You Are Here > SR/Olympics > Countries > Great Britain > 1996 Atlanta Summer Games

Great Britain at the 1996 Atlanta Summer Games

GBR Great Britain: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Atlanta, United States (July 20, 1996 to August 4, 1996)
Opening Ceremony: July 19, 1996
Closing Ceremony: August 4, 1996

Events for Great Britain: 175 in 22 sports
Participants for Great Britain: 300 (183 men and 116 women)
Youngest Participant for Great Britain: Sonia Lawrence (16 years, 185 days)
Oldest Participant for Great Britain: Peter Boden (48 years, 307 days)
Most Medals for Great Britain (Athlete): Roger Black (2 medals)

Go to the 1996 Atlanta Summer Games page

300 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Roger Black Male 30 Athletics 2 2
2 Matthew Pinsent Male 25 Rowing 1 1
3 Steven Redgrave Male 34 Rowing 1 1
4 Ben Ainslie Male 19 Sailing 1 1
5 Steve Backley Male 27 Athletics 1 1
6 Jamie Baulch Male 23 Athletics 1 1
7 Neil Broad Male 29 Tennis 1 1
8 Jonathan Edwards Male 30 Athletics 1 1
9 Tim Henman Male 21 Tennis 1 1
10 Mark Hylton Male 19 Athletics 1 1
11 Du'aine Ladejo Male 25 Athletics 1 1
12 John Merricks Male 25 Sailing 1 1
13 Paul Palmer Male 21 Swimming 1 1
14 Mark Richardson Male 23 Athletics 1 1
15 Iwan Thomas Male 22 Athletics 1 1
16 Ian Walker Male 26 Sailing 1 1
17 Chris Boardman Male 27 Cycling 1 1
18 Tim Foster Male 26 Rowing 1 1
19 Denise Lewis Female 23 Athletics 1 1
20 Rupert Obholzer Male 26 Rowing 1 1
21 Max Sciandri Male 29 Cycling 1 1
22 Greg Searle Male 24 Rowing 1 1
23 Jonny Searle Male 27 Rowing 1 1
24 Graeme Smith Male 20 Swimming 1 1
25 Steve Smith Male 23 Athletics 1 1
26 Francis Agyepong Male 31 Athletics
27 Jackie Agyepong Female 27 Athletics
28 Caroline Alexander Female 28 Cycling
29 Tony Ali-Ally Male 22 Diving
30 Hayley Allen Female 21 Diving
31 Simon Archer Male 23 Badminton
32 Anthony Arthur Male 24 Weightlifting
33 Jill Atkins Female 33 Hockey
34 David Baker Male 30 Cycling
35 Carol Bartlett-Page Female 47 Shooting
36 Charlotte Bathe Female 30 Equestrianism
37 Guin Batten Female 28 Rowing
38 Miriam Batten Female 31 Rowing
39 Andy Beadsworth Male 29 Sailing
40 Diane Bell Female 32 Judo
41 Janine Belton Female 16 Swimming
42 Anna Bennett Female 20 Hockey
43 Geoff Billington Male 41 Equestrianism
44 Ryan Birch Male 27 Judo
45 Cath Bishop Female 24 Rowing
46 Dot Blackie Female 29 Rowing
47 Peter Boden Male 48 Shooting
48 Grayson Bourne Canoeing
49 Steve Brace Male 35 Athletics
50 Julie Bradbury Female 29 Badminton
51 Darren Braithwaite Male 27 Athletics
52 Jane Bredin-Gregory Female 37 Equestrianism
53 Peter Bridge Male 24 Rowing
54 Dominic Brindle Male 20 Gymnastics
55 Craig Brown Male 25 Canoeing
56 Jon Brown Male 25 Athletics
57 Karen Brown Female 33 Hockey
58 Roger Brown Male 28 Rowing
59 Nick Buckfield Male 23 Athletics
