You Are Here > SR/Olympics > Countries > East Germany > 1968 Ciudad de México Summer Games

East Germany at the 1968 Ciudad de México Summer Games

GDR East Germany: Next Summer Games

Host City: Ciudad de México, Mexico (October 12, 1968 to October 27, 1968)
Opening Ceremony: October 12, 1968
Closing Ceremony: October 27, 1968

Events for East Germany: 124 in 18 sports
Participants for East Germany: 226 (186 men and 40 women)
Youngest Participant for East Germany: Gabriele Wetzko (14 years, 53 days)
Oldest Participant for East Germany: Kurt Czekalla (38 years, 19 days)
Most Medals for East Germany (Athlete): Roland Matthes (3 medals)

Go to the 1968 Ciudad de México Summer Games page

226 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Roland Matthes Male 17 Swimming 2 1 3
2 Karin Janz Female 16 Gymnastics 1 1 2
3 Erika Zuchold Female 21 Gymnastics 1 1 2
4 Heinz-Jürgen Bothe Male 26 Rowing 1 1
5 Frank Forberger Male 25 Rowing 1 1
6 Dieter Grahn Male 24 Rowing 1 1
7 Margitta Helmbold-Gummel Female 27 Athletics 1 1
8 Christoph Höhne Male 27 Athletics 1 1
9 Jörg Lucke Male 26 Rowing 1 1
10 Lothar Metz Male 29 Wrestling 1 1
11 Frank Rühle Male 24 Rowing 1 1
12 Dieter Schubert Male 25 Rowing 1 1
13 Rudolf Vesper Male 29 Wrestling 1 1
14 Manfred Wolke Male 25 Boxing 1 1
15 Klaus Beer Male 25 Athletics 1 1
16 Manfred Gelpke Male 28 Rowing 1 1
17 Roland Göhler Male 25 Rowing 1 1
18 Horst-Günter Gregor Male 30 Swimming 1 1
19 Martina Grunert Female 19 Swimming 1 1
20 Egon Henninger Male 28 Swimming 1 1
21 Klaus Jacob Male 25 Rowing 1 1
22 Roswitha Krause Female 18 Swimming 1 1
23 Peter Kremtz Male 28 Rowing 1 1
24 Marita Lange Female 25 Athletics 1 1
25 Helga Lindner Female 17 Swimming 1 1
26 Lothar Milde Male 33 Athletics 1 1
27 Gabriele Perthes Female 20 Swimming 1 1
28 Uta Schmuck Female 19 Swimming 1 1
29 Dieter Semetzky Male 18 Rowing 1 1
30 Gabriele Wetzko Female 14 Swimming 1 1
31 Frank Wiegand Male 25 Swimming 1 1
32 Maritta Bauerschmidt Female 18 Gymnastics 1 1
33 Günter Beier Male 26 Gymnastics 1 1
34 Paul Borowski Male 31 Sailing 1 1
35 Matthias Brehme Male 25 Gymnastics 1 1
36 Kurt Czekalla Male 38 Shooting 1 1
37 Gerhard Dietrich Male 26 Gymnastics 1 1
38 Siegfried Fülle Male 29 Gymnastics 1 1
39 Klaus Köste Male 25 Gymnastics 1 1
40 Marianne Noack Female 17 Gymnastics 1 1
41 Wolfgang Nordwig Male 25 Athletics 1 1
42 Magdalena Schmidt Female 19 Gymnastics 1 1
43 Ute Starke Female 29 Gymnastics 1 1
44 Sabine Steinbach Female 16 Swimming 1 1
45 Karl-Heinz Thun Male 31 Sailing 1 1
46 Harald Vollmar Male 21 Shooting 1 1
47 Peter Weber Male 29 Gymnastics 1 1
48 Konrad Weichert Male 34 Sailing 1 1
49 Klaus Ampler Male 27 Cycling
50 Bernd Anders Male 26 Boxing
51 Karl Arnold Male 27 Weightlifting
52 Helmut Artelt Male 27 Shooting
53 Gerd Bachmann Male 25 Wrestling
54 Klaus Bahner Male 30 Hockey
55 Klaus-Dieter Bähr Male 27 Rowing
56 Siegfried Ballerstedt Male 30 Water Polo
57 Inge Bauer Female 28 Athletics
58 Helmuth Baumann Male 28 Athletics
59 Günter Bergau Male 29 Rowing
60 Hartmann Bogumil Male 29 Sailing
