Mobile Site You Are Here >  >  >  > 2000 Sydney Summer Games

Germany at the 2000 Sydney Summer Games

GER Germany: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Sydney, Australia (September 13, 2000 to October 1, 2000)
Opening Ceremony: September 15, 2000
Closing Ceremony: October 1, 2000

Events for Germany: 234 in 29 sports
Participants for Germany: 422 (241 men and 181 women)
Youngest Participant for Germany: Friederike Arlt (16 years, 22 days)
Oldest Participant for Germany: Jochen Schümann (46 years, 102 days)
Most Medals for Germany (Athlete): 12 athletes with 2 medals

Go to the 2000 Sydney Summer Games page

422 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Robert Bartko Male 24 Cycling 2 2
2 Birgit Fischer-Schmidt Female 38 Canoeing 2 2
3 Katrin Wagner-Augustin Female 22 Canoeing 2 2
4 Jens Lehmann Male 32 Cycling 1 1 2
5 Jan Ullrich Male 26 Cycling 1 1 2
6 Isabell Werth Female 31 Equestrianism 1 1 2
7 Andreas Dittmer Male 28 Canoeing 1 1 2
8 Ulla Salzgeber Female 42 Equestrianism 1 1 2
9 Rita König Female 23 Fencing 1 1 2
10 Jens Fiedler Male 30 Cycling 2 2
11 Wiradech Kothny Male 21 Fencing 2 2
12 Stev Theloke Male 22 Swimming 2 2
13 Daniel Becke Male 22 Cycling 1 1
14 Otto Becker Male 41 Equestrianism 1 1
15 Ludger Beerbaum Male 37 Equestrianism 1 1
16 Kathrin Boron Female 30 Rowing 1 1
17 Nadine Capellmann Female 35 Equestrianism 1 1
18 Heike Drechsler Female 35 Athletics 1 1
19 Marcus Ehning Male 26 Equestrianism 1 1
20 Meike Evers Female 23 Rowing 1 1
21 Guido Fulst Male 30 Cycling 1 1
22 Manja Kowalski Female 24 Rowing 1 1
23 Kerstin Kowalski-El-Qalqili Female 24 Rowing 1 1
24 Manuela Lutze Female 26 Rowing 1 1
25 Manuela Mucke Female 25 Canoeing 1 1
26 Lars Nieberg Male 37 Equestrianism 1 1
27 Olaf Pollack Male 26 Cycling 1 1
28 Thomas Schmidt Male 24 Canoeing 1 1
29 Anett Schuck Female 30 Canoeing 1 1
30 Nils Schumann Male 22 Athletics 1 1
31 Alexandra Simons de Ridder Female 36 Equestrianism 1 1
32 Jana Thieme Female 30 Rowing 1 1
33 Björn Bach Male 24 Canoeing 1 1
34 Gunnar Bahr Male 25 Sailing 1 1
35 Ralf Bißdorf Male 29 Fencing 1 1
36 Claudia Blasberg Female 25 Rowing 1 1
37 Ingo Borkowski Male 28 Sailing 1 1
38 Faissal Ebnoutalib Male 29 Taekwondo 1 1
39 Tommy Haas Male 22 Tennis 1 1
40 Marc Huster Male 30 Weightlifting 1 1
41 Hanka Kupfernagel Female 26 Cycling 1 1
42 Amelie Lux Female 23 Sailing 1 1
43 Stefan Nimke Male 22 Cycling 1 1
44 Lars Riedel Male 33 Athletics 1 1
45 Jan Schäfer Male 25 Canoeing 1 1
46 Jochen Schümann Male 46 Sailing 1 1
47 Stefan Ulm Male 24 Canoeing 1 1
48 Valerie Viehoff Female 24 Rowing 1 1
49 Stephan Vuckovic Male 28 Triathlon 1 1
50 Ronny Weller Male 31 Weightlifting 1 1
51 Mark Zabel Male 27 Canoeing 1 1
52 Jörg Ahmann Male 34 Beach Volleyball 1 1
53 Sabine Bau Female 31 Fencing 1 1