60 David Burke Male 21 Boxing
61 Darren Campbell Male 22 Athletics
62 Glyn Charles Male 30 Sailing
63 Justin Chaston Male 27 Athletics
64 Xinhua Chen Male 36 Table Tennis
65 Linford Christie Male 36 Athletics
66 Andrew Clayton Male 23 Swimming
67 Christine Cook Female 26 Hockey
68 Audrey Cooper Female 31 Beach Volleyball
69 James Cracknell Male 24 Rowing
70 Peter Crampton Male 27 Athletics
71 Philippa Cross Female 30 Rowing
72 Keith Cullen Male 24 Athletics
73 Tina Cullen Female 26 Hockey
74 Allison Curbishley Female 20 Athletics
75 Owusu Dako Male 23 Athletics
76 Andrea Dallaway Female 25 Canoeing
77 Paul Darby-Dowman Male 18 Canoeing
78 Julian Davies Male 25 Judo
79 Mandy Davies Female 29 Hockey
80 Richard Davison Male 40 Equestrianism
81 Joanne Deakins Female 23 Swimming
82 Mark Delaney Male 32 Canoeing
83 Nigel Donohue Male 26 Judo
84 Stephi Douglas Female 27 Athletics
85 Spencer Duval Male 26 Athletics
86 Diane Edwards-Modahl Female 30 Athletics
87 Malcolm Elliott Male 35 Cycling
88 Suzie Ellis Female 27 Rowing
89 Paul Evans Male 35 Athletics
90 Lisa Eyre Female 27 Rowing
91 Nicola Fairbrother Female 26 Judo
92 Richard Faulds Male 19 Shooting
93 Mike Fibbens Male 28 Swimming
94 Gary Foord Male 25 Cycling
95 Caroline Foot Female 31 Swimming
96 Mark Foster Male 26 Swimming
97 Rachel Fox-Crosbee Female 27 Canoeing
98 William Fox-Pitt Male 27 Equestrianism
99 Donna Fraser Female 23 Athletics
100 Sue Fraser Female 30 Hockey
101 Russell Garcia Male 26 Hockey
102 Anne Gibson Female 27 Badminton
103 Helen Gilby Female 22 Canoeing
104 Calum Giles Male 23 Hockey
105 Alison Gill Female 29 Rowing
106 Kevin Gill Male 34 Shooting
107 Nick Gillingham Male 29 Swimming
108 Amanda Glover Female 26 Beach Volleyball
109 Dalton Grant Male 30 Athletics
110 Michelle Griffith Female 24 Athletics
111 Sally Gunnell Female 29 Athletics
112 Lea Haggett Female 24 Athletics
113 Peter Haining Male 34 Rowing
114 Danny Hall Male 21 Hockey
115 Darren Hall Male 30 Badminton
116 Steven Hallard Male 31 Archery
117 Julian Halls Male 29 Hockey
118 Richard Hamilton Male 22 Rowing
119 Ashia Hansen Female 24 Athletics
120 Sarah Hardcastle Female 27 Swimming
121 Marie Hardiman Female 20 Swimming
122 Gary Hardinges Male 30 Archery
123 Martin Harris Male 27 Swimming
124 Sue Hay-Carr Female 31 Sailing
125 Rob Hayles Male 23 Cycling
126 Simon Hazlitt Male 30 Hockey
127 Benjamin Helm Male 32 Rowing
128 Garry Herbert Male 26 Rowing
129 Joyce Heron Female 31 Judo
130 James Hickman Male 20 Swimming
131 Mick Hill Male 31 Athletics
132 Kelly Holmes Female 26 Athletics
133 Shelley Holroyd Female 23 Athletics
134 Andrea Holt Female 25 Table Tennis
135 Vicky Horner Female 20 Swimming
136 Kate Howey Female 23 Judo
137 Claire Huddart Female 24 Swimming
138 Chris Hunnable Male 32 Equestrianism
139 Chris Hunt Male 27 Badminton
140 Ben Hunt-Davis Male 24 Rowing