61 Renate Boy-Garisch-Culmberger Female 29 Athletics
62 Horst Brennecke Male 29 Hockey
63 Gerhard Brockmüller Male 27 Equestrianism
64 Karin Burneleit Female 25 Athletics
65 Jürgen Busch Male 25 Athletics
66 Werner Christoph Male 25 Sailing
67 Hans-Jürgen Cochius Male 27 Sailing
68 Detlef Dahn Male 25 Boxing
69 Karl-Heinz Danielowski Male 28 Rowing
70 Bernd Dießner Male 22 Athletics
71 Werner Dittrich Male 31 Weightlifting
72 Gerhard Dommrich Male 36 Shooting
73 Peter Döring Male 25 Wrestling
74 Klaus Dumke Male 27 Fencing
75 Christian Düring Male 29 Shooting
76 Klaus-Peter Ebeling Male 24 Canoeing
77 Harald Eggers Male 26 Athletics
78 Manfred Ehrhardt Male 22 Canoeing
79 Dieter Ehrlich Male 27 Hockey
80 Bernd Englmeier Male 23 Boxing
81 Heinz Erbstößer Male 28 Athletics
82 Hans-Georg Fehn Male 25 Water Polo
83 Harry Fiedler Male 27 Fencing
84 Sylvia Fiedler Female 17 Diving
85 Rudolf Franz Male 30 Cycling
86 Karlheinz Freiberger Male 27 Hockey
87 Jürgen Freiwald Male 28 Volleyball
88 Peter Frenkel Male 29 Athletics
89 Dieter Fromm Male 20 Athletics
90 Karl-Heinz Fuhrmann Male 31 Equestrianism
91 Lothar Gericke Male 18 Swimming
92 Hans-Jürgen Geschke Male 25 Cycling
93 Sigrid Goral Female 16 Swimming
94 Peter Gorny Male 27 Rowing
95 Dieter Grabe Male 23 Cycling
96 Uwe Grabe Male 25 Athletics
97 Ingrid Gulbin-Engel-Krämer Female 25 Diving
98 Wolfgang Gunkel Male 20 Rowing
99 Manfred Haake Male 24 Rowing
100 Jürgen Haase Male 23 Athletics
101 Peter Haase Male 25 Athletics
102 Karin Haftenberger Female 20 Canoeing
103 Rudolf Hager Male 27 Shooting
104 Jürgen Harpke Male 25 Canoeing
105 Helmut Hartmann Male 32 Equestrianism
106 Peter Hein Male 24 Rowing
107 Manfred Heine Male 28 Volleyball
108 Klaus Heinroth Male 23 Canoeing
109 Martin Heinze Male 29 Wrestling
110 Jochen Herbst Male 25 Swimming
111 Veit Herrmanns Male 22 Water Polo
112 Manfred Herzog Male 21 Water Polo
113 Werner Heyn Male 34 Shooting
114 Achim Hill Male 33 Rowing
115 Dieter Hoffmann Male 26 Athletics
116 Günter Hoffmann Male 29 Cycling
117 Karin Illgen Female 27 Athletics
118 Bernd Juterzenka Male 23 Boxing
119 Klaus Katzur Male 25 Swimming
120 Jürgen Kessel Male 31 Volleyball
121 Joachim Kirst Male 21 Athletics
122 Dieter Klauß Male 21 Hockey
123 Jürgen Klinge Male 28 Wrestling
124 Jürgen Kluge Male 28 Water Polo
125 Anita Kobuß Female 24 Canoeing
126 Doris Kohardt Female 17 Swimming
127 Horst Köhler Male 29 Equestrianism
128 Karl-Heinz Kutschke Male 28 Modern Pentathlon
129 Hans-Ulrich Lange Male 22 Water Polo
130 Wolfgang Lange Male 30 Canoeing
131 Burkhard Leuschke Male 28 Athletics
132 Lothar Lippert Male 29 Hockey
133 Bärbel Löhnert Female 26 Athletics
134 Hartmut Losch Male 25 Athletics
135 Jürgen Luczak Male 24 Wrestling
136 Wolfgang Lüderitz Male 32 Modern Pentathlon
137 Karl-Rüdiger Mann Male 18 Swimming
138 Lothar Matthes Male 21 Diving
139 Horst Mayer Male 23 Wrestling
140 Jürgen Mier Male 27 Sailing
141 Alfred Müller Male 20 Swimming
142 Wolfgang Müller Male 37 Equestrianism
143 Wolfgang Müller Male 25 Athletics
