Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1980 Moskva Summer Games

East Germany at the 1980 Moskva Summer Games

GDR East Germany: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Moskva, Soviet Union (July 20, 1980 to August 3, 1980)
Opening Ceremony: July 19, 1980
Closing Ceremony: August 3, 1980

Events for East Germany: 167 in 17 sports
Participants for East Germany: 346 (222 men and 124 women)
Youngest Participant for East Germany: Grit Slaby (15 years, 70 days)
Oldest Participant for East Germany: Dieter Below (38 years, 29 days)
Most Medals for East Germany (Athlete): Ines Diers (5 medals)

Go to the 1980 Moskva Summer Games page

346 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Ines Diers Female 16 Swimming 2 2 1 5
2 Caren Metschuck Female 16 Swimming 3 1 4
3 Roland Brückner Male 24 Gymnastics 1 1 2 4
4 Maxi Gnauck Female 15 Gymnastics 1 1 2 4
5 Barbara Krause Female 21 Swimming 3 3
6 Rica Reinisch Female 15 Swimming 3 3
7 Rüdiger Helm Male 23 Canoeing 2 1 3
8 Carmela Schmidt Female 18 Swimming 1 2 3
9 Steffi Kräker Female 20 Gymnastics 1 2 3
10 Bärbel Eckert-Wöckel Female 25 Athletics 2 2
11 Ute Geweniger Female 16 Swimming 2 2
12 Sarina Hülsenbeck Female 18 Swimming 2 2
13 Volker Beck Male 24 Athletics 1 1 2
14 Marita Koch Female 23 Athletics 1 1 2
15 Marlies Oelsner-Göhr Female 22 Athletics 1 1 2
16 Andrea Pollack Female 19 Swimming 1 1 2
17 Petra Schneider Female 17 Swimming 1 1 2
18 Jörg Woithe Male 17 Swimming 1 1 2
19 Ingrid Auerswald-Lange Female 22 Athletics 1 1 2
20 Dietmar Lorenz Male 30 Judo 1 1 2
21 Bernd Olbricht Male 23 Canoeing 1 1 2
22 Christina Brehmer-Lathan Female 22 Athletics 1 1 2
23 Olaf Heukrodt Male 18 Canoeing 1 1 2
24 Michael Nikolay Male 23 Gymnastics 1 1 2
25 Roger Pyttel Male 23 Swimming 1 1 2
26 Frank Schaffer Male 21 Athletics 1 1 2
27 Hans-Georg Beyer Male 23 Handball 1 1
28 Martina Bischof Female 22 Canoeing 1 1
29 Martina Boesler Female 23 Rowing 1 1
30 Siegfried Brietzke Male 28 Rowing 1 1
31 Carsten Bunk Male 20 Rowing 1 1
32 Waldemar Cierpinski Male 29 Athletics 1 1
33 Andreas Decker Male 27 Rowing 1 1
34 Ullrich Dießner Male 25 Rowing 1 1
35 Walter Dießner Male 25 Rowing 1 1
36 Jens Doberschütz Male 22 Rowing 1 1
37 Lothar Doering Male 29 Handball 1 1
38 Gottfried Döhn Male 29 Rowing 1 1
39 Lutz Dombrowski Male 21 Athletics 1 1
40 Günter Dreibrodt Male 28 Handball 1 1
41 Joachim Dreifke Male 27 Rowing 1 1
42 Uwe Dühring Male 24 Rowing 1 1
43 Frank Dundr Male 23 Rowing 1 1
44 Bernd Duvigneau Male 24 Canoeing 1 1
45 Rudi Fink Male 22 Boxing 1 1
46 Birgit Fischer-Schmidt Female 18 Canoeing 1 1
47 Jörg Friedrich Male 21 Rowing 1 1
48 Silvia Fröhlich Female 21 Rowing 1 1
49 Hartwig Gauder Male 25 Athletics 1 1
50 Ines Geißler Female 17 Swimming 1 1
51 Carsta Genäuß Female 20 Canoeing 1 1
52 Ernst Gerlach Male 33 Handball 1 1
53 Andreas Gregor Male 25 Rowing 1 1
