Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1976 Montréal Summer Games

East Germany at the 1976 Montréal Summer Games

GDR East Germany: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Montréal, Canada (July 18, 1976 to August 1, 1976)
Opening Ceremony: July 17, 1976
Closing Ceremony: August 1, 1976

Events for East Germany: 139 in 17 sports
Participants for East Germany: 267 (154 men and 113 women)
Youngest Participant for East Germany: Carola Nitschke (14 years, 140 days)
Oldest Participant for East Germany: Peter Frenkel (37 years, 72 days)
Most Medals for East Germany (Athlete): Kornelia Ender (5 medals)

Go to the 1976 Montréal Summer Games page

267 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Kornelia Ender Female 17 Swimming 4 1 5
2 Andrea Pollack Female 15 Swimming 2 2 4
3 Ulrike Richter Female 17 Swimming 3 3
4 Birgit Treiber Female 16 Swimming 1 2 3
5 Renate Stecher Female 26 Athletics 1 1 1 3
6 Rüdiger Helm Male 19 Canoeing 1 2 3
7 Hannelore Anke Female 18 Swimming 2 2
8 Bärbel Eckert-Wöckel Female 21 Athletics 2 2
9 Petra Thümer Female 15 Swimming 2 2
10 Christina Brehmer-Lathan Female 18 Athletics 1 1 2
11 Joachim Mattern Male 28 Canoeing 1 1 2
12 Bernd Olbricht Male 19 Canoeing 1 1 2
13 Ulrike Tauber Female 18 Swimming 1 1 2
14 Rosemarie Kother-Gabriel Female 20 Swimming 1 1 2
15 Ellen Strophal-Streidt Female 23 Athletics 1 1 2
16 Carola Zirzow Female 21 Canoeing 1 1 2
17 Petra Priemer Female 15 Swimming 2 2
18 Carola Dombeck Female 16 Gymnastics 1 1 2
19 Michael Nikolay Male 19 Gymnastics 2 2
20 Brigitte Ahrenholz Female 23 Rowing 1 1
21 Jochen Bachfeld Male 23 Boxing 1 1
22 Bernd Baumgart Male 21 Rowing 1 1
23 Udo Beyer Male 20 Athletics 1 1
24 Carla Bodendorf Female 22 Athletics 1 1
25 Anke Borchmann Female 22 Rowing 1 1
26 Bernd Bransch Male 31 Football 1 1
27 Siegfried Brietzke Male 24 Rowing 1 1
28 Karl-Heinz Bußert Male 21 Rowing 1 1
29 Waldemar Cierpinski Male 25 Athletics 1 1
30 Jürgen Croy Male 29 Football 1 1
31 Karl-Heinz Danielowski Male 36 Rowing 1 1
32 Andreas Decker Male 23 Rowing 1 1
33 Gottfried Döhn Male 25 Rowing 1 1
34 Hans-Jürgen Dörner Male 25 Football 1 1
35 Henrietta Ebert Female 22 Rowing 1 1
36 Ruth Fuchs Female 29 Athletics 1 1
37 Viola Goretzki Female 19 Rowing 1 1
38 Hans-Ullrich Grapenthin Male 32 Football 1 1
39 Wilfried Gröbner Male 26 Football 1 1
40 Klaus-Jürgen Grünke Male 25 Cycling 1 1
41 Wolfgang Güldenpfennig Male 24 Rowing 1 1
42 Reinhard Häfner Male 24 Football 1 1
43 Gert Heidler Male 28 Football 1 1
44 Sabine Heß Female 17 Rowing 1 1
45 Martin Hoffmann Male 21 Football 1 1
46 Harald Jährling Male 22 Rowing 1 1
47 Monika Kallies Female 19 Rowing 1 1
48 Ulrich Karnatz Male 23 Rowing 1 1
49 Gert Kische Male 22 Football 1 1
50 Norbert Klaar Male 21 Shooting 1 1
51 Werner Klatt Male 27 Rowing 1 1
52 Christiane Knetsch-Köpke Female 19 Rowing 1 1
