You Are Here > SR/Olympics > Countries > Unified Team > 1992 Barcelona Summer Games

Unified Team at the 1992 Barcelona Summer Games

EUN Unified Team:

Host City: Barcelona, Spain (July 24, 1992 to August 9, 1992)
Opening Ceremony: July 25, 1992
Closing Ceremony: August 9, 1992

Events for Unified Team: 234 in 27 sports
Participants for Unified Team: 475 (310 men and 165 women)
Youngest Participant for Unified Team: Nina Zhivanevskaya (15 years, 35 days)
Oldest Participant for Unified Team: Guram Biganishvili (42 years, 70 days)
Most Medals for Unified Team (Athlete): Vitaly Shcherbo (6 medals)

Go to the 1992 Barcelona Summer Games page

475 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Vitaly Shcherbo Male 20 Gymnastics 6 6
2 Hryhoriy Misiutin Male 21 Gymnastics 1 4 5
3 Aleksandr Popov Male 20 Swimming 2 2 4
4 Tetiana Hutsu Female 15 Gymnastics 2 1 1 4
5 Yevgeny Sadovy Male 19 Swimming 3 3
6 Tetiana Lysenko Female 17 Gymnastics 2 1 3
7 Vlad Pyshnenko Male 22 Swimming 1 2 3
8 Marina Dobrancheva-Logvinenko Female 30 Shooting 2 2
9 Olha Bryzhina Female 29 Athletics 1 1 2
10 Liliya Nurutdinova Female 28 Athletics 1 1 2
11 Veniamin Tayanovich Male 25 Swimming 1 1 2
12 Valeri Belenki Male 22 Gymnastics 1 1 2
13 Ihor Korobchinskiy Male 22 Gymnastics 1 1 2
14 Yelena Rudkovskaya Female 19 Swimming 1 1 2
15 Pavlo Khnykin Male 23 Swimming 2 2
16 Vladimir Selkov Male 21 Swimming 2 2
17 Pavel Kolobkov Male 22 Fencing 1 1 2
18 Irina Privalova Female 23 Athletics 1 1 2
19 Eduard Zenovka Male 23 Modern Pentathlon 1 1 2
20 Natalia Valeeva Female 22 Archery 2 2
21 Andrey Abduvaliyev Male 26 Athletics 1 1
22 Yelena Baranova Female 20 Basketball 1 1
23 Andrey Barbashinsky Male 22 Handball 1 1
24 Serhiy Bebeshko Male 24 Handball 1 1
25 Svetlana Boginskaya Female 19 Gymnastics 1 1
26 Elen Bunatyants-Shakirova Female 22 Basketball 1 1
27 Tudor Casapu Male 28 Weightlifting 1 1
28 Igor Chumak Male 28 Handball 1 1
29 Oksana Chusovitina Female 17 Gymnastics 1 1
30 Dmitry Dovgalyonok Male 20 Canoeing 1 1
31 Talant Duyshebayev Male 24 Handball 1 1
32 Liudmyla Dzhyhalova Female 30 Athletics 1 1
33 Arsen Fadzayev Male 29 Wrestling 1 1
34 Yury Fedkin Male 31 Shooting 1 1
35 Roza Galiyeva Female 15 Gymnastics 1 1
36 Irina Gerlits Female 26 Basketball 1 1
37 Valery Gopin Male 28 Handball 1 1
38 Oleg Grebnev Male 24 Handball 1 1
39 Yelena Grudneva Female 18 Gymnastics 1 1
40 Yuriy Havrylov Male 25 Handball 1 1
41 Nazim Hüseynov Male 22 Judo 1 1
42 Vadym Huttsait Male 20 Fencing 1 1
43 Mnatsakan Iskandaryan Male 25 Wrestling 1 1
44 Akakios Kakiasvili Male 23 Weightlifting 1 1
45 Aleksandr Karelin Male 24 Wrestling 1 1
46 Leri Khabelovi Male 28 Wrestling 1 1
47 Makharbek Khadartsev Male 26 Wrestling 1 1
48 Davit Khakhaleishvili Male 20 Judo 1 1
49 Yelena Khudashova Female 27 Basketball 1 1
50 Grigory Kiriyenko Male 26 Fencing 1 1
