Mobile Site You Are Here >  >  >  > 2002 Salt Lake City Winter Games

Russia at the 2002 Salt Lake City Winter Games

RUS Russia: Previous Winter Games ▪ Next Winter Games

Host City: Salt Lake City, United States (February 9, 2002 to February 24, 2002)
Opening Ceremony: February 8, 2002
Closing Ceremony: February 24, 2002

Events for Russia: 62 in 15 sports
Participants for Russia: 151 (85 men and 66 women)
Youngest Participant for Russia: Anna Zukal (16 years, 133 days)
Oldest Participant for Russia: Igor Larionov (41 years, 68 days)
Most Medals for Russia (Athlete): Yuliya Chepalova (3 medals)

Go to the 2002 Salt Lake City Winter Games page

151 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Yuliya Chepalova Female 25 Cross Country Skiing 1 1 1 3
2 Olga Pylyova-Medvedtseva Female 26 Biathlon 1 1 2
3 Yelena Berezhnaya Female 24 Figure Skating 1 1
4 Mikhail Ivanov Male 24 Cross Country Skiing 1 1
5 Anton Sikharulidze Male 25 Figure Skating 1 1
6 Aleksey Yagudin Male 21 Figure Skating 1 1
7 Ilya Averbukh Male 28 Figure Skating 1 1
8 Irina Lobacheva Female 28 Figure Skating 1 1
9 Yevgeny Plyushchenko Male 19 Figure Skating 1 1
10 Irina Slutskaya Female 23 Figure Skating 1 1
11 Maksim Afinogenov Male 22 Ice Hockey 1 1
12 Albina Akhatova Female 25 Biathlon 1 1
13 Pavel Bure Male 30 Ice Hockey 1 1
14 Valery Bure Male 27 Ice Hockey 1 1
15 Pavel Datsyuk Male 23 Ice Hockey 1 1
16 Sergey Fyodorov Male 32 Ice Hockey 1 1
17 Sergey Gonchar Male 27 Ice Hockey 1 1
18 Svetlana Ishmuratova Female 29 Biathlon 1 1
19 Darius Kasparaitis Male 29 Ice Hockey 1 1
20 Nikolay Khabibulin Male 29 Ice Hockey 1 1
21 Ilya Kovalchuk Male 18 Ice Hockey 1 1
22 Aleksey Kovalyov Male 28 Ice Hockey 1 1
23 Igor Kravchuk Male 35 Ice Hockey 1 1
24 Galina Kukleva Female 29 Biathlon 1 1
25 Oleg Kvasha Male 23 Ice Hockey 1 1
26 Igor Larionov Male 41 Ice Hockey 1 1
27 Vladimir Malakhov Male 33 Ice Hockey 1 1
28 Danny Markov Male 25 Ice Hockey 1 1
29 Viktor Maygurov Male 33 Biathlon 1 1
30 Boris Mironov Male 29 Ice Hockey 1 1
31 Andrey Nikolishin Male 28 Ice Hockey 1 1
32 Sergey Samsonov Male 23 Ice Hockey 1 1
33 Oleg Tverdovsky Male 25 Ice Hockey 1 1
34 Aleksey Yashin Male 28 Ice Hockey 1 1
35 Aleksey Zhamnov Male 31 Ice Hockey 1 1
36 Sasha Abt Male 25 Figure Skating
37 Konstantin Aladashvili Male 24 Skeleton
38 Aleksey Andryunin Male 25 Bobsleigh
39 Dmitry Arkhipov Male 20 Freestyle Skiing
40 Kristina Bader Female 20 Bobsleigh
41 Aleksey Barannikov Male 26 Nordic Combined
42 Mariya Barykina Female 28 Ice Hockey
43 Varvara Barysheva Female 24 Speed Skating
44 Aleksandr Belov Male 20 Ski Jumping
45 Yelena Bobrova Female 27 Ice Hockey
46 Anna Bogaly-Titovets Female 22 Biathlon
47 Nikolay Bolshakov Male 24 Cross Country Skiing
48 Svetlana Boyarkina-Zhurova Female 30 Speed Skating
49 Tatyana Burina Female 21 Ice Hockey
50 Yelena Burukhina Female 24 Cross Country Skiing
51 Mariya Butyrskaya Female 29 Figure Skating
52 Yelena Byalkovskaya Female 24 Ice Hockey
53 Danil Chaban Male 27 Luge
54 Sergey Chepikov Male 35 Biathlon
55 Marina Cherkasova Female 29 Freestyle Skiing
56 Olga Danilova Female 31 Cross Country Skiing
57 Albert Demchenko Male 30 Luge
58 Vitaly Denisov Male 25 Cross Country Skiing
59 Nataliya Dmitriyeva Female 24 Short Track Speed Skating
60 Dmitry Dorofeyev Male 25 Speed Skating
61 Lyudmila Dymchenko Female 24 Freestyle Skiing
62 Aleksey Fadeyev Male 24 Nordic Combined
63 Ildar Fatkullin Male 19 Ski Jumping
64 Andrey Filichkin Male 27 Alpine Skiing
65 Irina Gashennikova Female 26 Ice Hockey
66 Nina Gavrylyuk Female 36 Cross Country Skiing