53 Roland Kostulski Male 23 Rowing 1 1
54 Lothar Kurbjuweit Male 25 Football 1 1
55 Andrea Kurth Female 18 Rowing 1 1
56 Bernd Landvoigt Male 25 Rowing 1 1
57 Jörg Landvoigt Male 25 Rowing 1 1
58 Jutta Lau Female 20 Rowing 1 1
59 Reinhard Lauck Male 29 Football 1 1
60 Helma Lehmann Female 23 Rowing 1 1
61 Gabi Lohs-Kühn Female 19 Rowing 1 1
62 Wolfram Löwe Male 31 Football 1 1
63 Hans-Joachim Lück Male 23 Rowing 1 1
64 Wolfgang Mager Male 23 Rowing 1 1
65 Doris Maletzki Female 24 Athletics 1 1
66 Karin Metze Female 19 Rowing 1 1
67 Irina Müller Female 25 Rowing 1 1
68 Carola Nitschke Female 14 Swimming 1 1
69 Marlies Oelsner-Göhr Female 18 Athletics 1 1
70 Viola Poley Female 21 Rowing 1 1
71 Uwe Potteck Male 21 Shooting 1 1
72 Karl-Heinz Prudöhl Male 31 Rowing 1 1
73 Rüdiger Reiche Male 21 Rowing 1 1
74 Ilona Richter Female 23 Rowing 1 1
75 Dieter Riedel Male 28 Football 1 1
76 Hans-Jürgen Riediger Male 20 Football 1 1
77 Brigitte Rohde Female 21 Athletics 1 1
78 Hartmut Schade Male 21 Football 1 1
79 Johanna Schaller-Klier Female 23 Athletics 1 1
80 Christine Scheiblich Female 21 Rowing 1 1
81 Evelin Schlaak-Jahl Female 20 Athletics 1 1
82 Jochen Schümann Male 22 Sailing 1 1
83 Bianka Schwede Female 23 Rowing 1 1
84 Stefan Semmler Male 24 Rowing 1 1
85 Siegrun Siegl Female 21 Athletics 1 1
86 Georg Spohr Male 25 Rowing 1 1
87 Friedrich-Wilhelm Ulrich Male 22 Rowing 1 1
88 Angela Voigt Female 25 Athletics 1 1
89 Gerd Weber Male 20 Football 1 1
90 Liane Weigelt-Buhr Female 20 Rowing 1 1
91 Konrad Weise Male 24 Football 1 1
92 Dieter Wendisch Male 23 Rowing 1 1
93 Marina Wilke Female 18 Rowing 1 1
94 Rosie Witschas-Ackermann Female 24 Athletics 1 1
95 Michael Wolfgramm Male 23 Rowing 1 1
96 Roswietha Zobelt Female 21 Rowing 1 1
97 Gabriele Badorek Female 23 Handball 1 1
98 Christine Bodner-Laser Female 25 Athletics 1 1
99 Petra Boesler Female 20 Rowing 1 1
100 Gerd Bonk Male 24 Weightlifting 1 1
101 Hans-Dieter Brüchert Male 23 Wrestling 1 1
102 Hannelore Burosch Female 28 Handball 1 1
103 Sabine Dähne Female 26 Rowing 1 1
104 Ullrich Dießner Male 21 Rowing 1 1
105 Walter Dießner Male 21 Rowing 1 1
106 Claudia Hempel Female 17 Swimming 1 1
107 Gunhild Hoffmeister Female 32 Athletics 1 1
108 Sabine Jahn Female 23 Rowing 1 1
109 Christa Köhler Female 24 Diving 1 1
110 Manfred Kokot Male 28 Athletics 1 1
111 Roswitha Krause Female 26 Handball 1 1
112 Waltraud Kretzschmar Female 28 Handball 1 1
113 Rüdiger Kunze Male 26 Rowing 1 1
114 Klaus-Dieter Kurrat Male 21 Athletics 1 1
115 Evelyn Matz Female 20 Handball 1 1
116 Liane Michaelis Female 23 Handball 1 1
117 Angelika Noack Female 25 Rowing 1 1
118 Richard Nowakowski Male 20 Boxing 1 1
119 Eva Paskuy Female 27 Handball 1 1
120 Jörg Pfeifer Male 24 Athletics 1 1
121 Hans-Georg Reimann Male 34 Athletics 1 1
122 Kristina Richter Female 29 Handball 1 1