51 Oleg Kiselyov Male 25 Handball 1 1
52 Svetlana Krivelyova Female 23 Athletics 1 1
53 Vasily Kudinov Male 23 Handball 1 1
54 Aleksey Kudryavtsev Male 19 Swimming 1 1
55 Aleksandr Kurlovich Male 30 Weightlifting 1 1
56 Oleg Kutscherenko Male 23 Wrestling 1 1
57 Andrey Lavrov Male 30 Handball 1 1
58 Dmitry Lepikov Male 20 Swimming 1 1
59 Konstantin Lukashik Male 16 Shooting 1 1
60 Aleksandr Maseykov Male 21 Canoeing 1 1
61 Israel Militosyan Male 23 Weightlifting 1 1
62 Irina Minkh Female 28 Basketball 1 1
63 Yury Mukhin Male 20 Swimming 1 1
64 Olga Nazarova Female 27 Athletics 1 1
65 Andrey Perlov Male 30 Athletics 1 1
66 Hrachya Petikyan Male 32 Shooting 1 1
67 Heorhiy Pohosov Male 32 Fencing 1 1
68 Stanislav Pozdnyakov Male 18 Fencing 1 1
69 Yelena Romanova Female 29 Athletics 1 1
70 Yelena Ruzina Female 28 Athletics 1 1
71 Rustam Sharipov Male 21 Gymnastics 1 1
72 Aleksandr Shirshov Male 19 Fencing 1 1
73 Marina Shmonina Female 27 Athletics 1 1
74 Yelena Shvaybovich Female 26 Basketball 1 1
75 Irina Sumnikova Female 27 Basketball 1 1
76 Maksim Tarasov Male 21 Athletics 1 1
77 Maryna Tkachenko Female 26 Basketball 1 1
78 Yelena Tornikidu Female 27 Basketball 1 1
79 Viktor Tregubov Male 27 Weightlifting 1 1
80 Oleksandra Tymoshenko Female 20 Rhythmic Gymnastics 1 1
81 Igor Vasilyev Male 28 Handball 1 1
82 Aleksey Voropayev Male 19 Gymnastics 1 1
83 Mikhail Yakimovich Male 24 Handball 1 1
84 Valentina Yegorova Female 28 Athletics 1 1
85 Svetlana Zaboluyeva-Antipova Female 25 Basketball 1 1
86 Nataliya Zasulskaya Female 23 Basketball 1 1
87 Olena Zhyrko Female 24 Basketball 1 1
88 Artur Akoyev Male 26 Weightlifting 1 1
89 Yevgeniya Artamonova-Estes Female 17 Volleyball 1 1
90 Anatoly Asrabayev Male 23 Shooting 1 1
91 Igor Astapkovich Male 29 Athletics 1 1
92 Iurie Başcatov Male 24 Swimming 1 1
93 Yelena Batukhtina-Tyurina Female 21 Volleyball 1 1
94 Irina Belova Female 24 Athletics 1 1
95 Olga Bogoslovskaya Female 28 Athletics 1 1
96 İslam Duquçiyev Male 26 Wrestling 1 1
97 Serhiy Holubytskiy Male 22 Fencing 1 1
98 Vasily Ivanov Male 19 Swimming 1 1
99 Svetlana Korytova Female 24 Volleyball 1 1
100 Inesa Kravets Female 25 Athletics 1 1
101 Vladislav Kulikov Male 21 Swimming 1 1
102 Irina Lashko Female 19 Diving 1 1
103 Galina Malchugina Female 29 Athletics 1 1
104 Sergey Martynov Male 21 Wrestling 1 1
105 Yelena Miroshina Female 18 Diving 1 1
106 Nataliya Morozova Female 19 Volleyball 1 1
107 Yelena Nikolayeva Female 26 Athletics 1 1
108 Marina Nikulina Female 29 Volleyball 1 1
109 Valentina Ogiyenko Female 27 Volleyball 1 1
110 Jelena Ovchinnikova-Čebukina Female 26 Volleyball 1 1
111 Gennady Prigoda Male 27 Swimming 1 1
112 Sergey Pyzhyanov Male 31 Shooting 1 1
113 Lyudmila Rogachova Female 25 Athletics 1 1
114 Tetiana Samolenko-Dorovskykh Female 30 Athletics 1 1
