Mobile Site You Are Here >  >  >  > 2000 Sydney Summer Games

Poland at the 2000 Sydney Summer Games

POL Poland: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Sydney, Australia (September 13, 2000 to October 1, 2000)
Opening Ceremony: September 15, 2000
Closing Ceremony: October 1, 2000

Events for Poland: 133 in 20 sports
Participants for Poland: 187 (129 men and 58 women)
Youngest Participant for Poland: Otylia Jędrzejczak (16 years, 279 days)
Oldest Participant for Poland: Krzysztof Kucharczyk (43 years, 137 days)
Most Medals for Poland (Athlete): Robert Korzeniowski (2 medals)

Go to the 2000 Sydney Summer Games page

187 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Robert Korzeniowski Male 32 Athletics 2 2
2 Tomasz Kucharski Male 26 Rowing 1 1
3 Renata Mauer-Różańska Female 31 Shooting 1 1
4 Kamila Skolimowska Female 17 Athletics 1 1
5 Robert Sycz Male 26 Rowing 1 1
6 Szymon Ziółkowski Male 24 Athletics 1 1
7 Paweł Baraszkiewicz Male 23 Canoeing 1 1
8 Sylwia Gruchała Female 18 Fencing 1 1
9 Daniel Jędraszko Male 24 Canoeing 1 1
10 Szymon Kołecki Male 18 Weightlifting 1 1
11 Krzysztof Kołomański Male 27 Canoeing 1 1
12 Magdalena Mroczkiewicz Female 21 Fencing 1 1
13 Anna Rybicka Female 23 Fencing 1 1
14 Michał Staniszewski Male 26 Canoeing 1 1
15 Barbara Wolnicka-Szewczyk Female 30 Fencing 1 1
16 Agata Wróbel Female 19 Weightlifting 1 1
17 Dariusz Białkowski Male 30 Canoeing 1 1
18 Leszek Blanik Male 23 Gymnastics 1 1
19 Grzegorz Kotowicz Male 27 Canoeing 1 1
20 Aneta Pastuszka-Konieczna Female 22 Canoeing 1 1
21 Adam Seroczyński Male 26 Canoeing 1 1
22 Beata Sokołowska-Kulesza Female 26 Canoeing 1 1
23 Marek Witkowski Male 26 Canoeing 1 1
24 Piotr Balcerzak Male 25 Athletics
25 Wojciech Bartnik Male 32 Boxing
26 Piotr Basta Male 29 Rowing
27 Krzysztof Bieryt Male 26 Canoeing
28 Piotr Bochenek Male 25 Rowing
29 Jacek Bocian Male 23 Athletics
30 Paulina Boenisz Female 21 Modern Pentathlon
31 Agnieszka Brandebura Female 19 Rhythmic Gymnastics
32 Monika Bronicka Female 23 Sailing
33 Adam Bronikowski Male 22 Rowing
34 Dorota Bukowska Female 28 Basketball
35 Agata Bulwa Female 25 Archery
36 Lucjan Błaszczyk Male 25 Table Tennis
37 Mariusz Cendrowski Male 22 Boxing
38 Piotr Chmielewski Male 29 Cycling
39 Tomasz Choczaj Male 24 Hockey
40 Lidia Chojecka Female 23 Athletics
41 Tomasz Cichy Male 24 Hockey
42 Joanna Cupryś Female 28 Basketball
43 Konrad Czajkowski Male 20 Cycling
44 Patrycja Czepiec Female 27 Basketball
45 Mariusz Dąbrowski Male 23 Wrestling
46 Krystyna Danilczyk-Zabawska Female 32 Athletics
47 Katarzyna Dydek Female 30 Basketball
48 Margo Dydek Female 26 Basketball
49 Piotr Długosielski Male 23 Athletics
50 Eugeniusz Gaczkowski Male 35 Hockey
51 Michał Gajownik Male 18 Canoeing
52 Marek Galiński Male 26 Cycling
53 Marek Garmulewicz Male 32 Wrestling
54 Anna Gałecka Female 26 Sailing
55 Maciej Grabowski Male 22 Sailing
56 Rafał Grotowski Male 26 Hockey
57 Beata Grzesik Female 21 Canoeing
58 Robert Grzeszczak Male 28 Hockey
59 Piotr Gładki Male 28 Athletics
60 Rafał Głażewski Male 20 Canoeing
61 Andrzej Głyda Male 21 Shooting
62 Piotr Haczek Male 23 Athletics
63 Dorota Idzi Female 34 Modern Pentathlon
64 Dariusz Jabłoński Male 27 Wrestling
65 Anna Jakubczak Female 27 Athletics
66 Paweł Jakubiak Male 25 Hockey
67 Tomasz Jakubiak Male 22 Sailing
68 Paweł Januszewski Male 28 Athletics
69 Paweł Jarosiński Male 25 Rowing
70 Norbert Jaskot Male 29 Fencing
71 Mariusz Jędra Male 27 Weightlifting
72 Otylia Jędrzejczak Female 16 Swimming
73 Marcin Jurecki Male 23 Wrestling
74 Zbigniew Juszczak Male 24 Hockey
75 Paweł Kacprowski Male 27 Sailing
76 Marcin Kaczmarek Male 23 Swimming
77 Paweł Kakietek Male 25 Boxing
78 Grzegorz Kiełsa Male 30 Boxing
79 Bartosz Kizierowski Male 23 Swimming
80 Aleksandra Klejnowska Female 17 Weightlifting
81 Grzegorz Kleszcz Male 22 Weightlifting
82 Marek Kolbowicz Male 29 Rowing
83 Aleksander Korcz Male 25 Hockey
84 Adam Korol Male 26 Rowing
