Mobile Site You Are Here >  >  >  > 2004 Athina Summer Games

Poland at the 2004 Athina Summer Games

POL Poland: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Athina, Greece (August 11, 2004 to August 29, 2004)
Opening Ceremony: August 13, 2004
Closing Ceremony: August 29, 2004

Events for Poland: 124 in 21 sports
Participants for Poland: 194 (132 men and 62 women)
Youngest Participant for Poland: Martyna Dąbkowska (15 years, 94 days)
Oldest Participant for Poland: Grzegorz Kubiak (41 years, 195 days)
Most Medals for Poland (Athlete): Otylia Jędrzejczak (3 medals)

Go to the 2004 Athina Summer Games page

194 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Otylia Jędrzejczak Female 20 Swimming 1 2 3
2 Robert Korzeniowski Male 36 Athletics 1 1
3 Tomasz Kucharski Male 30 Rowing 1 1
4 Robert Sycz Male 30 Rowing 1 1
5 Sylwia Gruchała Female 22 Fencing 1 1
6 Mateusz Kusznierewicz Male 29 Sailing 1 1
7 Aneta Pastuszka-Konieczna Female 26 Canoeing 1 1
8 Anna Rogowska Female 23 Athletics 1 1
9 Beata Sokołowska-Kulesza Female 30 Canoeing 1 1
10 Agata Wróbel Female 22 Weightlifting 1 1
11 Michał Bąkiewicz Male 23 Volleyball
12 Justyna Banasiak Female 18 Rhythmic Gymnastics
13 Paweł Baraszkiewicz Male 27 Canoeing
14 Bartłomiej Bartnicki Male 23 Wrestling
15 Michał Bartoszak Male 34 Athletics
16 Paulina Barzycka Female 18 Swimming
17 Paweł Baumann Male 21 Canoeing
18 Monika Bejnar Female 23 Athletics
19 Dariusz Białkowski Male 34 Canoeing
20 Paulina Boenisz Female 25 Modern Pentathlon
21 Sylwia Bogacka Female 22 Shooting
22 Monika Bronicka Female 27 Sailing
23 Adam Bronikowski Male 26 Rowing
24 Tomasz Brożyna Male 33 Cycling
25 Krystian Brzozowski Male 22 Wrestling
26 Piotr Buchalski Male 23 Rowing
27 Mikołaj Burda Male 22 Rowing
28 Lucjan Błaszczyk Male 29 Table Tennis
29 Lidia Chojecka Female 27 Athletics
30 Łukasz Chyła Male 23 Athletics
31 Jakub Czaja Male 23 Athletics
32 Małgorzata Czajczyńska Female 23 Canoeing
33 Marcin Czajkowski Male 22 Sailing
34 Sylwia Czwojdzińska Female 21 Modern Pentathlon
35 Martyna Dąbkowska Female 15 Rhythmic Gymnastics
36 Adriana Dadci Female 25 Judo
37 Krystyna Danilczyk-Zabawska Female 36 Athletics
38 Mariusz Daniszewski Male 25 Rowing
39 Robert Dołęga Male 26 Weightlifting
40 Monika Drybulska Female 24 Athletics
41 Tadeusz Drzazga Male 29 Weightlifting
42 Łukasz Drzewiński Male 20 Swimming
43 Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz Female 29 Archery
44 Grzegorz Eitel Male 23 Judo
45 Rafał Furman Male 19 Cycling
46 Mariusz Fyrstenberg Male 23 Tennis
47 Piotr Gabrych Male 32 Volleyball
48 Marek Galiński Male 30 Cycling
49 Marek Garmulewicz Male 36 Wrestling
50 Waldemar Glinka Male 36 Athletics
51 Jarosław Godek Male 23 Rowing
52 Arkadiusz Gołaś Male 23 Volleyball