115 Nataliya Shikolenko Female 27 Athletics 1 1
116 Michał Śliwiński Male 22 Canoeing 1 1
117 Sergey Smal Male 23 Wrestling 1 1
118 Irina Smirnova-Ilchenko Female 23 Volleyball 1 1
119 Anatoly Starostin Male 32 Modern Pentathlon 1 1
120 Dmitry Svatkovsky Male 20 Modern Pentathlon 1 1
121 Sergey Syrtsov Male 25 Weightlifting 1 1
122 Tymur Taimazov Male 21 Weightlifting 1 1
123 Leonid Taranenko Male 36 Weightlifting 1 1
124 Alfred Ter-Mkrtchyan Male 21 Wrestling 1 1
125 Igor Trandenkov Male 25 Athletics 1 1
126 Marina Trandenkova Female 25 Athletics 1 1
127 Dmitry Volkov Male 26 Swimming 1 1
128 Rostyslav Zaulychniy Male 23 Boxing 1 1
129 Elmadi Zhabrailov Male 26 Wrestling 1 1
130 Nataliya Anisimova Female 31 Handball 1 1
131 Dmitry Apanasenko Male 25 Water Polo 1 1
132 Loedmila Arzjannikova Female 34 Archery 1 1
133 Maryna Bazanova Female 29 Handball 1 1
134 Andrey Belofastov Male 22 Water Polo 1 1
135 Svetlana Bogdanova Female 28 Handball 1 1
136 Galina Borzenkova Female 28 Handball 1 1
137 Andrey Cherkasov Male 22 Tennis 1 1
138 Sergey Demyashkevich Male 25 Wrestling 1 1
139 Nataliya Deryugina Female 21 Handball 1 1
140 Tatjana Dschandschgawa Female 28 Handball 1 1
141 Davit Gobejishvili Male 29 Wrestling 1 1
142 Dmitry Gorshkov Male 25 Water Polo 1 1
143 Lyudmila Gudz Female 22 Handball 1 1
144 Elina Guseva Female 28 Handball 1 1
145 Tetiana Horb Female 27 Handball 1 1
146 Vladimir Karabutov Male 25 Water Polo 1 1
147 Yelena Khloptseva Female 32 Rowing 1 1
148 Yekaterina Khodatovich-Karsten Female 20 Rowing 1 1
149 Larisa Kiselyova Female 21 Handball 1 1
150 Gogi Koguashvili Male 18 Wrestling 1 1
151 Aleksandr Kolotov Male 28 Water Polo 1 1
152 Sergey Kostarev Male 26 Fencing 1 1
153 Andriy Kovalenko Male 21 Water Polo 1 1
154 Nikolay Kozlov Male 20 Water Polo 1 1
155 Serhiy Kravchuk Male 28 Fencing 1 1
156 Khatuna Kvrivishvili-Lorig Female 18 Archery 1 1
157 Olha Kyrychenko Female 16 Swimming 1 1
158 Vyacheslav Lykho Male 25 Athletics 1 1
159 Antonina Makhina-Dumcheva-Zelikovich Female 34 Rowing 1 1
160 Serghei Marcoci Male 29 Water Polo 1 1
161 Nataliya Meshcheryakova Female 20 Swimming 1 1
162 Leila Meskhi Female 24 Tennis 1 1
163 Nataliya Morskova Female 26 Handball 1 1
164 Sergey Naumov Male 30 Water Polo 1 1
165 Igor Nikulin Male 31 Athletics 1 1
166 Aleksandr Ogorodnikov Male 24 Water Polo 1 1
167 Galina Onoprienko Female 29 Handball 1 1
168 Vugar Orudzhov Male 20 Wrestling 1 1
169 Ramazan Paliani Male 18 Boxing 1 1
170 Yelena Petrova Female 25 Judo 1 1
171 Svetlana Pryakhina Female 21 Handball 1 1
172 Tatyana Sadovskaya Female 26 Fencing 1 1
173 Dmitry Sautin Male 18 Diving 1 1
174 Dmitry Sergeyev Male 23 Judo 1 1
175 Yevgeny Sharonov Male 33 Water Polo 1 1
176 Yelena Shubina Female 17 Swimming 1 1
177 Andrey Shuvalov Male 27 Fencing 1 1
178 Oksana Skaldina Female 20 Rhythmic Gymnastics 1 1
