You Are Here > SR/Olympics > Countries > West Germany > 1988 Seoul Summer Games

West Germany at the 1988 Seoul Summer Games

FRG West Germany: Previous Summer Games

Host City: Seoul, South Korea (September 17, 1988 to October 2, 1988)
Opening Ceremony: September 17, 1988
Closing Ceremony: October 2, 1988

Events for West Germany: 194 in 24 sports
Participants for West Germany: 347 (244 men and 103 women)
Youngest Participant for West Germany: Heike Esser (15 years, 79 days)
Oldest Participant for West Germany: Reiner Klimke (52 years, 255 days)
Most Medals for West Germany (Athlete): 9 athletes with 2 medals

Go to the 1988 Seoul Summer Games page

347 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Anja Fichtel-Mauritz Female 20 Fencing 2 2
2 Nicole Uphoff-Becker Female 21 Equestrianism 2 2
3 Sabine Bau Female 19 Fencing 1 1 2
4 Arnd Schmitt Male 23 Fencing 1 1 2
5 Silvia Sperber Female 23 Shooting 1 1 2
6 Zita-Eva Funkenhauser Female 22 Fencing 1 1 2
7 Steffi Graf Female 19 Tennis 1 1 2
8 Michael Groß Male 24 Swimming 1 1 2
9 Stefan Pfeiffer Male 22 Swimming 1 1 2
10 Matthias Baumann Male 25 Equestrianism 1 1
11 Ludger Beerbaum Male 25 Equestrianism 1 1
12 Wolfgang Brinkmann Male 38 Equestrianism 1 1
13 Thomas Domian Male 24 Rowing 1 1
14 Ralf Ehrenbrink Male 28 Equestrianism 1 1
15 Armin Eichholz Male 24 Rowing 1 1
16 Claus Erhorn Male 29 Equestrianism 1 1
17 Dirk Hafemeister Male 30 Equestrianism 1 1
18 Thies Kaspareit Male 24 Equestrianism 1 1
19 Manfred Klein Male 41 Rowing 1 1
20 Reiner Klimke Male 52 Equestrianism 1 1
21 Annette Klug Female 19 Fencing 1 1
22 Ann-Kathrin Linsenhoff Female 28 Equestrianism 1 1
23 Wolfgang Maennig Male 28 Rowing 1 1
24 Matthias Mellinghaus Male 23 Rowing 1 1
25 Thomas Möllenkamp Male 26 Rowing 1 1
26 Bahne Rabe Male 25 Rowing 1 1
27 Eckhardt Schultz Male 23 Rowing 1 1
28 Franke Sloothaak Male 30 Equestrianism 1 1
29 Monica Theodorescu Female 25 Equestrianism 1 1
30 Christiane Weber Female 26 Fencing 1 1
31 Ansgar Wessling Male 27 Rowing 1 1
32 Dieter Baumann Male 23 Athletics 1 1
33 Matthias Behr Male 33 Fencing 1 1
34 Stefan Blöcher Male 28 Hockey 1 1
35 Elmar Borrmann Male 31 Fencing 1 1
36 Dirk Brinkmann Male 23 Hockey 1 1
37 Thomas Brinkmann Male 20 Hockey 1 1
38 Heiner Dopp Male 32 Hockey 1 1
39 Thomas Endres Male 19 Fencing 1 1
40 Hanns-Henning Fastrich Male 25 Hockey 1 1
41 Carsten Fischer Male 27 Hockey 1 1
42 Volker Fischer Male 38 Fencing 1 1
43 Tobias Frank Male 30 Hockey 1 1
44 Volker Fried Male 27 Hockey 1 1
45 Thomas Gerull Male 26 Fencing 1 1
46 Matthias Gey Male 28 Fencing 1 1
47 Bernd Gröne Male 25 Cycling 1 1
48 Uli Hänel Male 31 Hockey 1 1
49 Michael Hilgers Male 22 Hockey 1 1
50 Gerhard Himmel Male 23 Wrestling 1 1
51 Andreas Keller Male 22 Hockey 1 1
