You Are Here > SR/Olympics > Countries > Unified Team > 1992 Albertville Winter Games

Unified Team at the 1992 Albertville Winter Games

EUN Unified Team:

Host City: Albertville, France (February 8, 1992 to February 23, 1992)
Opening Ceremony: February 8, 1992
Closing Ceremony: February 23, 1992

Events for Unified Team: 52 in 12 sports
Participants for Unified Team: 129 (86 men and 43 women)
Youngest Participant for Unified Team: Svetlana Novikova (17 years, 160 days)
Oldest Participant for Unified Team: Raisa Smetanina (39 years, 354 days)
Most Medals for Unified Team (Athlete): Yelena Välbe and Lyubov Yegorova (5 medals)

Go to the 1992 Albertville Winter Games page

129 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Lyubov Yegorova Female 25 Cross Country Skiing 3 2 5
2 Yelena Välbe Female 23 Cross Country Skiing 1 4 5
3 Anfisa Reztsova Female 27 Biathlon 1 1 2
4 Yelena Belova Female 26 Biathlon 2 2
5 Sergey Bautin Male 24 Ice Hockey 1 1
6 Igor Boldin Male 28 Ice Hockey 1 1
7 Nikolay Borshchevsky Male 27 Ice Hockey 1 1
8 Vyacheslav Butsayev Male 21 Ice Hockey 1 1
9 Slava Bykov Male 31 Ice Hockey 1 1
10 Yevgeny Davydov Male 24 Ice Hockey 1 1
11 Artur Dmitriyev Male 24 Figure Skating 1 1
12 Darius Kasparaitis Male 19 Ice Hockey 1 1
13 Yury Khmylyov Male 27 Ice Hockey 1 1
14 Andrey Khomutov Male 30 Ice Hockey 1 1
15 Marina Klimova Female 25 Figure Skating 1 1
16 Andrey Kovalenko Male 21 Ice Hockey 1 1
17 Aleksey Kovalyov Male 18 Ice Hockey 1 1
18 Igor Kravchuk Male 25 Ice Hockey 1 1
19 Larisa Lazutina Female 26 Cross Country Skiing 1 1
20 Vladimir Malakhov Male 23 Ice Hockey 1 1
21 Dmitry Mironov Male 26 Ice Hockey 1 1
22 Nataliya Mishkutyonok Female 21 Figure Skating 1 1
23 Sergey Petrenko Male 23 Ice Hockey 1 1
24 Viktor Petrenko Male 22 Figure Skating 1 1
25 Sergey Ponomarenko Male 31 Figure Skating 1 1
26 Vitaly Prokhorov Male 25 Ice Hockey 1 1
27 Yevgeny Redkin Male 22 Biathlon 1 1
28 Mikhail Shtalenkov Male 26 Ice Hockey 1 1
29 Raisa Smetanina Female 39 Cross Country Skiing 1 1
30 Andrey Trefilov Male 22 Ice Hockey 1 1
31 Dmitry Yushkevich Male 20 Ice Hockey 1 1
32 Aleksey Zhamnov Male 21 Ice Hockey 1 1
33 Aleksey Zhitnik Male 19 Ice Hockey 1 1
34 Sergey Zubov Male 21 Ice Hockey 1 1
35 Yelena Bechke Female 26 Figure Skating 1 1
36 Sergey Chepikov Male 25 Biathlon 1 1
37 Valery Kiriyenko Male 26 Biathlon 1 1
38 Yelizaveta Kozhevnikova Female 18 Freestyle Skiing 1 1
39 Valery Medvedtsev Male 27 Biathlon 1 1
40 Svetlana Pechorskaya Female 23 Biathlon 1 1
41 Denis Petrov Male 23 Figure Skating 1 1
42 Aleksandr Popov Male 26 Biathlon 1 1
43 Yuliya Allagulova Female 19 Short Track Speed Skating 1 1
44 Nataliya Isakova Female 25 Short Track Speed Skating 1 1
45 Yelena Melnikova Female 20 Biathlon 1 1
46 Viktoriya Troitskaya-Taranina Female 22 Short Track Speed Skating 1 1
47 Maiya Usova Female 27 Figure Skating 1 1
48 Yuliya Vlasova Female 24 Short Track Speed Skating 1 1
49 Sasha Zhulin Male 28 Figure Skating 1 1
50 Vitaly Andreyev Male 22 Alpine Skiing
51 Andrey Bakhvalov Male 28 Speed Skating
52 Aleksey Bannikov Male 18 Freestyle Skiing
53 Svetlana Bazhanova Female 19 Speed Skating
54 Gennady Belyakov Male 23 Luge
