You Are Here > SR/Olympics > Countries > Poland > 1980 Moskva Summer Games

Poland at the 1980 Moskva Summer Games

POL Poland: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Moskva, Soviet Union (July 20, 1980 to August 3, 1980)
Opening Ceremony: July 19, 1980
Closing Ceremony: August 3, 1980

Events for Poland: 162 in 21 sports
Participants for Poland: 306 (232 men and 74 women)
Youngest Participant for Poland: Anita Jokiel (13 years, 232 days)
Oldest Participant for Poland: Józef Zapędzki (51 years, 136 days)
Most Medals for Poland (Athlete): Jan Kowalczyk (2 medals)

Go to the 1980 Moskva Summer Games page

306 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Jan Kowalczyk Male 38 Equestrianism 1 1 2
2 Władysław Kozakiewicz Male 26 Athletics 1 1
3 Bronisław Malinowski Male 29 Athletics 1 1
4 Roman Bierła Male 23 Wrestling 1 1
5 Janusz Bobik Male 24 Equestrianism 1 1
6 Ludomir Chronowski Male 20 Fencing 1 1
7 Jan Dołgowicz Male 25 Wrestling 1 1
8 Lech Dunecki Male 23 Athletics 1 1
9 Małgorzata Dłużewska Female 21 Rowing 1 1
10 Wiesław Hartman Male 29 Equestrianism 1 1
11 Piotr Jabłkowski Male 22 Fencing 1 1
12 Urszula Kielan Female 19 Athletics 1 1
13 Czesława Kościańska-Szczepińska Female 21 Rowing 1 1
14 Marian Kozicki Male 39 Equestrianism 1 1
15 Czesław Lang Male 25 Cycling 1 1
16 Zenon Licznerski Male 25 Athletics 1 1
17 Józef Lipień Male 31 Wrestling 1 1
18 Andrzej Lis Male 20 Fencing 1 1
19 Paweł Skrzecz Male 22 Boxing 1 1
20 Tadeusz Ślusarski Male 30 Athletics 1 1
21 Władysław Stecyk Male 29 Wrestling 1 1
22 Marius Strzalka Male 21 Fencing 1 1
23 Andrzej Supron Male 27 Wrestling 1 1
24 Leszek Swornowski Male 25 Fencing 1 1
25 Marian Woronin Male 23 Athletics 1 1
26 Jacek Wszoła Male 23 Athletics 1 1
27 Krzysztof Zwoliński Male 21 Athletics 1 1
28 Kazimierz Adach Male 23 Boxing 1 1
29 Aleksander Cichoń Male 21 Wrestling 1 1
30 Agnieszka Czopek Female 16 Swimming 1 1
31 Tadeusz Dembończyk Male 24 Weightlifting 1 1
32 Krzysztof Kosedowski Male 19 Boxing 1 1
33 Lech Koziejowski Male 31 Fencing 1 1
34 Ryszard Kubiak Male 30 Rowing 1 1
35 Lucyna Langer Female 24 Athletics 1 1
36 Grzegorz Nowak Male 25 Rowing 1 1
37 Janusz Pawłowski Male 21 Judo 1 1
38 Adam Robak Male 23 Fencing 1 1
39 Tadeusz Rutkowski Male 29 Weightlifting 1 1
40 Jerzy Rybicki Male 27 Boxing 1 1
41 Adam Sandurski Male 27 Wrestling 1 1
42 Marek Seweryn Male 22 Weightlifting 1 1
43 Ryszard Stadniuk Male 28 Rowing 1 1
44 Grzegorz Stellak Male 29 Rowing 1 1
45 Marian Sypniewski Male 25 Fencing 1 1
46 Kazimierz Szczerba Male 26 Boxing 1 1
47 Adam Tomasiak Male 27 Rowing 1 1
48 Barbara Wysoczańska Female 30 Fencing 1 1
49 Bogusław Zych Male 28 Fencing 1 1
50 Mariola Abrahamczyk Female 21 Rowing
51 Dariusz Adamus Male 23 Athletics
52 Edward Alkśnin Male 25 Judo
53 Krystyna Ambros Female 19 Rowing
54 Zbigniew Andruszkiewicz Male 20 Rowing
55 Leszek Andrzejczak Male 21 Hockey
56 Marek Bajan Male 23 Modern Pentathlon
57 Krystian Bąk Male 23 Hockey
58 Barbara Baran-Wojnar Female 20 Athletics
59 Jan Bartosik Male 32 Sailing
60 Władysław Beszterda Male 28 Rowing
61 Magdalena Białas Female 17 Swimming
