You Are Here > SR/Olympics > Countries > East Germany > 1988 Seoul Summer Games

East Germany at the 1988 Seoul Summer Games

GDR East Germany: Previous Summer Games

Host City: Seoul, South Korea (September 17, 1988 to October 2, 1988)
Opening Ceremony: September 17, 1988
Closing Ceremony: October 2, 1988

Events for East Germany: 157 in 16 sports
Participants for East Germany: 259 (157 men and 102 women)
Youngest Participant for East Germany: Katrin Meißner (15 years, 249 days)
Oldest Participant for East Germany: Wieland Schmidt (34 years, 272 days)
Most Medals for East Germany (Athlete): Kristin Otto (6 medals)

Go to the 1988 Seoul Summer Games page

259 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Kristin Otto Female 22 Swimming 6 6
2 Birgit Fischer-Schmidt Female 26 Canoeing 2 1 3
3 Heike Friedrich Female 18 Swimming 2 1 3
4 Silke Hörner Female 23 Swimming 2 1 3
5 Daniela Hunger Female 16 Swimming 2 1 3
6 Katrin Meißner Female 15 Swimming 2 1 3
7 Manuela Stellmach Female 18 Swimming 2 1 3
8 Birte Weigang Female 20 Swimming 1 2 3
9 Holger Behrendt Male 24 Gymnastics 1 1 1 3
10 Uwe Daßler Male 21 Swimming 1 1 1 3
11 Cornelia Sirch Female 21 Swimming 1 2 3
12 Heike Drechsler Female 23 Athletics 1 2 3
13 Sven Tippelt Male 23 Gymnastics 1 2 3
14 Anke Nothnagel-von Seck Female 22 Canoeing 2 2
15 Olaf Heukrodt Male 26 Canoeing 1 1 2
16 Sylvio Kroll Male 23 Gymnastics 2 2
17 Ronald Weigel Male 29 Athletics 2 2
18 Thomas Flemming Male 21 Swimming 1 1 2
19 Lars Hinneburg Male 23 Swimming 1 1 2
20 Dagmar Kersten Female 17 Gymnastics 1 1 2
21 Petra Müller Female 23 Athletics 1 1 2
22 Andreas Stähle Male 23 Canoeing 1 1 2
23 Steffen Zesner Male 20 Swimming 1 1 2
24 André Wohllebe Male 26 Canoeing 2 2
25 Uwe Ampler Male 24 Cycling 1 1
26 Ramona Balthasar Female 24 Rowing 1 1
27 Jutta Behrendt Female 27 Rowing 1 1
28 Ralf Brudel Male 25 Rowing 1 1
29 Gerlinde Doberschütz Female 23 Rowing 1 1
30 Bernd Eichwurzel Male 23 Rowing 1 1
31 Thomas Flach Male 32 Sailing 1 1
32 Kerstin Förster Female 22 Rowing 1 1
33 Olaf Förster Male 25 Rowing 1 1
34 Thomas Greiner Male 25 Rowing 1 1
35 Kathrin Haacker Female 21 Rowing 1 1
36 Martina Hellmann Female 27 Athletics 1 1
37 Lutz Heßlich Male 29 Cycling 1 1
38 Carola Hornig Female 26 Rowing 1 1
39 Bernd Jäkel Male 34 Sailing 1 1
40 Frank Klawonn Male 22 Rowing 1 1
41 Anja Kluge Female 23 Rowing 1 1
42 Mario Kummer Male 26 Cycling 1 1
43 Joachim Kunz Male 29 Weightlifting 1 1
44 Maik Landsmann Male 20 Cycling 1 1
45 Thomas Lange Male 24 Rowing 1 1
46 Olaf Ludwig Male 28 Cycling 1 1
47 Henry Maske Male 24 Boxing 1 1
48 Petra Meier-Felke Female 29 Athletics 1 1