52 Peter-Michael Kolbe Male 35 Rowing 1 1
53 Marc Meiling Male 26 Judo 1 1
54 Michael Metz Male 24 Hockey 1 1
55 Andreas Mollandin Male 24 Hockey 1 1
56 Manfred Nerlinger Male 27 Weightlifting 1 1
57 Jutta Niehaus Female 24 Cycling 1 1
58 Alexander Pusch Male 33 Fencing 1 1
59 Thomas Reck Male 24 Hockey 1 1
60 Christian Schliemann Male 26 Hockey 1 1
61 Ekkhard Schmidt-Opper Male 27 Hockey 1 1
62 Ulrich Schreck Male 26 Fencing 1 1
63 Thorsten Weidner Male 20 Fencing 1 1
64 Frank Wieneke Male 26 Judo 1 1
65 Rudi Bommer Male 31 Football 1 1
66 Rolf Danneberg Male 35 Athletics 1 1
67 Norbert Dobeleit Male 24 Athletics 1 1
68 Holger Fach Male 26 Football 1 1
69 Thomas Fahrner Male 25 Swimming 1 1
70 Wolfgang Funkel Male 30 Football 1 1
71 Reiner Gies Male 25 Boxing 1 1
72 Armin Görtz Male 29 Football 1 1
73 Guido Grabow Male 28 Rowing 1 1
74 Volker Grabow Male 31 Rowing 1 1
75 Roland Grahammer Male 24 Football 1 1
76 Thomas Häßler Male 22 Football 1 1
77 Rainer Henkel Male 24 Swimming 1 1
78 Christian Henn Male 24 Cycling 1 1
79 Mark Henrich Male 27 Athletics 1 1
80 Erik Hochstein Male 19 Swimming 1 1
81 Thomas Hörster Male 31 Football 1 1
82 Karsten Huck Male 42 Equestrianism 1 1
83 Peter Immesberger Male 28 Weightlifting 1 1
84 Edgar Itt Male 21 Athletics 1 1
85 Olaf Janßen Male 21 Football 1 1
86 Uwe Kamps Male 24 Football 1 1
87 Norbert Keßlau Male 26 Rowing 1 1
88 Gerhard Kleppinger Male 30 Football 1 1
89 Jürgen Klinsmann Male 24 Football 1 1
90 Claudia Kohde-Kilsch Female 24 Tennis 1 1
91 Bodo Kuhn Male 21 Athletics 1 1
92 Robert Lechner Male 21 Cycling 1 1
93 Ralf Lübke Male 23 Athletics 1 1
94 Frank Mill Male 30 Football 1 1
95 Jörg Puttlitz Male 36 Rowing 1 1
96 Hans Riederer Male 30 Shooting 1 1
97 Karl-Heinz Riedle Male 23 Football 1 1
98 Christian Schreier Male 29 Football 1 1
99 Michael Schulz Male 27 Football 1 1
100 Ralf Sievers Male 26 Football 1 1
101 Peter Sitt Male 18 Swimming 1 1
102 Jörg Vaihinger Male 25 Athletics 1 1
103 Fritz Walter Male 28 Football 1 1
104 Wolfram Wuttke Male 26 Football 1 1
105 Claudia Zaczkiewicz Female 26 Athletics 1 1
106 Martin Zawieja Male 25 Weightlifting 1 1
107 Gudrun Abt Female 26 Athletics
108 Matthias Adamczewski Male 30 Sailing
109 Katrin Adlkofer Female 22 Sailing
110 Georg Agrikola Male 29 Rowing
111 Andreas Aguilar Male 26 Gymnastics
112 Marion Aizpors Female 27 Swimming
113 Inge Althoff-Schwerzmann Female 21 Rowing
114 Gaby Appel Female 30 Hockey
115 Helga Arendt Female 24 Athletics
116 Roland Baar Male 23 Rowing
117 Manfred Barth Male 43 Archery
118 Albert Batzill Male 35 Sailing
119 Michael Bazynski Male 29 Judo
120 Felix Becker Male 24 Fencing
121 Mike Beckmann Male 20 Gymnastics
122 Peter Behl Male 22 Wrestling
123 Peter Bermel Male 21 Swimming
124 Jens-Peter Berndt Male 25 Swimming
