chia-Hsien Female 15 Swimming
30 Lee Chih-Feng Male 20 Judo
31 Lee Hsiao-Hung Female 21 Judo
32 Janet Lee Female 23 Tennis
33 Li Tsung-Chueh Male 20 Swimming
34 Li Yun-Lin Male 18 Swimming
35 Lin Chi-Chan Female 20 Swimming
36 Lin Yi-Chun Female 19 Shooting
37 Lin Yi-Yin Female 27 Archery
38 Lin Yung-Hsi Male 21 Gymnastics
39 Liu Pi-Yu Female 31 Archery
40 Permadi Fung Male 32 Badminton
41 Shih Pei-Chun Female 20 Judo
42 Tsai Hui-Min Female 24 Badminton
43 Tsai Shu-Min Female 21 Swimming
44 Tsai Yi-San Female 16 Diving
45 Tseng Cheng-Hua Male 19 Swimming
46 Tsui Hsiu-Li Female 27 Table Tennis
47 Wang Shin-Yuan Male 24 Weightlifting
48 Wen Chia-Ling Female 22 Archery
49 Weng Tzu-Ting Female 22 Tennis
50 Wu Nien-Pin Male 17 Swimming
51 Xu Jing Female 32 Table Tennis
52 Yang Chin-Yi Male 19 Weightlifting
53 Yang Shang-Hsuan Male 16 Swimming
54 Yen Kuo-Che Male 29 Judo
55 Yu Feng-Yun Female 23 Table Tennis

Sports