You Are Here > SR/Olympics > Countries > Bulgaria > 1968 Ciudad de México Summer Games

Bulgaria at the 1968 Ciudad de México Summer Games

BUL Bulgaria: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Ciudad de México, Mexico (October 12, 1968 to October 27, 1968)
Opening Ceremony: October 12, 1968
Closing Ceremony: October 27, 1968

Events for Bulgaria: 69 in 13 sports
Participants for Bulgaria: 112 (102 men and 10 women)
Youngest Participant for Bulgaria: Mariya Nikolova (17 years, 193 days)
Oldest Participant for Bulgaria: Atanas Tasev (47 years, 151 days)
Most Medals for Bulgaria (Athlete): 26 athletes with 1 medal

Go to the 1968 Ciudad de México Summer Games page

112 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Petar Kirov Male 26 Wrestling 1 1
2 Boyan Radev Male 26 Wrestling 1 1
3 Tsvetan Dimitrov Male 21 Football 1 1
4 Yancho Dimitrov Male 25 Football 1 1
5 Asparukh Donev Male 23 Football 1 1
6 Osman Duraliev Male 29 Wrestling 1 1
7 Milko Gaydarski Male 22 Football 1 1
8 Ivaylo Georgiev Male 25 Football 1 1
9 Atanas Gerov Male 23 Football 1 1
10 Mikhail Gyonin Male 26 Football 1 1
11 Georgi Ivanov Male 21 Football 1 1
12 Kiril Ivkov Male 22 Football 1 1
13 Georgi Khristakiev Male 24 Football 1 1
14 Kiril Khristov Male 19 Football 1 1
15 Atanas Mikhaylov Male 19 Football 1 1
16 Todor Nikolov Male 23 Football 1 1
17 Enyu Todorov Male 25 Wrestling 1 1
18 Enyu Valchev Male 32 Wrestling 1 1
19 Georgi Vasilev Male 23 Football 1 1
20 Evgeni Yanchovski Male 29 Football 1 1
21 Stoyan Yordanov Male 24 Football 1 1
22 Ivan Zafirov Male 20 Football 1 1
23 Petar Zhekov Male 24 Football 1 1
24 Prodan Gardzhev Male 32 Wrestling 1 1
25 Ivan Mikhaylov Male 23 Boxing 1 1
26 Georgi Stankov Male 25 Boxing 1 1
27 Georgi Adamov Male 29 Gymnastics
28 Aleksandar Aleksandrov Male 24 Volleyball
29 Stefan Aleksandrov Male 21 Boxing
30 Ivan Apostolov Male 26 Modern Pentathlon
31 Stoyan Apostolov Male 22 Wrestling
32 Dinko Atanasov Male 30 Volleyball
33 Georgi Atanasov Male 21 Rowing
34 Rayna Atanasova Female 24 Gymnastics
35 Bayu Baev Male 27 Wrestling
36 Yordanka Blagoeva Female 21 Athletics
37 Stanislav Boyadzhiev Male 23 Basketball
38 Boycho Branzov Male 22 Basketball
39 Angel Chakarov Male 18 Swimming
40 Aleksandar Damyanov Male 25 Canoeing
41 Dencho Denev Male 32 Shooting
42 Mincho Dimov Male 28 Basketball
43 Khristo Doychinov Male 24 Basketball
44 Spas Dzhurov Male 23 Athletics
45 Stefan Filipov Male 25 Basketball
46 Rilko Florov Male 20 Weightlifting
47 Rumen Gabrovski Male 22 Gymnastics
48 Dimitar Galinchev Male 30 Wrestling
49 Simeon Georgiev Male 22 Boxing
50 Bozhidar Ivanov Male 25 Gymnastics
51 Mariya Karashka Female 26 Gymnastics
52 Dimitar Karov Male 24 Volleyball
53 Georgi Khristov Male 20 Basketball
54 Raycho Khristov Male 23 Gymnastics
55 Ivanka Khristova Female 26 Athletics
56 Atanas Kirov Male 22 Weightlifting
57 Ivaylo Kirov Male 21 Basketball
58 Ivan Kiryakov Male 25 Boxing
59 Martsel Koen Male 35 Shooting
60 Ivan Kondev Male 24 Gymnastics
61 Angel Koritarov Male 36 Volleyball
62 Petar Krachmarov Male 30 Volleyball
63 Petar Krumov Male 27 Wrestling
64 Mladen Kuchev Male 21 Weightlifting
65 Katya Lazova Female 18 Athletics
66 Boris Lyubenov Male 21 Canoeing
67 Anton Manolov Male 19 Shooting
68 Vanya Marinova Female 17 Gymnastics
69 Emil Mikhaylov Male 25 Basketball
70 Milcho Milev Male 27 Volleyball
71 Said Mustafov Male 35 Wrestling
72 Georgi Nikolov Male 30 Rowing
73 Mariya Nikolova Female 17 Swimming
74 Kiril Pandov Male 25 Boxing
75 Pando Pandov Male 21 Basketball
76 Antoni Panyovski Male 26 Modern Pentathlon
77 Vesela Pasheva Female 21 Gymnastics
78 Stefan Petrov Male 32 Wrestling
79 Stoyan Pilichev Male 29 Boxing
80 Gramen Prinov Male 24 Volleyball
81 Slavey Raychev Male 24 Basketball
82 Yulyan Rusev Male 19 Swimming
83 Dimitar Sakhanikov Male 26 Basketball
84 Konstantin Sardzhev Male 25 Modern Pentathlon
85 Nikola Savov Male 26 Boxing
86 Ivaylo Sharankov Male 34 Athletics
87 Ivan Shavov Male 25 Wrestling
88 Nikola Simeonov Male 28 Athletics
89 Zdravko Simeonov Male 22 Volleyball
90 Kiril Slavov Male 23 Volleyball
91 Angel Sotirov Male 24 Wrestling
92 Valentin Spasov Male 22 Basketball
93 Veselin Staevski Male 27 Rowing
94 Stoyan Stoyanov Male 21 Volleyball
95 Neli Stoyanova Female 21 Gymnastics
96 Petar Stoychev Male 22 Boxing
97 Georgi Stoykovski Male 27 Athletics
98 Atanas Tasev Male 47 Shooting
99 Kostadin Tilev Male 26 Weightlifting
100 Khristo Traykov Male 21 Wrestling
101 Aleksandar Trenev Male 22 Volleyball
102 Yordan Valchev Male 26 Rowing
103 Ivan Valov Male 27 Canoeing
104 Velichko Velichkov Male 34 Shooting
105 Emiliyan Vergov Male 26 Shooting
106 Petar Yanev Male 23 Weightlifting
107 Snezhana Yurukova Female 23 Athletics
108 Metodi Zarev Male 23 Wrestling
109 Atanas Zhelev Male 30 Rowing
110 Mikhail Zhelev Male 25 Athletics
111 Dimitar Zlatanov Male 19 Volleyball
112 Stefan Zoev Male 25 Gymnastics

Sports