125 Ina Beyermann Female 23 Swimming
126 Bettina Blumenberg Female 25 Hockey
127 Georg Böhm Male 26 Table Tennis
128 Ingo Borgmann Male 23 Water Polo
129 Markus Bott Male 26 Boxing
130 Peter Braun Male 26 Athletics
131 Sabine Braun Female 23 Athletics
132 Dagmar Breiken-Bremer Female 25 Hockey
133 Liselotte Breker Female 28 Shooting
134 Ralf Bremmer Male 20 Wrestling
135 Jürgen Brümmer Male 23 Gymnastics
136 Wulf Brunner Male 26 Athletics
137 Ernst Christl Male 24 Cycling
138 Wilfried Colling Male 28 Wrestling
139 Britta Dahm Female 19 Swimming
140 Frank Dietrich Male 22 Rowing
141 Helmut Dietz Male 23 Judo
142 Ruth Domgörgen Female 26 Canoeing
143 Thomas Dürst Male 21 Cycling
144 Andreas Ehrl Male 22 Water Polo
145 Doris Eisenhofer Female 20 Synchronized Swimming
146 Niels Ellwanger Male 22 Canoeing
147 Heike Esser Female 15 Swimming
148 Sabine Everts Female 27 Athletics
149 Hartmut Faust Male 23 Canoeing
150 Wolfram Faust Male 24 Canoeing
151 Roland Feldhoffer Male 26 Weightlifting
152 Armando Fernández Male 33 Water Polo
153 Christine Ferneck Female 20 Hockey
154 Steffen Fetzner Male 20 Table Tennis
155 Heike Friedrich Female 22 Synchronized Swimming
156 Roland Gäbler Male 23 Sailing
157 Christoph Galandi Male 25 Rowing
158 Heike Gehrmann Female 20 Hockey
159 Fritz Gerdsmeier Male 26 Wrestling
160 Carmen Giese Female 23 Shooting
161 Fritz Girr Male 24 Sailing
162 Roger Gößner Male 23 Wrestling
163 Viola Grahl Female 22 Hockey
164 Oliver Grüner Male 22 Rowing
165 Stephan Güsgen Male 26 Swimming
166 Christian Haas Male 30 Athletics
167 Doris Haas Female 23 Archery
168 Alexander Hagen Male 33 Sailing
169 Christian Händle Male 23 Rowing
170 Sylvia Hanika Female 28 Tennis
171 Alois Hannecker Male 27 Athletics
172 Fritz Heer Male 29 Athletics
173 Eva Hegener Female 27 Hockey
174 Elke Heinrichs Female 24 Diving
175 Jörg Helmdach Male 23 Wrestling
176 Frank Henter Male 24 Swimming
177 Martin Herrmann Male 18 Swimming
178 Reiner Heugabel Male 25 Wrestling
179 Kurt Hillenbrand Male 31 Shooting
180 Jürgen Hingsen Male 30 Athletics
181 Carola Hoffmann Female 25 Hockey
182 Frank Hoffmeister Male 22 Swimming
183 Meike Holländer Female 23 Rowing
184 Thomas Huber Male 24 Water Polo
185 Joachim Hunger Male 30 Sailing
186 Wolfgang Hunger Male 28 Sailing
187 Josefa Idem-Guerrini Female 23 Canoeing
188 Dirk Jacoby Male 26 Water Polo
189 Karin Janke Female 24 Athletics
190 Eric Jelen Male 23 Tennis
191 Dirk Joestel Male 23 Canoeing
192 Caren Jungjohann Female 20 Hockey
193 Detlef Kahlert Male 26 Archery
194 Anetta Kalinowski Female 25 Shooting
195 Bettina Kämpf Female 21 Rowing
196 Arndt Kaspar Male 26 Shooting
197 Cordula Keller Female 20 Rowing
198 Jörg Kempenich Male 23 Fencing
199 Ralph Kern Male 21 Gymnastics
