Mobile Site You Are Here >  >  >  > 2008 Beijing Summer Games

Belarus at the 2008 Beijing Summer Games

BLR Belarus: Previous Summer Games ▪ Next Summer Games

Host City: Beijing, China (August 6, 2008 to August 24, 2008)
Opening Ceremony: August 8, 2008
Closing Ceremony: August 24, 2008

Events for Belarus: 122 in 24 sports
Participants for Belarus: 177 (93 men and 84 women)
Youngest Participant for Belarus: Anastasiya Ivankova (16 years, 274 days)
Oldest Participant for Belarus: Ellina Zvereva (47 years, 273 days)
Most Medals for Belarus (Athlete): Roman Petrushenko and Vadim Makhnyov (2 medals)

Go to the 2008 Beijing Summer Games page

177 Athletes

Rk Athlete Gender Age Sport Gold Silver Bronze Total
1 Vadim Makhnyov Male 28 Canoeing 1 1 2
2 Roman Petrushenko Male 27 Canoeing 1 1 2
3 Aleksey Abalmasov Male 28 Canoeing 1 1
4 Andrey Aryamnov Male 20 Weightlifting 1 1
5 Aleksandr Bogdanovich Male 26 Canoeing 1 1
6 Andrey Bogdanovich Male 20 Canoeing 1 1
7 Artur Litvinchuk Male 20 Canoeing 1 1
8 Oksana Menkova Female 26 Athletics 1 1
9 Vadim Devyatovsky Male 31 Athletics 1 1
10 Nataliya Khoronenko-Mikhnevich Female 26 Athletics 1 1
11 Andrey Kravchenko Male 22 Athletics 1 1
12 Andrey Rybakov Male 26 Weightlifting 1 1
13 Inna Zhukova Female 21 Rhythmic Gymnastics 1 1
14 Alesya Babushkina Female 19 Rhythmic Gymnastics 1 1
15 Yuliya Bichik Female 25 Rowing 1 1
16 Murad Gaydarov Male 28 Wrestling 1 1
17 Nataliya Gelakh Female 30 Rowing 1 1
18 Anastasiya Ivankova Female 16 Rhythmic Gymnastics 1 1
19 Yekaterina Khodatovich-Karsten Female 36 Rowing 1 1
20 Zina Lunina Female 19 Rhythmic Gymnastics 1 1
21 Glafira Martinovich Female 19 Rhythmic Gymnastics 1 1
22 Andrey Mikhnevich Male 32 Athletics 1 1
23 Anastasiya Novikova Female 26 Weightlifting 1 1
24 Nadezhda Ostapchuk Female 27 Athletics 1 1
25 Kseniya Sankovich Female 18 Rhythmic Gymnastics 1 1
26 Mikhail Semyonov Male 24 Wrestling 1 1
27 Ivan Tikhon Male 32 Athletics 1 1
28 Alina Tumilovich Female 18 Rhythmic Gymnastics 1 1
29 Nataliya Anufriyenko Female 23 Basketball
30 Anna Arkhipenko Female 25 Modern Pentathlon
31 Sergey Artyukhin Male 31 Wrestling
32 Vika Azarenko Female 19 Tennis
33 Albert Batyrov Male 26 Wrestling
34 Anna Batyushko Female 26 Weightlifting
35 Yury Belov Male 27 Athletics
36 Anna Bogdanovich Female 24 Athletics
37 Vitaly Bubnovich Male 33 Shooting
38 Aleksandr Buykevich Male 23 Fencing
39 Viktoriya Chayka Female 27 Shooting
40 Lyubov Cherkashina Female 20 Rhythmic Gymnastics
41 Sergey Chernov Male 29 Athletics
42 Andrey Demyanenko Male 24 Rowing
43 Vitaly Derbenyov Male 32 Weightlifting
44 Sergey Desyukevich Male 25 Sailing
45 Yury Dolgopolov Male 38 Shooting
46 Oksana Dragun Female 27 Athletics
47 Tatyana Drozdovskaya Female 29 Sailing
48 Yury Dubinin Male 31 Wrestling
49 Yelena Filipova Female 20 Wrestling
50 Tatyana Fyodorovich Female 26 Canoeing
51 Rizvan Gadzhiyev Male 21 Wrestling
52 Viktoriya Gasper Female 20 Basketball
53 Andrey Gerashchenko Male 38 Shooting
54 Aleksandra Gerasimenya Female 22 Swimming
55 Yelena Ginko Female 32 Athletics
56 Andrey Gordeyev Male 34 Athletics
57 Olga Govortsova Female 19 Tennis
58 Aleksey Ignatovich Male 22 Gymnastics
59 Inna Kapishina Female 23 Swimming
60 Vadim Kaptur Male 21 Diving
61 Dmitry Kasperovich Male 30 Gymnastics
62 Nikolay Kazak Male 30 Trampolining
63 Andrey Kazusenok Male 24 Judo
64 Khavazhi Khatsigov Male 31 Boxing
65 Olga Khilko Female 29 Wrestling
66 Irina Khlyustova Female 29 Athletics
67 Svetlana Khokhlova Female 23 Swimming
68 Vasily Kiriyenko Male 27 Cycling
69 Olga Konon Female 18 Badminton
70 Tatyana Kostromina Female 35 Table Tennis
71 Anna Kozak Female 34 Athletics
72 Igor Kozlov Male 21 Gymnastics
73 Vladimir Kozlov Male 23 Athletics
74 Aleksandr Kozubovsky Male 26 Rowing
75 Olga Kravtsova Female 27 Athletics
76 Marina Kress Female 27 Basketball
77 Aleksandr Kuchinsky Male 28 Cycling
78 Sergey Kuchmasov Male 27 Diving
79 Irina Kulesha Female 22 Weightlifting
