Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1976 Montréal Summer Games

Poland at the 1976 Montréal Summer Games

POL Poland: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Montréal, Canada (July 18, 1976 to August 1, 1976)
Opening Ceremony: July 17, 1976
Closing Ceremony: August 1, 1976

Events for Poland: 116 in 18 sports
Participants for Poland: 207 (180 men and 27 women)
Youngest Participant for Poland: Ryszard Żugaj (19 years, 7 days)
Oldest Participant for Poland: Irena Szydłowska (48 years, 182 days)
Most Medals for Poland (Athlete): Mieczysław Nowicki (2 medals)

Go to the 1976 Montréal Summer Games page

207 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Mieczysław Nowicki Male 25 Cycling 1 1 2
2 Bronisław Bebel Male 27 Volleyball 1 1
3 Ryszard Bosek Male 26 Volleyball 1 1
4 Wiesław Gawłowski Male 26 Volleyball 1 1
5 Marek Karbarz Male 25 Volleyball 1 1
6 Kazimierz Lipień Male 27 Wrestling 1 1
7 Zbigniew Lubiejewski Male 26 Volleyball 1 1
8 Janusz Pyciak-Peciak Male 27 Modern Pentathlon 1 1
9 Mirosław Rybaczewski Male 24 Volleyball 1 1
10 Jerzy Rybicki Male 23 Boxing 1 1
11 Włodzimierz Sadalski Male 26 Volleyball 1 1
12 Edward Skorek Male 32 Volleyball 1 1
13 Tadeusz Ślusarski Male 26 Athletics 1 1
14 Włodzimierz Stefański Male 26 Volleyball 1 1
15 Irena Szewińska-Kirszenstein Female 30 Athletics 1 1
16 Tomasz Wójtowicz Male 22 Volleyball 1 1
17 Jacek Wszoła Male 19 Athletics 1 1
18 Zbigniew Zarzycki Male 28 Volleyball 1 1
19 Lech Łasko Male 20 Volleyball 1 1
20 Jan Benigier Male 26 Football 1 1
21 Lesław Ćmikiewicz Male 27 Football 1 1
22 Grzegorz Cziura Male 24 Weightlifting 1 1
23 Kazimierz Deyna Male 28 Football 1 1
24 Jerzy Gorgoń Male 27 Football 1 1
25 Andrzej Gronowicz Male 25 Canoeing 1 1
26 Zbigniew Jaremski Male 27 Athletics 1 1
27 Henryk Kasperczak Male 30 Football 1 1
28 Kazimierz Kmiecik Male 24 Football 1 1
29 Grzegorz Lato Male 26 Football 1 1
30 Bronisław Malinowski Male 25 Athletics 1 1
31 Zygmunt Maszczyk Male 31 Football 1 1
32 Piotr Mowlik Male 25 Football 1 1
33 Tadeusz Mytnik Male 26 Cycling 1 1
34 Roman Ogaza Male 23 Football 1 1
35 Jerzy Opara Male 27 Canoeing 1 1
36 Jerzy Pietrzyk Male 21 Athletics 1 1
37 Ryszard Podlas Male 21 Athletics 1 1
38 Wojciech Rudy Male 23 Football 1 1
39 Andrzej Szarmach Male 25 Football 1 1
40 Stanisław Szozda Male 25 Cycling 1 1
41 Ryszard Szurkowski Male 30 Cycling 1 1
42 Antoni Szymanowski Male 25 Football 1 1
43 Jan Tomaszewski Male 28 Football 1 1
44 Henryk Wawrowski Male 26 Football 1 1
45 Jan Werner Male 29 Athletics 1 1
46 Henryk Wieczorek Male 26 Football 1 1
47 Władysław Żmuda Male 22 Football 1 1
48 Zdzisław Antczak Male 28 Handball 1 1
49 Janusz Brzozowski Male 25 Handball 1 1
50 Leszek Błażyński Male 27 Boxing 1 1
51 Piotr Cieśla Male 21 Handball 1 1
52 Kazimierz Czarnecki Male 28 Weightlifting 1 1
53 Wiesław Gawlikowski Male 25 Shooting 1 1
54 Jan Gmyrek Male 25 Handball 1 1
55 Janusz Gortat Male 28 Boxing 1 1