200 Albin Killat Male 27 Diving
201 Gisela Kinzel Female 27 Athletics
202 Wolfgang Klapheck Male 22 Rowing
203 Peter Klein Male 29 Athletics
204 Stefan Knabe Male 24 Sailing
205 Dirk Knappheide Male 21 Modern Pentathlon
206 Silke Knoll Female 21 Athletics
207 Martina Koch-Hallmen Female 29 Hockey
208 Dirk Köhler Male 20 Shooting
209 Christoph Korte Male 22 Rowing
210 Claudia Kriz Female 31 Archery
211 Monika Kühn Female 21 Diving
212 Alexander Künzler Male 26 Boxing
213 Peter Lang Male 25 Sailing
214 Matthias Lange Male 25 Cycling
215 Rajmund Lehnert Male 23 Cycling
216 Alexander Leipold Male 19 Wrestling
217 Gaby Lesch Female 24 Athletics
218 Ulrich Lind Male 45 Shooting
219 Birgit Lohberg-Schulz Female 22 Swimming
220 Carsten Lömker Male 24 Canoeing
221 Claudia Losch Female 28 Athletics
222 Bodo Lukowski Male 27 Wrestling
223 Andreas Lütkefels Male 24 Rowing
224 Elke Markwort Female 22 Rowing
225 Marcus Marsollek Male 23 Modern Pentathlon
226 Andrea Martin Female 21 Canoeing
227 Alexander Mayer Male 21 Swimming
228 Gabriele Mehl Female 21 Rowing
229 Uwe Messerschmidt Male 26 Cycling
230 Alfons Messerschmitt Male 45 Shooting
231 Dirk Meyer Male 28 Sailing
232 Willi Meyer Male 23 Diving
233 Susanne Meyer-Bauckholt Female 22 Sailing
234 Vera Michallek Female 29 Athletics
235 Dietmar Mögenburg Male 27 Athletics
236 Anke Mühlbauer Female 20 Diving
237 Olga Nemes Female 20 Table Tennis
238 Uwe Nepp Male 21 Cycling
239 Norbert Nieroba Male 24 Boxing
240 Maik Nill Male 25 Weightlifting
241 Jürgen Nolte Male 28 Fencing
242 Katja Nolten Female 18 Table Tennis
243 Werner Obschernikat Male 33 Water Polo
244 Christa Öckl Female 44 Archery
245 Eduard Ohlinger Male 21 Weightlifting
246 Stephanie Ortwig Female 15 Swimming
247 Rainer Osselmann Male 28 Water Polo
248 Claudia Österheld Female 19 Canoeing
249 Sven Ottke Male 21 Boxing
250 Frank Otto Male 29 Water Polo
251 Claudio Pasarelli Male 23 Wrestling
252 Viola Paulitz Female 21 Cycling
253 Doris Pecher Female 21 Diving
254 Beate Peters Female 28 Athletics
255 Kerstin Peters Female 21 Rowing
256 Cerstin Petersmann Female 23 Rowing
257 Katrin Petersmann Female 21 Rowing
258 Hans-Jürgen Pfohe Male 37 Sailing
259 Thomas Pfrang Male 23 Canoeing
260 Christiane Pielke Female 25 Swimming
261 Iris Plotzitzka Female 22 Athletics
262 Kerstin Preßler Female 26 Athletics
263 Jürgen Rebel Male 25 Table Tennis
264 Heike Redetzky-Henkel Female 24 Athletics
265 Gabi Reha Female 23 Swimming
266 Kerstin Rehders Female 25 Rowing
267 René Reimann Male 21 Water Polo
268 Thomas Reineck Male 20 Canoeing
269 Andreas Reinke Male 27 Rowing
270 Michael Rich Male 18 Cycling
271 Sabine Richter Female 22 Athletics
272 Michaela Rink Female 21 Shooting
273 Peter Röhle Male 31 Water Polo
274 Jörg Roßkopf Male 19 Table Tennis