54 Dennis Bauer Male 19 Fencing 1 1
55 Nicole Brandebusemeyer Female 25 Football 1 1
56 Antje Buschschulte Female 21 Swimming 1 1
57 Doris Fitschen Female 31 Football 1 1
58 Meike Freitag Female 21 Swimming 1 1
59 Roland Gäbler Male 35 Sailing 1 1
60 Marco Geisler Male 26 Rowing 1 1
61 Jeanette Götte Female 21 Football 1 1
62 Stefanie Gottschlich Female 22 Football 1 1
63 Anna-Maria Gradante Female 23 Judo 1 1
64 Inka Grings Female 21 Football 1 1
65 Marcel Hacker Male 23 Rowing 1 1
66 Axel Hager Male 31 Beach Volleyball 1 1
67 Andreas Hajek Male 32 Rowing 1 1
68 Sara Harstick Female 19 Swimming 1 1
69 Jan Hempel Male 29 Diving 1 1
70 Ariane Hingst Female 21 Football 1 1
71 Melanie Hoffmann Female 25 Football 1 1
72 Steffi Jones Female 27 Football 1 1
73 Kerstin Kielgaß Female 30 Swimming 1 1
74 Andreas Klöden Male 25 Cycling 1 1
75 Lars Kober Male 23 Canoeing 1 1
76 Sebastian Köber Male 21 Boxing 1 1
77 Jens Kruppa Male 24 Swimming 1 1
78 Astrid Kumbernuss Female 30 Athletics 1 1
79 Dörte Lindner Female 26 Diving 1 1
80 Renate Lingor Female 24 Football 1 1
81 Maren Meinert Female 27 Football 1 1
82 Barbara Mensing Female 39 Archery 1 1
83 Heiko Meyer Male 23 Diving 1 1
84 Sandra Minnert Female 27 Football 1 1
85 Claudia Müller Female 26 Football 1 1
86 Kirsten Münchow Female 23 Athletics 1 1
87 Cornelia Pfohl Female 29 Archery 1 1
88 Birgit Prinz Female 22 Football 1 1
89 Ronald Rauhe Male 18 Canoeing 1 1
90 Silke Rottenberg Female 28 Football 1 1
91 Thomas Rupprath Male 23 Swimming 1 1
92 Katrin Rutschow-Stomporowski Female 25 Rowing 1 1
93 René Schwall Male 29 Sailing 1 1
94 Torsten Spanneberg Male 25 Swimming 1 1
95 Britta Steffen Female 16 Swimming 1 1
96 Kerstin Stegemann Female 22 Football 1 1
97 Stefan Uteß Male 25 Canoeing 1 1
98 Franziska van Almsick Female 22 Swimming 1 1
99 Stephan Volkert Male 29 Rowing 1 1
100 Sandra Wagner-Sachse Female 31 Archery 1 1
101 Alexander Weber Male 22 Fencing 1 1
102 Monika Weber-Koszto Female 34 Fencing 1 1
103 Bettina Wiegmann Female 28 Football 1 1
104 Tim Wieskötter Male 21 Canoeing 1 1
105 André Willms Male 27 Rowing 1 1
106 Tina Wunderlich Female 22 Football 1 1
107 Aziz Acharki Male 28 Taekwondo
108 Stefan Ahrens Male 23 Diving
109 Rolf Aldag Male 32 Cycling
110 Beate Anders-Gummelt Female 32 Athletics
111 Friederike Arlt Female 16 Rhythmic Gymnastics
112 Jirka Arndt Male 27 Athletics
113 Judith Arndt Female 24 Cycling
114 Clemens Arnold Male 22 Hockey
115 Lena Asmus Female 18 Rhythmic Gymnastics
116 Thomas Auracher Male 30 Sailing
117 Falk Balzer Male 26 Athletics
118 Alexander Baronjan Male 24 Sailing
119 Claudia Barth Female 25 Rowing
120 Friederike Barth Female 25 Hockey
121 Philip Barth Male 24 Sailing
122 Christian Bauer Male 30 Shooting
123 Marcus Baur Male 29 Sailing
