Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1996 Atlanta Summer Games

Poland at the 1996 Atlanta Summer Games

POL Poland: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Atlanta, United States (July 20, 1996 to August 4, 1996)
Opening Ceremony: July 19, 1996
Closing Ceremony: August 4, 1996

Events for Poland: 126 in 20 sports
Participants for Poland: 165 (126 men and 39 women)
Youngest Participant for Poland: Andrzej Wójs (16 years, 237 days)
Oldest Participant for Poland: Piotr Piasecki (43 years, 323 days)
Most Medals for Poland (Athlete): Renata Mauer-Różańska (2 medals)

Go to the 1996 Atlanta Summer Games page

165 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Renata Mauer-Różańska Female 27 Shooting 1 1 2
2 Robert Korzeniowski Male 27 Athletics 1 1
3 Mateusz Kusznierewicz Male 21 Sailing 1 1
4 Paweł Nastula Male 26 Judo 1 1
5 Ryszard Wolny Male 27 Wrestling 1 1
6 Andrzej Wroński Male 31 Wrestling 1 1
7 Włodzimierz Zawadzki Male 28 Wrestling 1 1
8 Jacek Fafiński Male 25 Wrestling 1 1
9 Piotr Kiełpikowski Male 33 Fencing 1 1
10 Adam Krzesiński Male 30 Fencing 1 1
11 Artur Partyka Male 26 Athletics 1 1
12 Jarosław Rodzewicz Male 23 Fencing 1 1
13 Mirosław Rzepkowski Male 37 Shooting 1 1
14 Ryszard Sobczak Male 28 Fencing 1 1
15 Aneta Szczepańska Female 22 Judo 1 1
16 Andrzej Cofalik Male 27 Weightlifting 1 1
17 Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz Female 21 Archery 1 1
18 Katarzyna Klata Female 23 Archery 1 1
19 Piotr Markiewicz Male 22 Canoeing 1 1
20 Joanna Nowicka-Kwaśna Female 29 Archery 1 1
21 Józef Tracz Male 31 Wrestling 1 1
22 Dariusz Baranowski Male 24 Cycling
23 Paweł Baraszkiewicz Male 19 Canoeing
24 Wojciech Bartnik Male 28 Boxing
25 Sławomir Barul Male 31 Cycling
26 Piotr Basta Male 25 Rowing
27 Leszek Bebło Male 30 Athletics
28 Dariusz Białkowski Male 26 Canoeing
29 Jacek Bielski Male 24 Boxing
30 Tomasz Borowski Male 26 Boxing
31 Kajetan Broniewski Male 33 Rowing
32 Tomasz Brożyna Male 25 Cycling
33 Anna Brzezińska Female 25 Athletics
34 Piotr Bujnarowski Male 24 Rowing
35 Izabela Burczyk Female 24 Swimming
36 Lucjan Błaszczyk Male 21 Table Tennis
37 Sebastian Chmara Male 24 Athletics
38 Marek Chocian Male 30 Sailing
39 Rafał Choynowski Male 36 Equestrianism
40 Sławomir Chrzanowski Male 27 Cycling
41 Tadeusz Czerwiński Male 31 Shooting
42 Maciej Czyżowicz Male 34 Modern Pentathlon
43 Damian Dacewicz Male 21 Volleyball
44 Izabella Dylewska-Światowiak Female 28 Canoeing
45 Katarzyna Felusiak Female 22 Fencing
46 Maciej Freimut Male 29 Canoeing
47 Grzegorz Gajdus Male 29 Athletics
48 Andrzej Gajewski Male 31 Canoeing
49 Marek Galiński Male 21 Cycling
50 Marek Garmulewicz Male 28 Wrestling
51 Konrad Gałka Male 22 Swimming
52 Józef Gilewski Male 25 Boxing
53 Weronika Glinkiewicz Female 19 Sailing
54 Tomasz Goliasz Male 28 Canoeing
55 Marek Gorzelniak Male 28 Weightlifting
56 Kamila Gradus Female 29 Athletics
57 Andrzej Grubba Male 38 Table Tennis
58 Piotr Gruszka Male 19 Volleyball
59 Magdalena Grzybowska Female 17 Tennis
60 Piotr Haczek Male 19 Athletics
61 Dariusz Jabłoński Male 23 Wrestling
62 Piotr Jabłoński Male 21 Wrestling
63 Joanna Jakimiuk Female 20 Fencing
64 Krzysztof Janczak Male 21 Volleyball
65 Wojciech Jankowski Male 33 Rowing
66 Paweł Januszewski Male 24 Athletics
67 Bogusław Jarecki Male 38 Equestrianism
68 Agata Jaroszek-Karczmarek Female 32 Athletics
69 Norbert Jaskot Male 25 Fencing
70 Tomasz Jędrusik Male 27 Athletics
71 Grzegorz Kaleta Male 26 Canoeing
72 Piotr Kamrowski Male 28 Judo
73 Robert Karśnicki Male 24 Cycling