275 Marion Rothaar Female 15 Rhythmic Gymnastics
276 Bernd Rücker Male 23 Shooting
277 Martin Ruppel Male 21 Rowing
278 Alexandra Russ Female 18 Swimming
279 Christoph Sahner Male 24 Athletics
280 Ralf Salzmann Male 33 Athletics
281 Ulrike Sarvari Female 24 Athletics
282 Michaela Schabinger Female 27 Athletics
283 Anja Schäfer Female 22 Rowing
284 Jürgen Scheibe Male 19 Wrestling
285 Gerlind Scheller Female 20 Synchronized Swimming
286 Markus Scherer Male 26 Wrestling
287 Gaby Schley-Schöwe Female 24 Hockey
288 Svenja Schlicht Female 21 Swimming
289 Harald Schmid Male 30 Athletics
290 Susi Schmid Female 28 Hockey
291 Thomas Schmid Male 29 Sailing
292 Diana Schmiemann Female 16 Rhythmic Gymnastics
293 Dieter Schneider Male 29 Fencing
294 Gilbert Schneider Male 23 Canoeing
295 Andreas Schnieders Male 21 Boxing
296 Reiner Scholl Male 27 Canoeing
297 Bernhard Schulkowski Male 36 Archery
298 Guido Schumacher Male 22 Judo
299 Florian Schwarthoff Male 20 Athletics
300 Dirk Schweisfurth Male 22 Athletics
301 Herbert Seeberger Male 39 Shooting
302 Karin Seick Female 26 Swimming
303 Frank Seipelt Male 27 Weightlifting
304 Bernhard Simmelbauer Male 25 Gymnastics
305 Selma Sonnet Female 20 Shooting
306 Hagen Stamm Male 28 Water Polo
307 Carl-Uwe Steeb Male 21 Tennis
308 Margit Stein Female 22 Shooting
309 Andreas Steinbach Male 23 Wrestling
310 Uwe Sterzik Male 22 Water Polo
311 Matthias Stich Male 24 Shooting
312 Steffen Stranz Male 28 Judo
313 Remig Stumpf Male 22 Cycling
314 Christian Stützinger Male 19 Shooting
315 Klaus Tafelmeier Male 30 Athletics
316 Dirk Theismann Male 25 Water Polo
317 Ralf Thienel Male 29 Rowing
318 Ute Thimm Female 30 Athletics
319 Andrea Thomas Female 25 Athletics
320 Stephan Thönnessen Male 26 Fencing
321 Carlo Thränhardt Male 31 Athletics
322 Ingrid Thyssen Female 32 Athletics
323 Wolfgang Trautwein Male 27 Shooting
324 Reiner Trik Male 25 Wrestling
325 Herbert Tutsch Male 25 Wrestling
326 Michael Twittmann Male 23 Rowing
327 Gaby Uhlenbruck Female 22 Hockey
328 Dirk Ulaszewski Male 24 Canoeing
329 Michaela Ustorf Female 15 Gymnastics
330 Ines Varenkamp Female 24 Cycling
331 Jens Volkmann Male 21 Athletics
332 Alexander von der Groeben Male 32 Judo
333 Isabella von Lospichl Female 18 Gymnastics
334 Mark Warnecke Male 18 Swimming
335 Frank Weber Male 25 Cycling
336 Hartmut Wedekind Male 24 Swimming
337 Silke Wehrmeister Female 22 Hockey
338 Heinz Weis Male 25 Athletics
339 Torsten Wiegel Male 21 Swimming
340 Daniel Winkler Male 26 Gymnastics
341 Gaby Wolf Female 27 Athletics
342 Susanne Wollschläger Female 23 Hockey
343 Jens-Peter Wrede Male 31 Sailing
344 Rifat Yildiz Male 23 Wrestling
345 Björn Zikarsky Male 21 Swimming
346 Katja Ziliox Female 18 Swimming
347 Michael Zimmermann Male 29 Modern Pentathlon

Sports