56 Jerzy Greszkiewicz Male 26 Shooting 1 1
57 Alfred Kałuziński Male 23 Handball 1 1
58 Jerzy Klempel Male 23 Handball 1 1
59 Leszek Kosedowski Male 22 Boxing 1 1
60 Zygfryd Kuchta Male 32 Handball 1 1
61 Czesław Kwieciński Male 33 Wrestling 1 1
62 Jerzy Melcer Male 27 Handball 1 1
63 Ryszard Przybysz Male 26 Handball 1 1
64 Henryk Rozmiarek Male 27 Handball 1 1
65 Tadeusz Rutkowski Male 25 Weightlifting 1 1
66 Andrzej Skrzydlewski Male 29 Wrestling 1 1
67 Andrzej Sokołowski Male 27 Handball 1 1
68 Kazimierz Szczerba Male 22 Boxing 1 1
69 Andrzej Szymczak Male 27 Handball 1 1
70 Marian Tałaj Male 25 Judo 1 1
71 Mieczysław Wojczak Male 25 Handball 1 1
72 Włodzimierz Zieliński Male 21 Handball 1 1
73 Adam Adamczyk Male 25 Judo
74 Ewa Ambroziak Female 25 Rowing
75 Jolanta Bebel-Rzymowska Female 25 Fencing
76 Andrzej Biegalski Male 23 Boxing
77 Piotr Bielczyk Male 24 Athletics
78 Jacek Bierkowski Male 28 Fencing
79 Eugeniusz Biskupski Male 28 Athletics
80 Ryszard Blaszka Male 25 Sailing
81 Zygmunt Bogdziewicz Male 35 Shooting
82 Leszek Borkowski Male 24 Boxing
83 Anna Brandysiewicz Female 21 Rowing
84 Jerzy Broniec Male 32 Rowing
85 Jan Brzeźny Male 25 Cycling
86 Wojciech Buciarski Male 26 Athletics
87 Henryk Budzicz Male 23 Canoeing
88 Ryszard Burak Male 22 Rowing
89 Włodzimierz Chmielewski Male 30 Rowing
90 Grzegorz Ciastek Male 21 Gymnastics
91 Grzegorz Cybulski Male 24 Athletics
92 Marek Dąbrowski Male 26 Fencing
93 Róża Data Female 21 Rowing
94 Bogusław Duda Male 23 Athletics
95 Mieczysława Franczyk Female 34 Rowing
96 Bogdan Gajda Male 22 Boxing
97 Marian Gęsicki Male 23 Athletics
98 Arkadiusz Godel Male 24 Fencing
99 Kazimierz Górecki Male 22 Canoeing
100 Jerzy Gros Male 31 Athletics
101 Bogdan Grzejszczak Male 26 Athletics
102 Jerzy Hewelt Male 27 Athletics
103 Leszek Jabłonowski Male 22 Fencing
104 Jerzy Janikowski Male 24 Fencing
105 Jan Jankiewicz Male 20 Cycling
106 Michał Joachimowski Male 25 Athletics
107 Zbigniew Kaczmarek Male 29 Weightlifting
108 Aleksandra Kaczyńska Female 21 Rowing
109 Ewa Kamińska-Eichler Female 23 Canoeing
110 Ryszard Katus Male 29 Athletics
111 Małgorzata Kawalska Female 24 Rowing
112 Maria Kazanecka-Górecka Female 20 Canoeing
113 Zbigniew Kicka Male 26 Boxing
114 Janusz Kierzkowski Male 29 Cycling
115 Benedykt Kocot Male 22 Cycling
116 Danuta Konkalec Female 20 Rowing
117 Ryszard Kosiński Male 21 Canoeing
118 Władysław Kozakiewicz Male 22 Athletics
119 Lech Koziejowski Male 27 Fencing
120 Bogusława Kozłowska-Tomasiak Female 23 Rowing
121 Grzegorz Kołtan Male 20 Canoeing
122 Sylwester Królikowski Male 25 Fencing
123 Anna Krzemińska-Karbowiak Female 26 Rowing
124 Stanisław Krzesiński Male 26 Wrestling
125 Ryszard Kubiak Male 26 Rowing
126 Katarzyna Kulczak Female 21 Canoeing
127 Paweł Kurczewski Male 25 Wrestling
128 Czesław Lang Male 21 Cycling
129 Stefan Leletko Male 22 Weightlifting
130 Zenon Licznerski Male 21 Athletics
131 Józef Lipień Male 27 Wrestling