124 Markus Baur Male 29 Handball
125 Christoph Bechmann Male 28 Hockey
126 Britta Becker Female 27 Hockey
127 Christina Benecke Female 25 Volleyball
128 Susan Benicke Female 18 Rhythmic Gymnastics
129 Lars Betker Male 28 Weightlifting
130 Birgit Beyer Female 32 Hockey
131 Mike Bezdicek Male 32 Handball
132 Nicola Birkner Female 30 Sailing
133 Marc Blume Male 26 Athletics
134 Claudia Bokel Female 27 Fencing
135 Timo Boll Male 19 Table Tennis
136 Kathrin Born-Boyde Female 29 Athletics
137 Ralf Braun Male 27 Swimming
138 Sabine Braun Female 35 Athletics
139 Carsten Bresser Male 30 Cycling
140 Richard Breutner Male 21 Fencing
141 Oliver-Sven Buder Male 34 Athletics
142 Wibke Bülle Female 30 Sailing
143 Yvonne Buschbaum Female 20 Athletics
144 Frank Busemann Male 25 Athletics
145 Caroline Casaretto Female 22 Hockey
146 Adnan Ćatić Male 21 Boxing
147 Lars Conrad Male 24 Swimming
148 Philipp Crone Male 23 Hockey
149 Andreas Dibowski Male 34 Equestrianism
150 Tanja Dickenscheid Female 31 Hockey
151 Jörg Dießner Male 23 Rowing
152 Franka Dietzsch Female 32 Athletics
153 Anja Dittmer Female 24 Triathlon
154 Anna Dogonadze-Lilkendey Female 27 Trampolining
155 Beatrice Dömeland Female 27 Volleyball
156 Oliver Domke Male 24 Hockey
157 Steffen Driesen Male 18 Swimming
158 Imke Duplitzer Female 25 Fencing
159 Danny Ecker Male 23 Athletics
160 Maik Eckhardt Male 30 Shooting
161 André Ehrenberg Male 28 Canoeing
162 Carsten Eich Male 30 Athletics
163 Christoph Eimer Male 23 Hockey
164 Florence Ekpo-Umoh Female 22 Athletics
165 Björn Emmerling Male 24 Hockey
166 Andreas Erm Male 24 Athletics
167 Nadine Ernsting-Krienke Female 26 Hockey
168 Karin Ertl Female 26 Athletics
169 Markus Esser Male 20 Athletics
170 Norbert Ettner Male 22 Shooting
171 Ingo Euler Male 28 Rowing
172 Michael Fellmann Male 30 Sailing
173 Thomas Fichtner Male 33 Shooting
174 Jörg Fiedler Male 22 Fencing
175 Michael Fietz Male 32 Athletics
176 Jeanine Fissler Female 19 Rhythmic Gymnastics
177 Judith Flemig Female 21 Volleyball
178 Peter Franz Male 29 Table Tennis
179 Joelle Franzmann Female 21 Triathlon
180 Kathrin Freitag Female 26 Cycling
181 Charles Friedek Male 29 Athletics
182 Maike Friedrichsen Female 30 Beach Volleyball
183 Henning Fritz Male 25 Handball
184 Lado Fumic Male 24 Cycling
185 Sylvia Gerasch Female 31 Swimming
186 Claudia Gesell Female 22 Athletics
187 Artur Gevorgjan Male 34 Shooting
188 Shanta Ghosh Female 25 Athletics
189 Christian Gille Male 24 Canoeing
190 Thomas Goller Male 22 Athletics
191 Qianhong Gotsch Female 32 Table Tennis
192 Michael Green Male 28 Hockey
193 Nicole Grether Female 25 Badminton
194 Angelina Grün Female 20 Volleyball
195 Franziska Gude Female 24 Hockey
196 Daniel Gürschner Male 27 Judo
197 Oliver Gussenberg Male 22 Judo
198 Nele Hagener Female 24 Equestrianism