62 Zofia Bielczyk Female 21 Athletics
63 Dorota Bielska Female 18 Hockey
64 Jacek Bierkowski Male 32 Fencing
65 Jerzy Bińkowski Male 21 Basketball
66 Bernadeta Blechacz Female 24 Athletics
67 Paweł Borkowski Male 21 Rowing
68 Ryszard Bosek Male 30 Volleyball
69 Jarosław Brawata Male 24 Judo
70 Dorota Brzozowska Female 15 Swimming
71 Janusz Brzozowski Male 29 Handball
72 Anna Bukis Female 26 Athletics
73 Ryszard Burak Male 26 Rowing
74 Tomasz Busse Male 23 Wrestling
75 Bohdan Bułakowski Male 30 Athletics
76 Danuta Bułkowska Female 21 Athletics
77 Jolanta Błędowska Female 16 Hockey
78 Stanisław Chiliński Male 23 Wrestling
79 Stefan Ciekański Male 22 Cycling
80 Piotr Czaczka Male 22 Handball
81 Wiesław Czaja Male 28 Volleyball
82 Ryszard Czerwiński Male 25 Boxing
83 Jacek Daniluk Male 18 Equestrianism
84 Adam Dolatowski Male 22 Hockey
85 Leszek Doliński Male 24 Basketball
86 Marian Donat Male 19 Judo
87 Marek Dopierała Male 19 Canoeing
88 Wojciech Drzyzga Male 21 Volleyball
89 Agnieszka Dubrawska Female 21 Fencing
90 Jerzy Dunajski Male 23 Canoeing
91 Małgorzata Dunecka Female 23 Athletics
92 Beata Dziadura Female 27 Rowing
93 Wiesław Dziadura Male 23 Wrestling
94 Maria Dzieźa Female 31 Rowing
95 Jan Falandys Male 24 Wrestling
96 Krzysztof Fikiel Male 22 Basketball
97 Bogdan Gajda Male 26 Boxing
98 Małgorzata Gajewska Female 18 Hockey
99 Marek Galiński Male 29 Wrestling
100 Jerzy Garpiel Male 23 Handball
101 Zbigniew Gawlik Male 24 Handball
102 Wiesław Gawlikowski Male 29 Shooting
103 Wiesław Gawłowski Male 30 Volleyball
104 Roman Godziński Male 22 Diving
105 Ireneusz Golda Male 25 Athletics
106 Leszek Górski Male 18 Swimming
107 Zygmunt Gosiewski Male 20 Boxing
108 Jerzy Greszkiewicz Male 30 Shooting
109 Małgorzata Guzowska Female 21 Athletics
110 Krzysztof Głodowski Male 25 Hockey
111 Leszek Hensler Male 24 Hockey
112 Zdzisław Hoffmann Male 20 Athletics
113 Tomasz Holc Male 33 Sailing
114 Henryk Horwat Male 24 Hockey
115 Andrzej Iwiński Male 34 Sailing
116 Leszek Jabłonowski Male 26 Fencing
117 Eugeniusz Janczak Male 24 Shooting
118 Jan Jankiewicz Male 24 Cycling
119 Jolanta Januchta Female 25 Athletics
120 Zbigniew Januszkiewicz Male 17 Swimming
121 Hanna Jarkiewicz Female 25 Rowing
122 Maciej Jarosz Male 21 Volleyball
123 Agata Jaroszek-Karczmarek Female 16 Gymnastics
124 Mirosław Jarzembowski Male 26 Rowing
125 Stanisław Jasiński Male 20 Equestrianism
126 Stanisław Jaskułka Male 21 Athletics
127 Ryszard Jedliński Male 26 Handball
128 Anita Jokiel Female 13 Gymnastics
129 Zygfryd Józefiak Male 25 Hockey
130 Andrzej Kącki Male 26 Handball
131 Zbigniew Kaczmarek Male 33 Weightlifting
132 Aleksandra Kaczyńska Female 25 Rowing
133 Ewa Kamińska-Eichler Female 27 Canoeing
134 Beata Kamuda Female 20 Rowing
135 Bogusław Kanicki Male 27 Volleyball
136 Alfred Kałuziński Male 27 Handball
137 Roman Kierpacz Male 19 Wrestling
138 Wiesława Kiełsznia Female 19 Rowing
139 Eugeniusz Kijewski Male 25 Basketball
140 Jerzy Klempel Male 27 Handball
141 Andrzej Klimaszewski Male 25 Canoeing
142 Andrzej Klimaszewski Male 20 Athletics
143 Mariusz Klimczyk Male 23 Athletics
144 Janina Klucznik Female 26 Rowing
