You Are Here > SR/Olympics > Countries > Kazakhstan > 1996 Atlanta Summer Games

Kazakhstan at the 1996 Atlanta Summer Games

KAZ Kazakhstan: Next Summer Games

Host City: Atlanta, United States (July 20, 1996 to August 4, 1996)
Opening Ceremony: July 19, 1996
Closing Ceremony: August 4, 1996

Events for Kazakhstan: 99 in 14 sports
Participants for Kazakhstan: 96 (72 men and 24 women)
Youngest Participant for Kazakhstan: Olga Kozhevnikova (15 years, 328 days)
Oldest Participant for Kazakhstan: Galina Belyayeva (44 years, 228 days)
Most Medals for Kazakhstan (Athlete): Sergey Belyayev (2 medals)

Go to the 1996 Atlanta Summer Games page

96 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Sergey Belyayev Male 36 Shooting 2 2
2 Yury Melnichenko Male 24 Wrestling 1 1
3 Alex Parygin Male 23 Modern Pentathlon 1 1
4 Vasily Zhirov Male 22 Boxing 1 1
5 Anatoly Khrapaty Male 32 Weightlifting 1 1
6 Bolat Zhumadilov Male 23 Boxing 1 1
7 Yermakhan Ibraimov Male 24 Boxing 1 1
8 Maulen Mamyrov Male 25 Wrestling 1 1
9 Bolat Niyazymbetov Male 23 Boxing 1 1
10 Vladimir Vokhmyanin Male 34 Shooting 1 1
11 Bektas Abubakirov Male 23 Boxing
12 Akhat Akhirov Male 26 Judo
13 Sergey Akhirov Male 31 Judo
14 Damir Akhmetbekov Male 21 Diving
15 Sergey Alimzhanov Male 29 Judo
16 Sergey Arzamasov Male 25 Athletics
17 Yelena Baltabayeva Female 33 Athletics
18 Islam Bayramukov Male 25 Wrestling
19 Bakhtiyar Bayseitov Male 24 Wrestling
20 Galina Belyayeva Female 44 Shooting
21 Svetlana Bodritskaya Female 24 Athletics
22 Yevgeniya Bogunova Female 21 Judo
23 Yuliya Bondareva Female 21 Shooting
24 Sergey Borisenko Male 25 Swimming
25 Valery Borisov Male 29 Athletics
26 Nataliya Chikina Female 21 Diving
27 Aleksey Dmitriyenko Male 19 Gymnastics
28 Nurym Dyusenov Male 26 Wrestling
29 Sergey Fedorchenko Male 21 Gymnastics
30 Artur Fyodorov Male 25 Wrestling
31 Ilfat Gatyatullin Male 18 Canoeing
32 Andrey Gavrilov Male 22 Swimming
33 Vyacheslav Grigoryev Male 29 Fencing
34 Yelena Ivanova Female 22 Diving
35 Valentina Kamsulyeva Female 25 Judo
36 Svetlana Kazanina Female 24 Athletics
37 Aleksey Khovrin Male 23 Swimming
38 Andrey Kivilyov Male 22 Cycling
39 Igor Klimov Male 34 Wrestling
40 Sergey Kopytov Male 30 Weightlifting
41 Sergey Korepanov Male 32 Athletics
42 Yelena Koshcheyeva Female 23 Athletics
43 Olga Kozhevnikova Female 15 Gymnastics
44 Vadim Kravchenko Male 27 Cycling
45 Magomed Kurugliyev Male 22 Wrestling
46 Sergey Lavrinenko Male 24 Cycling
47 Irina Leonova Female 35 Archery
48 Andrey Makarov Male 24 Weightlifting
49 Rishat Mansurov Male 27 Weightlifting
50 Sergey Martynov Male 30 Archery
51 Sergey Matviyenko Male 24 Wrestling
52 Vitaly Medvedev Male 19 Athletics
53 Irina Mikitenko Female 23 Athletics
54 Anna Mozhar Female 22 Archery
55 Samat Muratov Male 20 Diving
56 Konstantin Negodyayev Male 28 Canoeing
57 Kaysar Nurmaganbetov Male 18 Canoeing
58 Aleksandr Okhramenko Male 25 Weightlifting
59 Yelena Pershina Female 32 Athletics
60 Igor Peshkov Male 31 Judo
61 Igor Potapovich Male 28 Athletics
62 Yury Rodnov Male 35 Shooting
63 Sergey Rubtsov Male 30 Athletics
64 Kuanysh Rymkulov Male 24 Weightlifting
65 Andrey Safaryan Male 29 Canoeing
66 Vitaly Savin Male 30 Athletics
67 Aleksandr Savitsky Male 25 Swimming
68 Ruslan Seilkhanov Male 23 Judo
69 Sergey Sergeyev Male 19 Canoeing
70 Sergey Shakimov Male 24 Judo
71 Aleksandr Shefer Male 24 Cycling
72 Vadim Shikarev Male 27 Archery
73 Vitaly Shin Male 34 Archery
74 Sergey Skrypnik Male 23 Canoeing
75 Nurzhan Smanov Male 24 Boxing
76 Mayya Sozonova Female 31 Athletics
77 Andrey Teteryuk Male 28 Cycling
78 Svetlana Tolstaya Female 24 Athletics
79 Dmitry Torlopov Male 18 Canoeing
80 Nataliya Torshina-Alimzhanova Female 27 Athletics
81 Yana Tunyantse Female 23 Archery
82 Daulet Turlykhanov Male 32 Wrestling
83 Bakhtiyar Tyleganov Male 20 Boxing
84 Dmitry Tyurin Male 37 Modern Pentathlon
85 Sergey Ushkalov Male 24 Swimming
86 Alla Vasilenko Female 24 Cycling
87 Aleksandr Vinokurov Male 22 Cycling
88 Nataliya Vorobyova Female 23 Athletics
89 Irina Vyguzova Female 22 Diving
90 Aleksey Yegorov Male 21 Swimming
91 Yevgeny Yegorov Male 20 Canoeing
92 Oleg Yem Male 22 Weightlifting
93 Yevgeniya Yermakova Female 20 Swimming
94 Mikhail Yurchenko Male 26 Boxing
95 Svetlana Zalevskaya Female 22 Athletics
96 Elmadi Zhabrailov Male 30 Wrestling

Sports