Mobile Site You Are Here >  >  >  > 2004 Athina Summer Games

Kazakhstan at the 2004 Athina Summer Games

KAZ Kazakhstan: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Athina, Greece (August 11, 2004 to August 29, 2004)
Opening Ceremony: August 13, 2004
Closing Ceremony: August 29, 2004

Events for Kazakhstan: 95 in 17 sports
Participants for Kazakhstan: 114 (71 men and 43 women)
Youngest Participant for Kazakhstan: Anastasiya Prilepa (14 years, 154 days)
Oldest Participant for Kazakhstan: Galina Belyayeva (52 years, 251 days)
Most Medals for Kazakhstan (Athlete): 8 athletes with 1 medal

Go to the 2004 Athina Summer Games page

114 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Bakhtiyar Artayev Male 21 Boxing 1 1
2 Sergey Filimonov Male 29 Weightlifting 1 1
3 Gennady Golovkin Male 22 Boxing 1 1
4 Gennady Laliyev Male 25 Wrestling 1 1
5 Georgy Tsurtsumia Male 23 Wrestling 1 1
6 Dmitry Karpov Male 23 Athletics 1 1
7 Mkhitar Manukyan Male 31 Wrestling 1 1
8 Serik Yeleuov Male 23 Boxing 1 1
9 Marina Aitova Female 21 Athletics
10 Bakhyt Akhmetov Male 25 Weightlifting
11 Islam Bayramukov Male 33 Wrestling
12 Viktoriya Beloslyudtseva Female 32 Archery
13 Galina Belyayeva Female 52 Shooting
14 Tatyana Bocharova Female 21 Athletics
15 Svetlana Bodritskaya Female 32 Athletics
16 Valery Borisov Male 37 Athletics
17 Gennady Chernovol Male 28 Athletics
18 Ilya Chernyshov Male 19 Cycling
19 Mukhtarkhan Dildabekov Male 28 Boxing
20 Bazarbek Donbay Male 25 Judo
21 Olga Dovgun Female 33 Shooting
22 Sergey Drozdov Male 34 Water Polo
23 Galib Dzhafarov Male 26 Boxing
24 Asel Dzhakayeva Female 24 Water Polo
25 Lada Dzhiyenbalanova Female 34 Modern Pentathlon
26 Aleksandr Elke Male 33 Water Polo
27 Dmitry Gaag Male 33 Triathlon
28 Yekaterina Gariyeva Female 23 Water Polo
29 Aleksandr Gaydukov Male 30 Water Polo
30 Sergey Gorovoy Male 29 Water Polo
31 Marina Gritsenko Female 23 Water Polo
32 Tatyana Gubina Female 26 Water Polo
33 Andrey Gurov Male 29 Shooting
34 Maksim Iglinsky Male 23 Cycling
35 Nataliya Ignatyeva Female 25 Water Polo
36 Yeldos Ikhsangaliyev Male 26 Judo
37 Vladimir Isachenko Male 21 Shooting
38 Sholpan Kaliyeva Female 24 Judo
39 Aliya Karimova Female 26 Synchronized Swimming
40 Nurzhan Karimzhanov Male 24 Boxing
41 Andrey Kashechkin Male 24 Cycling
42 Svetlana Kazanina Female 32 Athletics
43 Danil Khalimov Male 26 Wrestling
44 Vitaly Khan Male 18 Swimming
45 Tatyana Khromova Female 24 Weightlifting
46 Rustam Khudiyev Male 19 Swimming
47 Muratbek Kipshakbayev Male 24 Judo
48 Aleksey Kolesov Male 20 Cycling
49 Mikhail Kolganov Male 24 Athletics
50 Sergey Korepanov Male 40 Athletics
51 Svetlana Korolyova Female 30 Water Polo
52 Yelena Koshcheyeva Female 31 Athletics
53 Viktoriya Kovyreva Female 28 Athletics
54 Nurlan Koyzhaganov Male 27 Wrestling
55 Nataliya Krasilnikova Female 22 Water Polo
56 Magomed Kurugliyev Male 30 Wrestling
57 Rustam Kuvatov Male 26 Athletics
58 Yelena Kuznetsova Female 27 Athletics
59 Aset Mambetov Male 22 Wrestling
60 Varvara Masyagina Female 26 Judo
61 Yevgeny Meleshchenko Male 23 Athletics
62 Larisa Mikhaylova Female 23 Water Polo
63 Andrey Mizurov Male 31 Cycling
64 Marina Mulyayeva Female 23 Swimming
65 Marid Mutalimov Male 24 Wrestling
66 Irina Naumenko-Karpova Female 24 Athletics
67 Kaysar Nurmaganbetov Male 27 Canoeing
68 Bauyrzhan Orazgaliyev Male 19 Wrestling
69 Stanislav Osinsky Male 20 Swimming
70 Olga Pilipova Female 20 Archery
71 Aleksandr Polukhin Male 42 Water Polo
72 Vlad Polyakov Male 20 Swimming
73 Anastasiya Prilepa Female 14 Swimming
74 Mirzhan Rakhimzhanov Male 20 Boxing
75 Yuliya Risik Female 17 Swimming
76 Tatyana Roslanova Female 23 Athletics
77 Galina Rytova Female 28 Water Polo
78 Yevgeny Ryzhkov Male 19 Swimming
79 Sagdat Sadykov Male 31 Judo
80 Adilkhan Sagindykov Male 25 Taekwondo
81 Danylo Sapunov Male 22 Triathlon
82 Nataliya Sergeyeva Female 28 Canoeing
83 Artemy Sevostyanov Male 31 Water Polo
84 Yekaterina Shatnaya Female 25 Triathlon
85 Aleksandr Shidlovsky Male 30 Water Polo
86 Tatyana Shishkina Female 35 Judo
87 Oleg Shteynikov Male 19 Swimming
88 Beybut Shumenov Male 20 Boxing
89 Lyudmila Shumilova Female 35 Modern Pentathlon
90 Aleksandr Shvedov Male 31 Water Polo
91 Yelena Skalinskaya Female 17 Swimming
92 Yury Smolovoy Male 34 Water Polo
93 Leonid Spiridonov Male 23 Wrestling
94 Nurbakyt Tengizbayev Male 21 Wrestling
95 Vyacheslav Titarenko Male 26 Swimming
96 Arna Toktagan Female 18 Synchronized Swimming
97 Irina Tolkunova Female 33 Water Polo
98 Svetlana Tolstaya Female 33 Athletics
99 Nataliya Torshina-Alimzhanova Female 35 Athletics
100 Iolanta Ulyeva Female 28 Athletics
101 Ellina Uzhakhova Female 22 Canoeing
102 Roman Valiyev Male 20 Athletics
103 Aleksandr Vinokurov Male 30 Cycling
104 Sergey Yakovlev Male 28 Cycling
105 Grigory Yegorov Male 37 Athletics
106 Yernar Yerimbetov Male 24 Gymnastics
107 Yury Yuda Male 20 Cycling
108 Aliya Yusupova Female 20 Rhythmic Gymnastics
109 Stanislav Zabrodsky Male 42 Archery
110 Igor Zagoruyko Male 33 Water Polo
111 Ivan Zaytsev Male 29 Water Polo
112 Yevgeny Zhilyayev Male 31 Water Polo
113 Askhat Zhitkeyev Male 23 Judo
114 Anna Zubkova Female 24 Water Polo

Sports