53 Maciej Grabowski Male 26 Sailing
54 Piotr Gruszka Male 27 Volleyball
55 Wojciech Gutorski Male 22 Rowing
56 Rafał Głażewski Male 24 Canoeing
57 Andrzej Głyda Male 24 Shooting
58 Rafał Hejmej Male 24 Rowing
59 Marcin Horbacz Male 30 Modern Pentathlon
60 Krzysztof Ignaczak Male 26 Volleyball
61 Dariusz Jabłoński Male 31 Wrestling
62 Anna Jakubczak Female 31 Athletics
63 Tomasz Jakubiak Male 26 Sailing
64 Wioletta Janowska-Frankiewicz Female 27 Athletics
65 Daniel Jędraszko Male 28 Canoeing
66 Marcin Jędrusiński Male 22 Athletics
67 Michal Jeliński Male 24 Rowing
68 Łukasz Kadziewicz Male 23 Volleyball
69 Marcin Karczyński Male 26 Cycling
70 Magdalena Kemnitz Female 19 Rowing
71 Krzysztof Kierkowski Male 23 Sailing
72 Bartosz Kizierowski Male 27 Swimming
73 Aleksandra Klejnowska Female 21 Weightlifting
74 Grzegorz Kleszcz Male 26 Weightlifting
75 Piotr Klimczak Male 24 Athletics
76 Wojciech Knapik Male 24 Shooting
77 Sławomir Kohut Male 26 Cycling
78 Adam Kolasa Male 29 Athletics
79 Marek Kolbowicz Male 33 Rowing
80 Adam Korol Male 29 Rowing
81 Sylwia Korzeniowska Female 24 Athletics
82 Paweł Korzeniowski Male 19 Swimming
83 Sebastian Kosiorek Male 21 Rowing
84 Robert Krawczyk Male 26 Judo
85 Grzegorz Krejner Male 35 Cycling
86 Dawid Krupa Male 24 Cycling
87 Sławomir Kruszkowski Male 28 Rowing
88 Tomasz Krzeszewski Male 29 Table Tennis
89 Grzegorz Kubiak Male 41 Equestrianism
90 Beniamin Kuciński Male 22 Athletics
91 Aleksy Kuziemski Male 27 Boxing
92 Łukasz Kwiatkowski Male 22 Cycling
93 Andrzej Liczik Male 27 Boxing
94 Barbara Madejczyk Female 27 Athletics
95 Roman Magdziarczyk Male 27 Athletics
96 Tomasz Majewski Male 22 Athletics
97 Adam Mania Male 20 Swimming
98 Marcin Marciniszyn Male 21 Athletics
99 Robert Mateusiak Male 28 Badminton
100 Marcin Matkowski Male 23 Tennis
101 Bogumiła Matusiak Female 33 Cycling
102 Przemysław Matyjaszek Male 26 Judo
103 Renata Mauer-Różańska Female 35 Shooting
104 Tomasz Mendelski Male 23 Canoeing
105 Przemysław Miarczyński Male 24 Sailing
106 Aneta Michalak-Białkowska Female 27 Canoeing
107 Marek Mikulski Male 23 Wrestling
108 Ilona Mokronowska Female 32 Rowing
109 Justyna Mospinek Female 20 Archery
110 Anna Mrozińska Female 18 Rhythmic Gymnastics
111 Dawid Murek Male 27 Volleyball
112 Paweł Najdek Male 31 Weightlifting
113 Zofia Noceti-Klepacka Female 18 Sailing
114 Dariusz Nowak Male 26 Rowing
115 Anna Olichwierczuk-Jesień Female 25 Athletics
116 Anna Pacholak Female 24 Athletics
117 Andrzej Pasek Male 30 Equestrianism
118 Marek Plawgo Male 23 Athletics
119 Marcin Pochwała Male 20 Canoeing
120 Grzegorz Polaczyk Male 19 Canoeing
121 Radosław Popławski Male 21 Athletics
122 Wioletta Potępa Female 23 Athletics
123 Jacek Proć Male 22 Archery
124 Grażyna Prokopek-Janacek Female 27 Athletics
125 Małgorzata Pskit Female 28 Athletics
