Mobile Site You Are Here >  >  >  > 1980 Moskva Summer Games

Bulgaria at the 1980 Moskva Summer Games

BUL Bulgaria: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Moskva, Soviet Union (July 20, 1980 to August 3, 1980)
Opening Ceremony: July 19, 1980
Closing Ceremony: August 3, 1980

Events for Bulgaria: 151 in 20 sports
Participants for Bulgaria: 271 (183 men and 88 women)
Youngest Participant for Bulgaria: Dimitrinka Filipova (14 years, 76 days)
Oldest Participant for Bulgaria: Krasimir Krastev (70 years, 193 days)
Most Medals for Bulgaria (Athlete): Lyubomir Lyubenov and Stoyan Delchev (2 medals)

Go to the 1980 Moskva Summer Games page

271 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Lyubomir Lyubenov Male 23 Canoeing 1 1 2
2 Stoyan Delchev Male 21 Gymnastics 1 1 2
3 Ismail Abilov Male 29 Wrestling 1 1
4 Petar Lesov Male 19 Boxing 1 1
5 Valentin Raychev Male 26 Wrestling 1 1
6 Georgi Raykov Male 26 Wrestling 1 1
7 Yanko Rusev Male 21 Weightlifting 1 1
8 Asen Zlatev Male 20 Weightlifting 1 1
9 Rumen Aleksandrov Male 20 Weightlifting 1 1
10 Yordan Angelov Male 26 Volleyball 1 1
11 Blagoy Blagoev Male 23 Weightlifting 1 1
12 Krasimira Bogdanova Female 31 Basketball 1 1
13 Slavcho Chervenkov Male 24 Wrestling 1 1
14 Vanya Dermendzhieva Female 21 Basketball 1 1
15 Diana Dilova-Braynova Female 28 Basketball 1 1
16 Dimitar Dimitrov Male 28 Volleyball 1 1
17 Stefan Dimitrov Male 24 Volleyball 1 1
18 Stefan Dimitrov Male 22 Weightlifting 1 1
19 Mikho Dukov Male 24 Wrestling 1 1
20 Nadiya Filipova Female 20 Rowing 1 1
21 Georgi Gadzhev Male 39 Equestrianism 1 1
22 Silviya Germanova Female 19 Basketball 1 1
23 Vanya Gesheva Female 20 Canoeing 1 1
24 Nadka Golcheva Female 28 Basketball 1 1
25 Stoyan Gunchev Male 22 Volleyball 1 1
26 Ginka Gyurova Female 26 Rowing 1 1
27 Khristo Iliev Male 28 Volleyball 1 1
28 Svetoslav Ivanov Male 28 Equestrianism 1 1
29 Valentin Khristov Male 24 Weightlifting 1 1
30 Petkana Makaveeva Female 27 Basketball 1 1
31 Petar Mandadzhiev Male 50 Equestrianism 1 1
32 Penka Metodieva Female 29 Basketball 1 1
33 Angelina Mikhaylova Female 20 Basketball 1 1
34 Snezhana Mikhaylova Female 26 Basketball 1 1
35 Mariyka Modeva Female 26 Rowing 1 1
36 Petko Petkov Male 22 Volleyball 1 1
37 Kostadinka Radkova Female 18 Basketball 1 1
38 Kaspar Simeonov Male 25 Volleyball 1 1
39 Evladiya Slavcheva-Stefanova Female 18 Basketball 1 1
40 Khristo Stoyanov Male 27 Volleyball 1 1
41 Penka Stoyanova Female 30 Basketball 1 1
42 Mitko Todorov Male 24 Volleyball 1 1
43 Rita Todorova Female 21 Rowing 1 1
44 Aleksandar Tomov Male 31 Wrestling 1 1
45 Tsano Tsanov Male 31 Volleyball 1 1
46 Emil Valchev Male 30 Volleyball 1 1
47 Iskra Velinova Female 26 Rowing 1 1
48 Mariya Vergova-Petkova Female 29 Athletics 1 1
49 Ivan Yankov Male 29 Wrestling 1 1
50 Dimitar Zapryanov Male 20 Judo 1 1