179 Alexander Tchigir Male 23 Water Polo 1 1
180 Daulet Turlykhanov Male 28 Wrestling 1 1
181 Tetiana Ustiuzhanina Female 27 Rowing 1 1
182 Aleksey Vdovin Male 29 Water Polo 1 1
183 Vladimir Vokhmyanin Male 30 Shooting 1 1
184 Valery Zakharevich Male 24 Fencing 1 1
185 Nina Zhivanevskaya Female 15 Swimming 1 1
186 Natasha Zvereva Female 21 Tennis 1 1
187 Inha Afonina Female 22 Diving
188 Magomedbek Aliyev Male 25 Judo
189 Viktor Andreyev Male 18 Swimming
190 Vladimir Andreyev Male 25 Athletics
191 Aleksandr Anikeyev Male 24 Rowing
192 Vladimir Antakov Male 35 Hockey
193 Vladislav Antonov Male 25 Boxing
194 Andrey Antropov Male 25 Badminton
195 Aleksandr Asanov Male 38 Shooting
196 Anzhela Atroshchenko Female 21 Athletics
197 Magomed Azizov Male 23 Wrestling
198 Marina Azyabina Female 29 Athletics
199 Dmitry Bagryanov Male 24 Athletics
200 Sergey Barabashin Male 22 Hockey
201 Valery Batura Male 22 Cycling
202 Sergey Bazarevich Male 27 Basketball
203 Valery Belodedov Male 21 Rowing
204 Larysa Berezhna Female 31 Athletics
205 Viktor Berezhniy Male 31 Basketball
206 Dmitry Berezkin Male 29 Sailing
207 Yelena Besova Female 26 Judo
208 Oleksandr Bielostienniy Male 33 Basketball
209 Guram Biganishvili Male 42 Sailing
210 Madina Biktagirova Female 27 Athletics
211 Vladimir Bobreshov Male 24 Canoeing
212 Aleksey Bochkov Male 22 Cycling
213 Olga Bolşova Female 24 Athletics
214 Olga Bondarenko Female 32 Athletics
215 Igor Bortnitsky Male 28 Rowing
216 Alexandru Britov Male Rowing
217 Sergey Bubka Male 28 Athletics
218 Viktor Budantsev Male 31 Sailing
219 Ramilya Burangulova Female 31 Athletics
220 Yevgeny Burmatnov Male 26 Sailing
221 Olga Burova-Chernyavskaya Female 28 Athletics
222 Veniamin But Male 30 Rowing
223 Yury Cherednik Male 26 Volleyball
224 Aleksandr Cherkasov Male 36 Shooting
225 Valentina Cherkasova Female 34 Shooting
226 Andrey Chesnokov Male 26 Tennis
227 Sandro Chikhladze Male 27 Equestrianism
228 Giorgi Chogovadze Male 23 Diving
229 Aleksey Chudinov Male 20 Boxing
230 Mykola Chupryna Male 30 Rowing
231 Yelena Dendeberova Female 23 Swimming
232 Viktor Deputatov Male 31 Hockey
233 Ivan Derevsky Male 26 Shooting
234 Stepan Dmitriyevsky Male Rowing
235 Yelena Dolzhenko Female 25 Synchronized Swimming
236 Aleksandr Domashev Male 33 Hockey
237 Valeriy Dosenko Male 27 Rowing
238 Igor Dzyuba Male 20 Cycling
239 Andrey Fedoriv Male 28 Athletics
240 Svitlana Fil Female 23 Rowing
241 Anatoly Filippov Male 29 Boxing
242 Dmitry Fomin Male 24 Volleyball
243 Inna Frolova Female 27 Rowing
244 Pavel Galkin Male 23 Athletics
245 Ramil Ganiyev Male 23 Athletics
246 Yelena Glikina Female 22 Fencing
247 Dmitry Golovastov Male 21 Athletics
248 Vladimir Golyas Male 21 Athletics
249 Sergey Gorbunov Male 22 Volleyball
250 Vladimir Gorin Male 31 Basketball
251 Oleg Goroby Male 21 Canoeing
252 Aleksandr Gramovich Male 22 Canoeing