80 Yekaterina Kulpo Female 20 Synchronized Swimming
81 Maksim Kunda Male 19 Archery
82 Darya Kustova Female 22 Tennis
83 Sergey Lagun Male 20 Weightlifting
84 Dmitry Lapkes Male 32 Fencing
85 Yegor Lappo Male 26 Modern Pentathlon
86 Yevgeni Lazuka Male 19 Swimming
87 Kirill Lemeshkevich Male 22 Rowing
88 Yelena Levchenko Female 25 Basketball
89 Tatyana Likhtarovich Female 20 Basketball
90 Irina Lis Female 35 Equestrianism
91 Pyotr Litvinchuk Male 32 Shooting
92 Pavel Logunov Male 24 Sailing
93 Konstantin Lukashik Male 32 Shooting
94 Vadim Lyalin Male 25 Rowing
95 Maksim Lynsha Male 23 Athletics
96 Pavel Lyzhin Male 27 Athletics
97 Ramazan Magomedov Male 23 Boxing
98 Gennady Makhveyenya Male 24 Weightlifting
99 Yana Maksimova Female 19 Athletics
100 Anastasiya Marachkovskaya Female 17 Gymnastics
101 Nataliya Marchenko Female 29 Basketball
102 Sergey Martynov Male 40 Shooting
103 Olga Masilenene Female 28 Basketball
104 Dmitry Melyakh Male 29 Modern Pentathlon
105 Denis Migal Male 22 Rowing
106 Oleg Mikhalovich Male 19 Wrestling
107 Max Mirnyi Male 31 Tennis
108 Anna Mozgunova Female 23 Athletics
109 Yekaterina Mulyuk-Timofeyeva Female 31 Archery
110 Yuliya Nesterenko Female 29 Athletics
111 Stanislav Neverovsky Male 27 Swimming
112 Yevgeny Nosov Male 25 Rowing
113 Yuliya Novakovich Female 19 Weightlifting
114 Marina Novik Female 24 Athletics
115 Aleksandr Novikov Male 22 Rowing
116 Magomed Nurudinov Male 27 Boxing
117 Anastasiya Parfyonova Female 18 Synchronized Swimming
118 Aleksandr Parkhomenko Male 27 Athletics
119 Veronika Pavlovich Female 30 Table Tennis
120 Viktoriya Pavlovich Female 30 Table Tennis
121 Darya Pchelnik Female 27 Athletics
122 Tatyana Petrenya Female 26 Trampolining
123 Dmitry Plotnitsky Male 19 Athletics
124 Olga Podobed Female 29 Basketball
125 Vyacheslav Poito Male 25 Equestrianism
126 Yekatarina Poplavskaya Female 21 Athletics
127 Valery Priyemko Male 25 Fencing
128 Kseniya Priyemko-Detsuk Female 22 Athletics
129 Yanina Provalinskaya-Karolchik Female 31 Athletics
130 Tatyana Puchek Female 29 Tennis
131 Andrey Radionov Male 23 Swimming
132 Valery Rodevich Male 28 Rowing
133 Darya Romenskaya Female 25 Diving
134 Yury Rybak Male 29 Judo
135 Vladimir Samsonov Male 32 Table Tennis
136 Anastasiya Samusevich-Prokopenko Female 22 Modern Pentathlon
137 Pavel Sankovich Male 18 Swimming
138 Denis Savenkov Male 24 Gymnastics
139 Dmitry Savitsky Male 24 Gymnastics
140 Konstantin Semyonov Male 29 Judo
141 Olga Sergeyenko-Sudareva Female 24 Athletics
142 Stanislav Shcherbachenya Male 23 Rowing
143 Nataliya Shimchuk Female 26 Athletics
144 Zhanna Shitik-Shepelevich Female 37 Shooting
145 Nikolay Shubyonok Male 23 Athletics
146 Anastasiya Shulyak Female 25 Athletics
147 Sergey Shundikov Male 27 Judo
148 Pavel Shurmey Male 31 Rowing
149 Denis Simanovich Male 21 Athletics
150 Dmitry Sivakov Male 25 Athletics
151 Konstantin Sivtsov Male 25 Cycling
152 Mariya Smolyachkova Female 23 Athletics
153 Yekaterina Snytina Female 22 Basketball
154 Irina Stasyuk-Chernushenko Female 29 Athletics
155 Andrey Stepanchuk Male 29 Athletics
156 Vadim Streltsov Male 22 Weightlifting
157 Valery Svyatokho Male 27 Athletics
158 Yelena Telepushkina Female 39 Equestrianism
159 Nataliya Trofimova Female 29 Basketball
160 Tatyana Troina Female 27 Basketball
161 Ivan Trotsky Male 32 Athletics
162 Aleksandr Tsarevich Male 21 Gymnastics
163 Nataliya Tsilinskaya Female 32 Cycling
164 Rita Turova Female 27 Athletics
165 Aleksandr Usov Male 30 Cycling
166 Ilona Usovich Female 25 Athletics
167 Svetlana Usovich Female 27 Athletics
168 Viktor Vabishchevich Male 19 Swimming
169 Aleksandr Varlamov Male 29 Diving
170 Anastasiya Veremeyenko Female 21 Basketball
171 Irina Yatchenko Female 42 Athletics
172 Snezhana Yurchenko Female 24 Athletics
173 Yuliyana Yushchenko Female 23 Athletics
174 Nikolay Zhukovets Male 21 Sailing
175 Aleksandr Zhukovsky Male 28 Canoeing
176 Viktor Zuyev Male 25 Boxing
177 Ellina Zvereva Female 47 Athletics

Sports