Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1988 Seoul Summer Games

Bulgaria at the 1988 Seoul Summer Games

BUL Bulgaria: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Seoul, South Korea (September 17, 1988 to October 2, 1988)
Opening Ceremony: September 17, 1988
Closing Ceremony: October 2, 1988

Events for Bulgaria: 120 in 17 sports
Participants for Bulgaria: 172 (104 men and 68 women)
Youngest Participant for Bulgaria: Delyana Vodenicharova (14 years, 336 days)
Oldest Participant for Bulgaria: Aneliya Vechernikova-Nuneva (36 years, 87 days)
Most Medals for Bulgaria (Athlete): Vanya Gesheva (3 medals)

Go to the 1988 Seoul Summer Games page

172 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Vanya Gesheva Female 28 Canoeing 1 1 1 3
2 Antoaneta Frenkeva Female 17 Swimming 1 1 2
3 Diana Paliyska Female 22 Canoeing 1 1 2
4 Tanya Bogomilova-Dangalakova Female 24 Swimming 1 1
5 Yordanka Donkova Female 26 Athletics 1 1
6 Lyubomir Geraskov Male 19 Gymnastics 1 1
7 Borislav Gidikov Male 22 Weightlifting 1 1
8 Tanyu Kiryakov Male 25 Shooting 1 1
9 Atanas Komshev Male 28 Wrestling 1 1
10 Sevdalin Marinov Male 20 Weightlifting 1 1
11 Khristo Markov Male 23 Athletics 1 1
12 Ismail Mustafov Male 28 Boxing 1 1
13 Stoyan Balov Male 28 Wrestling 1 1
14 Lalka Berberova Female 23 Rowing 1 1
15 Adriana Dunavska Female 18 Rhythmic Gymnastics 1 1
16 Rangel Gerovski Male 29 Wrestling 1 1
17 Aleksandar Khristov Male 24 Boxing 1 1
18 Stefka Kostadinova Female 23 Athletics 1 1
19 Vesela Lecheva Female 24 Shooting 1 1
20 Radka Stoyanova Female 24 Rowing 1 1
21 Stefan Topurov Male 24 Weightlifting 1 1
22 Ivan Tsonov Male 22 Wrestling 1 1
23 Zhivko Vangelov Male 28 Wrestling 1 1
24 Nikolay Bukhalov Male 21 Canoeing 1 1
25 Diana Dudeva Female 20 Gymnastics 1 1
26 Magdalena Georgieva Female 25 Rowing 1 1
27 Borislava Ivanova Female 21 Canoeing 1 1
28 Tsvetanka Khristova Female 26 Athletics 1 1
29 Stefka Madina Female 25 Rowing 1 1
30 Manuela Maleeva-Fragnière Female 21 Tennis 1 1
31 Martin Marinov Male 20 Canoeing 1 1
32 Violeta Ninova-Yordanova Female 25 Rowing 1 1
33 Ognyana Petrova Female 23 Canoeing 1 1
34 Simeon Shterev Male 29 Wrestling 1 1
35 Rakhmat Sofiadi Male 22 Wrestling 1 1
36 Bratan Tsenov Male 24 Wrestling 1 1
37 Aleksandar Varbanov Male 24 Weightlifting 1 1
38 Borislav Abadzhiev Male 24 Boxing
39 Rumen Alabakov Male 23 Wrestling
40 Rumen Aleksiev Male 21 Rowing
41 Galina Anakhrieva Female 21 Rowing
42 Lyudmila Andonova Female 28 Athletics
43 Atanas Andreev Male 28 Rowing
44 Viktor Apostolov Male 25 Athletics
45 Atanas Atanasov Male 25 Wrestling
46 Emil Bondev Male 26 Rowing
47 Deyan Bonev Male 21 Canoeing
48 Pavel Botev Male 24 Judo
49 Petar Bozhilov Male 25 Canoeing
50 Mariana Chobanova Female 23 Basketball
51 Georgi Chomakov Male 29 Fencing
52 Emil Chuprenski Male 28 Boxing
53 Vanya Dermendzhieva Female 29 Basketball
54 Svetla Dimitrova Female 18 Athletics
55 Mariano Domuschiev Male 30 Table Tennis
56 Petko Dragiev Male 23 Volleyball
57 Sonya Dragomirova Female 27 Basketball
58 Svetla Durchova Female 27 Rowing
59 Lyubcho Dyakov Male 34 Shooting
60 Yuri Dyulgerov Male 23 Rowing
61 Khristo Etropolski Male 29 Fencing
62 Vasil Etropolski Male 29 Fencing
63 Khristo Filchev Male 24 Wrestling
64 Tsvetan Florov Male 30 Volleyball
65 Khristo Furnigov Male 21 Boxing
66 Lyubomir Ganev Male 22 Volleyball
67 Ivo Gelov Male 20 Rowing
68 Angel Genchev Male 21 Weightlifting
69 Georgi Georgiev Male 27 Athletics
70 Iliya Georgiev Male 25 Wrestling
71 Petar Georgiev Male 23 Gymnastics
72 Greta Georgieva Female 23 Rowing
73 Nadezhda Georgieva Female 27 Athletics
74 Daniela Gergelcheva Female 24 Table Tennis
75 Stoyko Gochev Male 23 Gymnastics
