You Are Here > SR/Olympics > Countries > West Germany > 1984 Los Angeles Summer Games

West Germany at the 1984 Los Angeles Summer Games

FRG West Germany: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Los Angeles, United States (July 29, 1984 to August 12, 1984)
Opening Ceremony: July 28, 1984
Closing Ceremony: August 12, 1984

Events for West Germany: 194 in 25 sports
Participants for West Germany: 390 (267 men and 123 women)
Youngest Participant for West Germany: Angela Golz (15 years, 4 days)
Oldest Participant for West Germany: Peter Blecher (50 years, 177 days)
Most Medals for West Germany (Athlete): Michael Groß (4 medals)

Go to the 1984 Los Angeles Summer Games page

390 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Michael Groß Male 20 Swimming 2 2 4
2 Karin Seick Female 22 Swimming 1 2 3
3 Reiner Klimke Male 48 Equestrianism 2 2
4 Cornelia Hanisch Female 32 Fencing 1 1 2
5 Matthias Behr Male 29 Fencing 2 2
6 Ina Beyermann Female 19 Swimming 1 1 2
7 Thomas Fahrner Male 21 Swimming 1 1 2
8 Rolf Gölz Male 21 Cycling 1 1 2
9 Barbara Lewe-Pohlmann-Schüttpelz Female 27 Canoeing 1 1 2
10 Sabine Bischoff Female 26 Fencing 1 1
11 Elmar Borrmann Male 27 Fencing 1 1
12 Rolf Danneberg Male 31 Athletics 1 1
13 Michael Dürsch Male 27 Rowing 1 1
14 Ulli Eicke Male 32 Canoeing 1 1
15 Volker Fischer Male 33 Fencing 1 1
16 Zita-Eva Funkenhauser Female 18 Fencing 1 1
17 Albert Hedderich Male 26 Rowing 1 1
18 Gerhard Heer Male 28 Fencing 1 1
19 Raimund Hörmann Male 27 Rowing 1 1
20 Ute Kircheis-Wessel Female 31 Fencing 1 1
21 Herbert Krug Male 47 Equestrianism 1 1
22 Claudia Losch Female 24 Athletics 1 1
23 Ulrike Meyfarth Female 28 Athletics 1 1
24 Rolf Milser Male 33 Weightlifting 1 1
25 Dietmar Mögenburg Male 22 Athletics 1 1
26 Rafael Nickel Male 25 Fencing 1 1
27 Pasquale Pasarelli Male 27 Wrestling 1 1
28 Alexander Pusch Male 29 Fencing 1 1
29 Karl-Heinz Radschinsky Male 31 Weightlifting 1 1
30 Uwe Sauer Male 40 Equestrianism 1 1
31 Fredy Schmidtke Male 23 Cycling 1 1
32 Christiane Weber Female 22 Fencing 1 1
33 Dieter Wiedenmann Male 27 Rowing 1 1
34 Frank Wieneke Male 22 Judo 1 1
35 Gaby Appel Female 26 Hockey 1 1
36 Christian Bassemir Male 28 Hockey 1 1
37 Frank Beck Male 23 Fencing 1 1
38 Stefan Blöcher Male 24 Hockey 1 1
39 Dagmar Breiken-Bremer Female 20 Hockey 1 1
40 Dirk Brinkmann Male 19 Hockey 1 1
41 Beate Deininger Female 20 Hockey 1 1
42 Heiner Dopp Male 28 Hockey 1 1
43 Elke Drüll Female 28 Hockey 1 1
44 Carsten Fischer Male 22 Hockey 1 1
45 Jochen Fraatz Male 21 Handball 1 1
46 Tobias Frank Male 26 Hockey 1 1
47 Volker Fried Male 23 Hockey 1 1
48 Matthias Gey Male 24 Fencing 1 1
49 Joachim Griese Male 31 Sailing 1 1
50 Thomas Gunst Male 25 Hockey 1 1
51 Birgit Hagen Female 27 Hockey 1 1
52 Birgit Hahn Female 26 Hockey 1 1
53 Uli Hänel Male 27 Hockey 1 1
54 Thomas Happe Male 26 Handball 1 1
55 Ute Hasse Female 20 Swimming 1 1
56 Harald Hein Male 34 Fencing 1 1
57 Rainer Henkel Male 20 Swimming 1 1
58 Jürgen Hingsen Male 26 Athletics 1 1
59 Ulrike Holmer Female 16 Shooting 1 1
60 Karl-Joachim Hürter Male 23 Hockey 1 1
61 Andreas Keller Male 18 Hockey 1 1