123 Christina Rost Female 23 Handball 1 1
124 Wolfgang Schmidt Male 22 Athletics 1 1
125 Andreas Schulz Male 24 Rowing 1 1
126 Silvia Siefert Female 22 Handball 1 1
127 Alexander Thieme Male 22 Athletics 1 1
128 Johannes Thomas Male 26 Rowing 1 1
129 Marion Tietz Female 23 Handball 1 1
130 Petra Uhlig Female 21 Handball 1 1
131 Harald Vollmar Male 29 Shooting 1 1
132 Christina Voß Female 24 Handball 1 1
133 Jürgen Wiefel Male 24 Shooting 1 1
134 Hannelore Zober Female 29 Handball 1 1
135 Frank Baumgartl Male 21 Athletics 1 1
136 Dieter Below Male 34 Sailing 1 1
137 Jürgen Bertow Male 26 Rowing 1 1
138 Frank-Peter Bischof Male 21 Canoeing 1 1
139 Roland Brückner Male 20 Gymnastics 1 1
140 Joachim Dreifke Male 23 Rowing 1 1
141 Bernd Duvigneau Male 20 Canoeing 1 1
142 Olaf Engelhardt Male 25 Sailing 1 1
143 Gitta Escher Female 19 Gymnastics 1 1
144 Peter Frenkel Male 37 Athletics 1 1
145 Kerstin Gerschau Female 18 Gymnastics 1 1
146 Hans-Jürgen Geschke Male 33 Cycling 1 1
147 Rainer Hanschke Male 24 Gymnastics 1 1
148 Angelika Hellmann Female 22 Gymnastics 1 1
149 Gabriele Hinzmann Female 29 Athletics 1 1
150 Thomas Huschke Male 28 Cycling 1 1
151 Bernd Jäger Male 24 Gymnastics 1 1
152 Marion Kische Female 18 Gymnastics 1 1
153 Ulrike Klapezynski-Bruns Female 22 Athletics 1 1
154 Wolfgang Klotz Male 24 Gymnastics 1 1
155 Bärbel Köster Female 19 Canoeing 1 1
156 Steffi Kräker Female 16 Gymnastics 1 1
157 Jürgen Lehnert Male 21 Canoeing 1 1
158 Helmut Losch Male 28 Weightlifting 1 1
159 Lutz Mack Male 23 Gymnastics 1 1
160 Roland Matthes Male 25 Swimming 1 1
161 Burglinde Pollak Female 25 Athletics 1 1
162 Uli Schmied Male 29 Rowing 1 1
163 Frank Wartenberg Male 21 Athletics 1 1
164 Heinz-Helmut Wehling Male 25 Wrestling 1 1
165 Peter Wenzel Male 24 Weightlifting 1 1
166 Michael Zachries Male 32 Sailing 1 1
167 Elfi Zinn Female 22 Athletics 1 1
168 Marianne Adam Female 24 Athletics
169 Fredi Albrecht Male 29 Wrestling
170 Gunter Ambraß Male 20 Weightlifting
171 Jutta Balster Female 24 Volleyball
172 Heidi Becker-Ramlow Female 21 Diving
173 Rolf Beilschmidt Male 22 Athletics
174 Gudrun Berend Female 21 Athletics
175 Ulrich Beyer Male 28 Boxing
176 Martina Blos Female 19 Athletics
177 Detlef Bothe Male 18 Canoeing
178 Harald Büttner Male 23 Wrestling
179 Jürgen Ciezki Male 24 Weightlifting
180 Barbara Czekalla Female 24 Volleyball
181 Karl-Dietrich Diers Male 23 Cycling
182 Margitta Droese-Pufe Female 23 Athletics
183 Norbert Dürpisch Male 24 Cycling
184 Annelie Ehrhardt Female 26 Athletics
185 Sabine Engel Female 22 Athletics
186 Jürgen Fanghänel Male 24 Boxing
187 Hartmut Flöckner Male 23 Swimming
188 Stefan Förster Male 25 Boxing
189 Gudrun Gärtner Female 17 Volleyball
190 Roland Gehrke Male 22 Wrestling
191 Dietmar Geilich Male 22 Boxing
192 Hans-Peter Gies Male 29 Athletics
