You Are Here > SR/Olympics > Countries > Bulgaria > 2004 Athina Summer Games

Bulgaria at the 2004 Athina Summer Games

BUL Bulgaria: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Athina, Greece (August 11, 2004 to August 29, 2004)
Opening Ceremony: August 13, 2004
Closing Ceremony: August 29, 2004

Events for Bulgaria: 94 in 19 sports
Participants for Bulgaria: 95 (49 men and 46 women)
Youngest Participant for Bulgaria: Ana Dangalakova (17 years, 74 days)
Oldest Participant for Bulgaria: Tsvetanka Khristova (42 years, 160 days)
Most Medals for Bulgaria (Athlete): Yordan Yovchev and Mariya Grozdeva (2 medals)

Go to the 2004 Athina Summer Games page

95 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Mariya Grozdeva Female 32 Shooting 1 1 2
2 Yordan Yovchev Male 31 Gymnastics 1 1 2
3 Milen Dobrev Male 24 Weightlifting 1 1
4 Veliçko Çolakov Male 22 Weightlifting 1 1
5 Rumyana Dzhadzharova-Neykova Female 31 Rowing 1 1
6 Boris Georgiev Male 21 Boxing 1 1
7 Georgi Georgiev Male 28 Judo 1 1
8 Zhaneta Ilieva Female 19 Rhythmic Gymnastics 1 1
9 Eleоnora Kezhova Female 18 Rhythmic Gymnastics 1 1
10 Zornitsa Marinova Female 17 Rhythmic Gymnastics 1 1
11 Armen Nazaryan Male 30 Wrestling 1 1
12 Kristina Rangelova Female 19 Rhythmic Gymnastics 1 1
13 Galina Tancheva Female 17 Rhythmic Gymnastics 1 1
14 Vladislava Tancheva Female 17 Rhythmic Gymnastics 1 1
15 Ivo Yanakiev Male 28 Rowing 1 1
16 Mikhail Aleksandrov Male 19 Swimming
17 Asya Anastasova Female 22 Synchronized Swimming
18 Raychin Antonov Male 24 Swimming
19 Nikolay Atanasov Male 29 Athletics
20 Stanimir Atanasov Male 28 Canoeing
21 Zlatina Atanasova Female 24 Weightlifting
22 Serafim Barzakov Male 29 Wrestling
23 Bozhidar Boyadzhiev Male 26 Wrestling
24 Tsvetana Bozhilova Female 35 Judo
25 Spas Bukhalov Male 23 Athletics
26 Anet-Jacqueline Buschmann Female 21 Rowing
27 Anna Chuk Female 20 Rowing
28 Petar Dachev Male 25 Athletics
29 Delyana Dacheva Female 22 Canoeing
30 Detelin Dalakliev Male 21 Boxing
31 Ana Dangalakova Female 17 Swimming
32 Mariana Dimitrova Female 22 Athletics
33 Mariya Dimitrova Female 28 Athletics
34 Kaloyan Dinchev Male 24 Wrestling
35 Izabela Dragneva Female 32 Weightlifting
36 Ivan Dzhorev Male 28 Wrestling
37 Ilian Efremov Male 34 Athletics
38 Monika Gachevska Female 30 Athletics
39 Khristina Georgieva Female 32 Athletics
40 Nikolay Gergov Male 26 Wrestling
41 Miroslav Gochev Male 20 Wrestling
42 Dimitar Gospodinov Male 32 Cycling
43 Momchil Karailiev Male 22 Athletics
44 Milko Kazanov Male 34 Canoeing
45 Ivan Khristov Male 22 Canoeing
46 Yavor Khristov Male 28 Archery
47 Tsvetanka Khristova Female 42 Athletics
48 Tanyu Kiryakov Male 41 Shooting
49 Krasimir Kochev Male 30 Wrestling
50 Nikolay Kolev Male 26 Weightlifting
51 Tanya Koleva-Stefanova Female 32 Athletics
52 Radoslav Konstantinov Male 20 Cycling
53 Irina Konstantinova Female 28 Sailing
54 Galin Kostadinov Male 24 Athletics
55 Yevgeniya Kuznetsova Female 23 Gymnastics
56 Ivet Lalova Female 20 Athletics
57 Maggy Maleeva Female 29 Tennis
58 Miglena Markova Female 21 Rowing
59 Petar Merkov Male 27 Canoeing
60 Vladislav Metodiev Male 24 Wrestling
61 Emil Milev Male 40 Shooting
62 Sevdalin Minchev Male 30 Weightlifting
63 Nevena Mineva Female 32 Athletics
64 Ivanka Moralieva Female 20 Swimming
65 Sergei Mureico Male 34 Wrestling
66 Veselin Nanev Male 17 Sailing
67 Petya Nedelcheva Female 21 Badminton
68 Neli Nedyalkova-Boteva Female 30 Badminton
69 Elisabet Paisieva Female 17 Rhythmic Gymnastics
70 Georgi Palazov Male 24 Swimming
71 Nikolay Paslar Male 24 Wrestling
72 Simona Peycheva Female 19 Rhythmic Gymnastics
73 Bonka Pindzheva Female 33 Canoeing
74 Evgeniya Radanova Female 26 Cycling
75 Rosen Raychev Male 37 Equestrianism
76 Sergey Rozhnov Male 22 Boxing
77 Ivaylo Rusenov Male 24 Athletics
78 Slaveyka Ruzhinska Female 21 Weightlifting
79 Salim Salimov Male 22 Boxing
80 Dimitar Shtilyanov Male 28 Boxing
81 İvan Stoitsov Male 19 Weightlifting
82 Petar Stoychev Male 27 Swimming
83 Milka Tancheva Female 21 Rowing
84 Milena Trendafilova Female 34 Weightlifting
85 Radoslav Velikov Male 20 Wrestling
86 Venelina Veneva-Mateeva Female 30 Athletics
87 Lina Yanchulova Female 29 Beach Volleyball
88 Petya Yanchulova Female 26 Beach Volleyball
89 Filip Yanev Male 22 Gymnastics
90 Yordan Yordanov Male 23 Canoeing
91 Antoniya Yordanova Female 27 Athletics
92 Daniela Yordanova Female 28 Athletics
93 Aneliya Yordanova-Kumanova Female 32 Athletics
94 Bogdana Zareva Female 22 Synchronized Swimming
95 Stanka Zlateva Female 21 Wrestling

Sports