62 Martin Knosp Male 24 Wrestling 1 1
63 Martina Koch-Hallmen Female 25 Hockey 1 1
64 Peter-Michael Kolbe Male 30 Rowing 1 1
65 Dirk Korthals Male 22 Swimming 1 1
66 Felix Krull Male 29 Hockey 1 1
67 Sigrid Landgraf Female 25 Hockey 1 1
68 Corinna Lingnau Female 24 Hockey 1 1
69 Michael Marcour Male 25 Sailing 1 1
70 Arnulf Meffle Male 26 Handball 1 1
71 Uwe Messerschmidt Male 22 Cycling 1 1
72 Christina Moser Female 23 Hockey 1 1
73 Rüdiger Neitzel Male 21 Handball 1 1
74 Patricia Ott Female 24 Hockey 1 1
75 Michael Paul Male 23 Handball 1 1
76 Michael Peter Male 35 Hockey 1 1
77 Dirk Rauin Male 27 Handball 1 1
78 Thomas Reck Male 20 Hockey 1 1
79 Klaus Reichert Male 37 Fencing 1 1
80 Karl-Hans Riehm Male 33 Athletics 1 1
81 Siegfried Roch Male 25 Handball 1 1
82 Hella Roth Female 20 Hockey 1 1
83 Michael Roth Male 22 Handball 1 1
84 Ulrich Roth Male 22 Handball 1 1
85 Markus Scherer Male 22 Wrestling 1 1
86 Gaby Schley-Schöwe Female 20 Hockey 1 1
87 Svenja Schlicht Female 17 Swimming 1 1
88 Susi Schmid Female 23 Hockey 1 1
89 Ekkhard Schmidt-Opper Male 23 Hockey 1 1
90 Alexander Schowtka Male 20 Swimming 1 1
91 Martin Schwalb Male 21 Handball 1 1
92 Uwe Schwenker Male 25 Handball 1 1
93 Markku Slawyk Male 21 Hockey 1 1
94 Thomas Springel Male 25 Handball 1 1
95 Andreas Thiel Male 24 Handball 1 1
96 Ulla Thielemann Female 24 Hockey 1 1
97 Andrea Weiermann-Lietz Female 25 Hockey 1 1
98 Klaus Wöller Male 28 Handball 1 1
99 Sepp Wunderlich Male 27 Handball 1 1
100 Reinhard Alber Male 20 Cycling 1 1
101 Ellen Becker Female 23 Rowing 1 1
102 Gaby Bußmann Female 24 Athletics 1 1
103 Claus Erhorn Male 25 Equestrianism 1 1
104 Sabine Everts Female 23 Athletics 1 1
105 Armando Fernández Male 29 Water Polo 1 1
106 Roland Freund Male 29 Water Polo 1 1
107 Heide-Elke Gaugel Female 25 Athletics 1 1
108 Roland Günther Male 21 Cycling 1 1
109 Dietmar Hogrefe Male 21 Equestrianism 1 1
110 Rainer Hoppe Male 22 Water Polo 1 1
111 Thomas Huber Male 20 Water Polo 1 1
112 Josefa Idem-Guerrini Female 19 Canoeing 1 1
113 Nicole Leistenschneider Female 17 Athletics 1 1
114 Fritz Ligges Male 46 Equestrianism 1 1
115 Thomas Loebb Male 27 Water Polo 1 1
116 Peter Luther Male 45 Equestrianism 1 1
117 Michael Marx Male 24 Cycling 1 1
118 Manfred Nerlinger Male 23 Weightlifting 1 1
119 Günther Neureuther Male 28 Judo 1 1
120 Werner Obschernikat Male 29 Water Polo 1 1
121 Rainer Osselmann Male 24 Water Polo 1 1
122 Frank Otto Male 25 Water Polo 1 1
123 Bettina Overesch-Böker-Hoy Female 21 Equestrianism 1 1
124 Stefan Pfeiffer Male 18 Swimming 1 1
125 Christiane Pielke Female 21 Swimming 1 1
126 Klaus Ploghaus Male 28 Athletics 1 1
127 Peter Röhle Male 27 Water Polo 1 1
128 Harald Schmid Male 26 Athletics 1 1
129 Arthur Schnabel Male 35 Judo 1 1
130 Paul Schockemöhle Male 39 Equestrianism 1 1
131 Jürgen Schröder Male 23 Water Polo 1 1
132 Heike Schulte-Mattler Female 26 Athletics 1 1
133 Sandra Schumacher Female 17 Cycling 1 1
134 Susanne Schuster Female 21 Swimming 1 1
135 Franke Sloothaak Male 26 Equestrianism 1 1
136 Hagen Stamm Male 24 Water Polo 1 1