193 Doris Gluth Female 20 Athletics
194 Klaus-Peter Göpfert Male 27 Wrestling
195 Peter Gorewski Male 32 Shooting
196 Karin Guthke Female 19 Diving
197 Klaus Haertter Male 23 Fencing
198 Hans-Joachim Hartnick Male 21 Cycling
199 Bernd Hartstein Male 28 Shooting
200 Wilfried Hartung Male 22 Swimming
201 Fred Hempel Male 25 Wrestling
202 Dietmar Hinz Male 23 Wrestling
203 Falk Hoffmann Male 23 Diving
204 Burckhardt Hoppe Male 30 Shooting
205 Dietmar Hötger Male 29 Judo
206 Wolfgang Hübner Male 24 Weightlifting
207 Regina Jäger Female 15 Swimming
208 Sabine Kahle Female 17 Swimming
209 Marlies Kanthak Female 18 Shooting
210 Marita Koch Female 19 Athletics
211 Kerstin Krause Female 17 Diving
212 Gerhard Lauke Male 24 Cycling
213 Henry Lauterbach Male 18 Athletics
214 Karla Linke Female 16 Swimming
215 Dietmar Lorenz Male 26 Judo
216 Lutz Löscher Male 16 Swimming
217 Hannelore Meincke Female 28 Volleyball
218 Monika Meißner Female 22 Volleyball
219 Ingrid Mierzwiak Female 23 Volleyball
220 Jürgen Möbius Male 32 Wrestling
221 Dieter Monien Male 26 Shooting
222 Thomas Munkelt Male 23 Athletics
223 Helga Offen Female 24 Volleyball
224 Siegfried Pachale Male 26 Athletics
225 Peter Petzold Male 27 Weightlifting
226 Thomas Pfeffer Male 18 Shooting
227 Frank Pfütze Male 17 Swimming
228 Eberhard Probst Male 21 Wrestling
229 Roger Pyttel Male 19 Swimming
230 Klaus Reschke Male 22 Shooting
231 Cornelia Rickert Female 21 Volleyball
232 Karla Roffeis Female 18 Volleyball
233 Heinz-Joachim Rothenburg Male 32 Athletics
234 Jochen Sachse Male 27 Athletics
235 Ottomar Sachse Male 25 Boxing
236 Michael Schiffner Male 27 Cycling
237 Siegbert Schmeißer Male 19 Cycling
238 Rita Schmidt-Kirst Female 25 Athletics
239 Ilona Schoknecht-Slupianek Female 19 Athletics
240 Jörg Schramme Male 24 Sailing
241 Sabine Sebrowski Female 25 Athletics
242 Manfred Seidel Male 26 Athletics
243 Frank Siebeck Male 26 Athletics
244 Karl-Heinz Stadtmüller Male 23 Athletics
245 Siegfried Stark Male 21 Athletics
246 Uwe Steingroß Male 25 Sailing
247 Wilfried Stephan Male 21 Canoeing
248 Antje Stille Female 14 Swimming
249 Christiane Stoll-Wartenberg Female 19 Athletics
250 Horst Stottmeister Male 28 Wrestling
251 Rainer Strohbach Male 18 Swimming
252 Johanna Strotzer Female 25 Volleyball
253 Helmut Strumpf Male 25 Wrestling
254 Frank Taubert Male 20 Diving
255 Norbert Thiede Male 27 Athletics
256 Hans-Jürgen Tode Male 18 Canoeing
257 Jacqueline Todten-Hein Female 22 Athletics
258 Detlef Ultsch Male 20 Judo
259 Uwe Unterwalder Male 26 Cycling
260 Christine Walther-Mummhardt Female 24 Volleyball
261 Lutz Wanja Male 20 Swimming
262 Dieter Waskow Male 19 Diving
263 Anita Weiß Female 21 Athletics
264 Anke Westendorf Female 22 Volleyball
265 Matthias Wiegand Male 22 Cycling
266 Bernd Wittenburg Male 26 Boxing
267 Heidemarie Wycisk Female 27 Athletics

Sports