145 Maria Kobylińska Female 20 Rowing
146 Benedykt Kocot Male 26 Cycling
147 Wiesław Kończak Male 28 Wrestling
148 Maria Kornek Female 20 Hockey
149 Grzegorz Kosma Male 23 Handball
150 Piotr Kosmatko Male 28 Shooting
151 Andrzej Kostrzewa Male 21 Fencing
152 Zdzisław Kotla Male 31 Sailing
153 Mirosław Kowalewski Male 28 Rowing
154 Bogusława Kozłowska-Tomasiak Female 27 Rowing
155 Halina Kołdras Female 22 Hockey
156 Jadwiga Kołdras Female 20 Hockey
157 Grzegorz Kołtan Male 24 Canoeing
158 Bogdan Kramer Male 36 Sailing
159 Elżbieta Krawczuk Female 19 Athletics
160 Jolanta Królikowska Female 20 Fencing
161 Jarogniew Krüger Male 33 Sailing
162 Mariusz Kubiak Male 22 Hockey
163 Ewa Kucińska Female 18 Diving
164 Wiesław Kujda Male 24 Rowing
165 Marek Kulesza Male 20 Cycling
166 Krzysztof Kurczyna Male 19 Judo
167 Czesław Kwieciński Male 37 Wrestling
168 Stefan Leletko Male 26 Weightlifting
169 Krzysztof Lepianka Male 24 Canoeing
170 Ewa Lewandowska Female 18 Rowing
171 Kazimierz Lipień Male 31 Wrestling
172 Małgorzata Lipska Female 16 Hockey
173 Jan Lisowski Male 27 Weightlifting
174 Dariusz Ludwig Male 25 Athletics
175 Andrzej Macur Male 21 Shooting
176 Małgorzata Majza Female 15 Gymnastics
177 Zbigniew Malicki Male 35 Sailing
178 Robert Malinowski Male 23 Volleyball
179 Bogusław Mamiński Male 24 Athletics
180 Ryszard Marczak Male 34 Athletics
181 Erwin Matelski Male 44 Shooting
182 Łucja Matraszek-Chydzińska Female 26 Gymnastics
183 Lucyna Matuszna Female 18 Hockey
184 Henryk Mazur Male 27 Wrestling
185 Waldemar Merk Male 21 Canoeing
186 Andrzej Michalak Male 21 Cycling
187 Marcin Michalski Male 22 Basketball
188 Jan Mielniczak Male 25 Hockey
189 Andrzej Mikina Male 24 Hockey
190 Jolanta Modlińska Female 20 Rowing
191 Leszek Molenda Male 26 Volleyball
192 Elżbieta Morciniec Female 36 Equestrianism
193 Ireneusz Mulak Male 24 Basketball
194 Zdzisław Myrda Male 29 Basketball
195 Andrzej Myśliwiec Male 23 Hockey
196 Mieczysław Młynarski Male 24 Basketball
197 Włodzimierz Nalazek Male 23 Volleyball
198 Urszula Niebrzydowska Female 18 Rowing
199 Marek Niedziałkowski Male 27 Rowing
200 Dariusz Nowakowski Male 26 Judo
201 Ryszard Oborski Male 28 Canoeing
202 Jan Olesiński Male 23 Modern Pentathlon
203 Grażyna Oliszewska Female 20 Athletics
204 Bogumiła Pajor Female 20 Hockey
205 Marek Panas Male 28 Handball
206 Antoni Pawlak Male 29 Weightlifting
207 Jan Pawłowicz Male 20 Athletics
208 Hubert Pawłowski Male 24 Shooting
209 Eugeniusz Pędzisz Male 34 Shooting
210 Wanda Piątkowska Female 20 Rowing
211 Henryk Pielesiak Male 24 Boxing
212 Zbigniew Pierzynka Male 28 Athletics
213 Jerzy Pietrzyk Male 25 Athletics
214 Tadeusz Piguła Male 27 Fencing
215 Jan Pinczura Male 19 Canoeing
216 Michalina Plekaniec Female 19 Hockey
217 Witold Plutecki Male 23 Cycling
218 Krzysztof Potaczek Male 22 Gymnastics
219 Ryszard Prostak Male 22 Basketball
220 Jan Pusty Male 28 Athletics
221 Janusz Pyciak-Peciak Male 31 Modern Pentathlon
222 Paweł Rabczewski Male 30 Weightlifting
223 Grażyna Rabsztyn Female 27 Athletics
224 Zbigniew Rachwalski Male 24 Hockey
225 Ludwik Raczyński Male 37 Sailing