51 Dimitar Zlatanov Male 31 Volleyball 1 1
52 Borislav Ananiev Male 24 Canoeing 1 1
53 Anka Bakova Female 23 Rowing 1 1
54 Rumelyana Boncheva Female 23 Rowing 1 1
55 Borislav Borisov Male 25 Canoeing 1 1
56 Verka Borisova Female 25 Volleyball 1 1
57 Tsvetana Bozhurina Female 28 Volleyball 1 1
58 Rositsa Dimitrova Female 25 Volleyball 1 1
59 Tanya Dimitrova Female 23 Volleyball 1 1
60 Bogdan Dobrev Male 22 Rowing 1 1
61 Lyubcho Dyakov Male 26 Shooting 1 1
62 Anka Georgieva Female 20 Rowing 1 1
63 Maya Georgieva Female 25 Volleyball 1 1
64 Tanya Gogova Female 30 Volleyball 1 1
65 Stoyanka Gruycheva-Kurbatova Female 25 Rowing 1 1
66 Valentina Ilieva Female 18 Volleyball 1 1
67 Nikolai Ilkov Male 25 Canoeing 1 1
68 Rumyana Kaisheva Female 24 Volleyball 1 1
69 Siyka Kelbecheva-Barbulova Female 28 Rowing 1 1
70 Anka Khristolova Female 25 Volleyball 1 1
71 Lazar Khristov Male 26 Canoeing 1 1
72 Nedelcho Kolev Male 27 Weightlifting 1 1
73 Ivan Manev Male 29 Canoeing 1 1
74 Bozhidar Milenkov Male 25 Canoeing 1 1
75 Mladen Mladenov Male 23 Wrestling 1 1
76 Ismail Mustafov Male 20 Boxing 1 1
77 Dolores Nakova Female 23 Rowing 1 1
78 Iliyan Nedkov Male 22 Judo 1 1
79 Mincho Nikolov Male 27 Rowing 1 1
80 Mincho Pashov Male 18 Weightlifting 1 1
81 Pavel Pavlov Male 27 Wrestling 1 1
82 Lyubomir Petrov Male 25 Rowing 1 1
83 Petar Petrov Male 25 Athletics 1 1
84 Silviya Petrunova Female 24 Volleyball 1 1
85 Ivo Rusev Male 18 Rowing 1 1
86 Nermedin Selimov Male 26 Wrestling 1 1
87 Mariana Serbezova Female 20 Rowing 1 1
88 Petar Zapryanov Male 21 Shooting 1 1
89 Khristo Aleksandrov Male 22 Rowing
90 Plamen Aleksandrov Male 19 Swimming
91 Valentina Aleksandrova Female 18 Rowing
92 Atanas Andonov Male 25 Athletics
93 Malena Andonova Female 23 Athletics
94 Andrey Andreev Male 23 Water Polo
95 Tsacho Andreykovski Male 25 Boxing
96 Borislav Asenov Male 21 Cycling
97 Plamen Asparukhov Male 20 Weightlifting
98 Ivan Atanasov Male 22 Wrestling
99 Margarit Atanasov Male 22 Boxing
100 Tsancho Atanasov Male 25 Judo
101 Ognyan Bangiev Male 24 Gymnastics
102 Borislav Batikov Male 21 Modern Pentathlon
103 Yordanka Blagoeva Female 33 Athletics
104 Tanya Bogomilova-Dangalakova Female 16 Swimming
105 Ivan Botev Male 25 Rowing
106 Lachezar Boychev Male 23 Rowing
107 Svetla Bozhkova Female 29 Athletics
108 Yanko Bratanov Male 28 Athletics
109 Atanas Chochev Male 23 Athletics
110 Georgi Chomakov Male 21 Fencing
111 Svobodka Damyanova Female 25 Athletics
112 Sonya Dangalakova Female 17 Swimming
113 Trifon Datsinski Male 27 Equestrianism
114 Asen Denchev Male 20 Water Polo
115 Nikola Dimitrov Male 33 Equestrianism
116 Valentina Dimitrova Female 24 Athletics
117 Bonka Dimova Female 24 Athletics
118 Nenko Dobrev Male 33 Rowing
119 Rumyana Dobreva Female 16 Swimming
120 Tsvetan Donchev Male 27 Equestrianism