253 Irina Gribko Female 23 Rowing
254 Artur Grigoryan Male 24 Boxing
255 Vyacheslav Grigoryev Male 25 Fencing
256 Nataliya Grigoryeva Female 26 Rowing
257 Yelena Grishina Female 23 Fencing
258 Vladimer Gruzdevi Male 40 Sailing
259 Svetlana Gundarenko Female 23 Judo
260 Lyubov Gurina Female 34 Athletics
261 Məmmədsalam Haciyev Male 20 Wrestling
262 Oleh Halkin Male 27 Cycling
263 Eduard Hämäläinen Male 23 Athletics
264 Volodymyr Hanchenko Male 21 Boxing
265 Sos Hayrapetyan Male 32 Hockey
266 Oleksandr Honchenkov Male 22 Cycling
267 Anvar Ibragimov Male 26 Fencing
268 Aleksandr Ignatenko Male 29 Wrestling
269 Myroslav Ihnatiuk Male 35 Shooting
270 Oleksiy Ihraiev Male 19 Canoeing
271 Vera Ilyina Female 18 Diving
272 Andrei Inešin Male 25 Shooting
273 Edvin Ivanov Male 21 Athletics
274 Kirill Ivanov Male 32 Shooting
275 Vadim Ivanov Male 23 Athletics
276 Alina Ivanova Female 23 Athletics
277 Sergey Kalesnik Male 22 Canoeing
278 Oleg Karpov Male 26 Equestrianism
279 Ebru Kavaklıoğlu Female 22 Athletics
280 Serhiy Khaindrava Male 30 Sailing
281 Oleg Khandayev Male 27 Hockey
282 Oleg Khopyorsky Male 33 Sailing
283 Sergey Kinyakin Male 30 Rowing
284 Ivan Kireyev Male 25 Canoeing
285 Aleksandr Kirichenko Male 24 Cycling
286 Serhiy Kirsanov Male 29 Canoeing
287 Yevgeny Kislyakov Male 25 Rowing
288 Dmitry Kliger Male 24 Athletics
289 Olga Klimko Female 32 Equestrianism
290 Oleksandr Klymenko Male 22 Athletics
291 Boris Kokorev Male 33 Shooting
292 Nataliya Kolovanova Female 27 Athletics
293 Ivan Konovalov Male 33 Athletics
294 Yury Konovalov Male 30 Sailing
295 Anatoly Korbut Male 18 Rowing
296 Larisa Korotkevich Female 25 Athletics
297 Sergey Korotkikh Male 25 Rowing
298 Volodymyr Korotkov Male 25 Sailing
299 Yuriy Korov'ianskiy Male 24 Volleyball
300 Petro Koshelenko Male 22 Cycling
301 Sergey Kosmynin Male 28 Judo
302 Dmitry Kosov Male 23 Athletics
303 Iryna Kostiuchenkova Female 31 Athletics
304 Aleksandr Kostoglod Male 18 Canoeing
305 Yelena Kotelnikova Female 22 Judo
306 Yekaterina Kotko Female 26 Rowing
307 Aleksandr Kovalenko Male 29 Athletics
308 Nikolay Kovsh Male 27 Cycling
309 Dmytro Kovtsun Male 36 Athletics
310 Anna Kozlova Female 19 Synchronized Swimming
311 Yevgeny Krasilnikov Male 27 Volleyball
312 Aleksandr Krasnoyartsev Male 20 Hockey
313 Sergey Kravtsov Male 32 Sailing
314 Gennady Kryuchkin Male 33 Rowing
315 Nikolay Kulpin Male 23 Boxing
316 Vadim Kurach Male 22 Athletics
317 Vyacheslav Kutuzin Male 19 Canoeing
318 Andrey Kuznetsov Male 26 Volleyball
319 Nikolay Kuznetsov Male 19 Cycling
320 Nataliya Kyshchuk Female 24 Cycling
321 Oleksandr Lavrinenko Male 31 Shooting
322 Aleksandr Lebzyak Male 23 Boxing
323 Tatyana Ledovskaya Female 26 Athletics
324 Svetlana Leshukova Female 18 Swimming
325 Nataliya Lisovskaya Female 30 Athletics
326 Anatoly Makarevich Male 22 Athletics
