You Are Here > > > > 1948 London Summer Games

Canada at the 1948 London Summer Games

CAN Canada: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: London, Great Britain (July 26, 1948 to August 14, 1948)
Opening Ceremony: July 29, 1948
Closing Ceremony: August 14, 1948

Events for Canada: 83 in 13 sports
Participants for Canada: 127 (106 men and 21 women)
Youngest Participant for Canada: Allen Gilchrist (16 years, 252 days)
Oldest Participant for Canada: Robert Desjarlais (40 years, 351 days)
Most Medals for Canada (Athlete): 7 athletes with 1 medal

Go to the 1948 London Summer Games page

127 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Douglas Bennett Male 29 Canoeing 1 1
2 John Weinzweig Male 35 Art Competitions 1 1
3 Diane Foster Female 19 Athletics 1 1
4 Pat Jones Female 17 Athletics 1 1
5 Norm Lane Male 28 Canoeing 1 1
6 Nancy Mackay Female 26 Athletics 1 1
7 Viola Myers Female Athletics 1 1
8 Roland Asselin Male 31 Fencing
9 George Athans Male 27 Diving
10 Lorne Atkinson Male 27 Cycling
11 Ole Bakken Male Basketball
12 Gabriel Beaudry Male 20 Rowing
13 William Bell Male Basketball
14 Lucien Bernier Male Art Competitions
15 Gérard Bessette Male 28 Art Competitions
16 Cliff Blackburn Male Boxing
17 Doodie Bloomfield Male 29 Basketball
18 Fritz Brandtner Male 51 Art Competitions
19 Alexander Brott Male 33 Art Competitions
20 Ron Cameron Male 24 Rowing
21 Dave Campbell Male 22 Basketball
22 Millie Cheater Female 20 Athletics
23 Robert Christmas Male Rowing
24 Gérard Côté Male 35 Athletics
25 Jean Coulthard Adams Female 40 Art Competitions
26 Joyce Court Female Swimming
27 George Covey Male Canoeing
28 Eric Coy Male 34 Athletics
29 Mario Crete Male Wrestling
30 Fred Daigle Male 17 Boxing
31 Robert Desjarlais Male 40 Fencing
32 Doreen Dredge Female 17 Athletics
33 Rodolphe Dubé Male 43 Art Competitions
34 Lloyd Evans Male 32 Athletics
35 Gerry Fairhead Male Sailing
36 Adam Faul Male 19 Boxing
37 Walter Fedorick Male 30 Athletics
38 Lionel Fournier Male 31 Athletics
39 Doug Gibson Male Swimming
40 Allen Gilchrist Male 16 Swimming
41 Donna Gilmore Female Athletics
42 Bill Gooderham Male 29 Sailing
43 Shirley Gordon Female 21 Athletics
44 Gerry Gratton Male 20 Weightlifting
45 Fred Graves Male 23 Rowing
46 Peter Green Male 28 Rowing
47 Art Griffiths Male 23 Rowing
48 Eddie Haddad Male 20 Boxing
49 Ted Haggis Male Athletics
50 Betty Hamilton Female Fencing
51 William Hamilton Male Cycling
52 Marvin Hammond Male Rowing
53 Henry Harper Male Canoeing
54 Doris Hedges Female Art Competitions
55 Ezra Henniger Male 20 Athletics
56 Alf Horn Male 35 Fencing
57 Jack Hutchins Male 22 Athletics
58 Art Jackes Male 24 Athletics
59 Florent Jodoin Male 25 Cycling
60 Eric Jubb Male Swimming
61 Harold Kaplan Male 52 Art Competitions
62 Jack Keenan Male Boxing
63 Sybil Kennedy Female 48 Art Competitions
64 Harry Kermode Male 26 Basketball
65 Vivian King Female 18 Swimming
66 Bob Lacourse Male 21 Cycling
67 Yvon Lalande Male Art Competitions
68 Bennie Lands Male 27 Basketball
69 Bill LaRochelle Male 22 Athletics
70 Ferdinand Marani Male 54 Art Competitions
71 Rhoda Martin Female 28 Fencing
72 Vera Mathew-Irving Female Art Competitions
73 Norman May Male Wrestling
74 Bill McConnell Male Rowing
75 Ernie McCullough Male Athletics
76 Bob McFarlane Male 21 Athletics
77 Don McFarlane Male 22 Athletics
78 Pat McGeer Male 21 Basketball
79 Tait McKenzie Male 81 Art Competitions
80 Paul McLaughlin Male 28 Sailing
81 Kay McNamee Female 17 Swimming
82 Peter Mingie Male 17 Swimming
83 Reid Mitchell Male 21 Basketball
84 Oskar Morawetz Male 31 Art Competitions
85 Mendy Morein Male 22 Basketball
86 Robert Morris Male 49 Art Competitions
87 Nev Munro Male 21 Basketball
88 Robert Norgate Male 28 Art Competitions
89 Jim O'Brien Male Athletics
90 Bert Oldershaw Male 26 Canoeing
91 Bill Parnell Male 20 Athletics
92 Fernand Payette Male 26 Wrestling
93 Harry Peace Male Wrestling
94 Barbara Pentland Female 36 Art Competitions
95 Clermont Pépin Male 22 Art Competitions
96 Don Pettie Male Athletics
97 Morgan Plumb Male Wrestling
98 Georges Pouliot Male 25 Fencing
99 Harry Poulton Male 29 Canoeing
100 Lance Pugh Male Cycling
101 John Robertson Male 19 Sailing
102 Walt Robertson Male Rowing
103 Leo Roininen Male 20 Athletics
104 Peter Salmon Male 18 Swimming
105 Cliff Salmond Male Athletics
106 Joey Sandulo Male 17 Boxing
107 Armand Savoie Male 18 Boxing
108 Bob Scarr Male 21 Basketball
109 Elaine Silburn Female Athletics
110 Joe Sklar Male Weightlifting
111 Rosaire Smith Male 34 Weightlifting
112 C. Bettina Somers Male Art Competitions
113 Harry Somers Male 22 Art Competitions
114 Abraham Sprachman Male 52 Art Competitions
115 Alfred Stefani Male Rowing
116 Bill Stevenson Male 25 Canoeing
117 Irene Strong Female 19 Swimming
118 Cy Strulovitch Male 23 Basketball
119 John Stuart Male Weightlifting
120 Laurent Tessier Male 19 Cycling
121 Sol Tolchinsky Male 19 Basketball
122 Dick Townsend Male Sailing
123 Maurice Vachon Male 18 Wrestling
124 Jack Varaleau Male 26 Weightlifting
125 Murray Waxman Male 23 Basketball
126 Geraldine Wright Female Art Competitions
127 Jack Zwierewich Male 19 Rowing