132 Krystyna Machnicka-Urbańska Female 29 Fencing
133 Leszek Martewicz Male 21 Fencing
134 Stanisław Marucha Male 39 Shooting
135 Zbigniew Matwiejew Male 27 Fencing
136 Henryk Mazur Male 23 Wrestling
137 Bożena Nowakowska Female 21 Athletics
138 Józef Nowara Male 31 Fencing
139 Zenon Nowosz Male 32 Athletics
140 Ryszard Oborski Male 24 Canoeing
141 Maciej Orlik Male 38 Shooting
142 Jan Ornoch Male 24 Athletics
143 Kazimierz Orzeł Male 32 Athletics
144 Adam Ostrowski Male 31 Wrestling
145 Zbigniew Pacelt Male 24 Modern Pentathlon
146 Ryszard Pasiewicz Male 21 Boxing
147 Antoni Pawlak Male 25 Weightlifting
148 Eugeniusz Pędzisz Male 30 Shooting
149 Marian Pieczka Male 24 Gymnastics
150 Jan Popowicz Male 28 Archery
151 Grażyna Rabsztyn Female 23 Athletics
152 Antoni Reiter Male 26 Judo
153 Sławomir Romanowski Male 19 Shooting
154 Danuta Rosani Female 25 Athletics
155 Romuald Siemionow Male 26 Shooting
156 Anna Skolarczyk Female 19 Swimming
157 Leszek Skorupa Male 25 Weightlifting
158 Ryszard Skowronek Male 27 Athletics
159 Kamilla Składanowska Female 28 Fencing
160 Grzegorz Śledziewski Male 26 Canoeing
161 Alfons Ślusarski Male 34 Rowing
162 Zbigniew Ślusarski Male 29 Rowing
163 Zygmunt Smalcerz Male 35 Weightlifting
164 Adam Smelczyński Male 45 Shooting
165 Cezary Śmiglak Male 23 Swimming
166 Andrzej Socharski Male 28 Shooting
167 Andrzej Sontag Male 25 Athletics
168 Henryk Średnicki Male 21 Boxing
169 Maria Stadnicka Female 24 Rowing
170 Ryszard Stadniuk Male 24 Rowing
171 Marian Standowicz Male 20 Judo
172 Czesław Stanjek Male 23 Wrestling
173 Grażyna Staszak-Makowska Female 22 Fencing
174 Władysław Stecyk Male 25 Wrestling
175 Grzegorz Stellak Male 25 Rowing
176 Krzysztof Sujka Male 20 Cycling
177 Andrzej Supron Male 23 Wrestling
178 Andrzej Świerczyński Male 23 Athletics
179 Leszek Swornowski Male 21 Fencing
180 Andrzej Szajna Male 26 Gymnastics
181 Zbigniew Szczepkowski Male 24 Cycling
182 Jadwiga Szosler-Wilejto Female 27 Archery
183 Irena Szydłowska Female 48 Archery
184 Wojciech Szymańczyk Male 33 Archery
185 Roman Tkaczyk Male 22 Gymnastics
186 Henryk Tomanek Male 21 Wrestling
187 Adam Tomasiak Male 23 Rowing
188 Andrzej Trajda Male 33 Shooting
189 Krzysztof Trybusiewicz Male 27 Modern Pentathlon
190 Ryszard Tylewski Male 24 Canoeing
191 Łukasz Uhma Male 22 Gymnastics
192 Jerzy Ulczyński Male 24 Rowing
193 Barbara Wenta-Wojciechowska Female 23 Rowing
194 Daniel Wełna Male 20 Canoeing
195 Marceli Wiech Male 21 Fencing
196 Ziemowit Wojciechowski Male 27 Fencing
197 Marian Woronin Male 19 Athletics
198 Stanisław Wołodko Male 26 Athletics
199 Barbara Wysoczańska Female 26 Fencing
200 Aleksander Zajączkowski Male 26 Wrestling
201 Józef Zapędzki Male 47 Shooting
202 Mariusz Zasada Male 25 Gymnastics
203 Waldemar Zausz Male 24 Judo
204 Dorota Zdanowska Female 22 Rowing
205 Zbigniew Żedzicki Male 31 Wrestling
206 Ryszard Żugaj Male 19 Swimming
207 Jan Łostowski Male 25 Weightlifting

Sports