Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1994 Lillehammer Winter Games

Russia at the 1994 Lillehammer Winter Games

RUS Russia: Next Winter Games

Host City: Lillehammer, Norway (February 12, 1994 to February 27, 1994)
Opening Ceremony: February 12, 1994
Closing Ceremony: February 27, 1994

Events for Russia: 56 in 12 sports
Participants for Russia: 113 (75 men and 38 women)
Youngest Participant for Russia: Yelena Tikhonova (16 years, 272 days)
Oldest Participant for Russia: Vladimir Yefimov (38 years, 50 days)
Most Medals for Russia (Athlete): Lyubov Yegorova (4 medals)

Go to the 1994 Lillehammer Winter Games page

113 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Lyubov Yegorova Female 27 Cross Country Skiing 3 1 4
2 Sergey Tarasov Male 28 Biathlon 1 1 1 3
3 Sergey Chepikov Male 27 Biathlon 1 1 2
4 Nina Gavrylyuk Female 28 Cross Country Skiing 1 1 2
5 Sergey Klevchenya Male 23 Speed Skating 1 1 2
6 Svetlana Bazhanova Female 21 Speed Skating 1 1
7 Aleksandr Golubyov Male 21 Speed Skating 1 1
8 Katya Gordeyeva Female 22 Figure Skating 1 1
9 Sergey Grinkov Male 27 Figure Skating 1 1
10 Pasha Grishchuk Female 22 Figure Skating 1 1
11 Larisa Lazutina Female 28 Cross Country Skiing 1 1
12 Luiza Noskova Female 25 Biathlon 1 1
13 Yevgeny Platov Male 26 Figure Skating 1 1
14 Anfisa Reztsova Female 29 Biathlon 1 1
15 Nataliya Snytina Female 22 Biathlon 1 1
16 Nadezhda Talanova Female 26 Biathlon 1 1
17 Aleksey Urmanov Male 20 Figure Skating 1 1
18 Yelena Välbe Female 25 Cross Country Skiing 1 1
19 Artur Dmitriyev Male 26 Figure Skating 1 1
20 Vladimir Drachov Male 27 Biathlon 1 1
21 Svetlana Fedotkina Female 26 Speed Skating 1 1
22 Svetlana Gladysheva Female 22 Alpine Skiing 1 1
23 Valery Kiriyenko Male 28 Biathlon 1 1
24 Nataliya Mishkutyonok Female 23 Figure Skating 1 1
25 Sergey Shupletsov Male 23 Freestyle Skiing 1 1
26 Maiya Usova Female 29 Figure Skating 1 1
27 Sasha Zhulin Male 30 Figure Skating 1 1
28 Yelizaveta Kozhevnikova Female 20 Freestyle Skiing 1 1
29 Sergey Abramov Male 34 Ice Hockey
30 Andrey Anufriyenko Male 23 Speed Skating
31 Igor Badamshin Male 27 Cross Country Skiing
32 Andrey Bakhvalov Male 30 Speed Skating
33 Gennady Belyakov Male 25 Luge
34 Lyubov Belyakova Female 26 Biathlon
35 Sergey Beryozin Male 22 Ice Hockey
36 Vasily Bezsmelnitsyn Male 19 Alpine Skiing
37 Vyacheslav Bezukladnikov Male 25 Ice Hockey
38 Anatoly Bobkov Male 27 Luge
39 Mikhail Botvinov Male 26 Cross Country Skiing
40 Svetlana Boyarkina-Zhurova Female 22 Speed Skating
41 Nataliya Buga Female 22 Alpine Skiing
42 Eduard Burmistrov Male 25 Luge
43 Dmitry Chelovenko Male 19 Ski Jumping
44 Marina Cherkasova Female 21 Freestyle Skiing
45 Sergey Danilin Male 34 Luge
46 Oleg Davydov Male 22 Ice Hockey
47 Albert Demchenko Male 22 Luge
48 Dmitry Denisov Male 23 Ice Hockey