49 Kristina Mundt Female 22 Rowing 1 1
50 Daniela Neunast Female 21 Rowing 1 1
51 Bernd Niesecke Male 29 Rowing 1 1
52 Kathleen Nord Female 22 Swimming 1 1
53 Birgit Peter Female 24 Rowing 1 1
54 Ramona Portwich Female 21 Canoeing 1 1
55 Hendrik Reiher Male 26 Rowing 1 1
56 Sylvia Rose Female 25 Rowing 1 1
57 Ute Schell-Wagner-Stange Female 22 Rowing 1 1
58 Christian Schenk Male 23 Athletics 1 1
59 Karsten Schmeling Male 26 Rowing 1 1
60 Beate Schramm Female 22 Rowing 1 1
61 Roland Schröder Male 26 Rowing 1 1
62 Beatrix Schröer Female 25 Rowing 1 1
63 Martina Schröter Female 27 Rowing 1 1
64 Jürgen Schult Male 28 Athletics 1 1
65 Sabina Schulze Female 16 Swimming 1 1
66 Jochen Schümann Male 34 Sailing 1 1
67 Jan Schur Male 25 Cycling 1 1
68 Birte Siech Female 21 Rowing 1 1
69 Heike Singer Female 24 Canoeing 1 1
70 Jana Sorgers Female 21 Rowing 1 1
71 Annegret Strauch Female 19 Rowing 1 1
72 Ulf Timmermann Male 25 Athletics 1 1
73 Martina Walther Female 24 Rowing 1 1
74 Axel Wegner Male 25 Shooting 1 1
75 Ute Wild Female 23 Rowing 1 1
76 Sigrun Wodars-Grau Female 22 Athletics 1 1
77 Judith Zeidler Female 21 Rowing 1 1
78 Andreas Zülow Male 22 Boxing 1 1
79 Ingrid Auerswald-Lange Female 31 Athletics 1 1
80 Frank Baltrusch Male 24 Swimming 1 1
81 Kerstin Behrendt Female 21 Athletics 1 1
82 Steffen Blochwitz Male 21 Cycling 1 1
83 Ralf Büchner Male 21 Gymnastics 1 1
84 Diana Gansky Female 24 Athletics 1 1
85 Roland Hennig Male 20 Cycling 1 1
86 Ulf Hoffmann Male 27 Gymnastics 1 1
87 Sabine John Female 30 Athletics 1 1
88 Detlef Kirchhoff Male 21 Rowing 1 1
89 Patrick Kühl Male 20 Swimming 1 1
90 Sven Lodziewski Male 23 Swimming 1 1
91 Sven Loll Male 24 Judo 1 1
92 Dirk Meier Male 24 Cycling 1 1
93 Silke Möller Female 24 Athletics 1 1
94 Kathrin Neimke Female 22 Athletics 1 1
95 Marlies Oelsner-Göhr Female 30 Athletics 1 1
96 Uwe Preißler Male 21 Cycling 1 1
97 René Rensch Male 19 Rowing 1 1
98 Christa Rothenburger-Luding Female 28 Cycling 1 1
99 Jörg Schmidt Male 27 Canoeing 1 1
100 Ralf Schumann Male 26 Shooting 1 1
101 Gloria Siebert Female 24 Athletics 1 1
102 Ingo Spelly Male 21 Canoeing 1 1
103 Ingo Steinhöfel Male 21 Weightlifting 1 1
104 Henry Stöhr Male 28 Judo 1 1
105 Astrid Strauß Female 19 Swimming 1 1
106 Mario Streit Male 21 Rowing 1 1
107 Andreas Tews Male 20 Boxing 1 1
108 Torsten Voss Male 25 Athletics 1 1
109 Christine Wachtel Female 23 Athletics 1 1
110 Udo Wagner Male 24 Fencing 1 1
111 Andreas Wecker Male 18 Gymnastics 1 1
112 Carsten Wolf Male 24 Cycling 1 1
113 Kathrin Zimmermann Female 21 Swimming 1 1
114 Anke Behmer Female 27 Athletics 1 1
115 Hans-Jörg Bliesener Male 22 Canoeing 1 1