74 Renata Katewicz Female 31 Athletics
75 Bartosz Kizierowski Male 19 Swimming
76 Bogusława Knapczyk Female 26 Canoeing
77 Marcin Kobierski Male 19 Canoeing
78 Marek Kolbowicz Male 25 Rowing
79 Dagmara Komorowicz Female 17 Swimming
80 Adam Korol Male 21 Rowing
81 Robert Kostecki Male 27 Wrestling
82 Dariusz Koszykowski Male 24 Canoeing
83 Jarosław Kotewicz Male 27 Athletics
84 Grzegorz Kotowicz Male 22 Canoeing
85 Krzysztof Kołomański Male 22 Canoeing
86 Robert Kraskowski Male 28 Shooting
87 Katarzyna Krasowska Female 27 Badminton
88 Larysa Krause Female 21 Judo
89 Marek Krawczyk Male 20 Swimming
90 Grzegorz Krejner Male 27 Cycling
91 Jan Krzesiak Male 35 Wrestling
92 Małgorzata Książkiewicz Female 29 Shooting
93 Rafał Kubacki Male 29 Judo
94 Krzysztof Kucharczyk Male 39 Shooting
95 Beata Kucharzewska Female 20 Judo
96 Anna Kwitniewska Female 17 Rhythmic Gymnastics
97 Krystyna Leśkiewicz Female 21 Rhythmic Gymnastics
98 Jarosław Lewak Male 23 Judo
99 Przemysław Lewandowski Male 20 Rowing
100 Robert Maćkowiak Male 26 Athletics
101 Julita Macur Female 37 Shooting
102 Beata Maksymowa Female 28 Judo
103 Marcin Maliński Male 23 Swimming
104 Marek Maślany Male 30 Weightlifting
105 Mirosław Małek Male 21 Sailing
106 Krzysztof Mehlich Male 21 Athletics
107 Ryszard Mordarski Male 20 Canoeing
108 Sławomir Mordarski Male 17 Canoeing
109 Wojciech Natusiewicz Male 21 Weightlifting
110 Aniela Nikiel Female 30 Athletics
111 Marcin Nowak Male 20 Volleyball
112 Marek Nowak Male 29 Shooting
113 Jarosław Nowicki Male 26 Rowing
114 Janusz Olech Male 31 Fencing
115 Aleksandra Olsza Female 18 Tennis
116 Piotr Olszewski Male 23 Rowing
117 Dariusz Osuch Male 27 Weightlifting
118 Bogusław Owczarek Male 31 Equestrianism
119 Aneta Pastuszka-Konieczna Female 18 Canoeing
120 Stanisław Pawłowski Male 30 Wrestling
121 Alicja Pęczak Female 26 Swimming
122 Piotr Piasecki Male 43 Equestrianism
123 Jerzy Pietrzak Male 34 Shooting
124 Marek Pisula Male 27 Judo
125 Przemysław Radkiewicz Male 25 Athletics
126 Katarzyna Radtke Female 26 Athletics
127 Witold Roman Male 29 Volleyball
128 Małgorzata Roszkowska Female 28 Judo
129 Anna Rybicka Female 19 Fencing
130 Małgorzata Rydz Female 29 Athletics
131 Piotr Rysiukiewicz Male 22 Athletics
132 Jerzy Sandera Male 23 Canoeing
133 Mariusz Siembida Male 21 Swimming
134 Bartosz Sikora Male 20 Swimming
135 Krzysztof Śmigiel Male 22 Volleyball
136 Małgorzata Sobańska Female 27 Athletics
137 Artur Społowicz Male 32 Equestrianism
138 Zbigniew Spruch Male 30 Cycling
139 Michał Staniszewski Male 22 Canoeing
140 Zdzisław Staniul Male 31 Sailing
141 Dorota Staszewska Female 17 Sailing
142 Andrzej Stelmach Male 23 Volleyball
143 Krzysztof Stelmach Male 28 Volleyball
144 Jacek Streich Male 28 Rowing
145 Robert Sycz Male 22 Rowing
146 Tadeusz Szamrej Male 39 Shooting
147 Rafał Sznajder Male 23 Fencing
148 Rafał Szukała Male 25 Swimming
149 Paweł Szymczak Male 17 Archery
150 Mariusz Szyszko Male 27 Volleyball
151 Elżbieta Urbańczyk Female 25 Canoeing
152 Leszek Urbanowicz Male 32 Volleyball
153 Anna Uryniuk Female 22 Swimming
154 Igor Warabida Male 21 Modern Pentathlon
155 Grzegorz Wdowiak Male 25 Rowing
156 Mariusz Wieczorek Male 20 Canoeing
157 Marek Witkowski Male 22 Canoeing
158 Krzysztof Wojdan Male 28 Judo
159 Andrzej Wójs Male 16 Canoeing
160 Barbara Wolnicka-Szewczyk Female 26 Fencing
161 Bronisław Wołkowicz Male 22 Judo
162 Adam Wysocki Male 21 Canoeing
163 Urszula Włodarczyk Female 30 Athletics
164 Paweł Zagumny Male 18 Volleyball
165 Szymon Ziółkowski Male 20 Athletics

Sports