137 Christina Sussiek Female 24 Athletics 1 1
138 Burkhard Tesdorpf Male 21 Equestrianism 1 1
139 Dirk Theismann Male 21 Water Polo 1 1
140 Ute Thimm Female 26 Athletics 1 1
141 Iris Völkner Female 23 Rowing 1 1
142 Regina Weber Female 21 Rhythmic Gymnastics 1 1
143 Siggi Wentz Male 24 Athletics 1 1
144 Manfred Zielonka Male 23 Boxing 1 1
145 Petra Zindler Female 18 Swimming 1 1
146 Iris Zscherpe Female 17 Swimming 1 1
147 Georg Agrikola Male 25 Rowing
148 Gabriele Altweck Female 21 Cycling
149 Heidrun Barth Female 23 Rowing
150 Dieter Bast Male 32 Football
151 Andreas Bauer Male 23 Boxing
152 Angelika Beblo Female 23 Rowing
153 Maike Becker Female 22 Handball
154 Uwe Becker Male 28 Athletics
155 Astrid Beckers Female 18 Gymnastics
156 Andreas Behrend Male 20 Swimming
157 Achim Bellmann Male 27 Modern Pentathlon
158 Gerhard Beyer Male 43 Shooting
159 Uwe Blab Male 22 Basketball
160 Peter Blecher Male 50 Shooting
161 Elke Blumauer Female 21 Handball
162 Manfred Bockenfeld Male 24 Football
163 Hartmut Bölts Male 23 Cycling
164 Rudi Bommer Male 26 Football
165 Hans-Friedrich Böse Male 34 Sailing
166 Markus Bott Male 22 Boxing
167 Peter Bouschen Male 24 Athletics
168 Ursula Brauch Female 21 Rowing
169 Uwe Brauer Male 22 Basketball
170 Sabine Braun Female 19 Athletics
171 Andy Brehme Male 23 Football
172 Guido Buchwald Male 23 Football
173 Beate Bühler Female 20 Volleyball
174 Manuela Dachner Female 24 Archery
175 Sandra Dahlmann Female 16 Swimming
176 Ulrike Denk Female 20 Athletics
177 Roland Dickgießer Male 23 Football
178 Anne Dickmann Female 26 Rowing
179 Ralf Diegel Male 20 Swimming
180 Eckart Diesch Male 30 Sailing
181 Jörg Diesch Male 32 Sailing
182 Manfred Donike Male 24 Cycling
183 Dieter Dörr Male 27 Diving
184 Birgit Dressel Female 24 Athletics
185 Viktor Engel Male 37 Shooting
186 Ute Enzenauer Female 19 Cycling
187 Sabine Erbs Female 20 Handball
188 Jürgen Evers Male 19 Athletics
189 Hartmut Faust Male 19 Canoeing
190 Wolfram Faust Male 20 Canoeing
191 Hans-Peter Ferner Male 28 Athletics
192 Kerstin Finke Female 18 Diving
193 Bernd Franke Male 36 Football
194 Thomas Freienstein Male 24 Cycling
195 Bernd Gabriel Male 22 Wrestling
196 Wolfram Gambke Male 24 Athletics
197 Armin Garnreiter Male 26 Archery
198 Jürgen Geiger Male 25 Gymnastics
199 Roswitha Gerdes Female 23 Athletics
200 Fritz Gerdsmeier Male 22 Wrestling
201 Helmut Gertel Male 23 Boxing
202 Stefan Gertel Male 24 Boxing
203 Wolfgang Gerz Male 31 Sailing
204 Reiner Gies Male 21 Boxing
205 Thomas Giessing Male 23 Athletics
206 Angela Golz Female 15 Gymnastics
207 Dieter Göpfert Male 26 Rowing
208 Guido Grabow Male 24 Rowing
209 Volker Grabow Male 27 Rowing
210 Hermann Greß Male 29 Rowing
211 Jürgen Groh Male 28 Football
212 Bernd Gröne Male 21 Cycling
213 Benno Groß Male 26 Gymnastics
214 Christian Haas Male 25 Athletics
215 Doris Haas Female 19 Archery
216 Gudrun Hänisch Female 20 Synchronized Swimming
217 Ute Hankers Female 19 Volleyball
218 Axel Harries Male 19 Athletics
219 Jürgen Hartmann Male 31 Shooting
220 Werner Hartmann Male 25 Athletics
221 Elke Heine Female 17 Gymnastics
222 Elke Heinrichs Female 19 Diving