49 Dmitry Dubrovsky Male 19 Nordic Combined
50 Stanislav Dubrovsky Male 19 Nordic Combined
51 Lyudmila Dymchenko Female 16 Freestyle Skiing
52 Andrey Filichkin Male 19 Alpine Skiing
53 Vladimir Fyodorov Male 22 Figure Skating
54 Mira Golub Female 18 Alpine Skiing
55 Andrey Gorokhov Male 25 Bobsleigh
56 Irina Gubkina Female 21 Luge
57 Ravil Gusmanov Male 21 Ice Hockey
58 Valery Ivannikov Male 27 Ice Hockey
59 Igor Ivanov Male 23 Ice Hockey
60 Valery Karpov Male 22 Ice Hockey
61 Andrey Kirillov Male 27 Cross Country Skiing
62 Valery Kobelev Male 20 Nordic Combined
63 Sergey Kobyzev Male 20 Short Track Speed Skating
64 Yelena Korolyova Female 20 Freestyle Skiing
65 Sergey Kruglov Male 33 Bobsleigh
66 Anzhelika Krylova Female 20 Figure Skating
67 Aleksey Kudashov Male 22 Ice Hockey
68 Gennady Lazutin Male 27 Cross Country Skiing
69 Vladimir Legotin Male 23 Cross Country Skiing
70 Nataliya Martynova Female 23 Cross Country Skiing
71 Valery Medvedtsev Male 29 Biathlon
72 Yekaterina Mikhaylova Female 20 Short Track Speed Skating
73 Svetlana Nageykina Female 29 Cross Country Skiing
74 Vadim Naumov Male 24 Figure Skating
75 Andrey Nikolishin Male 20 Ice Hockey
76 Olga Novikova Female 21 Luge
77 Nataliya Orekhova Female 21 Freestyle Skiing
78 Igor Ozerov Male 25 Short Track Speed Skating
79 Igor Pashkevich Male 22 Figure Skating
80 Oleg Pavlov Male 27 Speed Skating
81 Oleg Petrov Male 26 Bobsleigh
82 Stanislav Pokhilko Male 18 Ski Jumping
83 Nataliya Polozkova Female 21 Speed Skating
84 Aleksey Prokurorov Male 29 Cross Country Skiing
85 Marina Pylayeva Female 27 Short Track Speed Skating
86 Oksana Ravilova Female 26 Speed Skating
87 Oleg Shargorodsky Male 24 Ice Hockey
88 Sergey Shendelyov Male 30 Ice Hockey
89 Yevgeniya Shishkova Female 21 Figure Skating
90 Aleksandr Smirnov Male 29 Ice Hockey
91 Aleksey Solodyankin Male 21 Ski Jumping
92 Sergey Sorokin Male 24 Ice Hockey
93 Valery Stolyarov Male 23 Nordic Combined
94 Oleg Sukhoruchenko Male 28 Bobsleigh
95 Andrey Tarasenko Male 25 Ice Hockey
96 Vladimir Tarasov Male 25 Ice Hockey
97 Oleg Tataurov Male 21 Figure Skating
98 Aydar Teregulov Male 26 Bobsleigh
99 Sergey Tertyshny Male 23 Ice Hockey
100 Yelena Tikhonova Female 16 Short Track Speed Skating
101 Pavel Torgayev Male 28 Ice Hockey
102 Tatyana Trapeznikova Female 20 Speed Skating
103 Viktoriya Troitskaya-Taranina Female 24 Short Track Speed Skating
104 Igor Varitsky Male 22 Ice Hockey
105 Aleksandr Vinogradov Male 23 Ice Hockey
106 Aleksandr Vorobyov Male 24 Cross Country Skiing
107 Mikhail Vostroknutov Male 24 Speed Skating
108 Vladimir Yefimov Male 38 Bobsleigh
109 Mikhail Yesin Male 26 Ski Jumping
110 Georgy Yevtyukhin Male 23 Ice Hockey
111 Varvara Zelenskaya Female 21 Alpine Skiing
112 Aleksey Zelensky Male 22 Luge
113 Andrey Zuyev Male 29 Ice Hockey

Sports