54 Klaus Gruner Male 27 Handball 1 1
55 Uwe Heppner Male 20 Rowing 1 1
56 Lutz Heßlich Male 21 Cycling 1 1
57 Falk Hoffmann Male 27 Diving 1 1
58 Rainer Höft Male 24 Handball 1 1
59 Bernd Höing Male 25 Rowing 1 1
60 Harald Jährling Male 26 Rowing 1 1
61 Martina Jäschke Female 20 Diving 1 1
62 Hans-Georg Jaunich Male 28 Handball 1 1
63 Ramona Kapheim Female 22 Rowing 1 1
64 Ulrich Karnatz Male 27 Rowing 1 1
65 Cornelia Klier Female 23 Rowing 1 1
66 Christiane Knetsch-Köpke Female 23 Rowing 1 1
67 Ulrich Kons Male 25 Rowing 1 1
68 Hans-Peter Koppe Male 22 Rowing 1 1
69 Bernd Krauß Male 27 Rowing 1 1
70 Klaus Kröppelien Male 22 Rowing 1 1
71 Hartmut Krüger Male 27 Handball 1 1
72 Bernd Landvoigt Male 29 Rowing 1 1
73 Jörg Landvoigt Male 29 Rowing 1 1
74 Jutta Lau Female 24 Rowing 1 1
75 Gabi Lohs-Kühn Female 23 Rowing 1 1
76 Klaus-Dieter Ludwig Male 37 Rowing 1 1
77 Harald Marg Male 25 Canoeing 1 1
78 Gisela Medefindt Female 23 Rowing 1 1
79 Karin Metze Female 23 Rowing 1 1
80 Romy Müller Female 21 Athletics 1 1
81 Thomas Munkelt Male 27 Athletics 1 1
82 Kersten Neisser Female 24 Rowing 1 1
83 Angelika Noack Female 29 Rowing 1 1
84 Jutta Ploch Female 20 Rowing 1 1
85 Sybille Reinhardt Female 22 Rowing 1 1
86 Ilona Richter Female 27 Rowing 1 1
87 Peter Rost Male 29 Handball 1 1
88 Romy Saalfeld Female 19 Rowing 1 1
89 Marita Sandig Female 22 Rowing 1 1
90 Evelin Schlaak-Jahl Female 24 Athletics 1 1
91 Dietmar Schmidt Male 28 Handball 1 1
92 Wieland Schmidt Male 26 Handball 1 1
93 Ilona Schoknecht-Slupianek Female 23 Athletics 1 1
94 Birgit Schütz Female 21 Rowing 1 1
95 Stefan Semmler Male 28 Rowing 1 1
96 Georg Spohr Male 29 Rowing 1 1
97 Ute Steindorf Female 22 Rowing 1 1
98 Jürgen Thiele Male 20 Rowing 1 1
99 Lothar Thoms Male 24 Cycling 1 1
100 Friedrich-Wilhelm Ulrich Male 26 Rowing 1 1
101 Siegfried Voigt Male 29 Handball 1 1
102 Frank-Michael Wahl Male 23 Handball 1 1
103 Liane Weigelt-Buhr Female 24 Rowing 1 1
104 Dieter Wendisch Male 27 Rowing 1 1
105 Kirsten Wenzel Female 19 Rowing 1 1
106 Gerd Wessig Male 21 Athletics 1 1
107 Ingolf Wiegert Male 22 Handball 1 1
108 Marina Wilke Female 22 Rowing 1 1
109 Martin Winter Male 24 Rowing 1 1
110 Roswietha Zobelt Female 25 Rowing 1 1
111 Jürgen Bähringer Male 29 Football 1 1
112 Frank Baum Male 24 Football 1 1
113 Falk Boden Male 20 Cycling 1 1
114 Jörn Borowski Male 21 Sailing 1 1
115 Andreas Bronst Male 22 Gymnastics 1 1
116 Katharina Bullin Female 21 Volleyball 1 1
117 Barbara Czekalla Female 28 Volleyball 1 1
118 Bernd Drogan Male 24 Cycling 1 1
119 Brigitte Fetzer Female 24 Volleyball 1 1
120 Detlev Grabs Male 19 Swimming 1 1
121 Hans-Joachim Hartnick Male 25 Cycling 1 1
122 Bernd Hartstein Male 32 Shooting 1 1
123 Lothar Hause Male 24 Football 1 1
124 Hellfried Heilfort Male 25 Shooting 1 1
125 Andrea Heim Female 19 Volleyball 1 1