85 Edyta Koryzna Female 27 Basketball
86 Katarzyna Krasowska Female 31 Badminton
87 Marek Krawczyk Male 24 Swimming
88 Robert Krawczyk Male 22 Judo
89 Grzegorz Krejner Male 31 Cycling
90 Sławomir Kruszkowski Male 24 Rowing
91 Adam Krzesiński Male 35 Fencing
92 Tomasz Krzeszewski Male 25 Table Tennis
93 Rafał Kubacki Male 33 Judo
94 Krzysztof Kucharczyk Male 43 Shooting
95 Elżbieta Kuncewicz Female 27 Rowing
96 Marcin Kuszewski Male 23 Athletics
97 Mateusz Kusznierewicz Male 25 Sailing
98 Paweł Kużmicki Male 27 Sailing
99 Jarosław Lewak Male 27 Judo
100 Tomasz Lipiec Male 29 Athletics
101 Robert Maćkowiak Male 30 Athletics
102 Ilona Mądra Female 33 Basketball
103 Roman Magdziarczyk Male 23 Athletics
104 Beata Maksymowa Female 33 Judo
105 Dariusz Marcinkowski Male 25 Hockey
106 Robert Mateusiak Male 24 Badminton
107 Dariusz Małecki Male 25 Hockey
108 Przemysław Miarczyński Male 21 Sailing
109 Aneta Michalak-Białkowska Female 23 Canoeing
110 Artur Michalkiewicz Male 23 Wrestling
111 Aleksandra Miciul Female 17 Swimming
112 Marcin Mientki Male 24 Cycling
113 Bartosz Mikos Male 20 Archery
114 Piotr Mikuła Male 24 Hockey
115 Sławomir Mocek Male 23 Fencing
116 Ilona Mokronowska Female 28 Rowing
117 Sławomir Mordarski Male 21 Canoeing
118 Paweł Najdek Male 27 Weightlifting
119 Paweł Nastula Male 30 Judo
120 Joanna Niełacna Female 26 Athletics
121 Marcin Nowak Male 23 Athletics
122 Joanna Nowicka-Kwaśna Female 34 Archery
123 Anna Olichwierczuk-Jesień Female 21 Athletics
124 Marzena Pawlak Female 29 Athletics
125 Maciej Pałyszko Male 22 Athletics
126 Alicja Pęczak Female 30 Swimming
127 Zbigniew Piątek Male 34 Cycling
128 Jerzy Pietrzak Male 38 Shooting
129 Ryszard Pilarczyk Male 24 Athletics
130 Marcin Pobuta Male 25 Hockey
131 Beata Predehl Female 29 Basketball
132 Beata Prei Female 22 Weightlifting
133 Piotr Przydział Male 26 Cycling
134 Monika Pyrek Female 20 Athletics
135 Zuzanna Radecka Female 25 Athletics
136 Katarzyna Radtke Female 31 Athletics
137 Artur Rozalski Male 22 Rowing
138 Agnieszka Rysiukiewicz Female 22 Athletics
139 Piotr Rysiukiewicz Male 26 Athletics
140 Mariusz Rytkowski Male 24 Weightlifting
141 Andrzej Rżany Male 27 Boxing
142 Bartłomiej Saczuk Male 20 Cycling
143 Mirosława Sagun Female 29 Shooting
144 Tomasz Ścigaczewski Male 21 Athletics
145 Mariusz Siembida Male 25 Swimming
146 Krzysztof Siemion Male 34 Weightlifting
147 Marek Sitnik Male 25 Wrestling
148 Joanna Skowroń Female 21 Canoeing
149 Joanna Skowrońska Female 18 Gymnastics
150 Rafał Smoliński Male 23 Rowing
151 Marcin Sobala Male 28 Fencing
152 Paweł Sobczak Male 31 Hockey
153 Ryszard Sobczak Male 32 Fencing
154 Arkadiusz Sobkowiak Male 27 Rowing
155 Zbigniew Spruch Male 34 Cycling
156 Tomasz Stańczyk Male 21 Sailing
157 Olgierd Stański Male 27 Athletics
158 Tomasz Szmidt Male 29 Hockey
159 Rafał Sznajder Male 27 Fencing
160 Krystyna Szymańska-Lara Female 30 Basketball
161 Grzegorz Targoński Male 22 Archery
162 Agnieszka Tomczak Female 25 Rowing
163 Dariusz Trafas Male 28 Athletics
164 Elżbieta Trześniewska Female 28 Basketball
165 Marek Twardowski Male 20 Canoeing
166 Elżbieta Urbańczyk Female 29 Canoeing
167 Marcin Urbaś Male 23 Athletics
168 Anna Uryniuk Female 26 Swimming
169 Piotr Wadecki Male 27 Cycling
170 Filip Walotka Male 20 Athletics
171 Igor Warabida Male 25 Modern Pentathlon
172 Anna Wielebnowska Female 22 Basketball
173 Sylwia Wlaźlak Female 27 Basketball
174 Michał Wojciechowski Male 26 Rowing
175 Rafał Wójcik Male 27 Athletics
176 Andrzej Wójs Male 20 Canoeing
177 Ryszard Wolny Male 31 Wrestling
178 Andrzej Wroński Male 35 Wrestling
179 Krzysztof Wybieralski Male 28 Hockey
180 Łukasz Wybieralski Male 25 Hockey
181 Adam Wysocki Male 25 Canoeing
182 Urszula Włodarczyk Female 34 Athletics
183 Katarzyna Żakowicz Female 25 Athletics
184 Włodzimierz Zawadzki Male 32 Wrestling
185 Karol Łazar Male 24 Rowing
186 Anna Łęcka Female 20 Archery
187 Michał Łogosz Male 22 Badminton

Sports