141 Matt Illingworth Male 27 Cycling
142 Colin Jackson Male 29 Athletics
143 Joanna Jackson Female 26 Equestrianism
144 Simone Jacobs Female 29 Athletics
145 Tony Jarrett Male 27 Athletics
146 Gary Jennings Male 24 Athletics
147 Kath Johnson Female 29 Hockey
148 Tom Kay Male 27 Rowing
149 Jaime King Female 19 Swimming
150 Danny Kingston Male 23 Judo
151 Peter Knowles Male 26 Badminton
152 Alex Kruger Male 32 Athletics
153 Valda Lake Female 27 Tennis
154 Jason Laslett Male 27 Hockey
155 Ivan Lawler Male 29 Canoeing
156 Maria Lawrence Female 25 Cycling
157 Sonia Lawrence Female 16 Gymnastics
158 Jason Lee Male 26 Hockey
159 David Lemon Male 27 Rowing
160 Lisa Lomas Female 29 Table Tennis
161 David Luckes Male 28 Hockey
162 Vicky Lupton Female 24 Athletics
163 Kate MacKenzie Female 29 Rowing
164 Ian Mackie Male 21 Athletics
165 Karen Macleod Female 38 Athletics
166 Chris Maddocks Male 39 Athletics
167 Richard Maden Male 23 Swimming
168 Gareth Marriott Male 26 Canoeing
169 Debbie Marti Female 28 Athletics
170 Simon Mason Male 23 Hockey
171 Chris Mayer Male 28 Hockey
172 John Mayock Male 25 Athletics
173 Liz McColgan Female 32 Athletics
174 Lee McDermott Male 22 Gymnastics
175 Sonia McGeorge Female 31 Athletics
176 Yvonne McGregor Female 35 Cycling
177 Phillip McGuire Male 25 Hockey
178 Fiona McIntosh Female 36 Fencing
179 Kevin McKay Male 27 Athletics
180 Jackie McKernan Female 31 Athletics
181 James McNiven Male 31 Rowing
182 Katharine Merry Female 21 Athletics
183 Tammy Miller Female 29 Hockey
184 Bob Morgan Male 29 Diving
185 Kelly Morgan Female 21 Badminton
186 Joanne Mould Female 25 Hockey
187 Joanne Muggeridge Female 27 Badminton
188 Deb Murrell Female 29 Cycling
189 Richard Nerurkar Male 32 Athletics
190 Chris Newton Male 22 Cycling
191 Mandy Nichols-Nicholson Female 28 Hockey
192 Nick Nieland Male 24 Athletics
193 John Nuttall Male 29 Athletics
194 Judy Oakes Female 38 Athletics
195 Graeme Obree Male 30 Cycling
196 Fola Okesola Male 22 Boxing
197 Georgina Oladapo Female 29 Athletics
198 Matthew Parish Male 24 Rowing
199 Barry Parkin Male 32 Sailing
200 Gary Parsonage Male 33 Equestrianism
201 Shaun Pearce Male 26 Canoeing
202 Richard Phelps Male 35 Modern Pentathlon
203 Sarah Phillips Female 29 Cycling
204 Karen Pickering Female 24 Swimming
205 Shaun Pickering Male 34 Athletics
206 Stewart Pitt Male 28 Canoeing
207 Howard Plumb Male 24 Sailing
208 Kate Pollitt Female 28 Rowing
209 Nick Ponting Male 30 Badminton
210 Guy Pooley Male 30 Rowing
211 Carl Prean Male 28 Table Tennis
212 Marie Purvis Female 34 Cycling
213 Paula Radcliffe Female 22 Athletics
214 Bethan Raggatt Female 29 Sailing
215 Graeme Randall Male 21 Judo
216 Alan Rapley Male 26 Swimming
217 Ian Raspin Male 29 Canoeing
218 Paul Ratcliffe Male 22 Canoeing
219 Annika Reeder Female 16 Gymnastics
220 John Regis Male 29 Athletics