223 Peter Heinz Male 30 Shooting
224 Karl-Heinz Helbing Male 27 Wrestling
225 Martin Herbster Male 22 Wrestling
226 Christoph Herle Male 28 Athletics
227 Bernd Hessel Male 23 Canoeing
228 Reiner Heugabel Male 21 Wrestling
229 Kurt Hillenbrand Male 26 Shooting
230 Sabine Hinkelmann Female 24 Rowing
231 Norbert Hofmann Male 21 Shooting
232 Brigitte Holzapfel Female 26 Athletics
233 Ruth Holzhausen Female 24 Volleyball
234 Klaudia Hornung Female 22 Rowing
235 Astrid Hühn Female 24 Handball
236 Joachim Hunger Male 26 Sailing
237 Wolfgang Hunger Male 24 Sailing
238 Peter Hussing Male 36 Boxing
239 Peter Immesberger Male 24 Weightlifting
240 Andreas Japtok Male 23 Gymnastics
241 Ralf Jaros Male 18 Athletics
242 Kerstin Jönßon Female 20 Handball
243 Peter Jupke Male 27 Judo
244 Vladimir Kadlec Male 27 Basketball
245 Detlef Kahlert Male 21 Archery
246 Eckart Kaphengst Male 25 Sailing
247 Andreas Kappes Male 18 Cycling
248 Heribert Karches Male 25 Rowing
249 Oliver Kegel Male 23 Canoeing
250 Almut Kemperdick Female 21 Volleyball
251 Norbert Keßlau Male 22 Rowing
252 Albin Killat Male 23 Diving
253 Nicolai Klapkarek Male 19 Swimming
254 Manfred Klein Male 36 Rowing
255 Peter Klein Male 25 Athletics
256 Regina Kleine-Kuhlmann Female 25 Rowing
257 Margrit Klinger Female 24 Athletics
258 Angelika Knipping Female 23 Swimming
259 Erwin Knosp Male 22 Wrestling
260 Jürgen Koffler Male 24 Athletics
261 Georg Konermann Male 24 Rowing
262 Christoph Körner Male 21 Basketball
263 Sabrina Koschella Female 20 Handball
264 Birgit Kowalczik Female 16 Swimming
265 Guido Kratschmer Male 31 Athletics
266 Brigitte Kraus Female 27 Athletics
267 Willi Kuhweide Male 41 Sailing
268 Ute Kumitz Female 24 Rowing
269 Corinna Kunze Female 20 Handball
270 Alexander Künzler Male 22 Boxing
271 Christine Lang Female 20 Synchronized Swimming
272 Peter Lang Male 26 Swimming
273 Sigrid Lang Female 20 Shooting
274 Brigitta Lehmann Female 17 Gymnastics
275 Ulrich Lind Male 41 Shooting
276 Eckard Löll Male 30 Sailing
277 Ralf Lübke Male 19 Athletics
278 Bodo Lukowski Male 23 Wrestling
279 Peter Lux Male 21 Football
280 Wolfgang Maennig Male 24 Rowing
281 Ingra Manecke Female 28 Athletics
282 Michael Maue Male 24 Cycling
283 Axel May Male 35 Sailing
284 Marc Meiling Male 22 Judo
285 Ingo Mendel Male 24 Basketball
286 Dirk Meyer Male 24 Sailing
287 Frank Mill Male 26 Football
288 Thomas Möllenkamp Male 22 Rowing
289 Uwe Mönkemeyer Male 24 Athletics
290 Gerald Mörken Male 24 Swimming
291 Roswitha Mroczynski Female 21 Handball
292 Gerd Nagel Male 26 Athletics
293 Heike Neu Female 19 Rowing
294 Fritz Niebler Male 25 Wrestling
295 Jürgen Nolte Male 24 Fencing
296 Edith Oker Female 23 Athletics
297 Michael Pappert Male 26 Basketball
298 Stefan Peter Male 19 Swimming
299 Beate Peters Female 24 Athletics
300 Olaf Peters Male 20 Weightlifting
301 Ulrich Peters Male 27 Basketball
302 Terry Place-Brandel Female 26 Volleyball
303 Petra Platen Female 24 Handball
304 Kathrien Plückhahn Female 25 Rowing
305 Jörg Puttlitz Male 31 Rowing
306 Vanadis Putzke Female 23 Handball
307 Alfred Radke Male 49 Shooting
308 Uwe Rahn Male 22 Football