121 Georgi Donev Male 22 Wrestling
122 Yordanka Donkova Female 18 Athletics
123 Krasimir Drandarov Male 25 Weightlifting
124 Emanuil Dyulgerov Male 25 Athletics
125 Kameliya Eftimova Female 14 Gymnastics
126 Khristo Etropolski Male 21 Fencing
127 Vasil Etropolski Male 21 Fencing
128 Dimitrinka Filipova Female 14 Gymnastics
129 Kostadin Folev Male 25 Boxing
130 Kiril Gechevski Male 26 Shooting
131 Dimitar Genov Male 32 Equestrianism
132 Biser Georgiev Male 27 Water Polo
133 Dimitar Georgiev Male 21 Sailing
134 Georgi Georgiev Male 29 Rowing
135 Petar Georgiev Male 19 Diving
136 Stanka Georgieva Female 29 Rowing
137 Vilkhelm Germanov Male 23 Rowing
138 Ivan Ginov Male 24 Wrestling
139 Tsvetan Golomeev Male 18 Swimming
140 Georgi Gospodinov Male 21 Water Polo
141 Lidiya Gusheva Female 28 Athletics
142 Yani Ignatov Male 20 Rowing
143 Bozhidar Ivanov Male 23 Boxing
144 Marin Ivanov Male 25 Fencing
145 Petar Ivanov Male 21 Wrestling
146 Vladimir Ivanov Male 25 Athletics
147 Mitko Kabakov Male 24 Sailing
148 Khristo Kachev Male 26 Equestrianism
149 Ventseslav Kanchev Male 26 Rowing
150 Veneta Karamandzhukova Female 18 Rowing
151 Ivaylo Karanyotov Male 22 Athletics
152 Raycho Karmadzhiev Male 19 Canoeing
153 Stoyko Khadilev Male 23 Rowing
154 Snezhka Khristeva Female 21 Rowing
155 Dimo Khristov Male 27 Equestrianism
156 Nikola Khristov Male 28 Athletics
157 Pavel Khristov Male 29 Wrestling
158 Rumen Khristov Male 25 Rowing
159 Venelin Khubenov Male 21 Cycling
160 Petko Kichev Male 30 Archery
161 Kiril Kirchev Male 25 Rowing
162 Panayot Kirov Male 22 Wrestling
163 Kiril Kiryakov Male 26 Water Polo
164 Todor Kishev Male 30 Rowing
165 Petar Kochanov Male 17 Swimming
166 Binko Kolev Male 21 Athletics
167 Stefka Koleva Female 26 Rowing
168 Petar Kostadinov Male 26 Water Polo
169 Ani Kostova Female 20 Swimming
170 Rumyana Kostova Female 18 Rowing
171 Krasimir Krastev Male 70 Sailing
172 Plamen Krastev Male 21 Athletics
173 Emiliya Kunova Female 20 Athletics
174 Kamen Kutsev Male 18 Canoeing
175 Yordan Lesov Male 20 Boxing
176 Ivan Mandov Male 29 Shooting
177 Anton Manolov Male 30 Shooting
178 Nikolay Marincheshki Male 22 Fencing
179 Galina Marinova Female 15 Gymnastics
180 Nonka Matova Female 25 Shooting
181 Dobrinka Mincheva Female 18 Swimming
182 Mariana Mincheva Female 20 Rowing
183 Mariya Mincheva Female 28 Canoeing
184 Atanas Mladenov Male 20 Athletics
185 Simeon Monev Male 23 Modern Pentathlon
186 Ani Moneva Female 16 Swimming
187 Todor Mrankov Male 24 Rowing
188 Vasil Nanov Male 21 Water Polo
189 Ekaterina Nedeva Female 29 Athletics
190 Stanimir Nenov Male 24 Athletics
191 Stayko Nenov Male 27 Shooting
192 Nikolay Nikolov Male 26 Modern Pentathlon
193 Stoyan Nikolov Male 31 Wrestling
194 Svetla Otsetova Female 29 Rowing
195 Liliyana Panayotova-Ivanova Female 24 Athletics