221 Sharon Rendle Female 30 Judo
222 Ian Rhodes Male 28 Sailing
223 Marcia Richardson Female 24 Athletics
224 Jon Ridgeon Male 29 Athletics
225 Suzanne Rigg Female 32 Athletics
226 Curtis Robb Male 24 Athletics
227 Julian Robertson Male 26 Badminton
228 Shirley Robertson Female 28 Sailing
229 Pauline Robertson-Stott Female 27 Hockey
230 Michelle Rogers Female 20 Judo
231 Sue Rolph Female 18 Swimming
232 Hilary Rose Female 25 Hockey
233 Adam Ruckwood Male 21 Swimming
234 Greg Rusedski Male 22 Tennis
235 James Salter Male 20 Swimming
236 Tessa Sanderson Female 40 Athletics
237 Nick Shackell Male 21 Swimming
238 John Shaw Male 34 Hockey
239 Alison Sheppard Female 23 Swimming
240 Lynn Simpson Female 25 Canoeing
241 Rhona Simpson Female 24 Hockey
242 Kalbir Singh Takher Male 27 Hockey
243 Amarjit Singh Male 25 Wrestling
244 Soma Singh Male 30 Hockey
245 Andrew Sinton Male 30 Rowing
246 Jane Sixsmith Female 28 Hockey
247 Nick Skelton Male 38 Equestrianism
248 George Skuodas Male 25 Sailing
249 Helen Slatter Female 26 Swimming
250 Brian Smith Male 29 Cycling
251 David W. Smith Male 21 Athletics
252 Glen Smith Male 24 Athletics
253 Graham Smith Male 21 Rowing
254 Phylis Smith Female 30 Athletics
255 Annamarie Stapleton Female 30 Rowing
256 Ian Stark Male 42 Equestrianism
257 Adrian Stead Male 29 Sailing
258 Bryan Steel Male 27 Cycling
259 Richard Stenhouse Male 30 Sailing
260 Jonathan Stern Male 31 Shooting
261 Mark Stevens Male 21 Swimming
262 Raymond Stevens Male 32 Judo
263 Alex Story Male 21 Rowing
264 Karen Straker-Dixon Female 31 Equestrianism
265 David Strang Male 27 Athletics
266 Nicholas Strange Male 29 Rowing
267 Rowena Sweatman Female 28 Judo
268 John Tanner Male 28 Cycling
269 Leon Taylor Male 18 Diving
270 Bobby Thatcher Male 21 Rowing
271 Jo Thompson Female 31 Hockey
272 Nicky Thompson Male 30 Hockey
273 Vicky Thompson Female 25 Equestrianism
274 Mary Thomson-King Female 35 Equestrianism
275 Alison Thorogood Female 35 Canoeing
276 Angie Thorp Female 23 Athletics
277 Andrew Train Male 32 Canoeing
278 Steve Train Male 34 Canoeing
279 Andy Tulloch Male 29 Athletics
280 Joanne Turvey Female 27 Rowing
281 Jim Walker Male 27 Rowing
282 Shaun Wallace Male 34 Cycling
283 Lesley Ward Female 26 Diving
284 Penny Way-Wilson Female 34 Sailing
285 Bob Weir Male 35 Athletics
286 John Whitaker Male 40 Equestrianism
287 Michael Whitaker Male 36 Equestrianism
288 Peter Whitehead Male 31 Athletics
289 Tony Whiteman Male 24 Athletics
290 Neil Willey Male 19 Swimming
291 David Williams Male 29 Sailing
292 James Williams Male 29 Fencing
293 Alison Williamson Female 24 Archery
294 Carrie Willmott Female 21 Swimming
295 Craig Winrow Male 24 Athletics
296 Neil Winter Male 22 Athletics
297 Clare Wood Female 28 Tennis
298 Joanne Wright-Goode Female 23 Badminton
299 Jon Wyatt Male 23 Hockey
300 Alison Wyeth Female 32 Athletics

Sports