199 Roland Händle Male 33 Rowing
200 Tanja Hart Female 26 Volleyball
201 David Hausmann Male 21 Fencing
202 Raymond Hecht Male 31 Athletics
203 Jan-Henrik Heinrich Male 37 Shooting
204 Michael Helber Male 29 Badminton
205 Heiko Hell Male 20 Swimming
206 Fadime Helvacioglu Female 21 Taekwondo
207 Jana Henke Female 26 Swimming
208 Boris Henry Male 26 Athletics
209 Stefan Herbst Male 22 Swimming
210 Sabine Herbst-Klenz Female 26 Swimming
211 Jan Herzog Male 26 Rowing
212 Nicole Hetzer Female 21 Swimming
213 Susanne Hirt Female 27 Canoeing
214 Jan Holpert Male 38 Handball
215 Petra Horneber Female 35 Shooting
216 Ina Hüging Female 20 Swimming
217 Nicole Humbert Female 28 Athletics
218 Falk Huste Male 28 Boxing
219 Kay Huste Male 25 Boxing
220 Andreas Ihle Male 21 Canoeing
221 Robert Ihly Male 37 Athletics
222 Michael Jakosits Male 30 Shooting
223 Adam Juretzko Male 28 Wrestling
224 Damian Kallabis Male 27 Athletics
225 Jana Kandarr Female 23 Tennis
226 Simone Karn Female 21 Swimming
227 Sören Kaufmann Male 29 Canoeing
228 Katrin Kauschke Female 29 Hockey
229 Michael Keck Male 31 Badminton
230 Florian Kehrmann Male 23 Handball
231 Christian Keller Male 28 Swimming
232 Natascha Keller Female 23 Hockey
233 Michael Kiedel Male 24 Swimming
234 Nicolas Kiefer Male 23 Tennis
235 Susanne Kiermayer Female 32 Shooting
236 Detlef Kirchhoff Male 33 Rowing
237 Denise Klecker Female 28 Hockey
238 Nadine Kleinert-Schmitt Female 24 Athletics
239 Ingrid Klimke Female 32 Equestrianism
240 Karsten Kobs Male 28 Athletics
241 Cengiz Koç Male 23 Boxing
242 Marina Köhncke Female 32 Equestrianism
243 Sandra Köppen Female 25 Judo
244 Ditte Kotzian Female 21 Diving
245 Wolfgang Kreißig Male 30 Athletics
246 Stefan Kretzschmar Male 27 Handball
247 Sonja Krolik-Oberem Female 27 Athletics
248 Steven Küchler Male 24 Boxing
249 Uta Kühnen Female 25 Judo
250 Othmar Kuhner Male 27 Wrestling
251 Florian Kunz Male 28 Hockey
252 Jörg Kunze Male 32 Handball
253 Stephan Kunzelmann Male 21 Swimming
254 Manfred Kurzer Male 30 Shooting
255 Susanne Lahme Female 32 Volleyball
256 Sven Lakenmacher Male 29 Handball
257 Ike Landvoigt Male 26 Rowing
258 Heike Lätzsch Female 26 Hockey
259 Sören Lausberg Male 31 Cycling
260 Ralf Leberer Male 26 Athletics
261 Eero Lehmann Male 26 Fencing
262 Alexander Leipold Male 31 Wrestling
263 Daniel Leonhard Male 27 Shooting
264 Jirka Letzin Male 29 Swimming
265 Lutz Liwowski Male 33 Canoeing
266 Tim Lobinger Male 28 Athletics
267 Mike Maczey Male 27 Athletics
268 Sebastian Mayer Male 27 Rowing
269 Christian Mayerhöfer Male 29 Hockey
270 Carmen Meininger Female 31 Shooting
271 Heike Meißner Female 30 Athletics
272 Katrin Meißner Female 27 Swimming
273 Stefan Meister Male 30 Sailing
274 Amewu Mensah Female 23 Athletics
275 Michael Mertens Male 34 Athletics