196 Antoni Partalev Male 22 Water Polo
197 Petar Patsev Male 22 Rowing
198 Boris Pavlov Male 34 Equestrianism
199 Pavel Pavlov Male 28 Athletics
200 Tsvetan Penchev Male 27 Sailing
201 Yordan Penchev Male 23 Cycling
202 Galina Penkova Female 22 Athletics
203 Georgi Petkov Male 24 Rowing
204 Plamen Petkov Male 20 Gymnastics
205 Rumen Petkov Male 20 Gymnastics
206 Tsvetan Petkov Male 24 Rowing
207 Andon Petrov Male 25 Cycling
208 Dimitar Petrov Male 21 Rowing
209 Georgi Petrov Male 25 Judo
210 Mikhail Petrov Male 22 Rowing
211 Stoyan Petrov Male 24 Cycling
212 Ivanka Petrova Female 29 Athletics
213 Natasha Petrova Female 29 Canoeing
214 Totka Petrova Female 23 Athletics
215 Branimir Popov Male 18 Swimming
216 Lyuben Popov Male 25 Shooting
217 Matey Popov Male 29 Water Polo
218 Sofka Popova Female 26 Athletics
219 Yanko Radanchev Male 23 Gymnastics
220 Aleksandar Radev Male 20 Boxing
221 Chavdar Radev Male 21 Rowing
222 Radoslav Radev Male 20 Diving
223 Antoaneta Rakhneva Female 17 Gymnastics
224 Bozhidar Rangelov Male 25 Rowing
225 Dzhenko Sabev Male 33 Equestrianism
226 Mariya Shishkova Female 26 Athletics
227 Yanko Shopov Male 25 Wrestling
228 Veselin Shterev Male 22 Rowing
229 Nikolina Shtereva Female 25 Athletics
230 Volodya Sirakov Male 26 Water Polo
231 Rositsa Spasova Female 25 Rowing
232 Nikola Stamatov Male 23 Water Polo
233 Rositsa Stamenova Female 25 Athletics
234 Daniela Stavreva Female 21 Rowing
235 Nencho Staykov Male 24 Cycling
236 Zhelyu Stefanov Male 25 Boxing
237 Valcho Stoev Male 28 Athletics
238 Valentin Stoev Male 28 Rowing
239 Petar Stoimenov Male 20 Boxing
240 Todor Stoimenov Male 21 Shooting
241 Petar Stoyanov Male 20 Swimming
242 Stoyan Stoyanov Male 24 Rowing
243 Elena Stoyanova Female 28 Athletics
244 Tsvetanka Stoycheva Female 20 Archery
245 Stefan Stoykov Male 29 Athletics
246 Atanas Tarev Male 22 Athletics
247 Antoaneta Todorova-Selenska Female 17 Athletics
248 Krasimira Toneva Female 15 Gymnastics
249 Silviya Topalova Female 16 Gymnastics
250 Ivan Tsochev Male 26 Wrestling
251 Krasimir Tumanov Male 18 Swimming
252 Ivan Tuparov Male 20 Athletics
253 Daniela Valkova Female 31 Athletics
254 Ivanka Vancheva Female 26 Athletics
255 Nikolay Vasilev Male 25 Sailing
256 Yulyan Vasilev Male 18 Swimming
257 Todorka Vasileva Female 22 Rowing
258 Velko Velev Male 32 Athletics
259 Virzhiniya Veselinova Female 22 Athletics
260 Pencho Vichev Male 27 Shooting
261 Emil Vladimirov Male 28 Athletics
262 Dimitar Yanakiev Male 30 Rowing
263 Ivo Yanchev Male 19 Athletics
264 Yordan Yanev Male 25 Athletics
265 Emiliyan Yankov Male 23 Shooting
266 Plamen Yankov Male 25 Boxing
267 Razvigor Yankov Male 26 Athletics
268 Vesela Yatsinska Female 29 Athletics
269 Dancho Yordanov Male 21 Gymnastics
270 Rumen Yordanov Male 21 Wrestling
271 Zdravka Yordanova Female 29 Rowing

Sports