126 Ralf-Peter Hemmann Male 21 Gymnastics 1 1
127 Jürgen Heuser Male 27 Weightlifting 1 1
128 Lutz Hoffmann Male 21 Gymnastics 1 1
129 Bernd Jakubowski Male 27 Football 1 1
130 Ina Kleber Female 15 Swimming 1 1
131 Andreas Knebel Male 20 Athletics 1 1
132 Ute Kostrzewa Female 18 Volleyball 1 1
133 Barbara Krug Female 24 Athletics 1 1
134 Dieter Kühn Male 24 Football 1 1
135 Frank Kühne Male 18 Swimming 1 1
136 Joachim Kunz Male 21 Weightlifting 1 1
137 Heike Lehmann Female 18 Volleyball 1 1
138 Matthias Liebers Male 21 Football 1 1
139 Cornelia Linse Female 20 Rowing 1 1
140 Gabriele Löwe Female 21 Athletics 1 1
141 Olaf Ludwig Male 20 Cycling 1 1
142 Lutz Mack Male 27 Gymnastics 1 1
143 Uwe Madeja Male 21 Canoeing 1 1
144 Gerald Mortag Male 21 Cycling 1 1
145 Matthias Müller Male 25 Football 1 1
146 Wolf-Rüdiger Netz Male 29 Football 1 1
147 Uwe Neupert Male 22 Wrestling 1 1
148 Frank Paschek Male 24 Athletics 1 1
149 Werner Peter Male 30 Football 1 1
150 Thomas Pfeffer Male 22 Shooting 1 1
151 Frank Pfütze Male 21 Swimming 1 1
152 Cornelia Polit Female 17 Swimming 1 1
153 Martina Proeber Female 17 Diving 1 1
154 Karin Püschel Female 22 Volleyball 1 1
155 Karla Roffeis Female 22 Volleyball 1 1
156 Bodo Rudwaleit Male 22 Football 1 1
157 Johanna Schaller-Klier Female 27 Athletics 1 1
158 Martina Schmidt Female 19 Volleyball 1 1
159 Rüdiger Schnuphase Male 26 Football 1 1
160 Sybille Schönrock Female 15 Swimming 1 1
161 Annette Schultz Female 23 Volleyball 1 1
162 Wolfgang Steinbach Male 25 Football 1 1
163 Christiane Stoll-Wartenberg Female 23 Athletics 1 1
164 Jürgen Straub Male 26 Athletics 1 1
165 Rainer Strohbach Male 22 Swimming 1 1
166 Egbert Swensson Male 24 Sailing 1 1
167 Frank Terletzki Male 29 Football 1 1
168 Klaus Thiele Male 22 Athletics 1 1
169 Traudl Trautmann Male 21 Football 1 1
170 Norbert Trieloff Male 22 Football 1 1
171 Frank Uhlig Male 24 Football 1 1
172 Artur Ullrich Male 22 Football 1 1
173 Uwe Unterwalder Male 30 Cycling 1 1
174 Harald Vollmar Male 33 Shooting 1 1
175 Christine Walther-Mummhardt Female 28 Volleyball 1 1
176 Anke Westendorf Female 26 Volleyball 1 1
177 Heidi Westphal Female 21 Rowing 1 1
178 Jürgen Wiefel Male 28 Shooting 1 1
179 Matthias Wiegand Male 26 Cycling 1 1
180 Volker Winkler Male 23 Cycling 1 1
181 Brigitte Wujak Female 25 Athletics 1 1
182 Herbert Bauch Male 23 Boxing 1 1
183 Udo Beyer Male 24 Athletics 1 1
184 Heike Dähne Female 18 Swimming 1 1
185 Jörg Damme Male 21 Shooting 1 1
186 Margitta Droese-Pufe Female 27 Athletics 1 1
187 Jürgen Fanghänel Male 28 Boxing 1 1
188 Jörg Freimuth Male 18 Athletics 1 1
189 Karin Guthke Female 23 Diving 1 1
190 Wolfgang Hanisch Male 29 Athletics 1 1
191 Birgit Heinecke Female 23 Handball 1 1
192 Harald Heinke Male 25 Judo 1 1
193 Silvia Hindorff Female 19 Gymnastics 1 1
194 Ute Hommola Female 28 Athletics 1 1
195 Detlef Kästner Male 22 Boxing 1 1