276 Dirk Meusel Male 22 Rowing
277 Björn Michel Male 25 Hockey
278 Marcus Mielke Male 25 Rowing
279 Irina Mikitenko Female 28 Athletics
280 Ulrich Moissl Male 26 Hockey
281 Michael Möllenbeck Male 30 Athletics
282 Frank Möller Male 30 Judo
283 Inga Möller Female 27 Hockey
284 Sabrina Mulrain Female 22 Athletics
285 Danja Müsch Female 29 Beach Volleyball
286 Katja Nass Female 31 Fencing
287 Steffi Nerius Female 28 Athletics
288 Selma Neuhaus Female 18 Rhythmic Gymnastics
289 Hans-Jürgen Neumaier-Bauer Male 32 Shooting
290 Petra Niemann Female 22 Sailing
291 Jan-Peter Nikiferow Male 28 Gymnastics
292 Dimitrij Nonin Male 21 Gymnastics
293 Oliver Oetke Male 32 Beach Volleyball
294 Hanka Pachale Female 24 Volleyball
295 Klaus-Dieter Petersen Male 31 Handball
296 Stefan Pfannmöller Male 19 Canoeing
297 Sergej Pfeifer Male 23 Gymnastics
298 Sonja Pfeilschifter Female 29 Shooting
299 Andrea Philipp Female 29 Athletics
300 Marc Aurel Pickel Male 28 Sailing
301 Anja-Nadin Pietrek Female 21 Volleyball
302 Nicol Pitro Female 24 Badminton
303 Mandy Planert Female 25 Canoeing
304 Stefan Pohl Male 22 Swimming
305 Anne Poleska Female 20 Swimming
306 Kofi Amoah Prah Male 25 Athletics
307 David Prinosil Male 27 Tennis
308 Andreas Raelert Male 24 Triathlon
309 Elena Reiche Female 20 Modern Pentathlon
310 Sascha Reinelt Male 27 Hockey
311 Christopher Reitz Male 27 Hockey
312 Astrid Retzke Female 27 Athletics
313 Christian Rhoden Male 26 Athletics
314 Monique Riesterer Female 28 Weightlifting
315 Fanny Rinne Female 20 Hockey
316 Birgit Rockmeier Female 26 Athletics
317 Gabi Rockmeier Female 26 Athletics
318 Marion Rodewald Female 23 Hockey
319 Stefan Roehnert Male 22 Rowing
320 Sylvia Roll Female 27 Volleyball
321 Bernd Roos Male 33 Handball
322 Jörg Roßkopf Male 31 Table Tennis
323 Petra Rossner Female 33 Cycling
324 Kai Rüder Male 29 Equestrianism
325 Bernhard Rühling Male 31 Rowing
326 Cathleen Rund Female 22 Swimming
327 Thorsten Rund Male 24 Cycling
328 Arawat Sabejew Male 31 Wrestling
329 Daniela Samulski Female 16 Swimming
330 Elke Schall-Wosik Female 27 Table Tennis
331 Waldemar Schanz Male 32 Shooting
332 Edita Schaufler Female 20 Rhythmic Gymnastics
333 Jürgen Scheibe Male 31 Wrestling
334 Andreas Scheuerpflug Male 33 Beach Volleyball
335 Conny Schmalfuss Female 24 Diving
336 Stefan Schmid Male 30 Athletics
337 Martin Schmidt Male 31 Judo
338 Thorsten Schmidt Male 21 Rowing
339 Ulrike Schmidt Female 31 Beach Volleyball
340 Arnd Schmitt Male 35 Fencing
341 Alexandra Schneider Female 23 Shooting
342 Jie Schöpp Female 32 Table Tennis
343 Swen Schuller Male 29 Shooting
344 Jürgen Schult Male 40 Athletics
345 Sofia Schulte Female 24 Athletics
346 Christina Schultz Female 30 Volleyball
347 Jessica Schumacher Female 17 Rhythmic Gymnastics
348 Ralf Schumann Male 38 Shooting