144 Klaus-Dieter Neubert Male 18 Rowing
145 Klaus Neumann Male 26 Athletics
146 Anita Nüßner Female 33 Canoeing
147 Anita Otto Female 25 Athletics
148 Werner Otto Male 20 Cycling
149 Axel Peschel Male 26 Cycling
150 Horst Peter Male 22 Volleyball
151 Eckehard Pietzsch Male 28 Volleyball
152 Uwe Plank Male 28 Equestrianism
153 Klaus Pohl Male 27 Wrestling
154 Udo Poser Male 21 Swimming
155 Peter Prompe Male 21 Rowing
156 Hartmut Puls Male 23 Wrestling
157 Helmut Rabis Male 19 Hockey
158 Sabine Rantzsch Female 15 Swimming
159 Claudia Reiche Female 17 Diving
160 Hans-Georg Reimann Male 27 Athletics
161 Karin Richert-Balzer Female 30 Athletics
162 Heinz Richter Male 21 Cycling
163 Erhard Riedrich Male 26 Canoeing
164 Manfred Rieger Male 27 Weightlifting
165 Peter Rieger Male 24 Boxing
166 Joachim Röther Male 20 Swimming
167 Karin Rüger-Schulze Female 24 Athletics
168 Peter Rund Male 25 Water Polo
169 Hans-Dietrich Sasse Male 28 Hockey
170 Reinhart Sasse Male 25 Hockey
171 Günter Schaumburg Male 25 Athletics
172 Hartmut Schelter Male 25 Athletics
173 Heinz-Günter Schenk Male 26 Athletics
174 Jürgen Schlegel Male 28 Boxing
175 Klaus Schlenkrich Male 29 Water Polo
176 Wolfgang Schmelzer Male 28 Cycling
177 Peter Schmidt Male 30 Water Polo
178 Rita Schmidt-Kirst Female 17 Athletics
179 Uli Schmied Male 21 Rowing
180 Lothar Schneider Male 29 Wrestling
181 Manfred Schneider Male 27 Rowing
182 Siegfried Schneider Male 28 Volleyball
183 Hans-Jürgen Schüler Male 23 Water Polo
184 Arnold Schulz Male 25 Volleyball
185 Hans-Peter Schulze Male 28 Fencing
186 Rudi Schumann Male 21 Volleyball
187 Hartmut Schwabe Male 24 Athletics
188 Peter Selzer Male 22 Athletics
189 Marianne Seydel Female 18 Swimming
190 Hartmut Sommer Male 34 Shooting
191 Gerhard Sperling Male 30 Athletics
192 Rolf Sperling Male 28 Diving
193 Christa Spielberg Female 26 Athletics
194 Udo Springsklee Male 29 Sailing
195 Rainer Stephan Male 25 Hockey
196 Manfred Stolle Male 31 Athletics
197 Christine Strübing Female 16 Swimming
198 Reinhard Theimer Male 20 Athletics
199 Jürgen Thiel Male 31 Water Polo
200 Axel Thieme Male 29 Hockey
201 Rolf Thieme Male 24 Hockey
202 Manfred Tiedtke Male 26 Athletics
203 Eckhard Tielscher Male 26 Volleyball
204 Peter Tiepold Male 22 Boxing
205 Walter Toussaint Male 30 Volleyball
206 Klaus Träumer Male 28 Hockey
207 Rainer Tscharke Male 26 Volleyball
208 Jörg Tscherner Male 21 Modern Pentathlon
209 Gerda Uhlemann Female 23 Athletics
210 Bernd Uhlig Male 26 Fencing
211 Manfred Ulbricht Male 21 Cycling
212 Ulrich Vite Male 24 Equestrianism
213 Helmut Wagner Male 23 Canoeing
214 Eckhard Wallossek Male 24 Hockey
215 Wolfgang Webner Male 31 Volleyball
216 Joachim Wenzke Male 27 Canoeing
217 Herbert Wessel Male 24 Athletics
218 Barbara Wieck Female 17 Athletics
219 Burghild Wieczorek Female 25 Athletics
220 Claus Wilke Male 27 Rowing
221 Klaus-Uwe Will Male 29 Canoeing
222 Eva Wittke Female 17 Swimming
223 Helmut Wollmann Male 21 Rowing
224 Uto Wunderlich Male 22 Shooting
225 Michael Zerbes Male 24 Athletics
226 Reinhard Zerfowski Male 20 Rowing

Sports