196 Peter Kersten Male 22 Rowing 1 1
197 Jutta Kirst Female 25 Athletics 1 1
198 Christiane Knacke Female 18 Swimming 1 1
199 Roswitha Krause Female 30 Handball 1 1
200 Waltraud Kretzschmar Female 32 Handball 1 1
201 Karl-Heinz Krüger Male 26 Boxing 1 1
202 Katrin Krüger Female 21 Handball 1 1
203 Kornelia Kunisch Female 20 Handball 1 1
204 Karl-Heinz Lehmann Male 23 Judo 1 1
205 Eckhard Leue Male 22 Canoeing 1 1
206 Frank Mantek Male 21 Weightlifting 1 1
207 Evelyn Matz Female 24 Handball 1 1
208 Richard Nowakowski Male 24 Boxing 1 1
209 Katharina Rensch Female 15 Gymnastics 1 1
210 Kristina Richter Female 33 Handball 1 1
211 Petra Riedel Female 15 Swimming 1 1
212 Christina Rost Female 27 Handball 1 1
213 Sabine Röther Female 23 Handball 1 1
214 Renate Rudolph Female 30 Handball 1 1
215 Martina Schröter Female 19 Rowing 1 1
216 Karola Sube Female 16 Gymnastics 1 1
217 Birgit Süß Female 18 Gymnastics 1 1
218 Marion Tietz Female 27 Handball 1 1
219 Birgit Treiber Female 20 Swimming 1 1
220 Petra Uhlig Female 25 Handball 1 1
221 Detlef Ultsch Male 24 Judo 1 1
222 Roland Wieser Male 24 Athletics 1 1
223 Claudia Wunderlich Female 24 Handball 1 1
224 Hannelore Zober Female 33 Handball 1 1
225 Gunter Ambraß Male 24 Weightlifting
226 Reinhardt Arndt Male 28 Judo
227 Thomas Barth Male 20 Cycling
228 Mario Behrendt Male 19 Boxing
229 Hartmuth Behrens Male 29 Fencing
230 Dieter Below Male 38 Sailing
231 Gisela Beyer Female 20 Athletics
232 Olaf Beyer Male 22 Athletics
233 Frank-Peter Bischof Male 25 Canoeing
234 Detlef Blasche Male 24 Weightlifting
235 Christine Bodner-Laser Female 29 Athletics
236 Andreas Busse Male 21 Athletics
237 Harald Büttner Male 27 Wrestling
238 Kerstin Claus-Knabe Female 21 Athletics
239 Thomas Dittrich Male 25 Athletics
240 Uwe Dünkel Male 19 Athletics
241 Jürgen Eberding Male 24 Athletics
242 Olaf Engelhardt Male 29 Sailing
243 Andreas Franke Male 25 Shooting
244 Ruth Fuchs Female 33 Athletics
245 Detlef Fuhrmann Male 26 Athletics
246 Manfred Funke Male 24 Weightlifting
247 Bettina Gärtz Female 21 Athletics
248 Roland Gehrke Male 26 Wrestling
249 Dietmar Geilich Male 26 Boxing
250 Adrian Germanus Male 24 Fencing
251 Detlef Gerstenberg Male 23 Athletics
252 Dietmar Göhring Male 20 Swimming
253 Mario Gonsierowski Male 24 Shooting
254 Steffen Grummt Male 20 Athletics
255 Siegmar Gutzeit Male 28 Fencing
256 Wolfgang Haase Male 29 Sailing
257 Klaus Haertter Male 27 Fencing
258 Sigrid Heimann Female 21 Athletics
259 Hans-Jürgen Helbig Male 24 Shooting
260 Peter Hempel Male 21 Canoeing
261 Michael Hennig Male 25 Weightlifting
262 Sabine Hertrampf Female 25 Fencing
263 Werner Heyer Male 23 Athletics
264 Bernhard Hochwald Male 23 Shooting
265 Bernhard Hoff Male 21 Athletics
266 Frank-Eberhard Höltje Male 26 Fencing
267 Burckhardt Hoppe Male 34 Shooting
268 Thomas Horschel Male 19 Wrestling