349 Norman Schuster Male 20 Boxing
350 Rainer Schüttler Male 24 Tennis
351 Florian Schwarthoff Male 32 Athletics
352 Christian Schwarzer Male 30 Handball
353 Annika Seibel Female 16 Rhythmic Gymnastics
354 Michael Senft Male 27 Canoeing
355 Robert Sens Male 22 Rowing
356 Michael Serth Male 25 Trampolining
357 Björn Siegemund Male 26 Badminton
358 Björn Später Male 26 Rowing
359 Marko Spittka Male 29 Judo
360 Sabine Spitz Female 28 Cycling
361 Gudula Staub Female 31 Beach Volleyball
362 Karen Stechmann Female 28 Badminton
363 Marc-Konstantin Steifensand Male 34 Fencing
364 Ingo Steinhöfel Male 33 Weightlifting
365 Daniel Stephan Male 27 Handball
366 Ferdinand Stipberger Male 28 Shooting
367 Hannah Stockbauer Female 18 Swimming
368 Michael Stolle Male 25 Athletics
369 Daniel Strigel Male 25 Fencing
370 Nicole Struse Female 29 Table Tennis
371 Christian Stubbe Male 18 Archery
372 Judith Sylvester Female 22 Volleyball
373 Alfred Ter-Mkrtchyan Male 29 Wrestling
374 Ina-Yoko Teutenberg Female 25 Cycling
375 Sven Thiele Male 31 Wrestling
376 Frank Thieme Male 37 Sailing
377 Simone Thomaschinski-Gräßer Female 30 Hockey
378 Jing Tian-Zörner Female 37 Table Tennis
379 Susen Tiedtke Female 31 Athletics
380 Marius Tobă Male 32 Gymnastics
381 Denis Trautmann Male 28 Athletics
382 Mike Trautmann Male 26 Athletics
383 Christian Tröger Male 30 Swimming
384 Rene Tschernitschek Male 23 Gymnastics
385 Kerstin Tzscherlich Female 22 Volleyball
386 Ulrike Urbansky Female 23 Athletics
387 Jan van Eijden Male 24 Cycling
388 Jens Voigt Male 28 Cycling
389 Sandra Völker Female 26 Swimming
390 Anke Völker-Schumann Female 41 Shooting
391 Frank von Behren Male 23 Handball
392 Anja von Rekowski Female 24 Judo
393 Marion Wagner Female 22 Athletics
394 Eric Walther Male 25 Modern Pentathlon
395 Florian Wanner Male 22 Judo
396 Yvonne Wansart Female 26 Judo
397 Mark Warnecke Male 30 Swimming
398 Petra Wassiluk Female 30 Athletics
399 Lenka Wech Female 24 Rowing
400 Andreas Wecker Male 30 Gymnastics
401 Ulrike Weichelt Female 23 Cycling
402 Christian Wein Male 21 Hockey
403 Heinz Weis Male 37 Athletics
404 Martin Weis Male 29 Rowing
405 Tibor Weißenborn Male 19 Hockey
406 Andreas Wels Male 25 Diving
407 Bogdan Wenta Male 38 Handball
408 Ute Wetzig Female 29 Diving
409 Wolfgang Wienand Male 28 Fencing
410 Olaf Winter Male 27 Canoeing
411 Matthias Witthaus Male 18 Hockey
412 Ilke Wyludda Female 31 Athletics
413 Annette Wyrwoll Female 44 Equestrianism
414 Rifat Yildiz Male 35 Wrestling
415 Erik Zabel Male 30 Cycling
416 Vardan Zakarjan Male 29 Boxing
417 Thomas Zander Male 33 Wrestling
418 Vasilij Zeiher Male 29 Wrestling
419 Volker Zerbe Male 32 Handball
420 Thomas Zereske Male 34 Canoeing
421 Hedda zu Putlitz Female 35 Cycling
422 Julia Zwehl Female 24 Hockey

Sports