55 Oleksandr Bortiuk Male 26 Bobsleigh
56 Mikhail Botvinov Male 24 Cross Country Skiing
57 Svetlana Boyko Female 26 Speed Skating
58 Eduard Burmistrov Male 23 Luge
59 Konstantin Chistyakov Male 21 Alpine Skiing
60 Sergey Danilin Male 32 Luge
61 Nadezhda Danilina Female 24 Luge
62 Olga Danilova Female 21 Cross Country Skiing
63 Albert Demchenko Male 20 Luge
64 Yury Dudarev Male 21 Ski Jumping
65 Andrey Dundukov Male 25 Nordic Combined
66 Svetlana Gladysheva Female 20 Alpine Skiing
67 Aleksey Golovin Male 29 Bobsleigh
68 Yelena Golovina Female 30 Biathlon
69 Aleksandr Golubyov Male 27 Cross Country Skiing
70 Aleksandr Golubyov Male 19 Speed Skating
71 Andrey Gorokhov Male 23 Bobsleigh
72 Pasha Grishchuk Female 20 Figure Skating
73 Irina Gubkina Female 19 Luge
74 Nikolay Gulyayev Male 26 Speed Skating
75 Andrey Ivanov Male 18 Freestyle Skiing
76 Konstantin Kalistratov Male 24 Speed Skating
77 German Karachevsky Male 23 Cross Country Skiing
78 Andrey Kirillov Male 25 Cross Country Skiing
79 Sergey Klevchenya Male 21 Speed Skating
80 Aleksandr Klimov Male 26 Speed Skating
81 Yelena Korolyova Female 18 Freestyle Skiing
82 Sergey Kruglov Male 31 Bobsleigh
83 Yelena Lapuga Female 27 Speed Skating
84 Tetiana Lebedeva Female 18 Alpine Skiing
85 Igor Lobanov Male 22 Luge
86 Olga Lychkina Female 23 Freestyle Skiing
87 Vladimir Lyubovitsky Male 28 Bobsleigh
88 Mikhail Lyzhin Male 18 Freestyle Skiing
89 Nataliya Martynova Female 21 Cross Country Skiing
90 Aleksey Maslov Male 26 Alpine Skiing
91 Vadim Naumov Male 22 Figure Skating
92 Svetlana Novikova Female 17 Alpine Skiing
93 Svetlana Paramygina Female 26 Biathlon
94 Aleksandr Pashkov Male 38 Bobsleigh
95 Oleg Petrov Male 24 Bobsleigh
96 Yevgeny Platov Male 24 Figure Skating
97 Nataliya Polozkova Female 19 Speed Skating
98 Lyudmila Prokashova Female 23 Speed Skating
99 Aleksey Prokurorov Male 27 Cross Country Skiing
100 Marina Pylayeva Female 25 Short Track Speed Skating
101 Tatyana Rachkova Female 19 Figure Skating
102 Oksana Ravilova Female 24 Speed Skating
103 Yevgeny Sanarov Male 20 Speed Skating
104 Vasily Savin Male 24 Nordic Combined
105 Vadim Sayutin Male 21 Speed Skating
106 Vadim Shakshakbayev Male 20 Speed Skating
107 Yevgeniya Shishkova Female 19 Figure Skating
108 Yuriy Shulha Male 26 Speed Skating
109 Sergey Shupletsov Male 21 Freestyle Skiing
110 Sergey Shvagirev Male 21 Nordic Combined
111 Vladimir Smirnov Male 27 Cross Country Skiing
112 Bronislav Snetkov Male 24 Speed Skating
113 Valery Stolyarov Male 21 Nordic Combined
114 Oleg Sukhoruchenko Male 26 Bobsleigh
115 Yelena Tyushnyakova Female 29 Speed Skating
116 Larisa Udodova Female 18 Freestyle Skiing
117 Aleksey Urmanov Male 18 Figure Skating
118 Andrey Verveykin Male 26 Ski Jumping
119 Dionis Vodnyev Male 20 Ski Jumping
120 Yuliya Vorobyova Female 17 Figure Skating
121 Nataliya Yakushenko Female 19 Luge
122 Vladimir Yefimov Male 36 Bobsleigh
123 Oleg Yermolin Male 19 Luge
124 Dmitry Yershov Male 21 Short Track Speed Skating
125 Mikhail Yesin Male 24 Ski Jumping
126 V'iacheslav Zahorodniuk Male 19 Figure Skating
127 Varvara Zelenskaya Female 19 Alpine Skiing
128 Aleksey Zelensky Male 20 Luge
129 Igor Zhelezovsky Male 28 Speed Skating

Sports