67 Yuliya Gladysheva Female 20 Ice Hockey
68 Vitaly Glushchenko Male 24 Freestyle Skiing
69 Sergey Golubyov Male 24 Bobsleigh
70 Aleksandr Gorlachev Male 20 Luge
71 Anton Kalinichenko Male 19 Ski Jumping
72 Svetlana Kaykan Female 23 Speed Skating
73 Maksim Kedrin Male 19 Alpine Skiing
74 Alyona Khomich Female 20 Ice Hockey
75 Aleksandr Kibalko Male 28 Speed Skating
76 Sergey Klevchenya Male 31 Speed Skating
77 Margarita Klimenko Female 22 Luge
78 Viktor Kneyb Male 21 Luge
79 Valery Kobelev Male 28 Ski Jumping
80 Yury Kokhanets Male 29 Speed Skating
81 Sergey Komarov Male 18 Alpine Skiing
82 Olga Korolyova Female 22 Freestyle Skiing
83 Roman Kostomarov Male 25 Figure Skating
84 Sergey Kryanin Male 31 Cross Country Skiing
85 Mikhail Kuzmich Male 19 Luge
86 Yevgeny Lalenkov Male 20 Speed Skating
87 Olga Lazarenko Female 22 Freestyle Skiing
88 Larisa Lazutina Female 36 Cross Country Skiing
89 Vladimir Lebedev Male 17 Freestyle Skiing
90 Dmitry Lobkov Male 21 Speed Skating
91 Vladimir Lysenin Male 24 Nordic Combined
92 Pyotr Makarchuk Male 29 Bobsleigh
93 Maksim Marinin Male 24 Figure Skating
94 Aleksandr Mikhaylov Male 31 Freestyle Skiing
95 Yekaterina Mironova Female 24 Skeleton
96 Larisa Mishina Female 26 Ice Hockey
97 Tatyana Navka Female 26 Figure Skating
98 Yana Nekrasova Female 25 Curling
99 Sergey Novikov Male 21 Cross Country Skiing
100 Anastasia Oberstolz-Antonova Female 20 Luge
101 Nataliya Orekhova Female 29 Freestyle Skiing
102 Yekaterina Pashkevich Female 29 Ice Hockey
103 Olga Permyakova Female 19 Ice Hockey
104 Mariya Petrova Female 24 Figure Skating
105 Kristina Petrovskaya Female 21 Ice Hockey
106 Yevgeny Popov Male 25 Bobsleigh
107 Aleksey Prokurorov Male 37 Cross Country Skiing
108 Vasily Rochev Male 21 Cross Country Skiing
109 Pavel Rostovtsev Male 30 Biathlon
110 Sergey Rozhkov Male 29 Biathlon
111 Sergey Rusinov Male 31 Biathlon
112 Olga Savenkova Female 19 Ice Hockey
113 Vadim Sayutin Male 31 Speed Skating
114 Aleksey Seliverstov Male 25 Bobsleigh
115 Zhanna Shchelchkova Female 32 Ice Hockey
116 Dmitry Shepel Male 23 Speed Skating
117 Pavel Shestakov Male 21 Alpine Skiing
118 Aleksey Silayev Male 18 Ski Jumping
119 Anastasiya Skulkina Female 19 Luge
120 Anastasiya Skultan Female 17 Curling
121 Yekaterina Smolentseva Female 20 Ice Hockey
122 Tatyana Sotnikova Female 21 Ice Hockey
123 Dmitry Styopushkin Male 26 Bobsleigh
124 Svetlana Terentyeva Female 18 Ice Hockey
125 Aleksey Tikhonov Male 30 Figure Skating
126 Mariya Tikhvinskaya Female 31 Snowboarding
127 Dmitry Tishkin Male 22 Cross Country Skiing
128 Viktoriya Tokovaya Female 26 Bobsleigh
129 Tatyana Totmyanina Female 20 Figure Skating
130 Tatyana Trapeznikova Female 28 Speed Skating
131 Svetlana Trefilova Female 28 Ice Hockey
132 Oksana Tretyakova Female 22 Ice Hockey
133 Tatyana Tsaryova Female 24 Ice Hockey
134 Aleksey Tsvetkov Male 20 Nordic Combined
135 Vladimir Tyumentsev Male 19 Freestyle Skiing
136 Yury Veselov Male 19 Luge
137 Vladimir Vilisov Male 25 Cross Country Skiing
138 Viktoriya Volchkova Female 19 Figure Skating
139 Yelena Vorona Female 25 Freestyle Skiing
140 Valentina Yakshina Female 26 Speed Skating
141 Filipp Yegorov Male 23 Bobsleigh
142 Lyubov Yegorova Female 35 Cross Country Skiing
143 Nina Yevteyeva Female 19 Short Track Speed Skating
144 Nkeiruka Yezekh Female 18 Curling
145 Olga Zavyalova Female 29 Cross Country Skiing
146 Olga Zaytseva Female 23 Biathlon
147 Varvara Zelenskaya Female 29 Alpine Skiing
148 Olga Zharkova Female 23 Curling
149 Aleksandr Zubkov Male 27 Bobsleigh
150 Anna Zukal Female 16 Freestyle Skiing
151 Yevgeny Zykov Male 22 Luge

Sports