116 Kay Bluhm Male 19 Canoeing 1 1
117 Steffen Bogs Male 22 Rowing 1 1
118 Torsten Bréchôt Male 24 Judo 1 1
119 Grit Breuer Female 16 Athletics 1 1
120 Sabine Busch Female 25 Athletics 1 1
121 Bernd Dittert Male 27 Cycling 1 1
122 Katrin Dörre-Heinig Female 26 Athletics 1 1
123 Kirsten Emmelmann Female 27 Athletics 1 1
124 Gabi Fähnrich Female 20 Gymnastics 1 1
125 Ellen Fiedler Female 29 Athletics 1 1
126 Hartwig Gauder Male 33 Athletics 1 1
127 Heiko Habermann Male 25 Rowing 1 1
128 Jens-Peter Herold Male 23 Athletics 1 1
129 Martina Jentsch Female 20 Gymnastics 1 1
130 Ulrike Klotz Female 17 Gymnastics 1 1
131 Beate Koch Female 21 Athletics 1 1
132 Jens Köppen Male 22 Rowing 1 1
133 Hansjörg Kunze Male 28 Athletics 1 1
134 Anke Möhring Female 19 Swimming 1 1
135 Dagmar Neubauer Female 26 Athletics 1 1
136 Dirk Richter Male 24 Swimming 1 1
137 Bettina Schieferdecker Female 20 Gymnastics 1 1
138 Andreas Schröder Male 28 Wrestling 1 1
139 Dörte Thümmler Female 16 Gymnastics 1 1
140 Ronny Weller Male 19 Weightlifting 1 1
141 Steffen Zühlke Male 23 Rowing 1 1
142 Silke Abicht Female 19 Diving
143 Volker Anger Male 20 Wrestling
144 Maike Arlt Female 24 Volleyball
145 Brita Baldus Female 23 Diving
146 Guido Behling Male 24 Canoeing
147 Monika Beu Female 25 Volleyball
148 Udo Beyer Male 33 Athletics
149 Rüdiger Borchardt Male 24 Handball
150 Susanne Börnike Female 20 Swimming
151 René Breitbarth Male 22 Boxing
152 Jürgen Brietzke Male 29 Sailing
153 Maik Bullmann Male 21 Wrestling
154 Jens Carlowitz Male 24 Athletics
155 Kerstin Claus-Knabe Female 29 Athletics
156 Jörg Damme Male 29 Shooting
157 Diego Drumm Male 19 Boxing
158 Gernot Eder Male 23 Shooting
159 Aris Enkelmann Male 24 Fencing
160 Carl Ertel Male 28 Rowing
161 Jens Fiedler Male 21 Handball
162 Uwe Freimuth Male 27 Athletics
163 Mike Fuhrig Male 23 Handball
164 Uwe Gasch Male 27 Rowing
165 Adrian Germanus Male 32 Fencing
166 Hans Gstöttner Male 20 Wrestling
167 Jens Gusek Male 23 Fencing
168 Steffen Haage Male 23 Diving
169 Ralf Haber Male 26 Athletics
170 Andrea Hahmann Female 22 Athletics
171 Matthias Hahn Male 23 Handball
172 Raik Hannemann Male 20 Swimming
173 Heike Hartwig Female 25 Athletics
174 Stephan Hauck Male 27 Handball
175 Jan Hempel Male 17 Diving
176 Uwe Heppner Male 28 Rowing
177 Mike Herrmann Male 22 Shooting
178 Olaf Heß Male 19 Shooting
179 Maik Heydeck Male 23 Boxing
180 Bernhard Hochwald Male 31 Shooting
181 Jörg Hoffmann Male 18 Swimming
182 Peter Hofmann Male 32 Handball
183 Jens Howe Male 27 Fencing
184 Heike Jensen Female 23 Volleyball
185 Grit Jensen-Naumann Female 22 Volleyball
186 Ulli Kaden Male 29 Boxing
187 Katja Klepp Female 20 Shooting