226 Wojciech Reszko Male 23 Judo
227 Stanisław Rola Male 23 Athletics
228 Sławomir Romanowski Male 23 Shooting
229 Wojciech Rosiński Male 25 Basketball
230 Grażyna Różańska Female 18 Rowing
231 Henryk Rozmiarek Male 31 Handball
232 Małgorzata Różycka Female 18 Swimming
233 Wiesława Ryłko Female 23 Hockey
234 Andrzej Sajkowski Male 28 Athletics
235 Janusz Sałach Male 23 Cycling
236 Ryszard Ścigalski Male 26 Wrestling
237 Jolanta Sekulak Female 21 Hockey
238 Lucyna Siejka Female 17 Hockey
239 Romuald Siemionow Male 30 Shooting
240 Jan Sitek Male 27 Hockey
241 Delfina Skąpska Female 29 Fencing
242 Ryszard Skarbiński Male 31 Sailing
243 Robert Skolimowski Male 23 Weightlifting
244 Elżbieta Skowrońska-Katolik Female 30 Athletics
245 Andrzej Skowroński Male 26 Rowing
246 Grzegorz Skrzecz Male 22 Boxing
247 Kamilla Składanowska Female 32 Fencing
248 Grzegorz Śledziewski Male 30 Canoeing
249 Katarzyna Snopko Female 14 Gymnastics
250 Teresa Soroka Female 19 Rowing
251 Henryk Średnicki Male 25 Boxing
252 Elżbieta Stachurska Female 21 Athletics
253 Danuta Stanisławska Female 21 Hockey
254 Włodzimierz Stanisławski Male 24 Hockey
255 Adam Starostka Male 23 Athletics
256 Krzysztof Stefaniak Male 22 Shooting
257 Andrzej Stępień Male 27 Athletics
258 Tomasz Stocki Male 27 Sailing
259 Krzysztof Sujka Male 24 Cycling
260 Andrzej Szajna Male 30 Gymnastics
261 Janusz Szczerkowski Male 26 Athletics
262 Maria Szeliga Female 27 Archery
263 Irena Szewińska-Kirszenstein Female 34 Athletics
264 Jadwiga Szosler-Wilejto Female 31 Archery
265 Ryszard Szparak Male 29 Athletics
266 Zdzisław Szubski Male 22 Canoeing
267 Jan Szymański Male 20 Wrestling
268 Mirosław Szłapka Male 23 Equestrianism
269 Piotr Tobolski Male 22 Rowing
270 Leszek Tórz Male 21 Hockey
271 Henryk Trzciński Male 26 Rowing
272 Mariusz Trzciński Male 26 Rowing
273 Janusz Trzepizur Male 21 Athletics
274 Zbigniew Tłuczyński Male 24 Handball
275 Witold Walo Male 25 Weightlifting
276 Wanda Wąsowska Female 49 Equestrianism
277 Daniel Waszkiewicz Male 23 Handball
278 Justyn Węglorz Male 22 Basketball
279 Krzysztof Wesołowski Male 23 Athletics
280 Daniel Wełna Male 24 Canoeing
281 Stanisław Wierzbicki Male 21 Rowing
282 Jacek Wierzchowiecki Male 36 Equestrianism
283 Marek Wisła Male 22 Canoeing
284 Mieczysław Wojczak Male 29 Handball
285 Tadeusz Wojtas Male 25 Cycling
286 Ewa Wojtaszek Female 21 Canoeing
287 Tomasz Wójtowicz Male 26 Volleyball
288 Dariusz Wolny Male 20 Swimming
289 Waldemar Woźniak Male 25 Gymnastics
290 Zbigniew Woźnicki Male 22 Cycling
291 Leon Wróbel Male 26 Sailing
292 Stanisław Wróblewski Male 20 Wrestling
293 Jerzy Wujecki Male 23 Sailing
294 Jerzy Wybieralski Male 25 Hockey
295 Anna Włodarczyk Female 29 Athletics
296 Krzysztof Włosik Male 23 Archery
297 Józef Zagor Male 39 Equestrianism
298 Józef Zapędzki Male 51 Shooting
299 Dorota Załęczna Female 18 Hockey
300 Wiesława Żelaskowska Female 15 Gymnastics
301 Dariusz Zelig Male 22 Basketball
302 Mirosław Żerkowski Male 23 Athletics
303 Lidia Zgajewska Female 18 Hockey
304 Bogusław Zychowicz Male 19 Swimming
305 Lech Łasko Male 24 Volleyball
306 Marek Łbik Male 22 Canoeing

Sports