327 Dina Maksutova Female 22 Judo
328 Oleg Maltsev Male 24 Judo
329 Anna Malukhina Female 33 Shooting
330 Ilgar Mamedov Male 26 Fencing
331 Yevgeniya Manyukova Female 24 Tennis
332 Serghei Mariniuc Male 23 Swimming
333 Lyudmila Matveyeva Female 35 Athletics
334 Andrey Mazunov Male 25 Table Tennis
335 Dmitry Mazunov Male 21 Table Tennis
336 Yelena Medvedeva Female 26 Rowing
337 Galina Melnik Female 22 Table Tennis
338 Igors Miglinieks Male 28 Basketball
339 Ihor Mohylniy Male 21 Rowing
340 Roman Monchenko Male 27 Rowing
341 Larysa Moskalenko Female 29 Sailing
342 Hanna Motrechko Female 27 Rowing
343 Igor Muladyanov Male 21 Hockey
344 Irina Mushailova Female 25 Athletics
345 Ihor Nahaiev Male 26 Canoeing
346 Ludmila Narozhilenko-Engquist Female 28 Athletics
347 Yevgeny Nechayev Male 24 Hockey
348 Dmitry Nelyubin Male 21 Cycling
349 Andriy Nemchaninov Male 25 Athletics
350 Oleg Nikolayev Male 24 Boxing
351 Dmitry Nos Male 22 Rowing
352 Vitaly Nosov Male 24 Basketball
353 Ruslan Olikhver Male 23 Volleyball
354 Vera Ordina Female 24 Athletics
355 Olena Pakholchyk Female 27 Sailing
356 Igor Paklin Male 29 Athletics
357 Irina Palina Female 22 Table Tennis
358 Denis Pankratov Male 18 Swimming
359 Sergey Panov Male 22 Basketball
360 Igor Pastukhovich Male 25 Cycling
361 Igor Patenko Male 23 Cycling
362 Vita Pavlysh Female 23 Athletics
363 Andrey Pestryayev Male 22 Boxing
364 Pyotr Petrinich Male 34 Rowing
365 Serhiy Pichuhin Male 31 Sailing
366 Nikolay Pimenov Male 34 Rowing
367 Yury Pimenov Male 34 Rowing
368 Viktor Pitirimov Male 24 Rowing
369 Sergey Pleshakov Male 34 Hockey
370 Vladimir Pleshakov Male 34 Hockey
371 Yekaterina Podkopayeva Female 40 Athletics
372 Dmitry Polyunin Male 23 Athletics
373 Margarita Ponomaryova Female 29 Athletics
374 Valentina Popovová Female 31 Table Tennis
375 Aleksandr Potashov Male 30 Athletics
376 Elşad Qadaşev Male 24 Basketball
377 Viktor Radchenko Male 24 Athletics
378 Vitaliy Raievskiy Male 25 Rowing
379 Azat Rakipov Male 23 Athletics
380 Vladimir Romanishin Male 32 Rowing
381 Olena Ronzhyna-Morozova Female 21 Rowing
382 Igor Runov Male 29 Volleyball
383 Svyatoslav Ryabushenko Male 24 Cycling
384 Mikhail Rybak Male 28 Equestrianism
385 Yelena Rybkina Female 28 Badminton
386 Yury Safonov Male 24 Hockey
387 Irina Salomykova-Vaag Female 30 Canoeing
388 Nino Salukvadze Female 23 Shooting
389 Ibragim Samadov Male 24 Weightlifting
390 Svetlana Samokhvalova Female 19 Cycling
391 Irina Samoylova Female 26 Canoeing
392 Roman Saprykin Male 18 Cycling
393 Galina Savenko Female 26 Canoeing
394 Vitaly Savin Male 26 Athletics
395 Aleksandr Savitsky Male 21 Swimming
396 Yelena Sayko Female 24 Athletics
397 Olga Sedakova Female 20 Synchronized Swimming
398 Berikkazy Seksenbayev Male 24 Hockey
399 Yuriy Serhiyenko Male 27 Athletics
400 Oleksandr Shadchyn Male 23 Volleyball