188 Olaf Koschnitzke Male 22 Wrestling
189 Katrin Krabbe Female 18 Athletics
190 Torsten Krentz Male 22 Canoeing
191 Torsten Kühnemund Male 24 Fencing
192 Susanne Lahme Female 20 Volleyball
193 Ute Langenau Female 21 Volleyball
194 Kathrin Langschwager Female 21 Volleyball
195 Ulf Lehmann Male 30 Sailing
196 Susanne Losch Female 22 Athletics
197 Stefan Mädicke Male 22 Sailing
198 Maic Malchow Male 25 Cycling
199 Sven Matthes Male 19 Athletics
200 Siegfried Mehnert Male 25 Boxing
201 Dietmar Meisch Male 29 Athletics
202 Hagen Melzer Male 29 Athletics
203 Bernd Metzke Male 22 Handball
204 Detlef Michel Male 32 Athletics
205 Frank Möller Male 28 Athletics
206 Roland Müller Male 27 Shooting
207 Uwe Mund Male 26 Rowing
208 Andreas Neitzel Male 24 Handball
209 Uwe Neupert Male 31 Wrestling
210 Axel Noack Male 26 Athletics
211 Cornelia Oschkenat Female 26 Athletics
212 Andreas Otto Male 24 Boxing
213 Jörg Peter Male 32 Athletics
214 Thomas Pfeffer Male 31 Shooting
215 Karsten Polky Male 23 Wrestling
216 Christian Poswiat Male 20 Swimming
217 Jens Potteck Male 19 Shooting
218 Uwe Potteck Male 33 Shooting
219 Silke Preuß Female 22 Sailing
220 Uwe Proske Male 26 Fencing
221 Peter Pysall Male 28 Handball
222 Udo Quellmalz Male 21 Judo
223 Uwe Raab Male 26 Cycling
224 Jürgen Raabe Male 30 Shooting
225 Ariane Radfan Female 23 Volleyball
226 Angela Ranft Female 18 Cycling
227 Ines Reichenbach-Müller Female 29 Athletics
228 Gabi Reinsch Female 24 Athletics
229 Silke Renk Female 21 Athletics
230 Annett Rex Female 18 Swimming
231 Gunther Rodehau Male 29 Athletics
232 Petra Rossner Female 21 Cycling
233 Mathias Schersing Male 23 Athletics
234 Michael Schimmer Male 21 Athletics
235 Steffi Schmidt Female 20 Volleyball
236 Wieland Schmidt Male 34 Handball
237 Torsten Schmitz Male 24 Boxing
238 Holger Schneider Male 25 Handball
239 Thomas Schönlebe Male 23 Athletics
240 Katrin Schröder Female 21 Rowing
241 Michael Schubert Male 20 Weightlifting
242 Alexander Schuck Male 31 Canoeing
243 Ekkehard Schulz Male 30 Sailing
244 Ines Schulz Female 23 Athletics
245 Kerstin Spittler Female 24 Rowing
246 Ute Steppin Female 23 Volleyball
247 Dörte Stüdemann Female 24 Volleyball
248 René Suetovius Male 24 Boxing
249 Susanne Theel Female 25 Sailing
250 Kathrin Ullrich-Weßel Female 21 Athletics
251 Anke Völker-Schumann Female 29 Shooting
252 Frank-Michael Wahl Male 32 Handball
253 Silvio Warsönke Male 21 Athletics
254 Gerald Weiß Male 28 Athletics
255 Uwe Westendorf Male 22 Wrestling
256 Brit Wiedemann Female 21 Volleyball
257 Holger Winselmann Male 24 Handball
258 Andreas Wolfram Male 31 Shooting
259 Thomas Zereske Male 22 Canoeing

Sports