76 Petar Godev Male 19 Canoeing
77 Tsvetan Golomeev Male 27 Swimming
78 Bistra Gospodinova Female 22 Swimming
79 Mitko Grablev Male 23 Weightlifting
80 Emil Groytsev Male 23 Rowing
81 Evgeni Ignatov Male 29 Athletics
82 Tsvetanka Ilieva Female 25 Athletics
83 Lyubomir Ivanov Male 28 Athletics
84 Valentin Ivanov Male 22 Wrestling
85 Nevyana Ivanova Female 26 Rowing
86 Dimitar Kamburski Male 22 Rowing
87 Ventseslav Kanchev Male 34 Rowing
88 Georgi Karadushev Male 30 Wrestling
89 Georgi Karamanliev Male 26 Wrestling
90 Mariya Kartalova Female 19 Gymnastics
91 Ilian Kaziyski Male 28 Volleyball
92 Nina Khadzhiyankova Female 24 Basketball
93 Khrabrina Khrabrova Female 15 Gymnastics
94 Plamen Khristov Male 23 Volleyball
95 Natasha Khristova Female 18 Swimming
96 Pavlina Khristova Female 19 Rowing
97 Kalofer Khristozov Male 19 Gymnastics
98 Deyan Kirilov Male 24 Boxing
99 Kirkor Kirkorov Male 20 Boxing
100 Deyan Kolev Male 22 Gymnastics
101 Ivo Kostadinov Male 19 Judo
102 Sava Kovachev Male 19 Volleyball
103 Borislav Kyosev Male 27 Volleyball
104 Katerina Maleeva Female 19 Tennis
105 Nikolay Marincheshki Male 30 Fencing
106 Ivan Marinov Male 20 Canoeing
107 Nikolay Mateev Male 28 Fencing
108 Nonka Matova Female 33 Shooting
109 Georgi Mikhalev Male 20 Swimming
110 Miglena Mikhaleva Female 20 Rowing
111 Milcho Milanov Male 23 Volleyball
112 Plamen Minev Male 23 Athletics
113 Konstantin Mitev Male 24 Volleyball
114 Nevyana Miteva Female 18 Swimming
115 Svetla Mitkova Female 24 Athletics
116 Aleksandar Nanev Male 29 Wrestling
117 Nayden Naydenov Male 21 Volleyball
118 Mariana Naydenova Female 26 Basketball
119 Daniela Oronova Female 23 Rowing
120 Bianka Panova Female 19 Rhythmic Gymnastics
121 Petko Petkov Male 30 Volleyball
122 Georgi Petrov Male 34 Judo
123 Georgi Polyakov Male 32 Shooting
124 Vasil Radev Male 27 Rowing
125 Kostadinka Radkova Female 26 Basketball
126 Ivelina Raykova Female 16 Gymnastics
127 Svilen Rusinov Male 24 Boxing
128 Evladiya Slavcheva-Stefanova Female 26 Basketball
129 Larisa Spasova Female 28 Basketball
130 Ivan Stanev Male 20 Rowing
131 Madlena Staneva Female 25 Basketball
132 Olya Stoichkova Female 23 Rowing
133 Petar Stoimenov Male 28 Boxing
134 Angel Stoyanov Male 21 Boxing
135 Boryana Stoyanova Female 20 Gymnastics
136 Mariana Stoyanova Female 21 Rowing
137 Angel Stoykov Male 27 Wrestling
138 Stefan Stoykov Male 34 Rowing
139 Antoaneta Strumenlieva Female 20 Swimming
140 Ivan Tanev Male 31 Athletics
141 Atanas Tarev Male 30 Athletics
142 Dimitar Taskov Male 21 Gymnastics
143 Krasimira Tocheva Female 21 Rowing
144 Georgi Todorov Male 28 Athletics
145 Serafim Todorov Male 19 Boxing
146 Katia Todorova Female 30 Handball
147 Rita Todorova Female 30 Rowing
148 Antoaneta Todorova-Selenska Female 25 Athletics
149 Toma Tomov Male 30 Athletics
150 Dimitar Tonchev Male 17 Rowing
151 Dimo Tonev Male 23 Volleyball
152 Polina Tsekova Female 20 Basketball
153 Borislav Tsvetkov Male 21 Canoeing
154 Marko Valev Male 18 Judo
155 Valya Valova-Demireva Female 27 Athletics
156 Radmila Vasileva Female 24 Basketball
157 Todorka Vasileva Female 30 Rowing
158 Tsоnka Vaysilova Female 21 Basketball
159 Aneliya Vechernikova-Nuneva Female 36 Athletics
160 Borislav Velichkov Male 27 Wrestling
161 Iskra Velinova Female 35 Rowing
162 Delyana Vodenicharova Female 14 Gymnastics
163 Angel Yasenov Male 23 Wrestling
164 Daniel Yordanov Male 21 Rowing
165 Nikolay Yordanov Male 18 Canoeing
166 Valentin Yordanov Male 28 Wrestling
167 Ginka Zagorcheva Female 30 Athletics
168 Dimitar Zapryanov Male 28 Judo
169 Petar Zapryanov Male 29 Shooting
170 Teodora Zareva Female 24 Rowing
171 Violeta Zareva Female 20 Rowing
172 Nikola Zlatanov Male 27 Rowing

Sports