401 Leonid Shaposhnykov Male 22 Rowing
402 Oleg Shatunov Male 25 Volleyball
403 Georgy Shayduko Male 29 Sailing
404 Mikhail Shchennikov Male 24 Athletics
405 Dmitry Shevchenko Male 24 Fencing
406 Dmitry Shevchenko Male 24 Athletics
407 Tatyana Shevchik Female 23 Athletics
408 Andrey Shevchuk Male 22 Athletics
409 Vadim Shikarev Male 23 Archery
410 Irina Shilova Female 24 Shooting
411 Pavel Shishkin Male 22 Volleyball
412 Vladimir Shishkin Male 28 Athletics
413 Igor Shkaberin Male 29 Rowing
414 Nataliya Shybaieva Female 23 Swimming
415 Oleksandr Slobodeniuk Male 22 Rowing
416 Vladimir Sokolov Male 29 Rowing
417 Vasily Sokov Male 24 Athletics
418 Valery Spitsyn Male 26 Athletics
419 Zinaida Stagurskaya Female 21 Cycling
420 Nataliya Stasyuk Female 23 Rowing
421 Valery Statsenko Male 23 Diving
422 Sarmīte Stone Female 29 Rowing
423 Oleg Strizhakov Male 29 Athletics
424 Dmitry Sukharev Male 31 Basketball
425 Viktor Sukhikh Male 28 Hockey
426 Marina Suprun Female 29 Rowing
427 Oleg Sveshnikov Male Rowing
428 Yelena Svezhentseva Female 23 Athletics
429 Vasiliu Tanas Male 27 Equestrianism
430 Valery Tikhonenko Male 27 Basketball
431 Andrey Tikhonov Male 25 Athletics
432 Vasily Tikhonov Male 31 Rowing
433 Elena Timina Female 23 Table Tennis
434 Anatoly Timoshenko Male 35 Equestrianism
435 Valeri Timoxin Male 33 Shooting
436 Anatoly Tishchenko Male 22 Canoeing
437 Olga Tishchenko Female 19 Canoeing
438 Volodymyr Tohuzov Male 25 Wrestling
439 Yakov Tolstikov Male 33 Athletics
440 Arkady Topayev Male 20 Boxing
441 Inna Toropeyeva Female 23 Judo
442 Oleg Troshin Male 27 Athletics
443 Olga Turchak Female 25 Athletics
444 Oleh Tverdokhlib Male 22 Athletics
445 Anatoly Tyurin Male 24 Canoeing
446 Konstantin Ushakov Male 22 Volleyball
447 Sergey Usov Male 28 Athletics
448 Sharip Varayev Male 22 Judo
449 Andrey Vasilyev Male 25 Shooting
450 Olga Velichko Female 26 Fencing
451 Gundars Vetra Male 25 Basketball
452 Girts Vilks Male 24 Rowing
453 Sasha Volkov Male 28 Basketball
454 Yelena Volkova Female 24 Swimming
455 Leonid Voloshin Male 26 Athletics
456 Olga Voshchakina Female 31 Fencing
457 Vasyl Yakovlev Male 20 Cycling
458 Nataliya Yakovleva Female 20 Swimming
459 Irina Yatchenko Female 26 Athletics
460 Galina Yenyukhina Female 32 Cycling
461 Yevgeniya Yermakova Female 16 Swimming
462 Vladimir Yesheyev Male 34 Archery
463 Inna Yevseieva Female 27 Athletics
464 Igor Yulchiyev Male 25 Hockey
465 Vadim Yunash Male 24 Rowing
466 Stanislav Zabrodsky Male 30 Archery
467 Vadim Zadoinov Male 23 Athletics
468 Sariya Zakyrova Female 28 Rowing
469 Viktor Zaytsev Male 26 Athletics
470 Olena Zhupiyeva-V'iazova Female 32 Athletics
471 Inna Zhurakovska Female 36 Equestrianism
472 Volodymyr Zinchenko Male 32 Athletics
473 Aleksandr Zlydenny Male 23 Shooting
474 Marina Znak Female 31 Rowing
475 Irina Zuykova Female 34 Equestrianism

Sports