Mobile Site You Are Here >  >  >  > 2000 Sydney Summer Games

Bulgaria at the 2000 Sydney Summer Games

BUL Bulgaria: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Sydney, Australia (September 13, 2000 to October 1, 2000)
Opening Ceremony: September 15, 2000
Closing Ceremony: October 1, 2000

Events for Bulgaria: 85 in 16 sports
Participants for Bulgaria: 91 (52 men and 39 women)
Youngest Participant for Bulgaria: Eleоnora Kezhova (14 years, 275 days)
Oldest Participant for Bulgaria: Nonka Matova (45 years, 336 days)
Most Medals for Bulgaria (Athlete): Petar Merkov and Yordan Yovchev (2 medals)

Go to the 2000 Sydney Summer Games page

91 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Petar Merkov Male 23 Canoeing 2 2
2 Yordan Yovchev Male 27 Gymnastics 2 2
3 Galabin Boevski Male 25 Weightlifting 1 1
4 Mariya Grozdeva Female 28 Shooting 1 1
5 Tanyu Kiryakov Male 37 Shooting 1 1
6 Tereza Marinova Female 23 Athletics 1 1
7 Armen Nazaryan Male 26 Wrestling 1 1
8 Serafim Barzakov Male 25 Wrestling 1 1
9 Rumyana Dzhadzharova-Neykova Female 27 Rowing 1 1
10 Georgi Markov Male 22 Weightlifting 1 1
11 Alan Tsagaev Male 23 Weightlifting 1 1
12 Ivan Angelov Male 21 Swimming
13 Nikolay Atanasov Male 25 Athletics
14 Gabriela Atanasova Female 16 Rhythmic Gymnastics
15 Tsvetana Bozhilova Female 31 Judo
16 Nikolay Bukhalov Male 33 Canoeing
17 Petar Dachev Male 21 Athletics
18 Marian Dimitrov Male 28 Canoeing
19 Rostislav Dimitrov Male 25 Athletics
20 Mariya Dimitrova Female 24 Athletics
21 Svetla Dimitrova Female 30 Athletics
22 Viktoriya Dimitrova Female 20 Rowing
23 Izabela Dragneva Female 28 Weightlifting
24 Iliya Dzhivondov Male 22 Athletics
25 Ilian Efremov Male 30 Athletics
26 Monika Gachevska Female 26 Athletics
27 Georgi Georgiev Male 24 Judo
28 Daniela Georgieva Female 30 Athletics
29 Khristina Georgieva Female 28 Athletics
30 Zhaneta Ilieva Female 15 Rhythmic Gymnastics
31 Dimitar Ivanov Male 25 Canoeing
32 Ivan Ivanov Male 29 Weightlifting
33 Khristian Ivanov Male 23 Gymnastics
34 Khristina Kalcheva Female 23 Athletics
35 Proletina Kalcheva Female 20 Rhythmic Gymnastics
36 Petar Kasabov Male 21 Wrestling
37 Milko Kazanov Male 30 Canoeing
38 Daniela Kerkelova Female 30 Weightlifting
39 Eleоnora Kezhova Female 14 Rhythmic Gymnastics
40 Tsanko Khantov Male 24 Modern Pentathlon
41 Krasimir Kochev Male 26 Wrestling
42 Tanya Koleva-Stefanova Female 28 Athletics
43 Diana Koleva-Tsvetanova Female 40 Badminton
44 Irina Konstantinova Female 24 Sailing
45 Emil Krastev Male 23 Boxing
46 Vesela Lecheva Female 36 Shooting
47 Dimitar Lunchev Male 23 Gymnastics
48 Simeon Makedonski Male 23 Swimming
49 Galina Marinova Female 15 Rhythmic Gymnastics
50 Nonka Matova Female 45 Shooting
51 Samantha McIntosh Female 24 Equestrianism
52 Emil Milev Male 36 Shooting
53 Eleonora Milusheva Female 27 Athletics
54 Sevdalin Minchev Male 26 Weightlifting
55 Donka Mincheva Female 27 Weightlifting
56 Yuri Mladenov Male 23 Boxing
57 Ali Mollov Male 29 Wrestling
58 Ivanka Moralieva Female 16 Swimming
59 Sergei Mureico Male 30 Wrestling
60 Neli Nedyalkova-Boteva Female 26 Badminton
61 Günter Orschel Male 44 Equestrianism
62 Georgi Palazov Male 20 Swimming
63 Plamen Paskalev Male 25 Wrestling
64 Petya Pendareva Female 29 Athletics
65 Margarita Petrova Female 23 Rowing
66 Mikhail Popov Male 24 Badminton
67 Kristina Rangelova Female 15 Rhythmic Gymnastics
68 Rosen Raychev Male 33 Equestrianism
69 Ivaylo Rusenov Male 21 Athletics
70 Petar Sibinkich Male 24 Canoeing
71 Mladen Stefanov Male 22 Gymnastics
72 Petko Stefanov Male 28 Athletics
73 Svetoslav Stoyanov Male 24 Badminton
74 Petar Stoychev Male 23 Swimming
75 Iva Tepeshanova Female 17 Rhythmic Gymnastics
76 Milena Trendafilova Female 30 Weightlifting
77 Ivan Tsonov Male 34 Wrestling
78 Dmitry Usagin Male 22 Boxing
79 Venelina Veneva-Mateeva Female 26 Athletics
80 Vasil Vetsev Male 26 Gymnastics
81 Zhivko Videnov Male 23 Athletics
82 Ivo Yanakiev Male 24 Rowing
83 Lina Yanchulova Female 25 Beach Volleyball
84 Petya Yanchulova Female 22 Beach Volleyball
85 Petko Yankov Male 22 Athletics
86 Deyan Yordanov Male 24 Gymnastics
87 Yordan Yordanov Male 19 Canoeing
88 Daniela Yordanova Female 24 Athletics
89 Aneliya Yordanova-Kumanova Female 28 Athletics
90 Diana Yorgova Female 29 Shooting
91 Krasimir Zakhov Male 21 Swimming

Sports