269 Hilmar Hoßfeld Male 26 Athletics
270 Hans-Jürgen Jacobi Male 29 Athletics
271 Bernd Jäkel Male 26 Sailing
272 Gabriele Janke Female 24 Fencing
273 Hendrik Jung Male 23 Fencing
274 Martina Kämpfert Female 20 Athletics
275 Ulrike Klapezynski-Bruns Female 26 Athletics
276 Bernd Klenke Male 33 Sailing
277 Thomas Knuths Male 21 Diving
278 Klaus Kotzmann Male 20 Fencing
279 Axel Krämer Male 23 Shooting
280 Kerstin Krause Female 21 Diving
281 Detlef Kühn Male 21 Wrestling
282 Hansjörg Kunze Male 20 Athletics
283 Klaus-Dieter Kurrat Male 25 Athletics
284 Henry Lauterbach Male 22 Athletics
285 Armin Lemme Male 24 Athletics
286 Andreas Letz Male 18 Weightlifting
287 Beate Liebich Female 22 Athletics
288 Bettina Löbel Female 27 Swimming
289 Gerd May Male 27 Fencing
290 Dietmar Meisch Male 21 Athletics
291 Detlef Michel Male 24 Athletics
292 Rüdiger Müller Male 25 Fencing
293 Ramona Neubert Female 21 Athletics
294 Mandy Niklaus Female 24 Fencing
295 Harry Nolte Male 19 Canoeing
296 Jörg Peter Male 24 Athletics
297 Andreas Petermann Male 23 Cycling
298 Burglinde Pollak Female 29 Athletics
299 Ralf Pönitzsch Male 22 Athletics
300 Uwe Potteck Male 25 Shooting
301 Rainer Pottel Male 26 Athletics
302 Olaf Prenzler Male 21 Athletics
303 Eberhard Probst Male 25 Wrestling
304 Eugen Ray Male 22 Athletics
305 Hartmut Reich Male 24 Wrestling
306 Ines Reichenbach-Müller Female 21 Athletics
307 Andrea Reichstein Female 20 Athletics
308 Torsten Reißmann Male 24 Judo
309 Ute Richter Female 22 Athletics
310 Wolf-Eberhard Richter Male 27 Sailing
311 Peter Rieger Male 27 Athletics
312 Silvia Rinka Female 17 Swimming
313 Werner Schildhauer Male 21 Athletics
314 Sören Schlegel Male 19 Athletics
315 Andreas Schlißke Male 23 Athletics
316 Günter Schliwka Male 24 Weightlifting
317 Wolfgang Schmidt Male 26 Athletics
318 Jörg Schramme Male 28 Sailing
319 Beate Schubert Female 22 Fencing
320 Marion Schulze Female 24 Fencing
321 Jochen Schümann Male 26 Sailing
322 Dietmar Schwarz Male 20 Boxing
323 Siegrun Siegl Female 25 Athletics
324 Grit Slaby Female 15 Swimming
325 Karl-Heinz Stadtmüller Male 27 Athletics
326 Siegfried Stark Male 25 Athletics
327 Otto Steingräber Male 23 Wrestling
328 Uwe Steingroß Male 29 Sailing
329 Roland Steuk Male 21 Athletics
330 Jörg Stingl Male 19 Swimming
331 Ulrike Tauber Female 22 Swimming
332 Frank Taubert Male 24 Diving
333 Manfred Trauten Male 22 Boxing
334 Hans-Joachim Truppel Male 29 Athletics
335 Peter Ulbrich Male 24 Fencing
336 Hildegard Ullrich Female 20 Athletics
337 Detlef Wagenknecht Male 21 Athletics
338 Jörg Walter Male 23 Swimming
339 Dieter Waskow Male 23 Diving
340 Axel Weber Male 26 Athletics
341 Armin Weier Male 23 Wrestling
342 Ramona Wenzel Female 17 Diving
343 Wolfgang Wenzel Male 28 Sailing
344 Rosie Witschas-Ackermann Female 28 Athletics
345 Harald Wolf Male 24 Cycling
346 Michael Zachries Male 36 Sailing

Sports