309 Heike Redetzky-Henkel Female 20 Athletics
310 Michael Rehbein Male 24 Modern Pentathlon
311 Kerstin Rehders Female 21 Rowing
312 Sabine Reuter Female 27 Rowing
313 Renate Riek Female 24 Volleyball
314 Elke Riesenkönig Female 18 Rowing
315 James Rohleder Male 29 Judo
316 Volker Rohrwick Male 30 Gymnastics
317 Uwe Sachs Male 25 Wrestling
318 Christoph Sahner Male 20 Athletics
319 Gisela Sailer Female 22 Shooting
320 Ralf Salzmann Male 29 Athletics
321 Christian Sandow Male 25 Modern Pentathlon
322 Uwe Sauer Male 21 Basketball
323 Andrea Sauvigny Female 23 Volleyball
324 Michaela Schabinger Female 23 Athletics
325 Claudia Scharmann Female 18 Rhythmic Gymnastics
326 Dieter Schatzschneider Male 26 Football
327 Gerhard Scheller Male 25 Cycling
328 Gerlind Scheller Female 16 Synchronized Swimming
329 Andreas Schmelz Male 23 Rowing
330 Andreas Schmidt Male 24 Swimming
331 Detlef Schmidt Male 26 Canoeing
332 Regina Schmidt Female 26 Canoeing
333 Silvia Schmitt Female 22 Handball
334 Uwe Schmitt Male 22 Athletics
335 Dieter Schneider Male 25 Fencing
336 Reiner Scholl Male 23 Canoeing
337 Freddy Scholz Male 22 Fencing
338 Alfred Schön Male 22 Football
339 Christian Schreier Male 25 Football
340 Detlef Schrempf Male 21 Basketball
341 Uwe Schröder Male 22 Shooting
342 Heike Schwarm Female 16 Gymnastics
343 Matthias Seack Male 22 Canoeing
344 Oliver Seack Male 22 Canoeing
345 Siegfried Seibold Male 24 Wrestling
346 Werner Seibold Male 36 Shooting
347 Frank Seipelt Male 23 Weightlifting
348 Bernhard Simmelbauer Male 21 Gymnastics
349 Erwin Skamrahl Male 26 Athletics
350 Judith Skolnik Female 18 Canoeing
351 Armin Sowa Male 24 Basketball
352 Silvia Sperber Female 19 Shooting
353 Marina Staden Female 28 Volleyball
354 Achim Stadler Male 22 Cycling
355 Werner Stauff Male 24 Cycling
356 Dagmar Stelberg Female 25 Handball
357 Karsten Stolz Male 20 Athletics
358 Steffen Stranz Male 24 Judo
359 Jörg Stratmann Male 30 Fencing
360 Claudia Sturm Female 21 Handball
361 Bernhard Süß Male 23 Shooting
362 Klaus Tafelmeier Male 26 Athletics
363 Sigrid Terstegge Female 24 Volleyball
364 Charlotte Teske Female 34 Athletics
365 Wolfram Thiem Male 28 Rowing
366 Carlo Thränhardt Male 27 Athletics
367 Ingrid Thyssen Female 28 Athletics
368 Wolfgang Trautwein Male 23 Shooting
369 Reiner Trik Male 21 Wrestling
370 Jörg Vaihinger Male 21 Athletics
371 Ines Varenkamp Female 20 Cycling
372 Jörg Volkmann Male 26 Fencing
373 Alexander von der Groeben Male 28 Judo
374 Regina Vossen Female 21 Volleyball
375 Alwin Wagner Male 33 Athletics
376 Bernd Wehmeyer Male 32 Football
377 Waltraud Weißenberg Female 40 Shooting
378 Christian Welp Male 20 Basketball
379 Martin Weppler Male 26 Athletics
380 Ralf Wienand Male 21 Canoeing
381 Anja Wilhelm Female 15 Gymnastics
382 Daniel Winkler Male 22 Gymnastics
383 Gudrun Witte Female 22 Volleyball
384 Ingo Wittenborn Male 19 Cycling
385 Harry Wittig Male 23 Archery
386 Christoph Wolf Male 23 Canoeing
387 Axel Wöstmann Male 23 Rowing
388 Klaus Zander Male 27 Basketball
389 Rudolf Ziegler Male 26 Rowing
390 Christian Zirkelbach Male 22 Athletics

Sports