126 Monika Pyrek Female 24 Athletics
127 Zuzanna Radecka Female 29 Athletics
128 Kamil Rajnert Male 27 Equestrianism
129 Radosław Romanik Male 37 Cycling
130 Artur Rozalski Male 26 Rowing
131 Radosław Rybak Male 31 Volleyball
132 Piotr Rysiukiewicz Male 30 Athletics
133 Andrzej Rżany Male 31 Boxing
134 Karolina Sadalska Female 23 Canoeing
135 Magdalena Sadłecka Female 22 Cycling
136 Paweł Sarna Male 20 Canoeing
137 Adam Seroczyński Male 30 Canoeing
138 Marek Sitnik Male 29 Wrestling
139 Kamila Skolimowska Female 21 Athletics
140 Joanna Skowroń Female 25 Canoeing
141 Michał Śliwiński Male 34 Canoeing
142 Rafał Smoliński Male 27 Rowing
143 Małgorzata Sobańska Female 35 Athletics
144 Małgorzata Sobieraj Female 21 Archery
145 Aleksandra Socha Female 22 Fencing
146 Paweł Spisak Male 22 Equestrianism
147 Grzegorz Sposób Male 28 Athletics
148 Przemysław Stańczyk Male 19 Swimming
149 Tomasz Stańczyk Male 25 Sailing
150 Agnieszka Stanuch Female 24 Canoeing
151 Agnieszka Staroń-Nagay Female 23 Shooting
152 Michal Stawowski Male 21 Rowing
153 Andrzej Stefanek Male 32 Modern Pentathlon
154 Andrzej Stelmach Male 31 Volleyball
155 Grzegorz Sudoł Male 25 Athletics
156 Krzysztof Supowicz Male 20 Canoeing
157 Sebastian Świderski Male 27 Volleyball
158 Grażyna Syrek Female 32 Athletics
159 Anna Szafraniec Female 23 Cycling
160 Magdalena Szczepańska Female 24 Athletics
161 Robert Szczerbaniuk Male 27 Volleyball
162 Sylwester Szmyd Male 26 Cycling
163 Rafał Sznajder Male 31 Fencing
164 Krzysztof Szramiak Male 20 Weightlifting
165 Daniel Trojanowski Male 22 Rowing
166 Radosław Truszkowski Male 25 Wrestling
167 Aurelia Trywiańska-Kollasch Female 28 Athletics
168 Zbigniew Tulin Male 28 Athletics
169 Marek Twardowski Male 24 Canoeing
170 Marcin Urbaś Male 27 Athletics
171 Aleksandra Uścińska Female 19 Taekwondo
172 Przemysław Wacha Male 23 Badminton
173 Mariusz Wieczorek Male 28 Canoeing
174 Joanna Wiśniewska Female 32 Athletics
175 Krzysztof Wiłkomirski Male 23 Judo
176 Adam Wojciechowski Male 24 Rowing
177 Alexandra Wójcik Female 19 Rhythmic Gymnastics
178 Ryszard Wolny Male 35 Wrestling
179 Robert Wolski Male 21 Athletics
180 Łukasz Woszczyński Male 21 Canoeing
181 Małgorzata Wysocka Female 25 Cycling
182 Adam Wysocki Male 29 Canoeing
183 Maja Włoszczowska Female 20 Cycling
184 Lilianna Zagacka Female 27 Athletics
185 Paweł Zagumny Male 26 Volleyball
186 Jan Zakrzewski Male 33 Athletics
187 Bogdan Zalewski Male 23 Rowing
188 Włodzimierz Zawadzki Male 36 Wrestling
189 Alexandra Zawistowska Female 20 Rhythmic Gymnastics
190 Anna Zemla-Krajewska Female 25 Judo
191 Damian Zieliński Male 22 Cycling
192 Szymon Ziółkowski Male 28 Athletics
193 Małgorzata Ławrynowicz Female 15 Rhythmic Gymnastics
194 Michał Łogosz Male 26 Badminton

Sports