Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1996 Atlanta Summer Games

Bulgaria at the 1996 Atlanta Summer Games

BUL Bulgaria: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Atlanta, United States (July 20, 1996 to August 4, 1996)
Opening Ceremony: July 19, 1996
Closing Ceremony: August 4, 1996

Events for Bulgaria: 89 in 17 sports
Participants for Bulgaria: 110 (74 men and 36 women)
Youngest Participant for Bulgaria: Veselina Gencheva (15 years, 57 days)
Oldest Participant for Bulgaria: Nonka Matova (41 years, 278 days)
Most Medals for Bulgaria (Athlete): 21 athletes with 1 medal

Go to the 1996 Atlanta Summer Games page

110 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Daniel Bozhinov Male 24 Boxing 1 1
2 Stefka Kostadinova Female 31 Athletics 1 1
3 Valentin Yordanov Male 36 Wrestling 1 1
4 Ina Delcheva Female 19 Rhythmic Gymnastics 1 1
5 Krasimir Dunev Male 23 Gymnastics 1 1
6 Valentina Kevliyan Female 18 Rhythmic Gymnastics 1 1
7 Mariya Koleva Female 18 Rhythmic Gymnastics 1 1
8 Emil Milev Male 32 Shooting 1 1
9 Maya Tabakova Female 18 Rhythmic Gymnastics 1 1
10 Ivelina Taleva Female 19 Rhythmic Gymnastics 1 1
11 Serafim Todorov Male 27 Boxing 1 1
12 Toncho Tonchev Male 23 Boxing 1 1
13 Vyara Vatashka Female 16 Rhythmic Gymnastics 1 1
14 Diana Yorgova Female 25 Shooting 1 1
15 Yoto Yotov Male 27 Weightlifting 1 1
16 Andrian Dushev Male 26 Canoeing 1 1
17 Mariya Grozdeva Female 24 Shooting 1 1
18 Milko Kazanov Male 26 Canoeing 1 1
19 Tanyu Kiryakov Male 33 Shooting 1 1
20 Sevdalin Minchev Male 21 Weightlifting 1 1
21 Nikolay Peshalov Male 26 Weightlifting 1 1
22 Yordan Anev Male 22 Wrestling
23 Anna Angelova Female 25 Fencing
24 Atanaska Angelova Female 23 Athletics
25 Kaloyan Baev Male 23 Wrestling
26 Serafim Barzakov Male 20 Wrestling
27 Plamen Bratoychev Male 29 Weightlifting
28 Nikolay Bukhalov Male 29 Canoeing
29 Sabin Chaushev Male 25 Shooting
30 Georgi Choykov Male 22 Canoeing
31 Khristo Dimitrov Male 27 Wrestling
32 Desislava Dimitrova Female 24 Athletics
33 Svetla Dimitrova Female 26 Athletics
34 Rumyana Dzhadzharova-Neykova Female 23 Rowing
35 Monika Gachevska Female 22 Athletics
36 Lyubomir Ganev Male 30 Volleyball
37 Ivaylo Gavrilov Male 25 Volleyball
38 Veselina Gencheva Female 15 Gymnastics
39 Biser Georgiev Male 22 Wrestling
40 Galin Georgiev Male 26 Athletics
41 Ivana Georgieva Female 24 Fencing
42 Radoslava Georgieva Female 20 Diving
43 Zlatka Georgieva Female 27 Athletics
44 Ivan Gulev Male 38 Shooting
45 Ilian Iliev Male 23 Weightlifting
46 Anton Ivanov Male 25 Athletics
47 Evgeni Ivanov Male 22 Volleyball
48 Ivan Ivanov Male 21 Gymnastics
49 Ivan Ivanov Male 24 Weightlifting
50 Ivan Ivanov Male 27 Wrestling
51 Nikolay Ivanov Male 24 Volleyball
52 Denislav Kalchev Male 23 Swimming
53 Galina Kamenova Female 25 Rowing
54 Petar Karadzhov Male 21 Canoeing
55 Aleksandar Khristov Male 31 Boxing
56 Plamen Khristov Male 31 Volleyball
57 Kalofer Khristozov Male 27 Gymnastics
58 Nikolay Kolev Male 23 Rowing
59 Diana Koleva-Tsvetanova Female 36 Badminton
60 Plamen Konstantinov Male 23 Volleyball
61 Vesela Lecheva Female 32 Shooting
62 Dimitar Lunchev Male 19 Gymnastics
63 Katerina Maleeva Female 27 Tennis
64 Maggy Maleeva Female 21 Tennis
65 Todor Manov Male 27 Wrestling
66 Martin Marinov Male 28 Canoeing
67 Nonka Matova Female 41 Shooting
68 Iliya Mechkov Male 26 Fencing
69 Petar Merkov Male 19 Canoeing
70 Krastyu Milev Male 26 Weightlifting
71 Svetla Mitkova Female 32 Athletics
72 Ivaylo Mladenov Male 22 Athletics
73 Stefan Mlyakov Male 24 Archery
74 Lyudmil Naydenov Male 25 Volleyball
75 Nayden Naydenov Male 29 Volleyball
76 Neli Nedyalkova-Boteva Female 22 Badminton
77 Ivan Netov Male 27 Judo
78 Orlin Ninov Male 26 Rowing
79 Daniela Oronova Female 31 Rowing
80 Plamen Paskalev Male 20 Wrestling
81 Petya Pendareva Female 25 Athletics
82 Plamen Penev Male 20 Wrestling
83 Petar Petrov Male 21 Weightlifting
84 Mariya Petrova Female 20 Rhythmic Gymnastics
85 Bonka Pindzheva Female 25 Canoeing
86 Diana Popova Female 19 Rhythmic Gymnastics
87 Iva Prandzheva Female 24 Athletics
88 Khristo Stefanov Male 25 Athletics
89 Petko Stefanov Male 24 Athletics
90 Martin Stoev Male 24 Volleyball
91 Blagovest Stoyanov Male 28 Canoeing
92 Stoyan Stoyanov Male 27 Wrestling
93 Petya Strashilova Female 31 Athletics
94 Yuliyan Strogov Male 24 Boxing
95 Radoslav Suslekov Male 22 Boxing
96 Dimo Tonev Male 31 Volleyball
97 Bratan Tsenov Male 32 Wrestling
98 Stoyko Tsonov Male 27 Athletics
99 Petar Uzunov Male 25 Volleyball
100 Zlatаn Vasilev Male 23 Weightlifting
101 Theodoros Velkos Male 19 Badminton
102 Venelina Veneva-Mateeva Female 22 Athletics
103 Vasil Vetsev Male 22 Gymnastics
104 Deyan Yordanov Male 19 Gymnastics
105 Nikolay Yordanov Male 26 Canoeing
106 Yordan Yovchev Male 23 Gymnastics
107 Neli Zafirova Female 19 Canoeing
108 Kolyo Zakhariev Male 28 Shooting
109 Nikola Zhelyazkov Male 26 Volleyball
110 Plamen Zhelyazkov Male 24 Weightlifting

Sports